Preskúmanie

Asus Zenfone 6 - inovatívny bojovník za rozpočet robí veľa dobrého

Asus je v Holandsku známym menom, ale čo sa týka smartfónov, nie však. Nový Zenfone 6 by to mal zmeniť a zameriava sa na prémiový zážitok za konkurencieschopnú cenu. Skladacia kamera je mimoriadne nápadná. V tejto recenzii na Asus Zenfone 6 zisťujeme, či je zariadenie dobré kúpiť.

Asus Zenfone 6

MSRP od 499 €, -

Farby Čierna a sivá / strieborná

OS Android 9.0 (ZenUI 6)

Obrazovka 6,4 palcový LCD (2340 x 1080)

procesor 2,8 Ghz oktacore (Snapdragon 855)

RAM 6 GB alebo 8 GB

Skladovanie 64 GB, 128 GB alebo 256 GB (rozšíriteľné)

Batéria 5 000 mAh

fotoaparát 48 a 13 megapixelov (skladací fotoaparát)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 15,9 x 7,5 x 0,87 cm

Váha 190 gramov

Iné notifikačná LED, port pre slúchadlá, dual-sim

Webová stránka www.asus.com/sk 8 Skóre 80

  • Pros
  • Skvelý softvér
  • Dlhá výdrž batérie
  • Výkonný hardvér
  • Pomer cena / kvalita
  • Negatíva
  • Nie je odolný voči vode a prachu
  • Softvérový spor ešte nie je úplne dokončený
  • Žiadne bezdrôtové nabíjanie

Aktualizácia: Zenfóny sú dočasne nedostupné

Spoločnosť Asus prehrala súdny spor o porušenie patentu, čo znamená, že už nesmie predávať smartfóny v krajinách Beneluxu. Kedy budú opäť na predaj, zatiaľ nie je známe.

Zenfone 6 bol predstavený v polovici mája a je už v predaji v Belgicku. Pripravuje sa holandské vydanie. Zatiaľ však nie je jasné, kedy tu bude zariadenie vydané. Ceny už boli zverejnené a rovnaké ako v Belgicku. Zenfone 6 so 6 GB RAM a 64 GB úložného priestoru bude stáť 499 eur. Model so 6GB / 128GB pamäťou sa objavuje za 560 eur. Za 600 eur získate smartfón s 8GB / 256GB pamäťou. Asus predáva Zenfone 6 v šedej / striebornej a čiernej farbe.

Prevedenie: špičkové

Každý, kto si myslí, že iba veľmi drahé smartfóny majú krásny a inovatívny dizajn, sa mýli. Asus Zenfone 6 je vyrobený zo skla a kovu a pôsobí luxusne a pevne. Predná strana priťahuje pozornosť kvôli displeju s predným plnením. V hornej a dolnej časti je úzky okraj, ale inak obrazovka pokrýva takmer celú prednú stranu. Pre selfie kameru nie je žiadny zárez ani diera - o tom viac za chvíľu. Zenfone 6 vyzerá moderne a je vybavený takmer všetkým komfortom. Pripojenie USB-C, 3,5 mm port pre slúchadlá, čip NFC a stereofónne reproduktory: všetko dostupné. Na zadnej strane sa nachádza rýchly a presný snímač odtlačkov prstov.

Aby som sa vrátil k selfie kamere: žiadna neexistuje. Zenfone 6 využíva skladaciu kameru na zadnej strane. Tento duálny fotoaparát smeruje v predvolenom nastavení dozadu, rovnako ako bežný fotoaparát. Ak si chcete urobiť selfie, kliknite v aplikácii fotoaparát na režim selfie. Skladacia kamera sa potom nakloní o 180 stupňov a zdvihne sa nad obrazovku. Kamery potom nasmerujú - ako bežná selfie kamera - na vašu tvár. Ak prepnete späť do bežného režimu alebo zatvoríte aplikáciu Fotoaparát, fotoaparát sa otočí dozadu.

Táto voľba umožňuje zobrazenie na celú obrazovku a mala by viesť k lepším selfie. Namiesto predného fotoaparátu, ktorý je v poriadku, použijete kvalitný duálny zadný fotoaparát. Ďalej v tejto recenzii vám ukážeme, aké dobré sú fotografie v skutočnosti.

