Ako

Začnite so Stackom, 1 000 GB bezplatného cloudového úložiska

Bezplatné úložné miesto v cloude je užitočné, pretože k nemu máte prístup kdekoľvek a máte svoje súbory na bezpečnom mieste. Holandská spoločnosť TransIP má cloudovú službu s názvom Stack, kde môžete úplne zadarmo uložiť najmenej 1 000 GB súborov.

Na konci minulého roka predstavil holandský webový hostiteľ TransIP svoju službu cloudového úložiska Stack. Stack je cloudová služba s menším menom ako konkurencia ako iCloud a Dropbox, ale s obrovskou výhodou oproti ostatným. So Stackom získate hneď od začiatku 1 000 GB úložného priestoru. Prečítajte si tiež: 9 najlepších bezplatných cloudových služieb pod mikroskopom.

Záruka bezpečnosti

A to bez toho, aby ste sa museli pripájať k svojmu účtu na Facebooku, urobiť z priateľov člena alebo niektorý z ďalších trikov, ktoré používajú iné cloudové služby. Okrem toho sa v spoločnosti Stack kladie dôraz hlavne na to, ako bezpečná je služba. TransIP chce dať svojim používateľom záruku, že všetko na ich serveroch je skutočne úplne bezpečné.

Stack už nejaký čas beží a v začiatkoch bol určený iba pre zákazníkov jednej z platených služieb TransIPu. Toto už neplatí, ale ak chcete pracovať so spoločnosťou Stack ako zákazník, musíte najskôr požiadať o pozývací kód. Toto nedostanete okamžite, budete musieť chvíľu počkať, kým budete môcť zaplniť svoj 1000 GB úložný priestor. Nemáte chuť čakať? Potom si vezmite platenú službu, ktorá vám poskytne 2 000 GB alebo 10 000 GB.

Množstvo GB znie dobre, ale ako dobre vlastne funguje samotný Stack? Najvyšší čas na ďalšie vyšetrovanie!

Holandské cloudové úložisko

Stack je prvá veľká cloudová úložná služba, ktorej servery sa nachádzajú v Holandsku. Výsledkom je, že servery spadajú pod holandské právo. TransIP napriek tomu nemá v úmysle ponúkať službu so spoločnosťou Stack iba v Holandsku. Je predpoklad, že viac ako dosť ľudí z krajín mimo Holandska bude mať záujem aj o cloudovú úložnú službu, ktorá ponúka TB zadarmo.

To je dosť málo, keď to porovnáte s 2 GB, ktoré dostanete zadarmo s Dropboxom, alebo s 15 GB z Disku Google. Vďaka týmto dvom službám si môžete zvoliť platené predplatné. Za necelých desať eur získate TB u oboch spoločností. V obchode Stack máte tiež možnosť za poplatok zabrať viac miesta. Za cent menej ako desať eur môžete v Stacke zdvojnásobiť úložný priestor, zatiaľ čo môžete začať s 10 TB za 50 eur mesačne. Aby ste to všetko naplnili, musíte urobiť veľa obrázkov.

Je odvážne TransIP naštartovať konkurenta gigantov v cloudovom poli. Na portáli TransIP sa predpokladá, že by malo byť dosť ľudí, ktorí chcú využívať bezplatnú službu s takým veľkým úložným priestorom. Zatiaľ sa zdá, že to funguje, pretože kódy pozvánok nie je možné pretiahnuť.

Pozvánky

Používanie služby ako Stack nie je pre používateľov stále bezproblémové. Ak TransIP nedokáže splniť svoje ambície alebo sa stane príliš ambicióznym, existuje šanca, že bude celá služba uzavretá a že budete musieť všetky svoje súbory presunúť niekam inam. TransIP nie je koniec koncov Google alebo Apple s prakticky neobmedzenými finančnými prostriedkami.

Na druhej strane je pravda, že TransIP pracuje so systémom pozvánok a že počet predplatiteľov teda nebude len explodovať. Zatiaľ nie je známe, či TransIP plánuje zaviesť neskôr, ktorý nebude fungovať s pozvánkami. Mimochodom, žiadosť o pozvanie netrvá tak dlho. Kedysi to trvalo pár dní, v dnešnej dobe dostanete pozvánku do jedného dňa.

