Ako

15 spôsobov automatizácie domácnosti

Pomocou ďalších senzorov a skriptov môžete urobiť vybavenie, ktoré už máte doma, o niečo inteligentnejšie a rozsiahlejšie. Dávame 15 spôsobov, ako automatizovať svoj domov.

Domoticz ako kontrolný bod

Tí, ktorí chcú, aby bol ich domov inteligentnejší, sa zvyčajne rozhodnú pre centrálny riadiaci bod, napríklad základňovú stanicu od konkrétneho výrobcu alebo Raspberry Pi alebo server s inteligentným softvérom, ako je Domoticz. Veľkou výhodou softvérového riešenia je, že nie ste viazaní jedným štandardom. Pomocou niektorých periférií môžete prepojiť takmer všetky svoje prepínače a senzory. Na Raspberry Pi môžete dokonca nainštalovať veľa softvéru. Domoticz má vynikajúce alternatívy ako Home Assistant a OpenHAB, ale väčšina z nich nie je tak užívateľsky príjemná. U Domoticzu nastavíte takmer všetko cez grafické rozhranie a podpora periférií je veľmi široká.

1 výkonný vysielač / prijímač 433 MHz

Transceiver Rfxcom RFXtrx433E (čítaj: vysielač a prijímač) na 433 MHz nie je veľmi lacný (asi 110 eur), ale je veľmi flexibilný. Zariadenie podporuje veľmi veľké množstvo senzorov na frekvencii 433 MHz, napríklad dverné kontakty, detektory pohybu, snímače teploty a inteligentné zásuvky. Spravidla sú tieto snímače oveľa lacnejšie ako snímače ich náprotivku Z-Wave. Firmvér vysielača a prijímača je neustále aktualizovaný, aby vyhovoval novým protokolom a tým aj novým produktom. A Domoticz je na tom tiež veľmi dobre.

2 Začnite s produktmi KlikAanKlikUit

Pravdepodobne ste už počuli o široko dostupných produktoch KlikAanKlikUit. Vďaka diaľkovým ovládačom, bezdrôtovým nástenným vypínačom a inteligentným zásuvkám výrazne uľahčujú ručné zapínanie a vypínanie žiaroviek a iných zariadení. Výrobca má v súčasnosti širokú škálu produktov domácej automatizácie. Väčšina pracuje na 433 MHz a použitý protokol podporuje transceiver Rfxcom (tip 1). Ak už máte doma výrobky KAKU, je to vynikajúci východiskový bod pre experimenty v Domoticz.

3 Údaje o počasí z Weather Underground

Počasie je užitočným spúšťačom domácej automatizácie. Myslite na sklopné okenice pre prípad prílišného vetra alebo varovanie v prípade nočného mrazu. Môžete si nastaviť kompletnú meteorologickú stanicu, ale nemusíte. Vďaka Weather Underground môžete konzultovať údaje o počasí z nespočetných meteorologických staníc vrátane tých vo vašom okolí. Pre každú meteorologickú stanicu môžete vidieť, aké zariadenie sa používa, čo poskytuje predstavu o presnosti. Softvér pre domácu automatizáciu, ako je napríklad Domoticz, môže tiež používať údaje o počasí (pozri tip 4).

4 Virtuálny snímač počasia v Domoticz

Vďaka bezplatnému rozhraniu Weather Underground môžete zahrnúť údaje o počasí z ktorejkoľvek meteorologickej stanice vo vašom domácom automatizačnom systéme, napríklad Domoticz. Najskôr si prostredníctvom bezplatných možností vytvorte api-kľúč (kľúč) Stratus plán a Vývojár. V Domoticzi idete na Nastavenia / Hardvér. Vyberte si na Typ pred Počasie v podzemí a zadajte svoj kľúč api. Včela Poloha zadajte ID stanice požadovanej meteorologickej stanice. Pre osobné meteorologické stanice musíte ísť sem pws: pred presunom, napríklad pws: IUTRECHT60. Pokročilejšie meteorologické stanice sú presnejšie a tiež hlásia oveľa viac podrobností, ako je tlak vzduchu, rýchlosť vetra, sila slnka, viditeľnosť a množstvo zrážok.

