Ako

Budovanie digitálneho lega s LeoCADom

Stavanie virtuálnych blokov je takmer rovnako zábavné ako skutočné lego. Nielenže máte prístup ku všetkým kameňom, ktoré vás napadnú v LeoCADe, ale môžete tiež jednoducho všetko, čo robíte, digitálne previesť do inštruktážnych výkresov. Napríklad vaše deti môžu znova vytvoriť vaše virtuálne stavby v reálnom živote.

Tip 01: Stiahnutie

LeoCAD prináša dieťa v nás. Je to open source aplikácia (čítaná: zadarmo), ktorú nájdete na www.leocad.org, pre systémy macOS, Windows a Linux. Na rozdiel od klasických stavebníc vám táto virtuálna stavebnica ponúka nekonečné množstvo blokov v nekonečných variáciách a farbách. Mali by ste umiestniť bloky na 3D plátno, ktoré vyzerá ako typická stavebnica Lego. Je zaujímavé, že štruktúru môžete uložiť ako inštruktážny plán, ktorý potom zrekonštruujete so skutočným Lego. LeoCad je navyše kompatibilný so štandardom LDRaw. To má výhodu v tom, že na internete nájdete pomerne veľa modelov vo formáte .ldr, ktoré môžete ďalej upravovať. Takto môžete stavať na dizajnoch iných ľudí.

Tip 02: Pracovná plocha

LeoCAD sa otvára prázdnou stavebnou plochou. Bodkový vzor sa používa na odhad vzdialeností medzi blokmi. V hornej časti sú ponuky a pracovné tlačidlá a vpravo máte obrovskú knižnicu dielov usporiadanú v abecednom poradí: Zviera, Anténa, Arch, Bar a tak ďalej ... Kliknutím na časť a následným výberom farby z paliet určíte odtieň každej časti. K dispozícii je tiež vyhľadávacie pole na rýchlejšie vyhľadanie dielov, ak poznáte ich názov. Preto radšej kliknite pravým tlačidlom myši na knižnicu a možnosti Strednáikony a ŠouČasťMená Vyberám. Pravým tlačidlom myši sa tiež dostanete k možnosti ZoznamMóda. Tento režim je ešte o niečo prehľadnejší, ale zoznam sa predlžuje.

Knižnica obrovských častí je usporiadaná do prehľadných kategórií

Tip 03: Správne miesto

Ak chcete umiestniť virtuálny kúsok z lega, kliknite na tlačidlo Vložte, prvé červené tlačidlo vľavo hore. Najjednoduchší spôsob je presunutie bloku myšou.

Počas ťahania uvidíte po uvoľnení tlačidla myši obrys, kde bude blok. Ak chcete presunúť kúsok, umiestnite kurzor myši na blok. Kurzor sa zmení na kríž a nad objektom sa zobrazia tri šípky, ktoré označujú smer X, Y a Z, v ktorom môžete pohybovať takýmto blokom: vysoký / nízky, ľavý / pravý a predný / zadný. Podržte ukazovateľ myši na ukazovateli smeru, ktorý chcete použiť, kým táto šípka nezožltne. Potom môžete blok pretiahnuť v smere žltej šípky. Rovnakým trikom so šípkami sa dá každý diel tiež otáčať v troch rôznych smeroch. Na to musíte použiť iba zakrivené šípky. Šípka, ktorú ste vybrali, sa zmení na žltú a okamžite viete, na ktorej osi môžete vykonať rotáciu.

Kopírovanie a vkladanie

Často potrebujete ten istý kúsok viackrát. Dáva to zmysel, že na to máte úlohu Kopírovať a Držať sa použité. Pamätajte, že LeoCad umiestni vložený objekt na presne rovnaké miesto ako kopírovaný objekt. Musíte teda pretiahnuť vložený objekt, aby ste videli tento nový kúsok. S tlačidlom PohybSnap presne označíte, o koľko guličiek chcete posunúť nový objekt v smere X, Y alebo Z.

