Ako

Nákup lacného NAS: Na čo by ste si mali dať pozor?

Vyberte si najlepší hardvér a veľa veľkých diskov a v každom webovom obchode môžete kliknúť na NAS v hodnote niekoľkých tisíc eur. Dobrý NAS však vôbec nemusí byť taký drahý. Chcete si kúpiť lacný NAS? Budeme diskutovať o tom, čomu by ste mali venovať pozornosť pri nákupe a predstavíme vám niekoľko zaujímavých lacných NAS.

Aj keď všetky zariadenia NAS vyzerajú zvonku podobne, samozrejme to tak nie je. Počet sieťových portov, počet a typ portov USB, HDMI a ďalších multimediálnych portov sa veľmi líši a ovplyvňuje to, čo môžete so serverom NAS robiť. Pri rozpočtových modeloch sú tieto možnosti zvyčajne minimálne, ale postačujúce na bežné použitie. A pomocou predlžovacieho kábla USB za pár eur môžete vytvoriť port USB, ak chýba ten na prednej strane.

Procesor a pamäť

Srdcom každého NAS je procesor a pamäť. Nemali by ste ich mať príliš málo, 1 GB je zhruba spodná hranica. Množstvo pamäte je dôležitejšie ako rýchlosť, preto je lepšie použiť 1 GB DDR3 pamäte ako 512 MB DDR4 pamäte.

S procesorom to nie je také ľahké. Po dlhú dobu platilo pravidlo, že lacné zariadenia NAS mali zlý procesor a tie lepšie Intel. Tento rozdiel sa však rýchlo zmenšuje. Napríklad RealTek RTD1296 je jedným z prvých procesorov ovládajúcich rameno, ktorý prevádza (konvertuje) 4K video obrazy v hardvéri do formátu, ktorý je vhodnejší pre smartphony alebo tablety. To znamená, že ani k tomu nie je potrebný žiadny drahší Intel Celeron.

Tip: Oddelenie podpory populárneho mediálneho servera Plex udržuje prehľad o všetkých modeloch NAS a ich kvalitách transkódovania v dokumentoch Google.

Aký dôležitý je procesor a pamäť, veľmi záleží na použití NAS. Pokiaľ sa zariadenie používa hlavne na zálohovanie a ukladanie súborov, potom v podstate postačí akýkoľvek procesor a postačuje aj 512 MB pamäťového priestoru. Ak však chcete napríklad virtualizovať na NAS alebo pripojiť napríklad kamery na sledovanie (funkcia sledovania), je potrebný väčší výpočtový výkon a pamäť.

Na NAS môžete pridať veľa funkcií ako aplikáciu alebo balík. Zoznam dostupných aplikácií alebo balíkov poskytuje pekný prehľad o možnostiach každej značky a modelu.

Čo je to vlastne RAID?

RAID je metóda ochrany súborov tak, že sa súbory rozšíria na viac pevných diskov spolu s informáciami o obnovení. To sa dá urobiť niekoľkými spôsobmi. V raid1 sú dva disky a všetky dáta sú zapísané na oba disky. To znižuje úložnú kapacitu na polovicu, čo robí túto metódu neefektívnou a nákladnou.

Lepšia voľba je ako raid5, kde sa relatívne malá časť úložnej kapacity stratí kvôli informáciám o obnovení, ale vyžaduje minimálne tri a lepšie päť ďalších diskov. A je dobré vedieť: raid0 sa nazýva raid, ale neponúka žiadnu ochranu, iba zrýchľuje ukladanie.

Chceli by ste sa dozvedieť viac o všetkých svojich možnostiach zálohovania? Potom si určite pozrite online kurz zálohovania a obnovenia našej Tech Academy.

Koľko diskov?

S výnimkou Western Digital sa všetky zariadenia NAS predávajú bez pamäte. Stále si musíte kúpiť pevné disky sami. Pretože jeden pevný disk stojí rýchlejšie ako prázdny NAS, je dôvod si ho kritizovať. Je všetok tento úložný priestor skutočne potrebný? Kvalitné digitálne upratovanie zabráni mnohým nákladom.

Ak je známa požadovaná úložná kapacita, obsah závisí od počtu diskov, ktoré sa zmestia na NAS, a od požadovanej konfigurácie. S jbod a raid0 nedochádza k strate úložnej kapacity, ale ani k extra ochrane údajov na NAS, ak sa niektorá z diskov pokazí. Ak je potrebná ochrana, najbežnejšou voľbou je raid1 alebo raid5, ale stojí časť úložnej kapacity. Raid1 je vždy najlacnejší.