Inovatívny, ale odvážny koncept. Motor je citlivý na poškodenie, zaseknutie a opotrebenie. Podľa spoločnosti Asus sa mechanizmus môže sklopiť a zasunúť najmenej 100 tisíc krát za sebou. Znie to ako veľa (takmer tridsaťkrát denne počas piatich rokov), ale nemusí to stačiť každému. V každom prípade by ma zaujímalo, či je to v praxi možné 100 000-krát. S niekoľkými kolegami novinármi mechanizmus pravidelne pokrivkával od prvého dňa a skladací modul na mojom zariadení nie vždy fungoval správne. Niekedy sa to neotvorilo úplne, inokedy to trvalo dosť dlho. Tlieskanie ide s jemným bzučiacim zvukom, na ktorý som si rýchlo zvykol.

Zabudovaná ochrana proti pádu pomocou rôznych senzorov je praktická a nevyhnutná. Ak smartphone spadnete, zatiaľ čo fotoaparát smeruje dopredu, modul fotoaparátu sa automaticky a rýchlo zrúti. Je to rýchlejšie, ako keď ho bežne zložíte, a funguje to veľmi dobre.

Zarážajúce, že sa modul kamery rýchlo poškodí. Už po jednom dni používania sa na šošovkách objavilo niekoľko malých škrabancov. O dva týždne neskôr ich pribudlo niekoľko - a neodchádzajú. Sklenená zadná strana je menej citlivá na poškriabanie, ale zdá sa, že je poškodená rýchlejšie ako puzdro Huawei P30 Pro a Samsung Galaxy S10. Je preto chytré dať Zenfone 6 kryt. Asus našťastie poskytuje jednoduchý plastový kryt.

Zenfone 6 nie je ľahký smartphone s hmotnosťou 190 gramov, ale v relatívnom zmysle nie je hmotnosť príliš zlá. Obrazovka je veľká a batéria má väčšiu kapacitu (5 000 mAh) ako obvykle. Na porovnanie: OnePlus 7 Pro váži 106 gramov a má o niečo väčšiu obrazovku, ale 4000 mAh batériu (čo šetrí váhu).

Displej

Predná plniaca obrazovka má veľkosť 6,4 palca. To je dosť veľké, ale v porovnaní s konkurenciou bežný formát. Vďaka full HD rozlíšeniu vyzerá obraz ostro. Panel LCD poskytuje nádherné farby a vyzerá dostatočne realisticky. Maximálny jas mohol byť vyšší. Za slnečného dňa je displej ťažšie čitateľný ako displej Samsung Galaxy S10 a OnePlus 7 Pro.

Hardware

Pod kapotou Zenfone 6 beží Qualcomm Snapdragon 855. Jedná sa o procesor octacore, ktorý je veľmi výkonný a nemá problémy s náročnými aplikáciami a hrami. Všetky činnosti prebiehajú bez problémov. Snapdragon 855 nájdeme aj v (oveľa) drahších smartfónoch ako OnePlus 7 Pro, Oppo Reno 10x Zoom a Sony Xperia 1.

Ako už bolo spomenuté, Zenfone 6 je k dispozícii v troch verziách. Dva majú 6GB RAM, najdrahší variant má 8GB. Testoval som 6 GB verziu a dokáže udržať veľa aplikácií spustených na pozadí. Multitasking je plynulý. V praxi očakávam od 8GB verzie malý až žiadny rozdiel a sám by som za extra RAM neplatil viac. Jedným z dôvodov na kúpu najdrahšej verzie je, že má 256 GB úložného priestoru. Možno to budete potrebovať. Lacnejšie modely majú 64 GB alebo 128 GB pamäte. To bude tiež dostatočné pre mnohých, najmä preto, že pomocou micro-sd karty môžete ľahko a lacno rozšíriť pamäť.

Zariadenie tiež prehltne dve SIM karty (dve SIM), čo znamená, že môžete používať dve čísla súčasne. Šikovné napríklad na spojenie pracovného a súkromného života.

Skladacia kamera

Skladacia kamera, o ktorej sme hovorili skôr, sa skladá z 48-megapixelového primárneho objektívu a 13-megapixelového širokouhlého fotoaparátu. Prvý menovaný komprimuje obrazové informácie 48 megapixelov na jednu lepšiu fotografiu s rozlíšením 12 megapixelov. Širokouhlý fotoaparát má výhľad na 125 stupňov, čo je o niečo širšie ako u širokouhlých objektívov napríklad Huawei P30 Pro a Samsung Galaxy S10. Zenfone 6 v tomto režime zachytí o niečo širší obraz. Fotoaparáty sú podporované dvojitým laserovým automatickým zaostrovaním, ktoré zaostruje, a duálnym bleskom pre viac svetla v tme.

