Preskúmanie

8 najlepších alternatív k programu Skype

Skype je synonymom pre videohovory a mnohí ho používajú na udržiavanie kontaktu s rodinou a priateľmi. Kvalita napriek tomu zanecháva niečo, po čom túži. Koktanie obrazových obrázkov, oneskorený zvuk alebo dokonca prerušované konverzácie sú na dennom poriadku. Je čas pozrieť sa na alternatívy.

Skype sa stal slovesom, ktoré naznačuje, že s niekým máte videohovor cez počítač. Program vydali v roku 2003 ľudia, ktorí stoja za Kazaou, v tom čase hlavnou sieťou peer-to-peer na výmenu súborov MP3. Zatiaľ čo Skype v prvých dňoch stále predstavoval asi 3% trhový podiel všetkých medzinárodných hovorov, v roku 2012 sa tento počet zvýšil na 34%. Od akvizície spoločnosti Microsoft v roku 2011 však spojenie trápila zlá kvalita videa a oneskorený zvuk.

Používatelia telefónov iPhone sa tiež sťažujú na neprijaté hovory, zmeškané správy alebo príliš veľa správ, keď ste odhlásení. Ostatní hráči na to samozrejme reagujú a momentálne už Skype určite nie je jedinou možnosťou videohovorov. Ostatní vývojári ponúkajú stabilné pripojenie, inteligentné funkcie alebo sú ľahšie použiteľné. V tomto teste uvádzame osem rôznych produktov. Porovnávame ich nielen medzi sebou, ale aj so Skype. Pre pripojenia sme použili rôzne operačné systémy a uskutočňovali sme viac hovorov v rôznych dňoch, a to v rámci rovnakej siete WiFi, medzi dvoma rôznymi sieťami WiFi a do smartfónov v sieti 3G.

Skype je postihnutý zlým pripojením.

Push notifikácie na vašom iPhone

FaceTime je jediný program, ktorý má plný prístup k vášmu iPhone. Nemusíte inštalovať samostatnú aplikáciu a táto aplikácia je úplne integrovaná do adresára vášho iPhone. Ak chcete uskutočňovať videohovory s inou aplikáciou, uistite sa, že máte v centre správ zapnuté upozornenia a zvuky pre danú aplikáciu.

Ísť do Nastavenia / Centrum oznámení a klepnite na názov aplikácie. V každom prípade sa uistite, či je posúvač vzadu Znie to ďalej a ste pod Štýl oznámenia možnosť Prúžky alebo oznámenia vybraný. Väčšina aplikácií bude tiež dostávať upozornenia push, ak ste aplikáciu zavreli dvojitým stlačením tlačidla Domov a potiahnutím prstom nahor.

Ak máte zapnuté upozornenia push, budete prijímať aj prichádzajúce hovory, ak nemáte zapnutú aplikáciu.

Viber

Prvý program je Viber. Táto služba začala ako služba VoIP pre iPhone, ale medzičasom sa rozrástla do balíka typu všetko v jednom pre rôzne platformy. Žiadna platforma nie je diskriminovaná. Môžete si stiahnuť aplikáciu pre stolné počítače pre Windows, Mac alebo Linux a mobilná aplikácia je k dispozícii pre systémy iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry OS a množstvo menších operačných systémov. Tam, kde Viber na iPhone vyzerá nádherne a poskytuje dobré spojenie v zvukovej aj obrazovej oblasti, počítačová aplikácia nemôže držať krok.

Hovor z jedného počítača do druhého môže mať za následok oneskorenie zvuku, pixelov vo video pripojení a niekedy dokonca úplné zlyhanie pripojenia. Akonáhle je Viber zapnutý, celý systém navyše spomalí. Je potrebné povedať, že videohovory sú oficiálne stále funkciou beta.

Obrázok v desktopovej aplikácii Viberu ponecháva niečo, čo si želáte, je stlačená hlava kontaktu.

Detské

Ďalším problémom desktopovej verzie Viberu je, že vyzerá trochu detinsky, čo však osloví mladých používateľov, pretože na chatovanie s Vibrom môžete používať stovky emotikonov. Aplikácia pre iPhone vyzerá oveľa vyspelejšie a zdá sa, akoby išlo o úplne inú službu ako program na vašom PC alebo Mac. Ak chcete prejsť z mobilného videohovoru na mobil, z hrubého prebudenia sa vrátite domov, táto funkcia zatiaľ v aplikácii nie je implementovaná. Rovnako ako v prípade aplikácie Skype, aj Viber môžete používať na bežné telefonovanie za nízku cenu. Obzvlášť užitočné, ak často voláte na zahraničné čísla.

