Ako

Týmto spôsobom môžete naskenovať pas v aplikácii DigiD

Ak musíte niečo dohodnúť s vládou, môžete to robiť čoraz viac online. Napríklad ak chcete podať daňové priznanie, ale tiež ak chcete podať daňové priznanie na polícii alebo ak chcete nahliadnuť do určitého dokumentu na magistráte. Svoje prihlasovacie údaje môžete použiť pomocou programu DigiD, teda používateľského mena a hesla, ale je tu aj aplikácia pre Android a iPhone. A táto aplikácia je čoraz viac možná: napríklad skenovanie pasu.

DigiD sama odporúča aplikáciu (ktorá je k dispozícii pre Android a iOS), pretože si nemusíte pamätať zložité heslo. Musíte si však na to spomenúť päťmiestny PIN, takže je otázne, či je v tom taký rozdiel. Aplikácia funguje aj s viacerými bezpečnostnými postupmi, napríklad pri niektorých prihláseniach musíte použiť písmenový kód, QR kód a PIN kód. To je veľa. Aplikácia DigiD má napriek tomu svoje výhody.

Aplikácia DigiD

Aplikácia DigiD nie je z hľadiska možností príliš vzrušujúca. Je to predovšetkým spôsob prístupu na webové stránky. Keď v prehliadači prejdete na web v počítači, pomocou aplikácie naskenujete QR kód a získate prístup na tento web. Ak otvoríte vládnu webovú stránku na svojom smartfóne v prehliadači a chcete sa prihlásiť pomocou aplikácie, budete potrebovať PIN kód, ktorý ste nastavili v aplikácii.

Aplikácia DigiD dokáže ešte o niečo viac. To už roky platí pre používateľov Androidu, pre používateľov Apple však len nedávno. Hovoríme o možnosti overiť váš doklad totožnosti v aplikácii, čo vám umožní väčší prístup na vládnych webových stránkach. Svoj občiansky preukaz, pas alebo vodičský preukaz môžete naskenovať pomocou čítačky NFC v telefóne. NFC znamená Near Field Communication, čip, ktorý je prítomný v mnohých smartfónoch.

NFC

Spoločnosť Apple tento NFC čip vypla pre vývojárov aplikácií a sprístupnila ho iba pre Apple Pay. V poslednej dobe urobila spoločnosť Apple pre aplikáciu DigiD výnimku. Potrebujete iPhone modelu 7 alebo novší a bežiaci na iOS 13. Smartfón so systémom Android musí používať verziu 6.0 pre Android a vyššiu. Váš vodičský preukaz musí byť navyše osobitne od 14. novembra 2014. Číslo pasu a občianskeho preukazu nie je k dispozícii, dajú sa vždy skenovať pomocou NFC. DigiD neuchováva žiadne dáta. Zaregistruje sa vo vašom účte DigiD, až keď bude kontrola vykonaná správne.

Keď pomocou aplikácie naskenujete svoj doklad totožnosti, skontroluje sa to v Národnej službe pre údaje totožnosti alebo v registri vodičských preukazov RDW. Potom sa pomocou svojej aplikácie DigiD môžete prihlásiť v organizáciách, ktoré o vás majú ďalšie informácie citlivé z hľadiska ochrany osobných údajov, napríklad zdravotné úrady.

Skenovanie pasu pomocou aplikácie DigiD sa vykonáva nasledovne:

  • Uistite sa, že je čítačka NFC na telefóne s Androidom zapnutá. Na telefónoch iPhone je vždy zapnutý.
  • Otvorte aplikáciu DigiD a klepnite na ponuku vľavo hore.
  • Klepnite na Kontrola ID a Potvrdiť.
  • Zadajte svoj PIN a podržte ID na zadnej strane telefónu.
  • Dokument sa teraz naskenuje a máte hotovo.

Aplikácia DigiD má výhodu oproti bežnému prihláseniu pomocou používateľského mena a hesla DigiD, konkrétne v tom, že získate väčší prístup skenovaním občianskeho preukazu pomocou čítačky NFC. Najmä ak si chcete pozrieť napríklad lekárske údaje alebo niečo zmeniť, môže to prísť veľmi vhod.