Ako

XPS, alternatíva spoločnosti Microsoft k PDF

Z bezpečnostných dôvodov môžete dokument vytlačiť na papier. Ale to je úplne staromódne. V dnešnej dobe pracujete z praktického a ekologického hľadiska čo najviac bez papierov. Potom tiež tlačte „virtuálne“ do súboru XPS, teda do formátu PDF.

Systém Windows má od verzie 7 „virtuálnu“ tlačiareň v podobe tlačiarne XPS. To vám umožní okamžite vytvoriť digitálny výtlačok z ľubovoľného programu, ktorý podporuje možnosť tlače. Výsledok vo forme súboru .oxps je možné otvoriť vo všetkých druhoch čítačiek. Vrátane vlastného prehliadača spoločnosti Microsoft. Ak je vám táto metóda známa, môže to byť správne. XPS je veľmi podobný PDF, ale pod kapotou používa XML. Rovnako ako PDF, aj XPS je vektorový a nezávislý od systému. XPS je tiež otvorený formát súborov, takže sa nemusíte obávať, že o desať rokov už nebude čitateľný. Akýkoľvek sebaúctový systém - mobilný alebo stolný - však dokáže spracovať PDF z domu (alebo aspoň ich zobraziť). To je oveľa menej prípad XPS. Ak ho chcete používať, použite ho hlavne na svoj vlastný archív. Posielanie súborov XPS e-mailom nepochybne povedie k ďalším a ďalším otázkam. Stále pekné experimentovať.

Vytvorte si svoj vlastný XPS

Ako príklad si pozrieme článok z časopisu Computer! Totaal. Spustite prehliadač a prejdite na stránku, ktorá vás považuje za dostatočne zaujímavú. Potom kliknite na Tlač v príslušnej ponuke vášho prehliadača. Napríklad vo Firefoxe túto možnosť nájdete kliknutím na tlačidlo s tromi riadkami vpravo hore. Potom kliknite na Tlač a potom kliknite na tlačidlo v otvorenom okne ukážky Tlač. V dialógovom okne Tlačiť vedľa položky Názov vyberte Program na zapisovanie dokumentov Microsoft XPS. Ak chcete, môžete použiť tlačidlo Vlastnosti a potom Pokročilé niektoré drobné veci na doladenie vrátane sily kompresie súborov jpg. kliknite na Ok vytvoriť súbor XPS. Prejdite do priečinka, do ktorého chcete súbor uložiť, a pomenujte ho. Ako predvolený formát súboru je vybratý dokument OpenXPS (* .oxps). To je v poriadku, s výnimkou prípadov, ak chcete generovaný dokument určite otvoriť aj v počítači so systémom Windows 7. V takom prípade vyberte ako formát súboru starší dokument XPS. kliknite na Uložiť a súbor sa uloží. kliknite na Zavrieť zatvoríte okno s ukážkou.

Na otvorenie

Generovaný súbor .oxps zobrazíte jednoduchým dvojitým kliknutím. Štandardne sa otvára v prehliadači, ktorý je súčasťou systému Windows 10. Ak máte v systéme iný prehliadač, ktorý je prepojený s formátom súboru, otvorí sa tam. Ako vidíte, rozloženie dokumentu XPS je úplne rovnaké, aké by bolo na papierovom výtlačku. Ak si prajete, môžete v budúcnosti XPS kedykoľvek znova vytlačiť na papier. Na záver tip: niektoré webové stránky sa pri ich tlači zmätú. PDF - ktoré teraz na jeho generovanie používa ovládač virtuálnej tlačiarne - sa potom zmení na rovnaký neporiadok. Ak máte šťastie, pre takúto krížovú stránku je k dispozícii režim čítania. kliknite na malé tlačidlo v tvare papiera úplne vpravo od webovej adresy v paneli s adresou - v tomto príklade - Firefoxu. Teraz uvidíte často prehľadné, ale jednoduché znázornenie stránky. Môže byť vytlačený v rovnakom formáte, a preto ho možno previesť aj na formát XPS. Potom znova kliknite na tlačidlo zobrazenia čítania a pôvodné rozloženie sa vráti.

A áno, ak chcete neskôr prejsť na PDF, súbory XPS sa dajú ľahko konvertovať. Otvorte XPS a vytlačte ho z prehliadača, tentoraz sa rozhodnete použiť Microsoft Print to PDF virtuálna tlačiareň.