Preskúmanie

Microsoft Surface Book 3 - ideálny notebook a tablet?

Je to už päť rokov, čo spoločnosť Microsoft predstavila knihu Surface Book. Tretí variant je teraz na predaj. Koncept zostal rovnaký: notebook, ktorý môžete použiť aj ako tablet. Je to najlepšie z oboch svetov?

Microsoft Surface Book 3

cena € 2799, - (od € 1799, -)

procesor Intel Core i7-1065G7

RAM 32 GB

Skladovanie 512 GB SSD

Grafické Intel Iris Plus a Nvidia GeForce GTX 1650 Max-Q

Obrazovka 13,5 palca (3 000 x 2 000 pixelov)

OS Windows 10

Pripojenia 2 x USB 3.0, čítačka kariet SD, 3,5 mm konektor pre náhlavnú súpravu, USB-C

Webkamera 5 megapixelový (predný), 8 megapixelový fotoaparát (zadný)

Bezdrôtový 802.11ax, bluetooth 5.0

Rozmery 31,2 x 23,2 x 1,3 - 2,3 cm

Váha 1,5 kila

Batéria 18 + 51 Wh

Webová stránka www.microsoft.nl 7 Skóre 70

  • Pros
  • Budujte kvalitu
  • Obrazovka
  • Životnosť batérie
  • Dobrá klávesnica
  • Príležitosti
  • Negatíva
  • Žiadny blesk
  • Grafické problémy

Externe je Surface Book 3 totožný s Surface Book 2 a bol takmer rovnaký ako jeho predchodca. Po dizajnovej stránke Magnesium Surface Book 3 neprekvapuje a notebook sa skladá z tabletu plus klávesnice, v ktorej tablet kliknete. Samotný tablet je vybavený 3,5 mm pripojením náhlavnej súpravy a nabíjacím pripojením cez dokovací konektor. Všetky ďalšie pripojenia nájdete na klávesnici a zahŕňajú dve USB, USB-C, čítačku kariet a nabíjacie pripojenie. Okrem pribalenej nabíjačky môžete zariadenie nabíjať aj cez USB-C. Všetky tri USB pripojenia prehľadne podporujú vyššiu rýchlosť Gen2 a k USB-C pripojeniu môžete pripojiť obrazovku. Bohužiaľ neexistuje podpora pre Thunderbolt.

Kvalita zostavenia je stále v poriadku. Dizajn vyniká rebrovaným pántom a veľkou štrbinou, ktorá je viditeľná po zatvorení knihy povrchových úprav. Táto štrbina má zabrániť prehriatiu zariadenia, keď ho používate zatvorený ako pracovná plocha. Záves je jedinečný, ale obrazovka sa vrtí viac ako na bežnom notebooku, čo je nepríjemné, keď sa jej dotknete. Vynikajúcu kvalitu má aj podsvietená klávesnica s tromi úrovňami jasu a touchpad. Surface nemá snímač odtlačkov prstov, ale k dispozícii je fotoaparát s rozpoznávaním tváre.

Tablet s dokom

Vrcholom knihy Surface Book je to, že ide o kombináciu tabletu a notebooku, kde tablet zacvakáte do klávesnice. Spojenie medzi tabletom a klávesnicou je pôsobivo silné a nemožno ho jednoducho prerušiť. Odpojenie sa vykoná iba stlačením klávesu na klávesnici (alebo pomocou softvéru), po ktorom Surface prehľadne odhlási pripojenie pripojených zariadení, potom sa zámok odblokuje a môžete tablet vytiahnuť. Podľa spoločnosti Microsoft je oddelenie teraz o niečo rýchlejšie ako v prípade predchádzajúceho modelu. A zdá sa, že to ide trochu plynulejšie. Nevýhodou je, že sa môžete odpojiť, až keď ste prihlásení do systému Windows. Väčšina hardvéru vrátane procesora a úložiska sa nachádza v tablete. Ako už bolo spomenuté, dok s klávesnicou obsahuje takmer všetky pripojenia. Klávesnica navyše obsahuje extra batériu a voliteľnú grafickú kartu navyše.

Okrem bežnej orientácie môžete tiež tablet cvaknúť dozadu do doku. Užitočné, ak si chcete pozrieť film alebo kresliť na obrazovku pomocou voliteľného pera. Môžete ho dokonca použiť ako extra hrubú (a ťažkú) tabletu, ak potrebujete druhý GPU.