Tip 04: Časová os

Pod knižnicou je karta, pomocou ktorej môžete prejsť na časovú os. Aby ste mohli odovzdať stavebný návod, musíte postupne chronologicky zaznamenať stavbu. Krok v LeoCADe je kolekcia kusov, ktoré ste umiestnili a vo väčšine prípadov pozostáva z niekoľkých prechodných krokov. Ak chcete umiestniť nový krok, kliknite na dvojitú modrú šípku na paneli nástrojov. Pomocou modrých šípok sa teda môžete posúvať vpred alebo späť v čase a postupne stavbu demontovať a rekonštruovať. Namiesto modrých tlačidiel šípok môžete tiež podržať kláves Alt a pomocou rôznych šípok prechádzať šípkami doľava-doprava na klávesnici.

Keyframing

Podrobný plán budete čoskoro môcť exportovať a dokonca aj vytlačiť. Toto umožňuje každému sledovať, ako sa vaša budova Lego rozrástla. Divák si túto štruktúru pozrie z hľadiska, ktoré používate. Napríklad, ak chcete niečo zmeniť vzadu alebo dole, budete musieť objekt otočiť. Nechcete, aby sa na všetky predchádzajúce kroky pozeralo z novej perspektívy. Preto LeoCAD používa techniku ​​keyframing. To znamená, že tento kľúčový rámec nebude stavať predchádzajúci a nasledujúci krok do inej perspektívy. Režim kľúčových snímok zapnete kliknutím na kláves na paneli nástrojov.

Tip 05: Hľadisko

Najlepšie je priblížiť pomocou rolovacieho kolieska. Tlačidlo s lupou, to Priblížiť pomocou kliknutia pravým tlačidlom myši označíte, ktoré tabule chcete zobraziť v pravom stĺpci: Diely, Farby, Vlastnosti alebo Časová os. Ak chcete rýchlo a efektívne otočiť pracovnú plochu s konštrukciou Lego, stlačte kláves Alt, aby ste ju mohli kliknutím myši otáčať do všetkých strán. Takto získate rýchle pochopenie toho, ako pomocou klávesu Alt a rolovacieho kolieska získate veľmi presný pohľad na všetky strany vášho objektu. Cez menu vyhliadka a úlohy SplitHorizontálne a SplitVertikálne Mimochodom, rozdeľte pohľad na rôzne tabule, aby ste mali súčasne pohľad spredu, zhora a zboku.

Môžete si pozrieť prednú, hornú a bočnú stranu svojho vzoru súčasne

Sprievodca minifigami

Dieťa v nás chce samozrejme umiestniť aj lego bábiky. Nemusíte ich dávať dokopy od nuly. Cez menu Kus prídete do MinifigČarodejník. Počet kombinácií, ktoré môžete v tomto výberovom okne zostaviť, je nekonečný. Chceš bábiku s bradou? Mal by ten chlap vyzerať šťastný alebo nevrlý? Má na sebe prilbu? A opäť môžete dať každej časti inú farbu.

Tip 06: Export

Ak ste s návrhom spokojní, môžete projekt uložiť ako súbor .ldr, .dat alebo .mpd, ktorý môžete potom pomocou tohto programu upraviť. So zadaním Uložiťobrázok každý krok, ktorý program zaznamenal, automaticky uložíte do priečinka, aby ste sa dostali k konštrukcii. Ak váš projekt pozostáva z 24 krokov, vo výstupnom priečinku nájdete rovnaký počet súborov png. Môžete tiež naznačiť, že napríklad exportujete iba kroky 12 až 24 bez. Zaujímavá je tiež možnosť exportovať ako súbor HTML. Výsledkom je jedna dlhá stránka HTML, ktorú môžete otvoriť v ľubovoľnom prehliadači a kde budete krok za krokom sledovať, ako je vaša budova zostavená.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found