Ako

Prineste poriadok z chaosu v službe Gmail; nasadzuje štítky ako priečinky

Nepochybne ste videli, že Gmail má schopnosť označovať správy. Nemôžete však vytvárať priečinky. Našťastie štítky môžete ľahko vytvoriť ako priečinky!

Vytvorte štítok

E-maily môžete označovať manuálne, ale môžete ich tiež použiť v kombinácii s filtrami na automatické usporiadanie e-mailov. Skôr ako začnete s touto klasifikáciou, je rozumné najskôr vytvoriť tieto štítky, rovnako ako by ste najskôr vytvorili priečinky v poštovom programe.

Urobíte to kliknutím na ikonu nastavení v hornej časti Gmailu (vyzerá ako ozubené koliesko) a potom na Nastavenia. Na stránke, ktorá sa otvorí, kliknite na kartu Menovky. Najskôr uvidíte sériu štítkov zo samotného Gmailu a pod nimi uvidíte nadpis Štítky s priamo pod tlačidlom Vytvoriť nový štítok. Keď na toto kliknete, môžete vytvoriť štítok, ktorý môžete pridať k správam. Môžu to byť napríklad: Maily z roku 2011 alebo Maily od Sabine (za predpokladu, že poznáte niekoho, kto sa volá Sabine ...).

Vytvorte toľko štítkov, koľko chcete. Môžete dokonca vytvoriť čiastkové štítky (alebo štítok na štítku) tak, že začiarknete políčko Umiestniť štítok pod a potom vyberiete hlavný štítok. Týmto spôsobom môžete vytvoriť rozsiahlu štruktúru priečinkov.

Štítky vytvárate v nastaveniach služby Gmail.

Priraďte štítky

Menovky môžete ľahko priradiť manuálne. Keď dostanete e-mail, ktorý by mal spadať pod určitý štítok, vyberte ho (začiarknite alebo otvorte) a potom kliknite na ikonu so štítkom v hornej časti obrazovky (vedľa tlačidla) Viac).

Zaškrtnutím pred požadovaným štítkom v ponuke, ktorá sa rozbalí, priradíte tento štítok k tejto správe. Týmto spôsobom môžete samozrejme tiež spracovať veľa správ súčasne. Keď sa teraz pozriete na ľavom paneli služby Gmail, uvidíte zoznam štítkov, ktoré ste vytvorili, ako keby išlo o priečinky.

Priradenie štítku je veľmi jednoduché.

Štítky pomocou filtrov

Na manuálnom priradení štítkov samozrejme nie je nič zlé, ale môžete to ľahko urobiť aj automaticky vytvorením filtrov. Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom, ako to urobiť, je zadať niečo do vyhľadávacieho poľa.

Predpokladajme, že rovnako ako v predchádzajúcom príklade hľadáme e-maily od osoby menom Sabine. Kliknite na šípku nadol vedľa vyhľadávacieho poľa a zadajte e-mailovú adresu osoby, ktorej e-mailové adresy chcete označiť (e-mailové adresy, ktoré ste už dostali, a e-mailové adresy v budúcnosti) na adrese Od. Ak by ste klikli na tlačidlo Hľadať (zväčšovacie sklo), hľadali by sa e-maily, ktoré spĺňajú tieto kritériá. Namiesto toho však kliknete Vytvorte filter pomocou tohto vyhľadávania. V okne, ktoré sa zobrazí, môžete teraz označiť, že všetkým e-mailom, ktoré vyhovujú kritériám, ktoré ste práve zadali, by mal byť priradený štítok (tento štítok vyberte v časti Vybrať štítok).

Keď teraz kliknete na Vytvoriť filter, filter sa vytvorí a e-maily, ktoré vyhovujú zadaným kritériám, sa automaticky označia štítkom, ktorý vyzerá, že sa nachádzajú v „priečinku“ na boku.

Prečo to však robiť ručne, keď sa to dá robiť automaticky?