Preskúmanie

Najlepší bezplatný softvér pre domácu sieť

Ako správca vlastného počítača a domácej siete môžete využiť dosť pomoci, napríklad vo forme bezplatných nástrojov. Vyrábame pre vás výber z 25 nie príliš známych, ale veľmi užitočných freeware.

Tip 1: Sieťová sada nástrojov

Základné nástroje NetTools 4.4

Domáca sieť je veľmi užitočná, pokiaľ sa nič nepokazí. Uistite sa, že sú problémy dosť často, a potom máte v aplikácii Essential NetTools pekný balík na sledovanie a testovanie vašej siete. Táto sada spojila rôzne nástroje v grafickom rozhraní, z ktorých každý bol navrhnutý tak, aby vám pomohol spravovať a odstraňovať problémy so sieťou. Každý nástroj je tiež priamo prístupný pomocou tlačidla na paneli.

Existujú klasiky, ktoré 'správca domáceho systému' rozpozná, ako napr TraceRoute, Ping, NetStat a PortScan. Je ich viac, pár vám v krátkosti popíšeme. HostAlive pravidelne kontroluje, či je zariadenie alebo služba stále k dispozícii, NSLookup , ktoré používate na vykonávanie DNS dotazov a prevod IP adries na názvy hostiteľov alebo naopak a SysFiles je nástroj na úpravu systémových súborov. Ak chcete vedieť, ktoré bezdrôtové adaptéry a dostupné siete WiFi existujú, použijete WiFiMana zoznam všetkých aktívnych procesov, ktoré môžete navštíviť ProcMon. Všetky dostupné nástroje sú na stránke stručne vysvetlené.

Zdravá nedôvera

Nie všetci tvorcovia bezplatných nástrojov programujú zo zábavných alebo idealistických dôvodov. Existujú aj takí, ktorí dúfajú, že týmto spôsobom dosiahnu určitý zisk, napríklad zabalením svojho softvéru do inštalačného nástroja, ktorý sa pokúsi nainštalovať aj iný, nevyžiadaný softvér. Počas inštalácie (bezplatných) programov teda buďte vždy v strehu! Nevyberajte si len jednu normálne, predvolené alebo odporúčané nastavenie, ale vždy hľadajte zvyk alebo pokročilé nastavenia. V týchto posledných režimoch inštalácie máte často možnosť odstrániť začiarknutia od nežiaducich doplnkov.

Nechali sme skontrolovať všetky freewares v tomto článku na www.virustotal.com. Táto stránka zakaždým skontroluje program pomocou niekoľkých desiatok online antivírusových programov. Pokiaľ poplach vydá iba jeden alebo dva (menej známe) antivírusové nástroje, zvyčajne sa nič nepokazí. Mali by ste však urobiť túto kontrolu sami, aj keď máte v systéme spustený aktuálny antivírusový nástroj. Môže sa stať, že sa niečo podozrivé vkradlo do novšej verzie programu (ktorá sa po tomto písaní dostala do režimu online).

Tip 2: Problémy so sieťou

NetAdapter Repair All In One 1.2

Essential NetTools môže byť užitočnou sadou pre tých, ktorí chcú rozširovať svoju sieť sami, NetAdapter Repair All In One je špeciálne zameraný na riešenie problémov so sieťovým pripojením takmer úplne automaticky. Je pravda, že tento nástroj v konečnom dôsledku dokáže len o niečo viac ako vstavané nástroje bWindows, ale výrazne vám to uľahčí. Program má iba jedno okno. Označíte, ktorú operáciu obnovy chcete vykonať, a stlačením tlačidla uvediete nástroj do činnosti. Môžete okrem iného rýchlo obnoviť adresu DHCP, upraviť údaje DNS na Google DNS alebo vyprázdniť medzipamäť DNS. Ak nechcete nájsť riešenie pomocou tohto nástroja, vaša sieť (adaptér) musí byť skutočne chaotický.

Tip 3: Analýza dát

GlassWire 1.1

GlassWire sa označuje ako „softvér brány firewall“. To je samo o sebe správne, ale každý, kto si predstavuje program, pomocou ktorého musí regulovať svoju sieťovú a internetovú prevádzku pomocou zložitých pravidiel, vidí to nesprávne. GlassWire je užívateľsky príjemný a atraktívny nástroj, pomocou ktorého môžete presne zmapovať a zabezpečiť sieťový prenos. Program vám okrem iného zobrazí graf so všetkým odchádzajúcim a prichádzajúcim sieťovým prenosom, kde si môžete ľahko priblížiť požadované obdobie a rozdeliť prenos podľa aplikácie a protokolu.

Ak vás zaujíma celkový obraz vašej sieťovej prevádzky, použite kartu Využitie, kde sú dáta prehľadne rozdelené na aplikácie, hostiteľov a typ prenosu. Na karte POŽARNE dvere ponúka niečo viac ako grafický shell okolo brány firewall systému Windows, ale odtiaľto už môžete blokovať sieťový prístup konkrétnej aplikácie. Kliknite na kartu Výstrahy, získate (chronologický) prehľad relevantných správ, ktoré súvisia s vašou sieťou. Prostredníctvom nastavení môžete tiež určiť, aký typ upozornení chcete dostávať. Na karte Sieť možno ignorovať, ak používate bezplatnú verziu. V platenej verzii tu môžete vidieť novo pridané sieťové zariadenia.

Tip 4: Optimalizácia služieb

Easy Service Optimizer 1.1

Aj keď nespúšťate svoje vlastné programy, na pozadí často bežia desiatky procesov a služieb. To si všimnete, keď otvoríte správcu úloh systému Windows alebo spustíte modul services.msc. Všetky tieto komponenty samozrejme spotrebúvajú potrebné systémové prostriedky.

Easy Service Optimizer kontroluje, ktoré služby sú vo vašom systéme aktívne, a uvádza zoznam služieb, ktoré sú - na základe známych zoznamov BlackViper - „optimalizovateľné“. To znamená, že nie sú potrebné v každej situácii (pre Windows) a v prípade potreby ich možno deaktivovať. Existujú štyri scenáre. Predvolené je stav služieb, ako je predvolene nakonfigurovaný v systéme Windows. Bezpečné je konfigurácia, ktorú (podľa BlackViper) môže bezpečne používať 95% používateľov. Vyladené ide o krok ďalej a vypne niektoré ďalšie služby, zvyčajne bez nežiaducich vedľajších účinkov. Extrémne (alebo Holé kosti na BlackViper) vypne väčšinu služieb a vyskúšajte to, iba ak viete, čo robíte a ktoré služby vám môžu chýbať. Mimochodom, z prehľadu je tiež možné odstrániť služby: nebudú odstránené z vášho systému, iba sa už nebudú zobrazovať v prehľade „optimalizovateľných“ služieb.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found