Ako

Ako exportovať a importovať e-mail

Možno e-mailový program, ktorý používate na čítanie e-mailov, začína byť zastaraný. Archiváciou alebo exportom vašich e-mailov máte po ruke zálohu. Toto môžete často použiť na prechod na nový počítač alebo iného poštového klienta, napríklad aplikáciu Windows 8 Mail.

01 Nový počítač

Ak chcete poštu preniesť alebo zabezpečiť, je to možné vykonať rôznymi spôsobmi. Spôsob, ktorý si vyberiete, závisí od toho, čo chcete dosiahnuť. Máte nový počítač so systémom Windows 8.1 a pracovali ste na starom počítači s programom Outlook Express alebo Windows Live Mail? Potom sa môžete rozhodnúť archivovať staré správy do prehľadávateľného archívneho súboru. Staré e-maily je tiež možné získať v aplikácii Windows 8.1 Mail. Môžete tiež nainštalovať program Windows Live Mail ako program do nového počítača a importovať doň správy. A možno chcete prepnúť na webmail z Outlook.com alebo Gmail? Stručne povedané: veľa možností a možností!

02 Export a import

Pri exporte dostanete poštu z poštového programu. Dobrý export môže slúžiť ako záloha; Potrebujete ho na prenos správ do iného počítača. Exportované správy uložte na externé pamäťové médium, napríklad na externý pevný disk alebo na veľké USB kľúče. Export môžete tiež zabezpečiť v cloudovej službe, ako je Dropbox alebo OneDrive.

Najväčším problémom pri prenose alebo migrácii pošty je to, že veľa ciest vedie do Ríma. Je to veľmi rýchle a ľahké alebo to trvá veľmi dlho. Zvýrazňujeme najbežnejšie cesty. Kreatívnym kombinovaním a experimentovaním dosiahnete dobrý konečný výsledok takmer vo všetkých scenároch.

03 Rovnaký poštový klient

Správy môžete importovať do nového počítača. Toto funguje najjednoduchšie, ak tu máte rovnaký poštový program. Prechod z Thunderbirdu na starom počítači na Thunderbirdu na vašom novom počítači je preto jednoduchý (pozri tip 12). To platí aj pre Windows Live Mail do Windows Live Mail a z Outlooku do Outlooku.

Program Outlook Express do programu Outlook Express zvyčajne nefunguje, pretože na vašom novom počítači je pravdepodobne nainštalovaný systém Windows 7 alebo Windows 8.1. Aplikácia Outlook Express nie je k dispozícii. Môžete však prejsť z programu Outlook Express na Windows Live Mail (alebo iného poštového klienta).

Ak zmeníte poštového klienta A na poštového klienta B, hovoríme o migrácii. Pre niektoré migrácie je k dispozícii praktický sprievodca, napríklad ak sa chystáte používať aplikáciu Windows 8.1 Mail.

04 Webmail

Váš e-mail nemusíte nevyhnutne migrovať do e-mailového programu. Môžete tiež prepnúť z programu Windows Live Mail v počítači na Gmail alebo Outlook.com. Obe webové poštové služby fungujú v cloude: správy sú na internete, rovnako ako program (webová poštová služba). K svojim e-mailom môžete pristupovať z ľubovoľného webového prehľadávača alebo ich načítať pomocou e-mailového programu. Pri prechode na Outlook.com je k dispozícii dobrý sprievodca migráciou. „Novú“ aplikáciu Windows 8.1 Mail môžete ľahko prepojiť s adresou Outlook.com alebo Gmail.

Pošta v cloude

Jednou z výhod migrácie do cloudu je, že už nikdy nebudete musieť prenášať poštu na ďalší počítač: vaša pošta zostane v cloude. Prechod na webovú službu Gmail alebo Outlook.com má oproti tradičnému poštovému programu ešte jednu veľmi príjemnú výhodu: vaše poštové schránky sú k dispozícii a všade rovnaké, vo webovom prehľadávači, v aplikácii Windows 8.1 Mail (ak sú nastavené) a v tablete alebo smartphone. To platí aj pre vaše kontakty.

Nezávislý cloud

Nechcete obmedziť poštu a kontakty v cloude na jedného výrobcu alebo značku. To je čoraz ťažšie, pretože služby, softvér / operačný systém a hardvér sú vzájomne prepojené. Momentálne najväčšími hráčmi sú:

Microsoft

Cloudová platforma: Outlook.com

Hardvér: Windows Phone

Google

Cloudová platforma: Gmail

Hardvér: Google Nexus a ďalšie zariadenia s Androidom

Apple

Cloudová platforma: iCloud

Hardvér: iPhone a iPad

Platformy môžete vo veľkej miere používať zameniteľne. Takto zaistíte bezproblémový chod služieb Gmail a Outlook.com na všetkých zariadeniach. Apple iCloud je hlavne pre zariadenia so systémom iOS. Získanie pošty a kontaktov do práce na inom zariadení si často vyžaduje prechodný krok. Aplikácia Outlook.com a Gmail majú v tomto ohľade výhodu, ktorú je potrebné zahrnúť do vášho výberu, ak chcete úplne prejsť na cloudovú službu.