Počas dňa fotoaparát robí veľmi dobré fotografie, čiastočne vďaka automatickému režimu HDR. Obrázky vyzerajú ostré a realistické, s nádhernými farbami a veľkým dynamickým rozsahom. V tme však kvalita obrazu výrazne klesá. To nie je prekvapenie, ale škoda. Fotografie potom vyzerajú zrnitejšie, rozmazanejšie a tmavšie. Aplikácia fotoaparátu má špeciálny nočný režim, ale veľmi ma sklame. Pri prvom dojme som už použil nižšie uvedené porovnanie; Vľavo automatický režim Zenfone 6, v strede nočný režim a vpravo drahší Huawei P30 Pro v automatickom režime. Dúfajme, že Asus dokáže vylepšiť nočný režim aktualizáciou softvéru.

Širokouhlý fotoaparát je veľmi dobrý. Zachytáva široký záber a vytvára nádherné obrázky. Ako som už písal, rozdiel v kvalite s primárnym objektívom nie je cez deň taký veľký.

Zaujímavé tiež je, že fotoaparáty dokážu natáčať v 4K rozlíšení rýchlosťou 60 snímok za sekundu, čo je vyššie ako na iných zariadeniach. Je tiež možné natáčať spomalene, ale lepšie to robia drahšie smartfóny.

Milovníci selfie si dávajú pozor: Zenfone 6 fotí veľmi slušne. Aj bez filtra. Fotografie vyzerajú detailne a stálofarebne a štandardne majú efekt presnej hĺbky ostrosti. Selfie dole sú z môjho prvého dojmu, ale - dúfajme - tiež stoja za druhý pohľad.

Životnosť batérie

Skladací fotoaparát nie je jediným nápadným prvkom Zenfone 6. Za zmienku stojí aj veľkosť batérie. Zariadenie má 5 000 mAh batériu, ktorá je oveľa väčšia ako u konkurenčných smartfónov ako OnePlus 7 Pro (4 000 mAh), Samsung Galaxy S10 + (4 400 mAh) a Huawei P30 Pro (4200 mAh). Tieto zariadenia by mali byť pripojené k nabíjačke po jednom až jeden a pol dni používania. Asus sľubuje, že Zenfone 6 vydrží až dva dni.

Je to ťažké tvrdenie, pretože každý používa svoj smartphone inak. Napríklad ak fotíte veľa a hráte hry, musíte zásuvku hľadať rýchlejšie ako niekto, kto používa hlavne WhatsApp. Najdôležitejšie je, že Zenfone 6 robí to, čo sľubuje. Pri „bežnom používaní“ batéria vydržala jeden a pol až dva dni. Ani v dlhých dňoch, keď som zariadenie často používal, som nemohol pred spánkom vytiahnuť batériu pod 30 percent.

Nabíjanie sa vykonáva pomocou 18 wattov. To je rýchlejšie ako iPhone a Samsung Galaxy S10, ale pomalšie ako Huawei P30 (Pro) a OnePlus 7. Pretože je batéria taká veľká, úplné nabitie trvá niekoľko hodín. Mne to nepripadalo rušivé, pretože kvôli dobrej výdrži batérie som zariadenie v noci dal na nabíjačku.

Zenfone 6 sa nedá nabíjať bezdrôtovo. Na otázku, Asus, hovorí, že funkcia bola vynechaná z dvoch dôvodov. Nabíjanie veľkej batérie je káblové rýchlejšie ako bezdrôtové, a pretože batéria vydrží bez problémov dlhý deň, má zmysel zariadenie v noci zapojiť do zásuvky. Nie je preto potrebné nabíjať elektrinu počas dňa pomocou bezdrôtovej nabíjačky, dôvod spoločnosti Asus. K obidvom argumentom treba niečo povedať, aj keď je tu pravdepodobne tretí faktor. V prípade Zenfone 6 sa Asus zameriava na konkurenčný pomer ceny a kvality, a potom je pochopiteľné vyradenie vstavanej bezdrôtovej nabíjacej cievky.