Kredit Viber Out si kupujete z programu na PC alebo z mobilnej aplikácie. Prostredníctvom aplikácie pre počítač si musíte kreditnou kartou alebo cez PayPal účtovať najmenej 4,99 USD, v iPhone to už funguje prostredníctvom nákupu v aplikácii od 89 centov. Cena hovoru je nízka, takže na pevné číslo v Holandsku môžete volať za 2 centy za minútu, mobilné číslo vo Francúzsku vás stojí iba 3,3 centa za minútu. Ceny sú dokonca o niečo lacnejšie ako ceny ponúkané programom Skype with Skype Out. Viber ešte nie je impozantným konkurentom pre Skype na PC alebo Mac, a preto získava iba tri hviezdičky. Ak hľadáte mobilné riešenie a nepotrebujete nutne obrazové pripojenie, potom je Viber veľmi dobrou voľbou, najmä pre iPhone.

Viber je jednou z lepších aplikácií pre iPhone.

Viber

Verdikt: 3 hviezdičky z 5

Pros

K dispozícii pre všetky platformy

Mobilná aplikácia veľmi dobrá

Viber Out lacné

Negatíva

Aplikácia Connections pre počítač

Dizajn desktopových aplikácií

Funkcia videa je stále v beta verzii

technické údaje

cena: Zadarmo

Jazyk: Angličtina (aplikácia pre iPhone aj v holandčine)

OS: Windows, OS X, Linux, Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry OS

Webová stránka: www.viber.com

Stretnutia

Druhá služba, ktorú spochybňujeme, je od spoločnosti Google. Táto služba funguje trochu inak, ako ste zvyknutí napríklad zo služby Skype. Namiesto toho, aby ste niekomu priamo volali, začnete konverzáciu a potom pozvete ľudí na konverzáciu. Služba Hangouts je preto veľmi vhodná pre skupinové konverzácie. Prístup k službe Google Hangouts je jednoduchý, ak máte účet Google. Prihláste sa do svojho účtu Gmail, kliknite na ikonu chatu a prejdite na svoju profilovú fotku.

Vyberte toto Vyskúšajte nové hangouty. Ikona četu sa nahradí ikonou Hangouts. Ak chcete s niekým nadviazať konverzáciu, kliknite na zväčšovacie sklo a vyhľadajte osobu alebo ju vyberte zo zoznamu posledných hangoutov. Vpravo dole sa zobrazí okno rozhovoru, kliknite na ikonu videa a otvorí sa obrazovka Hangouts. Ak chcete používať službu Hangouts, musíte si do prehliadača nainštalovať doplnok Google Talk. Na počkanie sa môžete pohrať s úplne vtipnými efektmi Google.

Služba Hangouts je dobrý všestranný pracovník. Počas čakania môžete vyskúšať efekty alebo pozvať ďalších ľudí.

Rozsiahle

Veľkou výhodou služby Hangouts je, že máte k dispozícii obrovské množstvo funkcií, takže môžete zdieľať svoju obrazovku s inou osobou a kliknutím na tri bodky vľavo máte prístup k množstvu aplikácií. Pridajte si hry do služby Hangouts, aby ste si ich mohli zahrať s ostatnými, alebo pridajte aplikáciu Disk Google a spolupracujte na dokumente počas videohovorov. Napriek všetkým týmto vlastnostiam nie je kvalita konverzácie bohužiaľ vždy vysoká. Konverzácia je zvyčajne ľahká, ale každú chvíľu obraz slabne alebo je nejasný.

V prvom teste je zreteľné oneskorenie zvuku asi päť sekúnd. V iných testoch je zvuk matnejší a mäkší ako napríklad Skype alebo FaceTime. Nič z toho neprispieva k dobrej konverzácii. Pre tých, ktorí chcú uskutočňovať videohovory s viacerými ľuďmi súčasne, je služba Google Hangouts dobrou voľbou. Ak používate službu Gmail, okrem doplnku nemusíte inštalovať žiadny ďalší softvér. Nadviazanie hovoru si však bude musieť trochu zvyknúť, a ak má niektorý z účastníkov slabý signál Wi-Fi, môže sa pri hovore rýchlo vyskytnúť prerušovaný zvuk a obraz.

Pridajte do služby Hangouts napríklad aplikácie na spoluprácu na dokumentoch.

Stretnutia

Verdikt: 4 hviezdičky z 5

Pros

Zamerané na skupinové konverzácie

Funguje z prehliadača

Aplikácie

Účinky

Negatíva

Znie nudne a jemne

Nadviazanie konverzácie si vyžaduje určité zvyknutie

technické údaje

cena: Zadarmo

Jazyk: Holandčina

OS: Windows, OS X, Linux, iOS, Android

Webová stránka: www.google.com/hangouts