5 všade teplotný senzor

Ak chcete merať teplotu v každej miestnosti v dome, môžu byť teplotné senzory príjemným výdavkom. V čínskych webových obchodoch našťastie nájdete množstvo senzorov za menej ako desať eur, ktoré tiež dobre fungujú. Väčšina z nich prenáša teplotu aj vlhkosť a je možné ich použiť napríklad s vysielačom / prijímačom Rfxcom (pozri tip 1). Ak sa v nameranej hodnote vyskytne (malá) odchýlka, môžete ju nechať nastaviť spoločnosťou Domoticz. Týmto sa tiež okamžite zobrazia všetky namerané hodnoty v grafoch.

6 Inteligentná spotreba energie merača

Aktuálny prehľad o vašej spotrebe energie je užitočný, ak chcete ušetriť. A so solárnymi článkami prirodzene chcete vidieť, čo ste vrátili. Mnoho domácností už prešlo na inteligentné merače. Na načítanie údajov napríklad pomocou Domoticzu stačí jednoduchý prepojovací kábel, ktorý sa tiež nazýva inteligentný merací kábel. Takýto kábel si môžete kúpiť na internete za zhruba 20 eur. Ten kábel nie je taký dlhý; server s Domoticzom sa preto musí nachádzať v blízkosti inteligentného merača.

Párujte žiarovky Hue

Most Philips Hue Bridge pripája svetlá Hue k vašej sieti, takže ich môžete ovládať pomocou aplikácie Hue na svojom smartfóne alebo tablete. Môžete tiež prepojiť tento most Hue Bridge s Domoticz, aby ste mohli pridať viac logiky, napríklad zapínanie žiaroviek pomocou pohybového senzora alebo keď sa zotmie. Verzia 1.0 Hue Bridge je tiež v poriadku pre mnoho aplikácií, môžete si ju vyzdvihnúť z druhej ruky za málo peňazí. Verzia 2.0 je tiež kompatibilná s Apple HomeKit, takže Hue môžete uviesť do prevádzky aj cez Siri.

8 Ovládajte odtieň pomocou príkazov

Hue Bridge obsahuje špeciálne rozhranie, ktoré umožňuje ovládať svetlá Hue pomocou príkazov. Týmto spôsobom môžete ovládať oveľa konkrétnejšie žiarovky z programu alebo skriptu napísaného sami. V oblasti pre vývojárov aplikácie Philips Hue nájdete prístupnú sekciu Začíname. Vďaka tipom môžete napríklad požiadať o počet žiaroviek, potom zapnúť alebo vypnúť konkrétnu žiarovku a upraviť jej jas. V aplikácii Domoticz môžete príkazy zaznamenávať v skripte a prepojiť ich so snímačom, ako je napríklad snímač pohybu. Príjemným detailom je, že môžete dokonca zmeniť farbu žiarovky (pozri tip 9).

9 Vyfarbite si svetlá Hue pomocou príkazov

Ak máte lampu Hue s farbou, môžete ju použiť ako stavovú lampu. Napríklad už váš nos nereaguje? Potom to rýchlo objasníte červenou lampou. Ak chcete upraviť farbu, musíte vo svojom príkaze určiť konkrétnu hodnotu odtieňa. Na rôznych webových stránkach (napríklad //hslpicker.com) môžete vypočítať takzvaný farebný kód HSL. Hodnotu odtieňa (h) potom vynásobíte číslom 182. Pre tmavo ružovú farbu (h = 327) zadáte do svojho príkazu hodnotu odtieňa 59514.

