Ako

Týmto spôsobom premeníte svoj server Ubuntu na flexibilný NAS

Ak chcete flexibilný systém NAS, ste takmer povinní používať operačný systém založený na systéme Linux. Server Ubuntu je ideálny server Linux na zdieľanie súborov. S Dockerom navyše môžete ľahko prevádzkovať všetky druhy ďalších služieb. Vďaka serveru Ansible NAS je zdieľanie súborov a prevádzka ďalších služieb na serveri Ubuntu servera mimoriadne ľahká, vrátane webového panela. V tomto článku začneme.

Ansible NAS vyrástol z frustrácie Davida Stephensa z FreeNAS, ktorá ho často nedokázala upgradovať. A to je presne dôvod, prečo som tiež sám objavil Ansible NAS: FreeNAS je skvelý operačný systém s otvoreným zdrojovým kódom na domáce spustenie systému NAS, ale po jedenástom čase som musel k svojmu NAS pripojiť klávesnicu a obrazovku, aby ma unavilo riešenie problematický upgrade.

Hľadal som alternatívu a našiel som Ansible NAS (o ktorom som si myslel, že vyzerá zaujímavo), nainštaloval som najskôr Ubuntu Server a potom Ansible NAS. Odvtedy som veľmi spokojný. Medzitým na ňom prevádzkujem ešte viac služieb, ako som kedy urobil na FreeNAS.

01 Výber hardvéru

Najskôr je potrebné myslieť na hardvér, na ktorom chcete spustiť Ansible NAS. V zásade postačuje akýkoľvek 64bitový procesor kompatibilný s procesorom Intel, na ktorom je spustený server Ubuntu Server. Množstvo internej pamäte a kapacita vášho úložiska zjavne závisia od toho, čo presne s nimi chcete robiť a koľko máte súborov. Procesor je obzvlášť dôležitý, ak plánujete na svojom NAS prevádzkovať množstvo ďalších služieb. Väčšina ľudí skutočne nepotrebuje pre svoj NAS super rýchly stroj. Ja sám už roky používam kompaktný tower server Dell PowerEdge T110 II s FreeNAS a so serverom Ubuntu beží rovnako hladko. David Stephens testuje Ansible NAS na serveri HP Proliant Microserver N54L.

Ansible NAS predpokladá, že pre svoje dátové disky používate súborový systém ZFS, ktorý je veľmi spoľahlivý. Nie je to nevyhnutne potrebné, ale v mojom prípade moje dátové disky už mali povolené ZFS, pretože FreeNAS používa aj tento súborový systém. Mohol som ich preto ľahko importovať na server Ubuntu. Ak pracujete so ZFS, odporúča sa minimálne 8 GB RAM, aj keď sa to dá zvládnuť aj s menším počtom.

Pre NAS sa určite odporúča zaviesť určitú redundanciu pre zvýšenie bezpečnosti v prípade poruchy disku. Najjednoduchšie je nastaviť dva dátové disky v zrkadlovej konfigurácii (alias raid 1): dva disky rovnakej veľkosti, ktoré sa navzájom kopírujú. Toto je ľahké vytvoriť pomocou ZFS. Najlepšie je nainštalovať samotný operačný systém na samostatný menší disk.

02 Inštalácia servera Ubuntu

Ansible NAS nie je operačný systém nas ako FreeNAS, ale skôr by sa mal považovať za nas konfiguráciu servera Ubuntu. Najprv si musíte nainštalovať Ubuntu Server. Ansible NAS podporuje aktuálnu verziu LTS, Ubuntu 18.04 LTS. Stiahnite si obrázok z webovej stránky Ubuntu a vložte ho na disk USB alebo DVD-RW. Ďalšie pokyny nájdete v článku verzie Ubuntu pre počítače na strane ##.

Inštalácia je podobná Ubuntu Desktop, ale bez grafického rozhrania: namiesto toho sú kroky zobrazené v po sebe nasledujúcich textových oknách. Vyberte rozloženie klávesnice a potom vyberte Nainštalujte si Ubuntu. Potom sa normálne nastaví sieťové pripojenie automaticky, ak v sieti používate dhcp. V ďalšom kroku si vyberiete svoje úložisko. Vyberte Použite celý disk a vyberte disk, na ktorý chcete nainštalovať Ubuntu. Potvrďte odporúčané rozdelenie disku (štandardne Ubuntu používa systém súborov ext4, ktorý je vhodný pre bootovací disk) pomocou hotový a znova potvrďte pomocou Kontinuálne. Potom sa vybraný disk vymaže a začne sa inštalácia.