Výkonný hardvér

Recenzný výtlačok, ktorý nám spoločnosť Microsoft poslala, je druhou najdrahšou verziou 13,5-palcovej verzie (2799 EUR). To znamená, že Core i7-1065G7 je kombinovaný s 32 GB RAM, 512 GB SSD a že klávesnica je vybavená Nvidia GeForce GTX 1650. SSD je NVME kópiou SK Hynix, ktorá vzhľadom na maximálnu rýchlosť čítania 2071 a rýchlosť zápisu 825 MB / s určite nepatrí k najrýchlejším SSD na trhu. V praxi si to však nevšimnete. V programe PCMark 10 získal notebook úctyhodných 3899 bodov, čo je vynikajúci výsledok.

Pri bežnej práci nepočujete ventilátor, ale napríklad napríklad pri hraní je zreteľne počuteľný. Ako prenosný počítač môžete pri bežných kancelárskych úlohách počítať s výdržou batérie približne 10 hodín. Samostatná tableta vydrží oveľa kratšie 3 hodiny. Kapacita oboch batérií sa v systéme Windows zobrazuje ako jedno percento. Kliknutím na toto políčko však zobrazíte percentá jednotlivých batérií.

Dobrá obrazovka

Obrazovka Surface Book 3 je totožná s obrazovkou predchádzajúceho modelu, čo znamená 13,5-palcový displej v nápadnom pomere strán 3: 2 s rozlíšením 3000 x 2000 pixelov. Je to príjemný pomer strán, s ktorým sa pracuje, najmä vo výške, s väčším pracovným priestorom, ako ste pravdepodobne zvyknutí. Kvalita obrazu je vynikajúca a maximálny jas je príjemne vysoký. Okraje obrazovky sú pre moderný notebook pozoruhodne široké. Vyzerá to staromódne (dizajn je už päť rokov starý), ale v režime tabletu sú tieto široké okraje celkom užitočné na uchopenie tabletu. Okrem bežnej dotykovej obrazovky podporuje Surface Book aj aktívny stylus. V závislosti od vašej práce to môže byť veľké plus. Microsoft Surface Pen funguje dobre, ale bude vás stáť 110 eur navyše. Toto pero si vlastne musíte kúpiť, pretože je to jedna z funkcií, ktorá v konečnom dôsledku ospravedlňuje vysokú cenu notebooku.

Grafické problémy

Okrem procesora Intel Iris Plus integrovaného v procesore obsahuje dokovacia stanica pre klávesnicu modelu Core i7 v podobe Nvidia GeForce GTX 1650 aj ďalšiu grafickú kartu. Nvidia GeForce GTX 1650 je minimálna karta, ktorú potrebujete na to, aby ste mohli hrať moderné hry pomerne správne, a tiež pre niektoré grafické programy, ako napríklad Photoshop, sa karta Nvidia hodí na zrýchlenie úloh. Vďaka technológii Optimus spoločnosti Nvidia sú obidva grafické procesory navzájom hladko integrované a grafický procesor sa volí podľa grafického výkonu, ktorý aplikácia potrebuje. Ak nepotrebujete veľa grafického výkonu, použije sa grafický procesor Intel a máte najlepšiu výdrž batérie.

Toľko teória, pretože bohužiaľ tento systém v Surface Book 3 nefunguje vždy bezchybne, pretože karta Nvidia niekedy už nie je zistená. Nebudete o tom dostávať chybové hlásenie a systém funguje normálne. Až keď spustíte graficky ťažšiu aplikáciu, ako je napríklad hra, všimnete si, že niečo nie je v poriadku. Ovládač Nvidia potom tiež oznámi, že v systéme nie je hardvér Nvidia. Jediným riešením je odpojiť a znovu pripojiť časť tabletu. Zložitý problém, o ktorom tiež informovali v Surface Book 2 viacerí používatelia na fórach podpory. Samozrejme sme nainštalovali všetky aktualizácie vrátane aktualizácií firmvéru na testovanie. Problém môže byť napríklad v grafických ovládačoch, ale spoločnosť Microsoft neumožňuje inštaláciu univerzálnych ovládačov Nvidia. Zložitou časťou je, že zariadenie zvyčajne funguje dobre, ale za pár týždňov, keď používam Surface Book 3, som štyrikrát trpel stratou grafickej karty.

Záver

V tretej verzii je Surface Book stále zaujímavým zariadením, ktoré je krížencom medzi notebookom a tabletom. Jeden plus jeden nie sú dva, pretože Surface Book je pre notebook trochu objemný, zatiaľ čo tablet má nízku výdrž batérie. Napriek tomu je to užitočné, robustné a hladké zariadenie, najmä ak potrebujete pero pre svoju prácu. Bezchybný chod extra GPU Nvidia je pre mňa nevýhodou. S notebookom 2799 eur, ktorý je zameraný na grafických profesionálov, by to malo vždy fungovať dobre, čo platí najmä pre produkt tretej generácie.