Preskúmanie

iPhone 11 - najdostupnejší iPhone spoločnosti Apple

Mysleli by ste si, že iPhone 11 nahradí iPhone XS (10S). Ale tento smartphone je v skutočnosti porovnateľnejší s iPhone XR, ktorý spoločnosť Apple ohlásila minulý rok. IPhone 11 nie je najlepším smartfónom spoločnosti Apple, to je iPhone 11 Pro. Je to však múdra voľba? To sa dočítate v tejto recenzii.

Apple iPhone 11

cena od 809, - €

Farby Čierna, biela, červená, zelená, fialová, žltá

OS iOS 13

Obrazovka 6,1-palcový LCD (1792 x 836)

procesor hexacore (Apple A13)

RAM 4 GB

Skladovanie 64, 256 alebo 512 GB

Batéria 3 110 mAh

fotoaparát 12-megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 12 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5, WiFi, GPS

Formát 15,1 x 7,6 x 0,8 cm

Váha 194 gramov

Iné Blesk, esim

Webová stránka www.apple.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Životnosť batérie
 • Softvérová podpora
 • Užívatelsky prívetivý
 • Výkonný
 • Negatíva
 • Žiadna rýchlonabíjačka
 • Žiadny 3,5 mm konektor a kľúč
 • Žiadne usb-c
 • cena
 • Obrazovka

V roku 2018 spoločnosť Apple uviedla na trh iPhone XR, o niečo lacnejší smartphone popri iPhone XS, ktorý zasa nahradil iPhone X. IPhone XR sa cítil trochu ako smartfón, ktorý bol zámerne vyrobený menej dobre, aby presvedčil ľudí, aby si vybrali drahší iPhone XS. Tento pocit mám teraz menej, teraz, keď po iPhone XR nasledoval tento iPhone 11 a iPhone XS po iPhone 11 Pro. Súvisí to s tým, že iPhone 11 Pro je vďaka svojmu fotoaparátu pôsobivejší ako iPhone XS pred rokom a iPhone 11 má tiež všestrannejší fotoaparát ako iPhone XR. Vďaka tomu dokáže tento nový iPhone 11 držať krok s ostatnými smartfónmi v tejto cenovej kategórii v tejto oblasti. Výkon iPhone 11 a iPhone 11 Pro je tiež takmer rovnaký.

Dizajn je neprehliadnuteľný, rovnako ako iPhone XR, aj smartfón je k dispozícii v rôznych krásnych farbách a kvalita zostavenia je v poriadku. Aj keď je zariadenie zraniteľné kvôli sklenenej zadnej strane. Umožňuje však bezdrôtové nabíjanie iPhone 11. Zadná strana tohto iPhonu 11, rovnako ako verzia Pro, má štvorcový ostrovček pre fotoaparát, čo nie je skutočne pekný dizajn. Štvorec vyčnieva z krytu a kamery vyčnievajú z námestia. Kryt je preto skutočne nevyhnutný, aby ste to trochu zakryli.

Výkonná čipset

V porovnaní so svojim predchodcom získal iPhone 11 väčší výpočtový výkon, procesor A13, ktorý má iPhone 11, je v skutočnosti tiež k dispozícii na iPhone 11 Pro. Tento procesor je mimoriadne výkonný a podáva lepšie výkony ako Snapdragons, ktorými sú vybavené androidy. Používanie iPhone 11 je tiež pomerne ekonomické. S nabitou batériou to zvládnete asi deň a pol, a to je v poriadku. Je to jednak kvôli kapacite batérie, ktorá bola mierne zvýšená v porovnaní s iPhone XR (3 110 mAh namiesto 2 942 mAh), ale tiež kvôli použitým častiam. Pozitívne v tvare čipsetu a negatívne v tvare obrazovky, ku ktorej sa o chvíľu vrátim.

Pripomienky

Stále však môžeme vytýkať iPhone 11, ktoré neboli dobré v porovnaní s minuloročným iPhonom XR. Napríklad je tu cena, ktorá stále nie je v pomere k tomu, čo dostanete na oplátku. Obrazovka tiež nie je dosť dobrá. Zatiaľ čo LCD panely používajú iba konkurenti v lacných smartfónoch a štandardom sú vysoko kvalitné OLED panely, Apple si rovnako ako iPhone XR trúfa poskytnúť iPhonu 11 LCD obrazovku, ktorá má tiež príliš nízke rozlíšenie a sa nedá volať ani full-HD. Vidíte, že napriek skutočnosti, že obrazovka ponúka dobrú kvalitu obrazu pre koncepty LCD a jas obrazovky je v poriadku. Marketing spoločnosti Apple propaguje displej nezmyselnými výrazmi ako „tekutá sietnica“ a „najlepší LCD displej vôbec“, ale je to trik, ktorý treba chytiť. Smartfón v hodnote 800 eur si jednoducho zaslúži lepšie: OLED a full HD. Nevýhodou však je, že zastaraná obrazovka menej váži na batérii, čo vysvetľuje slušnú výdrž batérie.