Potom zadajte niektoré informácie, napríklad názov servera, vaše používateľské meno a heslo. Potom musíte počkať na dokončenie inštalácie. Pretože Ubuntu Server inštaluje iba softvér, ktorý je užitočný pre servery, je rýchlejší ako Ubuntu Desktop. Potom vyberte inštalačné médium a vyberte Reštartuj teraz. Potom reštartujte počítač NAS a spustite server Ubuntu. Ako sa prihlásiť, pozrite si časť „Prístup na server Ubuntu“.

Prejdite na server Ubuntu

Ubuntu Server nemá grafické rozhranie, takže budete musieť zadávať všetky druhy príkazov. Môžete to urobiť pomocou klávesnice a obrazovky, ktoré ste pripojili počas inštalácie, ale dá sa to aj bez nej, konkrétne pomocou ssh (zabezpečený shell) z iného počítača v sieti. Ak máte verziu Windows pred aprílom 2018, musíte si nainštalovať program PuTTY. Ak máte novšiu verziu systému Windows 10, môžete použiť vstavaného klienta ssh. Najprv choďte na Nastavenia / Aplikácie / Voliteľné časti a potom kliknite Pridajte položku. Vyberte si OpenSSH klient a reštartujte počítač. Potom sa môžete prihlásiť na svoj server Ubuntu v príkazovom riadku systému Windows pomocou príkazu ssh username @ server. Potvrďte pomocou Áno že dôverujete odtlačkom prsta a zadáte svoje heslo. Linux a macOS už majú predvolene nainštalovaného klienta ssh, takže môžete ihneď začať.

03 Príprava dátových diskov

V tejto hlavnej triede predpokladáme, že pre svoje dátové disky používate ZFS. Nainštalujte potrebné nástroje pomocou:

sudo apt nainštalovať zfsutils

Potom chceme vytvoriť súborový systém ZFS na dvoch diskoch v zrkadlovej konfigurácii. Najskôr pomocou príkazu lsblk skontrolujte, ktoré disky Ubuntu pozná. Pravdepodobne sa voláte spúšťací disk sda a vaše ďalšie dva disky sdb a sdc. Teraz vytvorte novú tabuľku oddielov na posledných dvoch:

sudo parted / dev / sdb

(rozdelené) mklabel gpt

(rozdelený) ukončiť

sudo parted / dev / sdc

(rozdelené) mklabel gpt

(rozdelený) ukončiť

Teraz sa pozrite, aké sú identifikátory vašich dvoch dátových diskov:

ls -l / dev / disk / podľa-ID /

Nie je isté, že mená zostanú nezmenené; ID robia. ID vyzerá ako ata-SAMSUNG_HD204UI_S2H7J9JB712549. Potom ešte potrebujete poznať veľkosť sektoru vašich pevných diskov. U moderných pevných diskov sú to 4 kilobajty, niektoré však ležia a na požiadanie zobrazia 512 bajtov, pretože Windows XP má problémy so 4 kilobajtmi.

04 Vytvorte fond ZFS

So všetkými týmito informáciami teraz môžeme vytvoriť „fond“ na dvoch diskoch:

sudo zpool create -o ashift = 12 zrkadlo nádrže ata-SAMSUNG_HD204UI_S2H7J9JB712549 ata-SAMSUNG_HD204UI_S2H7J9JB712552

Text ashift = 12 poukazuje na veľkosť sektoru 4 kilobajty (2 ^ 12); nádrž je názov fondu. Tradične sa vyberajú mená postáv z filmu Matrix, ako napríklad tank, dozer alebo ash, ale môžete ich nazvať iba dátumy. Len ho nerobte príliš dlho, aby ste ho mali pri písaní po ruke.

Potom so zoznamom zpool zobrazíte všetky svoje fondy, so stavom zpool stav všetkých svojich fondov a zfs zoznam všetkých svojich súborových systémov ZFS. Predvolene program zpool create vytvorí súborový systém s rovnakým názvom ako váš fond a pripojí ho pod váš koreňový oddiel. Váš bazén s názvom tank je preto namontovaný nižšie / nádrž.

Je obvyklé vytvárať vo svojom fonde viac súborových systémov ZFS, pretože pre každý súborový systém môžete nastaviť, či chcete použiť kompresiu, či sú súbory spustiteľné a podobne. Prečítajte si tipy na konfiguráciu ZFS na webe Ansible NAS.