Softvér

V posledných rokoch sme písali veľa negatívnych viet o softvéri Asus ZenUI. ZenUI, shell spoločnosti Asus pre Android, pôsobil neprehľadne a zaneprázdnene, obsahoval veľa nepotrebných aplikácií a bol vybavený funkciami, ktoré ste takmer alebo vôbec nepoužívali. Ak k tomu prirátate politiku zlých aktualizácií, mali ste dobrý dôvod na to, aby ste si nekúpili smartphone Asus vynikajúcej kvality.

To si teraz uvedomil aj výrobca. ZenUI 6 je nainštalovaný na Zenfone 6, najnovšej verzii, ktorá vyzerá veľmi odlišne od predchádzajúcich škrupín. Softvér vyzerá oveľa viac ako štandardná verzia pre Android, iba s malými vizuálnymi zmenami a množstvom ďalších funkcií. Tieto funkcie nie sú v ceste. V skutočnosti je väčšina užitočná.

ZenUI 6 obsahuje množstvo užitočných funkcií. Môžete nastaviť, aby ste snímali snímku obrazovky tak, že na jednu sekundu klepnete na tlačidlo posledných aplikácií, takže nemusíte stlačiť fyzické tlačidlo zapnutia / vypnutia a tlačidlo zníženia hlasitosti. Aplikácie môžete spustiť aj klepnutím na písmená na obrazovke v základnom režime. An S spustí selfie kameru, C fotoaparát na zadnej strane a V otvorí aplikáciu pre telefón. Geniálny (predvolene však zakázaný) je režim jednej ruky. Nájdete ho na karte Rozšírené nastavenia. Dvojitým stlačením tlačidla Domov sa obrazovka zmenší. Veľkosť si určíte sami (od 3,5 do 5,5 palca) a môžete určiť, či chcete obrazovku vľavo alebo vpravo. Ak sa chcete vrátiť k skutočnému formátu obrazovky, dvakrát kliknite na tlačidlo Domov. A s funkciou Twin Apps môžete používať dve aplikácie WhatsApp (a teda dve telefónne čísla) súčasne.

Holandské preklady ZenUI môžu byť ešte lepšie. Niektorým slovám chýbajú písmená alebo boli nemotorne preložené z iného jazyka. Ostatné texty nie sú preložené vôbec: prístroj nastavený na holandský jazyk zobrazuje niektoré slová alebo vety v angličtine alebo dokonca v taliančine. Chaotický

Asus tiež zabudoval svoje vlastné nástroje na zlepšenie výkonu a bezpečnosti vášho zariadenia. Do akej miery sú užitočné, je diskutabilné. Inštalované aplikácie sa predvolene nemôžu spúšťať automaticky, čo ovplyvňuje výkon na pozadí a preposielanie upozornení. Počet predinštalovaných aplikácií je našťastie podstatne nižší ako predtým. Týka sa to niekoľkých aplikácií od spoločnosti Asus a troch z Facebooku (ktoré nemôžete vymazať).

Aktualizovať pravidlá

Zenfone 6 bude aktualizovaný na Android 10.0 (Q) a R, verzia 2020. Nie je jasné, ako často a ako dlho bude smartphone dostávať bezpečnostné aktualizácie.

Záver Asus Zenfone 6 recenzie

Asus Zenfone 6 je inovatívny smartphone, ktorý zaujme hneď niekoľkými spôsobmi. To je samo o sebe pozoruhodné, pretože predchádzajúce Zenfony s tým mali ťažkosti. Čiastočne to bolo spôsobené neoriginálnym dizajnom, ale aj priemerným softvérom a menej ako zaujímavými predajnými cenami. Asus urobil pre Zenfone 6 dôležité vylepšenia. Smartfón má svoj vlastný dizajn s krásnou obrazovkou s predným plnením a softvér ZenUI 6 bol značne zrekonštruovaný. Okrem toho je hardvér viac ako adekvátny a batéria vydrží dlhšie ako u konkurencie. Skladacia kamera je zaujímavá novinka. Kvalita fotografií a videa je počas dňa v poriadku; Kvalita obrazu je v noci sklamaním. To, že si môžete urobiť aj dobré selfie, je bonus. Pochybujem o kvalite a odolnosti skladacieho mechanizmu, ktorý niekedy pokrivkáva a rýchlo sa poškodí. Zrátané a podčiarknuté, Zenfone (od 499 eur) ponúka vynikajúci pomer ceny a kvality a je dobrou kúpou. Zaujímavými alternatívami sú Xiaomi Mi 9 a Samsung Galaxy S10e.