Stiahnite a nainštalujte Stack

Keď konečne dostanete pozvánku, môžete začať. Ako presne však Stack vlastne funguje? Po registrácii (a zadaní všetkých údajov o vašom mene a adrese) môžete začať so službou Stack. Potom sa môžete rozhodnúť nainštalovať aplikáciu pre stolné počítače, ale môžete si tiež zvoliť online prácu s prenosom súborov. Po aktivácii sa zobrazí obrazovka, z ktorej si môžete rýchlo stiahnuť softvér, prečítať si príručku alebo okamžite začať s nahrávaním súborov.

Potom si môžete zvoliť napríklad vytvorenie nových priečinkov a začatie nahrávania tu, ale tiež si môžete najskôr zvoliť svoju vlastnú webovú adresu, na ktorú chcete odkazovať. Týmto spôsobom môžete nielen ľahko získať prístup k svojim súborom, ale aj uľahčiť ich zdieľanie s ostatnými. Toto je praktická možnosť Stacku, kde je tiež možné dať ostatným kúsok vášho Stacku. Týmto spôsobom je tiež ľahšie pracovať na projekte spolu s ostatnými, všetky súbory môžete jednoducho umiestniť na jedno miesto.

Rozhranie Stacku je veľmi základné, ale funguje dobre. Predpokladajme napríklad, že chcete do zásobníka pridať niekoľko fotografií. Potom vyberte priečinok, do ktorého majú byť vaše fotografie umiestnené. Tu kliknete na tlačidlo Nahrať a vyberiete súbory, ktoré chcete pridať do priečinka. Nahrávanie je bleskové, oveľa rýchlejšie, ako sme zvyknutí napríklad z Dropboxu. Stack tiež vie, čo má robiť s väčšími súbormi. Príjemné na tom je, že neexistuje nijaké obmedzenie veľkosti súboru. Môžu sa tu stratiť všetky tie veľké zápchy, na ktoré nemáte kdekoľvek inde miesto.

A s aplikáciou pre iOS a Android môžete tiež ľahko zdieľať svoje súbory z telefónu alebo tabletu. Môžete to nastaviť tak, aby sa fotografie alebo videá po nasnímaní vložili priamo do vášho stohu. Veľmi užitočné, ak sa chcete ubezpečiť, že vaše spomienky majú okamžite bezpečné miesto na sieti.

Pohodlie slúži ľuďom

Stack funguje veľmi jednoducho a vôbec nezáleží na tom, že všetko vyzerá pekne nahé. Táto služba robí presne to, čo inzeruje, a bez prílišných problémov. Skutočnosť, že tu máte k dispozícii 1 000 GB, je samozrejme fantastická. Priemerný používateľ, ktorý chce iba online zálohovanie svojich súborov, toto svoje dni života nedostane. Je pravdepodobné, že sa ľudia samozrejme zdráhajú iba vložiť všetky svoje osobné súbory a fotografie do cloudovej služby. Únik pikantných fotografií celebrít prostredníctvom hacknutia na iCloud bude v povedomí mnohých ľudí čerstvý. Spoločnosť TransIP sa zaviazala zabezpečiť, aby bola ich cloudová služba lepšie chránená pred útokmi voyeuristických hackerov.

Robia to pomocou 256-bitového kľúča AES, čo znemožňuje ostatným prístup k vašim súborom. TransIP tiež sľubuje, že spoločnosť nebude analyzovať vaše údaje, čo robia iné cloudové služby. Pod týmto typom analýzy máme na mysli, že napríklad pre Dropbox je celkom zaujímavé vedieť, ktorá časť vašich súborov sa skladá, napríklad z hudby alebo fotografií, bez toho, aby ste sa pozerali na konkrétne súbory. Aplikáciu je tiež možné zabezpečiť v telefóne alebo tablete pomocou kódu PIN, aby k nej ostatní nemali prístup, ak z akéhokoľvek dôvodu prijali vaše zariadenie.

Stojí to za to?

Naše prvé dojmy zo Stacku sú veľmi pozitívne. Služba funguje hladko, zdieľanie súborov s ostatnými je ľahké a obrovské množstvo voľného miesta, ktoré získate, je skvelým bonusom. Aj keď sa rozhodnete kúpiť ďalší priestor, ste stále lacnejší ako veľkí konkurenti. Jedinou otázkou je samozrejme, či relatívne malá spoločnosť v Holandsku dokáže konkurovať veľkým chlapcom ako Dropbox a iCloud. Zatiaľ môžeme používať Stack aspoň radi.