05 Inštalácia možného NAS

Teraz, keď sú základy pripravené, môžeme nainštalovať Ansible NAS. Najprv musíme povoliť ďalšie úložisko pomocou príkazu:

sudo add-apt-repository vesmír

Potom nainštalujeme Ansible:

sudo apt nainštalovať zodpovedný

Možný je automatizačný softvér, ktorý vám umožňuje automaticky konfigurovať vaše systémy Linux. Ansible NAS je skutočne iba preddefinovaná konfigurácia jazyka Ansible („príručka“), ktorá premení váš server Ubuntu na NAS. Inštalácia Ansible NAS sa teda zjednodušuje na jednoduché stiahnutie tejto konfigurácie z GitHubu:

git klon //github.com/davestephens/ansible-nas.git

Potom prejdite do adresára obsahujúceho Ansible NAS:

cd ansible-nas

06 Konfigurácia možného NAS

Ansible NAS sa dodáva so štandardnou konfiguráciou group_vars / all.yml.dist. Najskôr ho skopírujte, aby ste mohli upraviť svoju vlastnú konfiguráciu:

cp group_vars / all.yml.dist group_vars / all.yml

Teraz otvorte tento posledný súbor pomocou editora nano:

nano group_vars / all.yml

Kompletná konfigurácia Ansible NAS sa vykonáva v tomto jednom súbore. Pravidlá, ktoré s # sú riadky komentárov. Sú v celom spise na vysvetlenie. Môžete napríklad povoliť ktorúkoľvek definovanú službu pomocou nepravdivé do pravda zmeniť.

Ale najskôr sa podriaď Všeobecné nastavte niektoré dôležité veci, ako je názov hostiteľa vášho servera Ubuntu, vaše časové pásmo a používateľské meno, pod ktorým chcete Ansible NAS spustiť. Zadajte tiež cestu, pod ktorou Docker ukladá údaje o svojom kontajneri.

nižšie Samba uveďte svoju konfiguráciu zdieľania súborov. Tu nastavíte cestu, pod ktorú budú umiestnené všetky vaše súbory, ktoré chcete zdieľať. Ďalej Ansible-NAS definuje všetky druhy podpriečinkov pre vaše súbory na stiahnutie, filmy, seriály, torrenty, hudbu, podcasty atď. Pre každú z týchto zdieľaní môžete nastaviť, či sú verejne dostupné a podobne.

Uložte zmeny pomocou klávesov Ctrl + O a potom nano zatvorte pomocou klávesov Ctrl + X.

07 Použiť konfiguráciu

Potom skopírujte ďalší súbor pomocou:

cp inventory.dist inventarizácia

A odstráňte tam hash pre druhý riadok, aby vyzeral takto:

localhost ansible_connection = miestne

Uložte súbor a potom nainštalujte ďalšie závislosti:

ansible-galaxy nainštalovať -r požiadavky.yml

Na záver aplikujte svoju konfiguráciu Ansible NAS na:

ansible-playbook -i inventár nas.yml -b -K

Aktualizujte možný NAS

Ansible NAS je aktívne udržiavaný a neustále pribúdajú nové služby. Pretože však Ansible NAS nie je program, ale kolekcia konfiguračných súborov, aktualizácia je do istej miery atypická. Ak to chcete urobiť, choďte do adresára Ansible NAS a pomocou príkazu git pull stiahnite z GitHubu najnovšie zmeny. Potom odošlete všetky nové sekcie konfigurácie v súbore group_vars / all.yml.dist skopírovať do vlastnej verzie group_vars / all.yml. Šikovným spôsobom, ako tieto zmeny zobraziť, je hľadať vo výstupe príkazu git pull riadok, ako je tento 84e0c96..7860ab5 hlavný -> pôvod / hlavný. Potom spustením nasledujúceho príkazu zobrazte rozdiely:

git diff 84e0c96: group_vars / all.yml.dist 7860ab5: group_vars / all.yml.dist

Zelenou farbou sa zobrazia nové riadky, červenou farbou sa odstránia riadky. Potom implementujte tieto zmeny group_vars / all.yml. Potom znova použite konfiguráciu pomocou:

ansible-playbook -i inventár nas.yml -b -K

08 Dashboard pre všetky vaše služby

Odteraz budete zdieľať nastavené priečinky vo vašej sieti. V systéme Windows k nemu môžete ľahko získať prístup pomocou programu Windows Explorer. Čo iné však môžete s Ansible NAS robiť? Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je pridať všetky ďalšie služby, ktoré ste nastavili v konfiguračnom súbore Ansible NAS, na palubnú dosku Heimdall.

Heimdallova koncepcia môže znieť trochu jednoducho a zbytočne: je to jednoduchý webový server s jednou webovou stránkou, na ktorú môžete pridať ikony webových aplikácií. Nikdy viac. Ak ale, rovnako ako v prípade Ansible NAS, inštalujete všetky druhy služieb, každá s vlastným webovým rozhraním, rýchlo stratíte prehľad, ak nemáte jedno miesto, z ktorého by ste ich všetky dosiahli. V tom vyniká Heimdall, ktorý štandardne beží na porte 10080 vášho NAS.

