Ako

Zabezpečte heslá pomocou správcu hesiel spoločnosti Google

Google rozšíril svojho správcu hesiel. Ak používate prehliadač Google Chrome alebo Android, nepochybne ste si všimli, že softvér sa vás opýta, či chcete uložiť heslo, ktoré ste práve zadali. Môže sa však tiež stať, že Google navrhne heslo, napríklad h34jghijdbgjx. Všetky tieto heslá sú uložené v aplikácii Google Password Manager, ktorú teraz môžete tiež použiť na kontrolu bezpečnosti svojich hesiel.

Najlepšie je urobiť to na počítači, ale dobre to bude fungovať aj na telefóne. Na stránke passwords.google.com sa dostanete do svojho osobného trezora hesiel. Možno sa najskôr budete musieť prihlásiť. Bohužiaľ sa to nestane automaticky a zadanie sa musí vykonať tiež ručne, pretože Google si tak môže byť istý, že ste vlastníkom účtu. Keď sa nachádzate na vstupnej stránke, v hornej časti sa nachádza odkaz na kontrolu hesla. Kliknite na ňu a budete sa musieť znova prihlásiť; ani tentokrát sa nič nedeje automaticky. Potom Google skontroluje všetky uložené heslá. Zadané heslá sa porovnávajú s databázami, ktoré sledujú, či boli heslá ukradnuté alebo nie. Deje sa to tak pred scénami, ako aj pred kulisami, ktoré sa označujú aj ako temný web.

Zmeňte slabé heslá

Po dokončení vyhľadávania Google sa okamžite zobrazia výsledky. Ak budete mať šťastie, vaše heslá nebudú v žiadnej databáze a v hornej časti sa zobrazí zelená značka. Ak nemáte šťastie, Google vás vyzve na zmenu hesiel. Uvidíte tiež, ako často používate rovnaké heslá a či často používate slabé heslá. Google to robí preto, aby si uvedomil, že silné heslá sú nevyhnutnosťou. Môže to byť napríklad kombinácia čísel a znakov, ale aj dlhá veta s medzerami (ak sú podporované). Samozrejme sa rozhodnete, či potom vytvoríte pre všetky tieto profily iné heslo. Ak máte pochybnosti, je to prvá vec, ktorú môžete urobiť.

V každom prípade je veľmi rozumné používať správcu hesiel. Dôverujete svojim údajom spoločnosti Google? Potom si nemusíte nevyhnutne vyberať platenú verziu, aj keď často ponúkajú ďalšie funkcie, ktoré správca hesiel Google nemá. Ak nepoužívate služby Google, môžete kedykoľvek zistiť, či sú vaše údaje k dispozícii, pomocou webových stránok ako Haveibeenpwned.com.