Pri dvoch diskoch stojí polovica úložnej kapacity, pri ďalších diskoch ešte viac. Preto je raid5 najlepšou voľbou pre tri disky, pretože tam zostane viac čistej úložnej kapacity. Viac malých diskov s drahším NAS s priestorom pre viac diskov môže byť preto relatívne lacnejších ako lacnejší NAS s menšími, ale veľkými diskami.

Softvér a aplikácie

Softvér so serverom NAS je takmer vždy zadarmo. To platí v každom prípade pre operačný systém NAS, akýkoľvek zálohovací softvér pre Windows a Mac, ako aj pre rozšírenia a mobilné aplikácie. Zdá sa, že softvér nie je faktorom pri výbere dobrého, ale lacného NAS - ale určite je.

Prvá vec, na ktorú sa treba pozrieť, sú rozšírenia. Vďaka rozšíreniu pridáte na NAS funkcie, ako napríklad domácu automatizáciu, prepojenie sledovacích kamier (funkcia sledovania) alebo organizovanie fotografií. Môžete si nainštalovať rozšírenie z obchodu s aplikáciami na NAS.

Víťazom v počte a kvalite je spoločnosť Synology, nasledujú spoločnosti QNAP, Asustor, TeraMaster a nakoniec Netgear a WD. Majte na pamäti, že rozšírenia načítajú procesor a pamäť NAS a určite pri modeli rozpočtu bude opäť dosiahnutá hranica systému.

Na použitie so smartfónom alebo tabletom ponúka väčšina predajcov NAS mobilné aplikácie pre iOS a Android. Opäť platí, že existuje rozdiel v počte a kvalite, pričom v zásade sú rovnakí prední jazdci a zaostávajúci jazdci. Len tu je to o niečo jemnejšie. Ak NAS ponúka menej funkcií, má zmysel, že existuje aj menej aplikácií. Okrem toho počet aplikácií medzi prvenstvami už nie je skutočne užitočný.

Na záver si porovnáme niektoré modely.

Asustor AS1002T v2

Asustor už dávno uviazol iba na procesoroch Intel, ale nakoniec neodolal vábeniu najnovších arm procesorov. V porovnaní s predchádzajúcim AS1002T je tento AS1002T v2 vybavený o niečo rýchlejším procesorom a portom USB3.1, inak technické parametre zostali nezmenené.

NAS ponúka rozsiahlu funkčnosť, ale s menej rozsiahlym operačným systémom ako Synology a QNAP a tiež s čoraz menej krásnymi rozšíreniami. Pamäť 512 MB je na štíhlej strane, ale pokiaľ sa nespustí naraz príliš veľa úloh, nespôsobí to žiadne problémy. Hardvérové ​​prekódovanie a virtualizácia chýbajú.

AS1002T v2 je dobrý základný NAS pre každého, kto chce NAS s dvoma diskami na zálohovanie a niekoľkými úlohami navyše. Môžete si tiež vytvoriť vlastný cloud pomocou aplikácií od spoločnosti Asustor v okamihu.

QNAP TS-228A

Spoločnosť QNAP dala testu TS-228A najmenej „technický“ vzhľad zo všetkých zariadení. Elegantné biele puzdro tiež predstavuje zmenu v štýle so všetkými ostatnými zariadeniami QNAP NAS, ale je to dar z nebies pre každého, kto nemusí zariadenie vkladať do meracej skrinky. TS-228A je navyše príjemne tichý. Srdce NAS tvorí procesor Realtek RTD1295 a minimálne 2 GB pamäte RAM. Je však zarážajúce, že 4K transkódovanie, ktoré tento procesor ponúka na papieri, na TS-228A nefunguje.

Príčina spočíva na QNAP. Spoločnosť túto funkciu neimplementovala, pretože uprednostnila podporu snímok: zálohy všetkých úložísk na NAS, ku ktorým sa po katastrofe môžete kedykoľvek vrátiť. Pravdepodobne je marketingovou voľbou, keď nenecháte tento rozpočet NAS príliš konkurovať drahším modelom, a to je škoda, pretože inak je TS-228A v poriadku.

Operačný systém QTS od QNAP je komplexný, ale stále má niektoré ostré hrany, ako napríklad nepreložené časti a neohrabané okná, ktoré skrývajú dôležité možnosti a informácie o systéme, a možnosti, ktoré je niekedy ťažké pochopiť. Môže to byť predovšetkým užívateľsky príjemnejšie. Rozšírenia a mobilné aplikácie sú si navzájom vynikajúce.

Synology DS220j

DS220j je nedávny lacný NAS od lídra na trhu Synology. Model DS220j je vybavený rýchlejším procesorom a rýchlejšou pamäťou a má pekný upgrade oproti svojmu predchodcovi, modelu DS218j. Bohužiaľ, množstvo pamäte zostalo rovnaké a s 512 MB je v skutočnosti pod požadovaným minimom. Aj pri väčšom zaťažení si však všimnete, že NAS ostáva vzpriamený vďaka vynikajúcej správe pamäte od spoločnosti Synology.