09 Pridávanie zmien na palubnú dosku

Otvorte informačný panel vo webovom prehliadači a kliknite na ikonu s tromi vodorovnými čiarami vpravo dole. kliknite na Pridať a potom zadajte názov a adresu URL služby, ktorú chcete pridať. Ak je služba podporovaná spoločnosťou Heimdall, jej názov sa tiež zobrazí pod Typ aplikácie, kde môžete tiež sami nastaviť typ, ak napríklad chcete vo svojom prístrojovom paneli volať smerovač OPNsense „smerovač“. Môžete tiež nastaviť farbu ikony alebo pozadia. Nakoniec skontrolujte alebo v hornej časti Pripnuté je povolené a kliknite Uložiť pridať službu na svoj informačný panel.

Urobte to teraz pre všetky služby Ansible NAS, ktorých čísla portov nájdete v dokumentácii k serveru Ansible NAS. Môžete tiež pridať ďalšie webové stránky, napríklad webmail alebo iné webové stránky, ktoré často používate.

10 kontajnerov

Ansible NAS inštaluje všetky služby (okrem správcu súborov) do kontajnerov Docker. Kontajner je druh virtuálneho stroja, ale používa rovnaké jadro ako základný operačný systém. Izolovaním každej služby v samostatnom kontajneri zaručujete, že si navzájom neprekážajú a vedú k problémom s nekompatibilitou.

Pri bežnom používaní sa toho nemusíte báť, ale ak chcete vykonať nejaké pokročilejšie konfiguračné úlohy alebo dokonca nainštalovať ďalšie služby, ktoré Ansible NAS predvolene nepodporuje, bude sa vám hodiť, že môžete pracovať s Dockerom . Pozrite si rámček „Správa kontajnerov pomocou nástroja Portainer“.

11 Inštalácia ďalších služieb

Ansible NAS obsahuje množstvo ďalších služieb, ktoré si môžete nainštalovať. Mnohým stačí podať žiadosť group_vars / all.yml premenná s názvom služby a potom _zapnuté na pravda na povolenie služby. Ďalšie možnosti konfigurácie, ako sú používateľské mená, adresáre atď. Pre túto konkrétnu službu, nájdete v spodnej časti konfiguračného súboru. Nezabudnite si prečítať online dokumentáciu Ansible NAS, pretože obsahuje ďalšie vysvetlenie niektorých služieb.

Pri každej úprave konfiguračného súboru musíte použiť konfiguráciu Ansible:

ansible-playbook -i inventár nas.yml -b -K

Tým sa nainštaluje potrebný kontajner Docker a nastaví sa vaša konfigurácia.

12 Zaujímavé služby v blízkosti

Dostať sa do všetkých služieb Ansible NAS by bolo príliš ďaleko, spomenieme však niektoré zaujímavé služby. Strážna veža je zaujímavá, pretože každý deň stiahne najnovšiu verziu zo všetkých vašich kontajnerov a po aktualizácii ju reštartuje s touto novou verziou. Cloudflare Dynamic DNS Updater aktualizuje vaše dynamické DNS na Cloudflare. Traefik môže poskytnúť vzdialený prístup ku všetkým vašim službám vrátane certifikátu TLS pre každú službu prostredníctvom služby Let’s Encrypt.

Máte tiež všetky druhy služieb na sťahovanie multimédií, napríklad Transmission for BitTorrent a NZBGet for Usenet. Tiež služba Time Machine na zálohovanie vašich počítačov Mac, server DLNA, server Plex Media Server a dokonca aj Nextcloud na zdieľanie vašich súborov s ostatnými. Stručne povedané, s Ansible NAS môžete zo svojho NAS vyťažiť oveľa viac.

Správa kontajnerov pomocou Portaineru

Užívateľsky prívetivé webové rozhranie pre Docker je Portainer. Je to jediná iná služba, ktorá štandardne umožňuje Hesible NAS, okrem Heimdall, práve preto, že obe služby sú také pohodlné. Portainer nájdete na porte 9000. Prihláste sa do svojho webového prehliadača pomocou používateľského mena, ktoré ste vytvorili pre váš server Ubuntu, a zodpovedajúceho hesla. Potom kliknite na Kontajnery aby ste videli svoje kontajnery. Môžete zastaviť, reštartovať, pozastaviť, vymazať každý kontajner atď. Ale pozor, ak odstránite kontajner: pri ďalšej aplikácii konfigurácie Ansible NAS sa kontajner znovu vytvorí, ak ste ich v súbore nezakázali. group_vars / all.yml. Kliknutím na Pridajte nádobu môžete si tiež nainštalovať ďalšie služby, ktoré Ansible NAS neposkytuje. Za týmto účelom napíšte na Obrázok zadajte názov obrázka nachádzajúceho sa v Docker Hub.