10 Senzor okna / dverí a pohybový senzor

Zábavné aplikácie sú možné so snímačom okien / dverí alebo snímačom pohybu, od ochrany proti vlámaniu počas prázdnin až po rozsvietenie svetiel počas pohybu. Takéto senzory nájdete v čínskych webových obchodoch za pár eur. Väčšina používa čip PT2262. Niektoré snímače hlásia iba otvorenie dverí signálom zapnutia, nie ich zatvorenie. Najlepšie je do Domoticzu pridať taký snímač ako snímač pohybu s oneskorením vypnutia napríklad 1 sekundu, aby bol snímač po „signalizácii“ „vypnutý“.

11 Aplikácia Domoticz pre Android

Okrem prehliadača je možné Domoticz prevádzkovať aj pomocou rôznych aplikácií, ako je napríklad oficiálna aplikácia pre Android (5,99 eur alebo bezplatná verzia Lite). Vďaka aplikácii môžete ľahko ovládať svoje prepínače, ale môžete ísť aj o krok ďalej. Dobrým príkladom je geofencing, pomocou ktorého môžete zapnúť svetlá hneď, ako sa priblížite k svojmu domu. Prepínače môžete zapnúť aj pomocou značiek NFC tak, že smartphone pritlačíte k značke. Existujú aj konkrétne aplikácie na prácu so značkami NFC.

12 Domoticz prístupný zvonku

Ak chcete mať prístup k Domoticzu zvonku, napríklad pri prepínaní pomocou odkazu z IFTTT (pozri tip 14), musíte vo svojom smerovači nastaviť pravidlo presmerovania portov pre požadovaný port. Okrem toho je rozumné nastaviť silné heslo. Ak to chcete urobiť, prejdite do nastavení Domoticzu. Tu môžete tiež určiť jednu alebo viac lokálnych sietí, takže sa pri prístupe k týmto sieťam nemusíte prihlasovať.

13 Prepínanie pomocou adresy URL

V Domoticz môžete tiež vykonávať činnosti, ako je prepínanie žiarovky prostredníctvom odkazu, napríklad pomocou prehľadávača, programu napísaného sami alebo IFTTT (pozri tip 14). Wiki Domoticz ukazuje, ktoré príkazy sú možné, a uvádza príklady odkazov, ktoré môžete použiť. Tí, ktorí radi vytvárajú internetové aplikácie alebo skripty, môžu tiež použiť odkazy na čítanie informácií o stave, napríklad hodnoty teplotného senzora.

14 Prepojenie s IFTTT

IFTTT obsahuje nielen veľa štandardných akcií, môžete tiež pridať manuálne akcie vrátane takzvaného webhooku. To je odkaz, ktorý sa vykoná pri určitom spúšťači. Spúšťačom je napríklad prijatie textovej správy alebo zadanie konkrétnej oblasti (geofencing). Odkazom potom môže byť konkrétna akcia v serveri Domoticz (pozri tip 13). Odkaz v IFTTT sa uskutočňuje prostredníctvom webovej stránky IFTTT vytvorením takzvaného webhooku v sekcii Applety.

15 Drotárstvo s Raspberry Pi

Ktokoľvek, kto má trochu skúsenosti s spájkovačkou a elektronikou, môže bezcitne experimentovať s portami GPIO na Raspberry Pi. Jedná sa o digitálne vstupy a výstupy, ktoré je možné ovládať pomocou softvéru. Domoticz to zvládne tiež. Môžete pripevniť jednoduché tlačidlo, ale napríklad aj snímač pohybu alebo relé. Je užitočné, ak sa naučíte trochu programovania, aby ste mohli pridávať logiku pomocou skriptov. Tí, ktorí chcú ísť ešte o krok ďalej, môžu tiež vytvoriť bránu RFLink Gateway pre bezdrôtové aplikácie (tiež na frekvencii 433 MHz) ako cenovo výhodnú alternatívu k vysielaču a prijímaču Rfxcom.