Novinky

Telefonické novinky z roku 2019: čo Huawei a Google

Minulý rok to boli veľké telekomunikačné správy: Trump zakázal americkým spoločnostiam obchodovať so značkou Huawei. Američania nemajú záľubu v čínskej značke, čiastočne kvôli všetkým správam o špionáži a možnom zasahovaní čínskej politiky. Aký je teraz vzťah medzi spoločnosťami Huawei a Google?

Huawei išlo všetko dobre. V rokoch 2018 a 2019 sa spoločnosť enormne rozrástla, a to čiastočne vďaka úspešnému uvedeniu ich telefónov P20 Pro, P30 Pro a Mate 20 Pro. Spoločnosť sa prebojovala na impozantnú druhú pozíciu na trhu so smartphonmi a pripravovala plány, ako byť jednotkou. Teraz sa však zdá byť aj tretie miesto vzdialenejšie ako kedykoľvek predtým. Niečo, čo sa dá vyčítať americkej politike.

Trump verzus Čína

Najskôr bol finančný riaditeľ spoločnosti Huawei zatknutý v Kanade pre podozrenie z porušenia amerických predpisov v Iráne. Mate 10 Pro bol tiež zakázaný od rôznych amerických poskytovateľov a USA majú veľmi radi Huawei, pokiaľ ide o 5G: Trumpovej administratíve sa nepáči, že čínsky podnik, ktorý je často obviňovaný zo špionážnych praktík, má v tom veľký prst. pokiaľ ide o technológiu 5G.

Teraz, napriek vyššie uvedeným prekážkam, bol Huawei schopný bežať rýchlo v pretekoch, aby sa stal značkou smartfónov číslo 1 na svete, ale tento rok, v máji, nasledovalo americké pravidlo, ktoré ovplyvňuje telefóny Huawei po celom svete. Zákaz živnosti. Inými slovami: Americké spoločnosti majú zakázané obchodovať so spoločnosťou Huawei. To má tiež vplyv na nás, nielen na Ameriku, je to, že Google je americká spoločnosť. Huawei beží na Androide a rád by použil obchod s aplikáciami Google, Google Play. Z dôvodu tohto zákazu obchodovania to už nie je možné: Google musel odobrať licenciu na používanie systému Android. Výrobcovia čipov ako Intel a Qualcomm tiež už nedodávajú Huawei.

Ak ste telefón Huawei už pred zákazom vlastnili, nebudete badať veľký rozdiel, ale je tu dôvod, prečo bolo predstavenie nového Mate 30 oznámené v septembri takmer také bezchybné ako predchádzajúce uvedenie na trh. Zariadenie stále nie je oficiálne vydané ani v Holandsku. Google môže poskytnúť telefónu bezpečnostné aktualizácie, ale operačný systém už nie je možné inovovať. Telefóny Huawei, ktoré sú teraz mimo výrobnej linky, už tiež nemajú prístup k často používaným aplikáciám Google, ako sú Mapy, Asistent, Gmail, a teda ani k tomuto obchodu s aplikáciami Play.

Zákaz obchodu so spoločnosťou Huawei

Teraz sa, samozrejme, Huawei nevzdal, pretože stále chce predávať telefóny. Na tomto základe si vytvoril vlastný operačný systém. Harmony OS je. Môžete použiť obchod s aplikáciami Huawei, ale nie je ani zďaleka taký rozsiahly ako obchod Google. Neexistuje však žiadna alternatíva k spoločnosti Huawei: Apple iOS je iba pre telefóny Apple a nie je nič také veľké a také široko používané a zavedené ako Google. Zabezpečuje, že je menšia pravdepodobnosť, že si ľudia kúpia nový telefón od spoločnosti Huawei, pretože budúcnosť operačného systému je neistá.

Huawei to vidí a preto prišiel s dômyselným nápadom. Vydáva znova staré modely. Napríklad inštaluje niektoré nové fotoaparáty alebo mierne mení svoj vzhľad a nevyžaduje nové povolenie na používanie služieb Google. Pokiaľ určité veci zostanú rovnaké, môže spoločnosť Huawei stále vydávať telefóny s operačným systémom Android, vrátane Google Maps, Assistant, Gmail atď. Prekáža však v inovácii, čo z dlhodobého hľadiska nie je dobrou voľbou.

Čo teraz

Logické, pretože v spoločnosti Huawei všetci predpokladali, že zákaz obchodu nebude trvať tak dlho, ale spoločnosť Huawei je stále na zozname subjektov, ktorý hovorí, že americké spoločnosti nemôžu aj tak zdieľať hardvér alebo softvér so spoločnosťou. Spoločnosť Huawei, s ktorou už začala, bude možno musieť ešte viac spolupracovať s inými spoločnosťami na náhradných dieloch. Alebo možno bude musieť zistiť, či dokáže vybudovať vlastný silný operačný systém s inými telefónnymi spoločnosťami mimo USA, vrátane ekosystému aplikácií, ako ho poznáme od spoločnosti Google.

Stručne povedané, dôsledky zákazu sú katastrofické pre spoločnosť Huawei, ktorá v mnohých oblastiach musí zrazu znovu objaviť samotné koleso. To neplatí iba pre smartphony: Huawei stále tvrdo pracuje na 5G a iných sieťových zariadeniach, ale vyrába aj notebooky, ktoré používajú diely od amerických dodávateľov. Huawei je teda na chvíľu zaskočený, hoci chce všemožnými spôsobmi trvať na tom, aby sa nenechal odradiť. Potrebuje však čas, aby sme zistili, ako postupovať. V roku 2020 uvidíme, ako k tomu spoločnosť Huawei pristúpi. A čo je dôležitejšie, ako na to reagujú spotrebitelia.