Ako

Týmto spôsobom budete streamovať filmy a hudbu po sieti

Čoraz viac prehrávacích zariadení má na palube sieťové pripojenie. Spomeňte si na inteligentný televízor, prehrávač blu-ray, prijímač, hernú konzolu a prehrávač médií. Užitočné, pretože na takom prehrávacom zariadení, ktoré sú uložené inde v sieti, môžete ľahko vyvolať mediálne súbory.

01 PC ako mediálny server

Ak chcete zdieľať filmy a hudbu cez sieť, najskôr nakonfigurujte nastavenia nosiča úložiska. Vo väčšine prípadov ide o PC alebo NAS. Niektoré zariadenia majú prístup k zdieľaným priečinkom v sieti, ako väčšina prehrávačov médií. Prečítajte si tiež: Ako nastaviť mediálny server s Plex.

Tu si môžete presne prečítať, ako vytvoriť zdieľané priečinky v počítači. Je jednoduchšie nastaviť mediálny server na streamovanie hudby a filmov. Na počítačoch so systémom Windows na to použite program Windows Media Player. Kliknite hore Povoliť streamovanie / streamovanie médií. Potom si vyberiete znova Zapnite streamovanie médií. V hornom textovom poli vymyslite logický názov servera médií. Ak sú zariadenia vo vašej sieti zapnuté, v prehľade uvidíte ich názov. Každému zariadeniu dávate povolenie na streamovanie hudby a filmov zo servera médií vo vašom počítači.

Nakoniec kliknite Ok. Ak je to potrebné, pridajte médiá do prehrávača Windows Media Player, aby boli súbory dostupné pre klientov v sieti.

Zadajte, ktoré zariadenia majú prístup na server médií.

02 NAS ako mediálny server

Mnoho výrobcov NAS pridáva k svojim produktom mediálny server. Môžete ho ľahko zapnúť, aby boli uložené súbory prístupné prehrávacím zariadeniam v sieti. To, ako presne aktivujete mediálny server, závisí od softvéru na NAS. V prípade zariadení Synology najskôr otvorte v prehliadači panel správy DiskStation Manager.

Otvorte časť Centrum balíkov a vyberte vľavo pre Multimédiá. nižšie Server médií potom kliknite na inštalovať. Potom otvorte File Station. Mediálne súbory, ktoré pridáte do priečinkov hudba, foto a video sú automaticky dostupné na prehrávacom zariadení vo vašej sieti. Podmienkou je, že tieto zariadenia podporujú DLNA a / alebo UPnP.

Na väčšinu serverov NAS môžete nainštalovať mediálny server.

UPnP a DLNA

Keď hľadáte na internete informácie o zdieľaní multimediálnych súborov cez domácu sieť, nepochybne sa stretnete s pojmami UPnP a DLNA. Jedná sa o dva populárne protokoly navrhnuté tak, aby umožňovali zariadeniu spolupracovať bez akýchkoľvek ťažkostí. Dokonale sa hodí na jednoduché streamovanie filmov a hudby cez sieť!

Medzi týmito dvoma protokolmi vlastne nie je žiadny rozdiel. Sú teda navzájom dokonale schopní komunikovať. DLNA nie je nič iné ako oficiálny certifikát, ktorý si môžu výrobcovia kúpiť pre svoje výrobky. Rovnako dobre funguje aj UPnP. S mediálnym serverom DLNA a / alebo UPnP môžete sprístupniť filmy a hudbu ďalšiemu zariadeniu. Pomocou vhodného softvéru môžete ľahko nastaviť server DLNA alebo UPnP. Príklady zahŕňajú Windows Media Player, PS3 Media Server a XBMC.

03 Smartphone / tablet ako mediálny server

Môžete tiež streamovať mediálne súbory uložené vo vašom smartfóne alebo tablete do iného prehrávacieho zariadenia. V obehu existuje množstvo riešení. Je rozumné skontrolovať, či výrobca zariadenia, do ktorého chcete prenášať médiá, vydal aplikáciu pre iOS a / alebo Android. To je často prípad najnovšieho vybavenia. Mnoho zosilňovačov a reproduktorov v súčasnosti pohodlne podporuje AirPlay. Tento protokol uľahčuje streamovanie hudby a videa z iPhonu alebo iPadu.

Pre iOS a Android existujú aj rôzne stiahnuteľné aplikácie, ktoré dokonale prevezmú úlohu servera UPnP alebo DLNA. Vyhľadajte názvy týchto protokolov v obchode App Store alebo Google Play a zobrazí sa vám veľa možností. Niektoré príklady užitočných aplikácií pre tieto protokoly sú BubbleUPnP a Pixel Media Server. Tieto aplikácie sú pre Android. Používatelia iOS môžu napríklad kontaktovať ArkMC.

04 Prehrávanie mediálnych súborov

Len čo nastavíte mediálny server na PC, NAS, tablete alebo smartfóne, môžete začať používať prehrávacie zariadenie na prístup k týmto súborom. Ak chcete prehrať mediálne súbory na počítači, použite napríklad program Kodi. Pri časti Systém kliknite postupne Nastavenia / Služby / UPnP. Zvýraznite možnosť Povoliť kontrolu cez UPnP. Mediálny server je teraz viditeľný v aplikácii Kodi.

Pri správnom nastavení rozpozná Kodi mediálne servery vo vašej domácej sieti.

Napríklad v hlavnom menu postupne prechádzajte na Hudba / Pridať zdroj / Prehliadať / Zariadenia UPnP. Vyberte požadovaný server a potvrďte pomocou Ok sprístupniť mediálne súbory zo siete v aplikácii Kodi. Okrem vášho počítača majú prístup k zdrojom médií prostredníctvom siete aj ďalšie zariadenia. Keď je váš televízor alebo prehrávač blu-ray pripojený k domácej sieti, vyberte požadovaný server médií v zozname zdrojov.

Najlepšie je používať prehrávač médií pre zariadenia bez sieťového pripojenia. Toto je samostatné políčko, ktoré dokáže vyzdvihnúť všetky mediálne súbory vo vašej sieti a potom ich zobraziť na televízore. Popcorn Hour, Eminent, ASUS a Philips sú okrem iného známymi výrobcami prehrávačov médií.