Je poľutovaniahodné, že napríklad v NAS chýba hardvérové ​​prekódovanie, ktoré podporuje Realtek RTD1296. Spoločnosť Synology ponúka niekoľko 2-pozičných modelov, niektoré s rovnakým procesorom. Ľudia zrejme hľadali spôsoby, ako tento rozdiel zväčšiť.

Pri používaní využíva DS220j vynikajúci operačný systém DSM a rozsah a kvalitu rozšírení aj mobilných aplikácií. Toto sa dá ťažko nazvať základným NAS, až na obmedzené množstvo pamäte a mierne chýbajúci procesor. Až na počet diskov je nový DS420j do veľkej miery rovnaký ako tento DS220j.

TerraMaster F2-210

TerraMaster je relatívne nová značka NAS, ktorá už teraz pôsobí veľmi slušným dojmom. Zdá sa, že si mysleli, že sú lepšie kopírované ako zle koncipované. Všimnite si vo všetkom, že sa tvorcovia veľmi pozorne pozerajú na spoločnosti Synology a QNAP, najmä na všetko, čo vyvíjajú. To vytvára pekný NAS, ale niekedy aj trochu „pocit mačky“.

Opäť procesor RTD1296, ale žiadne hardvérové ​​transkódovanie. 1 GB RAM je dostatočný pre obmedzený počet rozšírení vrátane jedinej virtualizácie cez Docker. Operačný systém TOS je užívateľsky prívetivý a v angličtine, ale stále mu chýba veľa vecí, ktoré sú štandardom pre ostatné NAS, ako sú rámce Jumbo, IPv6 a vlastný balík sledovania na sledovanie a ukladanie obrázkov z IP kamier.

Zároveň, keď si uvedomíte, že prvé produkty značky sú z roku 2013, je skok vpred, ktorý urobil TerraMaster, obrovský a sľubný. Až teraz si musíme počkať na vlastné prírastky a inovácie, ktoré etablované značky prekvapia.

Ľahké hliníkové puzdro pojme dva disky, ktoré zapadnú do plastových podložiek. Súčasťou sú skrutky a dokonca aj skrutkovač. Za jeho cenu získate bezprecedentné množstvo NAS, aj keď to z neho nerobí perfektný lacný NAS.

Netgear ReadyNAS 212

Netgear sa so svojim ReadyNAS zameriava hlavne na malé firmy a živnostníkov a kladie dôraz na funkčnosť lokálnej spolupráce a zálohovania. Posledné menované okrem NAS aj v cloude, pretože niekoľkými kliknutiami môžete pripojiť ReadyNAS k Amazonu, Google Drive, Microsoft Azure alebo OneDrive. Niečo, čo ponúka aj väčšina ostatných značiek NAS.

Okrem toho sa zdá, že Netgear na svoje produkty NAS veľmi neťahá; rozšírenia boli dlhé roky rovnaké a sledovacie riešenie od spoločnosti Milestone Arcus dokonca ticho zmizlo a ešte nebolo vymenené. Procesor Cortex nie je najvýkonnejší, ale vďaka 2GB pamäti môže ďalej pracovať.

WD My Cloud EX2 Ultra

Dodávateľ pevných diskov, spoločnosť Western Digital, je na rozdiel od svojej konkurenčnej spoločnosti Seagate aktívna aj na trhu NAS. Aj keď je možné ich kúpiť aj bez diskov, spoločnosť WD prirodzene uprednostňuje predaj svojich výrobkov za. Tento EX2 Ultra sa v tomto prípade dodáva s dvoma 4TB diskami WD Red optimalizovanými pre použitie v zariadeniach NAS.

Aby sa nedostalo príliš veľa do vôd hlavných hráčov na tomto trhu, ktorí koniec koncov zabezpečujú aj vysoký predaj svojich diskov, zameriava sa WD hlavne na jednoduché použitie. Ak to nechcete, nikdy sa nemusíte prihlasovať do webového rozhrania NAS: všetko je možné prostredníctvom aplikácie MyCloud. Funkcionalita je tiež zameraná hlavne na zálohovanie a synchronizáciu a zdieľanie dokumentov a fotografií.

Existuje niekoľko rozšírení, ale neumožňujte ich príliš veľa, potom sa My Cloud EX2 Ultra rýchlo spomalí. Funkcionalita rozšírení je navyše automatickou brzdou pri túžbe používať ich veľa. Ale tí, ktorí hľadajú hlavne jednoduché použitie a jednoduchosť, môžu My Cloud ťažko ignorovať.