Ako

Zmerajte svoju skutočnú rýchlosť internetu pomocou Ookla Speedtest

Je váš internet zrazu trochu pomalý? Alebo rýchlejšie ako kedykoľvek predtým? Potom nezabudnite skontrolovať skutočnú rýchlosť. K tomu môžete použiť známy Ookla Speedtest.

U svojho poskytovateľa ste si predplatili konkrétnu rýchlosť internetu. Všeobecne ide o maximálne dosiahnuteľné rýchlosti, v praxi sú väčšinou iba o niečo nižšie. O koľko nižšia závisí od všetkých druhov faktorov, ktoré sú zvyčajne mimo vašu kontrolu. Váš smerovač môže byť tiež jednoducho príliš pomalý na to, aby zvládol napríklad pripojenie s rýchlosťou 600 Mb / s. Ten druhý je pomerne ľahké zistiť, či máte to šťastie, že máte poskytovateľa-smerovač (alebo modem) a svoj vlastný smerovač. Ak je rýchlosť internetu priamo za routerom (modemom) poskytovateľa oveľa vyššia ako po vašom routeri, je zrejmé, kto je na vine.

Rýchlosť internetu môžete merať pomocou Ookla Speedtest. Nič to nestojí, takže to tam nemusíte nechať. Ookla je k dispozícii aj v (mobilnej alebo inej) forme aplikácie, aby ste mohli merať pripojenie svojho mobilného internetu na cestách. Pamätajte, že test generuje veľa dátových prenosov! V tomto príklade používame webovú stránku, ktorá funguje na akomkoľvek modernom prehliadači, ktorý si sám seba váži. Navštívte stránku Speedtest a nechajte zábavu začať.

Meranie je známe

V zásade sa vám automaticky zobrazí testovací server. Musíte len vyčerpať Choď kliknite do kruhu. Teraz sa môže zobraziť chybové hlásenie: nie všetky servery sú vždy k dispozícii. V takom prípade kliknite na ikonu Zmeniť server a vyberte si inú. Najlepšie, ak je to čo najbližšie, aby boli čiary a réžia - doslova - čo najkratšie. Priepustnosť môžete vidieť naživo na obrazovke počas testu. V skutočnosti by ste mali získať takmer rovnú čiaru pre rýchlosť nahrávania aj sťahovania. Ak nie, skontrolujte, či niekto inde v (domácej) sieti napríklad nesťahuje alebo nevykonáva iné činnosti online. Ak sa namerané hodnoty extrémne líšia od toho, čo vám sľúbil poskytovateľ - a ak tieto rýchlosti meriate aj priamo na smerovači / modeme poskytovateľa -, je na čase kontaktovať poskytovateľa. Prekvapivo dobre pomáha aj vypnutie a opätovné zapnutie smerovača / modemu po chvíli. Mimochodom: vo väčšine prípadov je rýchlosť sťahovania výrazne vyššia ako rýchlosť nahrávania, takže je to normálne.

Mbps a Kbps

Ookla štandardne meria Speedtest v Mbps. Mnoho smerovačov však pracuje s kbps. Napríklad nastaviť veci ako QoS (Quality of Service, metóda regulácie sieťového prenosu). Potom musíte zadať maximálnu rýchlosť prenosu. V takom prípade vyberte nameranú hodnotu, možno priemer za niekoľko dní. Ak je potrebné toto číslo zadať v kb / s, môže Ookla merať aj v tejto jednotke. Kliknite na ikonu v pravom hornom rohu stránky nastavenie. Vyberte možnosť za rýchlosťou Kbps a potom kliknite na kruh (ktorý sa teraz trochu zmenšil) Choď. Rýchlosť sa teraz úhľadne meria v kb / s. Môžete potom tiež prevádzať z Mpbs na Kbps, napríklad pomocou tejto online kalkulačky. Ale meranie priamo v požadovanej veľkosti je samozrejme oveľa praktickejšie.