Ako

Takto udržujete svoj Mac rýchly s OnyX

Váš Mac zvyčajne beží rýchlo a plynulo, ale počítače Apple niekedy trpia chrípkou alebo sú pomalšie. Často to má spoločné s poškodenou vyrovnávacou pamäťou, príliš malým priestorom na disku alebo iným problémom so softvérom. S OnyXom môžete rýchlo vyriešiť tieto druhy problémov.

Tip 01: Skôr ako začnete

Je dôležité, aby ste si stiahli správnu verziu OnyX pre vašu verziu systému macOS. Každá verzia systému macOS má mierne odlišné funkcie. Ak použijete nesprávnu verziu programu, funkcie sa nemusia správne spustiť. Ak chcete zistiť, ktorú verziu systému macOS máte, kliknite na ikonu Apple v ľavom hornom rohu a vyberte ikonu O tomto počítači Mac. V hornej časti uvidíte názov verzie systému macOS. Vo väčšine prípadov to tak bude macOS Sierra, macOS High Sierra alebo macOS Mojave byť. Ak ste si osvojili prvenstvo, uvidíte tu úplne nové macOS Catalina stáť. Prejdite na tento web a kliknite na tlačidlo Stiahnuť ▼ za správnym operačným systémom. Skontrolujte, či máte skutočne správnu verziu, pretože iná verzia môže spôsobiť zlyhanie systému alebo nesprávne úpravy.

Pri nesprávnej verzii OnyX sa funkcie nemusia správne vykonávať

Poskytnite plný prístup k disku

Ak vo vašom systéme beží macOS Mojave alebo macOS Catalina, program musí umožňovať prístup na disk. Ísť do Predvoľby systému a kliknite na Bezpečnosť a súkromie. Vyberte kartu Ochrana osobných údajov. Kliknite doľava Úplný prístup na disk. Zadajte svoje meno a heslo, kliknite na neho plus a prejdite do priečinka programu. Vyberte Onyx a vyber si Otvorené. Teraz ste udelili OnyXu prístup k úprave vášho disku a vykonaniu úprav v systéme.

Tip 02: Študujte svoj systém

Pod záložkou Info uvidíte informácie o vašom systéme, podobne ako keď kliknete na ikonu Apple v ľavom hornom rohu a pre ikonu O tomto počítači Mac vybrať. OnyX vám však ukazuje oveľa viac, na Pamäť vidíš napr Fyzická pamäť koľko RAM má váš systém. Je však zaujímavé, koľko pamäte sa v skutočnosti využíva, čo vidíte za sebou Využitie pamäte. V dolnej časti môžete vyčistiť neaktívnu pamäť stlačením tlačidla Upratané vybrať. kliknite na Objem rýchlo zistiť, koľko voľného miesta vám na disku zostalo. V dolnej časti uvidíte lištu s počtom percent voľného miesta. Je chytré nevyplniť disk SSD viac ako 80 percent dátami, čo zaručuje najdlhšiu životnosť disku. Všetko nad 80 percent sa preto zobrazuje so žltým pruhom a všetko nad 90 percent s červeným pruhom.

Tip 03: Vykonajte údržbu

Prejdite na kartu Údržba a uvidíte prehľad všetkých úloh, ktoré môžete vykonávať. Zaškrtnete pred časťou a kliknete na Vykonávať robiť všetky tieto úlohy jeden za druhým. Môže to však chvíľu trvať, preto sa odporúča začať s malými úlohami. Je dobré vedieť, čo každá z možností v skutočnosti robí. Anglické vysvetlenie všetkých častí nájdete, ak prejdete na Pomocník / Pomocník OnyX ide a pokračuje Údržba kliknutia. OnyX vám ponúka tri rôzne možnosti údržby: Obnoviť, Čistiť a Rôzne možnosti. Začnime s čistením systému. Tu sú štyri veci, ktoré môžete vyčistiť: Systém, Aplikácie, Internet a Prihláste správy a správy. Ak ste na možnosti na každej časti vidíte, ktoré veci sú vyčistené.

Po vyčistení je váš Mac často o niečo pomalší, pretože vyrovnávaciu pamäť je potrebné znova zostaviť

Tip 04: Odstráňte kešky

Včela Systém nájdete všetky druhy súborov vyrovnávacej pamäte, ktoré je možné vymazať. Môžete len zvoliť všetky možnosti, čistenie súborov medzipamäte nie je nebezpečné. Môže pomôcť s rýchlosťou vášho systému a poskytnúť vášmu pevnému disku o niečo viac miesta. Váš počítač Mac je po vyčistení súborov medzipamäte často o niečo pomalší, pretože vyrovnávaciu pamäť je potrebné znova zostaviť. Ak nemáte problémy s rýchlosťou svojho Macu, buďte opatrní pri mazaní súborov medzipamäte. Tieto súbory zaisťujú rýchle spustenie programov a sú bežnou súčasťou vášho operačného systému. Včela Aplikácie nájdete konkrétne súbory vyrovnávacej pamäte súvisiace s otváraním a zatváraním aplikácií. Kliešť sa teda stará Stav uloženej aplikácie nezabudnite obnoviť stav programov. MacOS si bežne pamätá veci ako otvorené okná, veľkosti okien a umiestnenie okien na obrazovke podľa programu a otvorí to znova nabudúce. Niekedy sa však takáto vyrovnávacia pamäť môže poškodiť a spôsobiť pomalšie otváranie aplikácií. Je tiež chytré brať to občas Java a Java Applets vyrovnávacia pamäť odstrániť. To zaisťuje, že webové stránky si po vyčistení budú musieť znova stiahnuť novšiu verziu.

Vymazať údaje z internetu

Pri časti Internet nájdete všetky druhy možností, ktoré sa vám zobrazia, aj keď v prehliadači vyberiete napríklad odstránenie histórie. Tu však môžete vyčistiť históriu, dočasné internetové súbory a všetky druhy medzipamäťových pamätí pre všetky prehľadávače vo vašom systéme naraz, čo je veľmi užitočné! Nájdete samozrejme aj možnosť odstránenia webových formulárov a súborov cookie. Majte na pamäti, že prídete o všetky používateľské mená a heslá uložené vo vašom prehliadači.

Tip 05: Obnovte databázy

Časť Obnoviť v skutočnosti používate iba vtedy, ak máte problémy so systémom. Napríklad je známy problém, že Spotlight nefunguje správne. Spotlight je funkcia vyhľadávania, ktorú nájdete v hornej časti panela úloh. Kliknite na lupu a zadajte hľadaný výraz. Ak váš počítač Mac už nedokáže nájsť správne súbory alebo sa spomalil, napríklad po aktualizácii, bude pravdepodobne potrebné znova zostaviť databázu. V takom prípade začiarknite políčko Spotlight index v OnyX. Prestavba Reflektor-index mimochodom môže chvíľu trvať. Ak máte problémy s prílohami e-mailov alebo e-mailmi, ktoré sa na vašom počítači Mac zobrazujú iba z polovice, budete musieť indexovať poštovú databázu znova. Pred toto si dal kliešť Poštové e-mailové priečinky. Využite túto možnosť Odstrániť aktuálny index naozaj iba v prípade, že Mail nefunguje správne, úplné odstránenie databázy sa neodporúča, ak Mail funguje správne.