Ako

Puffin, mobilný prehliadač s doplnkom

Puffin je mobilný prehliadač dostupný pre Android aj iOS. Pre používateľov iOS je obzvlášť zaujímavý vďaka podpore - áno - Flash.

Štandardný iOS prehliadač je v princípe v poriadku pre iOS. Už len preto, že všetky ostatné alternatívne prehliadače bežiace pod týmto mobilným operačným systémom sú povinní používať rovnaký základný engine. V skratke: z hľadiska vykreslenia stránok nezáleží na tom, či používate Safari alebo alternatívu. Pokiaľ to však neurobíte veľmi chytro, ako to urobili v Puffine. V tomto prehliadači sa obsah Flash prehráva naživo na serveri inde a potom sa streamuje na server Puffin. Inými slovami: odteraz môžete na webových stránkach používať iba komponenty Flash.

Pretože aj keď Flash vymiera, na stránkach ho bohužiaľ stále veľa vidíte. Niekedy napríklad nemožno použiť formuláre alebo iné časti stránky alebo webu. Veľmi otravné. Pokiaľ ide o nás, nie je to tak kvôli prehliadaču, ktorý nepodporuje Flash, ale kvôli webdizajnérovi, ktorý mal zastaralú technológiu previesť na niečo modernejšie. Tak či onak, s Puffinom získate prehliadač podobný počítaču. Okrem podpory pre Flash existuje aj niekoľko ďalších užitočných doplnkov, napríklad virtuálna myš. Alebo virtuálna klávesnica, niekedy nevyhnutná, ak prehliadač nerozpozná vstupné pole na „zložitej“ stránke.

Pracovať

Puffin je k dispozícii v bezplatnej aj platenej verzii. V tomto druhom variante okrem iného zostanete bez reklám. Účinok Puffina je jednoduchý. Dodatočnú funkcionalitu si nemusíte všimnúť. Flash funguje hneď po vybalení z krabice. Ak chcete na obrazovke vidieť trackpad na ovládanie myšou, klepnite na tlačidlo s tromi riadkami v pravom hornom rohu obrazovky. Potom v otvorenej ponuke prepnite vypínač Myš On. Narazili ste na pole na stránke, kde sa po klepnutí na vašom zariadení nezobrazí na vašom zariadení virtuálna klávesnica? Potom klepnite na Klávesnica v rovnakom menu. Pre každého surfujúceho zameraného na ochranu súkromia existuje možnosť Nová karta inkognito.

The Divadlorežim vedie k prehliadaču na celú obrazovku bez vyrušovania. V tomto režime môžete ďalej nastaviť kvalitu častí Flash. Ak to chcete urobiť, klepnite na tlačidlo s tromi bodkami v pravom dolnom rohu obrazovky a použite posúvač. Menej kvality samozrejme produkuje menej atraktívny obraz, ale šetrí aj dáta. Mimochodom, aj tak to Puffin robí: ukladať dáta. Webové stránky sú optimalizované na iných serveroch, čo by malo viesť k rýchlej dobe načítania - tiež na pomalších zariadeniach. Na záver nezabudnite všetko doladiť nastavením (ozubeným kolieskom) Puffinu. Prístupné cez tlačidlo s tromi pruhmi v normálnom zobrazení, vpravo hore na obrazovke.