Okolo tejto obrazovky sú tiež veľké okraje obrazovky, ako aj výrez obrazovky v hornej časti pre mikrofón, kameru a ďalšie senzory. Nie je to pekné. Rozpoznateľné áno. Ostatné komentáre sa dajú ľahko uhádnuť. 3,5 mm port chýba a môžete dokonca pískať na hardvérovom kľúči. V balení tiež chýba rýchlonabíjačka, body, vďaka ktorým sa Apple zdá bezprecedentne skúpy. Ak chcete zariadenie po vybití nabiť rýchlejšie ako 5-wattová nabíjačka, len za 18-wattovú zástrčku si môžete vyzdvihnúť ďalších 35 eur. Nabíjanie navyše stále prebieha prostredníctvom starnúceho portu Lightning, zatiaľ čo konkurencia a ďalšie zariadenia spoločnosti Apple sú s USB-C už na míle napred.

Fotoaparát iPhone 11

Minulý rok bolo mdlo, že Apple šetrilo fotoaparát aj s iPhone XR, zatiaľ čo vývoj v tejto oblasti ide tak rýchlo. Fotoaparát urobil vynikajúce fotografie, funkčné možnosti však zostali pozadu. Pretože je iPhone 11 vybavený dualcamom, prichádza fotoaparát aj z hľadiska možností. Vďaka dvom objektívom máte nielen možnosť robiť bežné fotografie, ale aj možnosť fotografovať širokouhlé fotografie. Môžete teda zaznamenať viac. Je zarážajúce, že širokouhlý objektív nie je z hľadiska kvality nijako horší, zatiaľ čo pri mnohých ďalších smartfónoch s viacerými objektívmi musíte pri používaní širokouhlého objektívu robiť kompromisy v kvalite. Pribudol tiež nočný režim, pomocou ktorého toho v tme ešte dosť zachytíte.

Fotoaparát iPhone 11 robí fotografie veľmi dobrej kvality. Realistické, podrobné as vynikajúcim dynamickým rozsahom. Napriek nočnému režimu však fotoaparát nie je v náročných svetelných podmienkach schopný robiť najlepšie fotografie. Ak však chcete ten najlepší fotoaparát, je lepšie zvoliť iPhone 11 Pro alebo Huawei P30 Pro, ktorý si so svojim nočným režimom a objektívom so zväčšením periskopom poradí oveľa funkčnejšie.

Bežný fotoaparát (vľavo) a širokouhlý fotoaparát (vpravo) v iPhone 11.

iOS 13

IPhone samozrejme beží na vlastnom operačnom systéme Apple iOS 13. Na jednej strane robí iPhone obzvlášť užívateľsky prívetivým a stabilným, ale na druhej strane vyzerá zastaralo, staticky a pre pokročilých používateľov pôsobí ako uzavreté zariadenie, kde stále chýbajú základné funkcie, ako je zmena predvoleného prehľadávača. IOS vás naopak postaví do postele služieb Apple a môže ho používať ktokoľvek, či už máte 4 alebo 80 rokov. Najväčšou výhodou však je, že Apple poskytuje vynikajúcu podporu prostredníctvom aktualizácií, ktoré sa nielen rýchlo zavedú, ale tieto aktualizácie dostávajú aj roky.

Alternatívy k iPhone 11

Aj za najdostupnejší nový iPhone platíte šokujúco veľa. Pamätajte, že základný model (809, - €) iPhone 11 má 64 GB, čo je trochu riedke riešenie. V spoločnosti Apple vás neprekvapuje, ale uvedomte si, že za menej sa môžete zlepšovať. Xiaomi Mi 9T Pro ponúka kompletnejší telefón za prakticky polovičnú cenu a pokiaľ hľadáte porovnateľné zabezpečenie a podporu, môžete sa obrátiť aj na Google Pixel 3A alebo smartfón s Androidom One.

V porovnaní s iPhone 11 Pro máte s týmto iPhone 11 vynikajúcu ponuku. Variant Pro vyhráva najmä v oblasti fotoaparátu a má modernú obrazovku smartphonu, ale ak ste ochotní uspokojiť sa v týchto oblastiach s menej, ušetríte veľa peňazí. Navyše, výkon je takmer rovnaký.

Záver: kúpiť iPhone 11?

S iPhone 11 máte opäť bezpečnú voľbu pre smartphone, ktorý môžete používať po celé roky. Fotoaparát je univerzálnejší, čo je pekné, čipová sada si vedie vynikajúco a výdrž batérie je tiež v poriadku. Musíte sa uspokojiť so zastaranou obrazovkou a ďalšou typickou chamtivosťou spoločnosti Apple, ako je cena, nedostatok rýchlej nabíjačky, pripojenie a základná pamäť.