Ako

Týmto spôsobom môžete odstrániť nepotrebné ovládače v systéme Windows 10

Na to, aby váš počítač splnil svoje očakávania, sú potrebné ovládače, vo vašom prístroji však môžete mať zastarané alebo nepoužívané ovládače. V tomto článku si ukážeme, ako vyčistiť Windows 10 odstránením nepotrebných ovládačov.

Po aktualizácii ovládača často zostáva stará verzia, aby ste mohli aktualizáciu vrátiť späť, ak nefunguje správne. Ovládače môžete aktualizovať pomocou nástrojov od konkrétneho dodávateľa, ako je napríklad GeForce Experience od spoločnosti Nvidia pre vašu grafickú kartu, alebo pomocou všeobecných nástrojov na správu ovládačov od iných výrobcov, ktoré skenujú celý váš počítač. Prečítajte si tiež: Driver Booster 3 - Aktualizujte svoje ovládače!

Staré ovládače umiestnené v priečinku \ System32 \ DriverStore však nie sú vždy správne odstránené alebo vyčistené. V mnohých prípadoch dokonca zostáva stará verzia, aby ste mohli aktualizáciu v systéme Windows ľahko vrátiť späť.

Ak pôjdete do Správa zariadení a kliknite na výsledok vyhľadávania v časti Nastavenia, zobrazí sa zoznam všetkého hardvéru, ktorý je vo vašom počítači alebo je k nemu pripojený. Kliknite pravým tlačidlom myši na zariadenie a vyberte Vlastnosti a kliknite na kartu Vodiči na zobrazenie informácií o ovládači zariadenia. Ak Predchádzajúci vodič sivá znamená, že k dispozícii je iba jedna verzia ovládača.

DriverStore Explorer

Pomocou programu DriverStore Explorer môžete prehľadať DriverStore v počítači a vyhľadať ovládače a ich rôzne verzie. Program bol naposledy aktualizovaný koncom roka 2012, pre Windows 10 však funguje dobre.

Potrebujete preto, aby ste ako správca spustili DriverStore Explorer kliknutím pravým tlačidlom myši na RAPR.exe a Spustiť ako správca vybrať. Po načítaní programu kliknite na tlačidlo Vymenovať vygenerovať zoznam všetkých ovládačov v počítači.

Výhodou programu je, že nemôžete odstrániť iba ovládače používané systémom Windows. Ak to chcete urobiť, musíte najskôr Vynútiť vymazanie skontrolovať. Je to užitočné, ak máte nefunkčný ovládač, ktorý používa systém Windows, a chcete ho odstrániť.

Vo všetkých ostatných prípadoch, napríklad pri čistení vášho úložiska DriverStore, by ste mali skontrolovať ovládač a kliknúť Odstrániť balík kliknutím ju odstráňte.

Je dobré najskôr zoradiť ovládače podľa typu, aby ste mali lepší prehľad o tom, čo k čomu patrí. Môžete to urobiť kliknutím na hlavičku nad stĺpcom Trieda vodiča kliknúť.

Uvoľnite miesto

Vodiči zaberajú miesto, takže ich vyčistením samozrejme uvoľníte miesto v počítači. Ovládače pre vašu grafickú kartu môžu ľahko zaberať niekoľko stoviek MB a prispievajú tiež všetky menšie ovládače. Koľko miesta môžete uvoľniť, závisí výlučne od nepotrebných ovládačov v priečinku.

Ak priečinok DriverStore zaberá viac ako 1 GB, je dobré pozrieť sa na DriverStore Explorer a zistiť prečo.

Formát priečinka môžete skontrolovať tak, že doň prejdete v Prieskumníkovi, kliknete naň pravým tlačidlom myši a Vlastnosti vybrať.