Preskúmanie

Ďalej Devolo Magic 2 WiFi - Stabilné WiFi WiFi cez powerline

Devolo má nástupcu svojej kombinácie powerline a WiFi mesh siete Magic 2 WiFi. Hlavnou novinkou v „ďalšej“ verzii je vylepšené „viacužívateľské mimo“ a pridanie „pásma riadenia“, dvoch technológií, ktoré hlavne zlepšujú streamovanie videa a chat. Je nová verzia rovnako dobrá alebo lepšia ako predchádzajúca? Prišli sme na to.

Devolo Magic 2 WiFi ďalšia sada Multiroom

cena 257 EUR (1 ďalší adaptér WiFi: 109 EUR)

Testované verzie firmvéru magic-2-lan-7.8.5.61 (LAN); 5.6.0 (WiFi)

Technika Fórum HomeGrid (HGF) G.hn; Powerline 1200/2400 / Wi-Fi 4/5

Podrobnosti Wi-Fi 300 (2,4 GHz) + 867 (5 GHz) Mbit / s (AC1200)

Podrobnosti elektrického vedenia Powerline OFDM OFDM - 4096/1024/256/64-QAM, QPSK, BPSK (1 200/2400 Mb / s)

Pripojenia 2 x gigabitový ethernetový LAN; integrovaná elektrická zásuvka

Spotreba Maximálne 12,1 W a priemer 8,9 W

Rozmery (Š x V x H) 152 x 76 x 40 mm (Magic 2 next WiFi 2-1); 130 x 66 x 40 mm (Magic 2 next Lan 1-1)

Webová stránka www.devolo.nl 8 Skóre 80

  • Pros
  • Bezpečné
  • Stabilný
  • Negatíva
  • Veľkostné zátky
  • Zástrčky sa zahrievajú

Testovali sme devolo Magic 2 WiFi next Multiroom Kit s tromi zástrčkami, čo stačí na bezdrôtovú sieť s pokrytím až 180 metrov štvorcových. Adaptéry sú k dispozícii aj jednotlivo (pre 90 metrov štvorcových) alebo v pároch („Starter Kit“, dosť pre 120 metrov štvorcových). LAN adaptér samozrejme nesmie chýbať, takže aspoň začnete so štartovacou sadou, ktorú potom môžete ďalej rozšíriť na maximálne osem samostatných WiFi adaptérov.

Vonkajšie lesklé biele zátky, ktoré sa ukázali dosť silno, sa nelíšia od predchádzajúcej verzie. Sada Multiroom obsahuje dve zástrčky WiFi / powerline (so štyrmi integrovanými anténami) a jednu (menšiu) zástrčku powerline, všetko s integrovanou zásuvkou. Dobré pripojenie PLC je zaručené, iba ak zapojíte zástrčky devolo priamo do zásuvky v stene. Do zabudovanej zásuvky potom zapojíte ďalšie zariadenie alebo rozvodnú skrinku.

Technika

Rovnako ako predchádzajúca generácia, aj „ďalšia“ verzia kombinuje Powerline G.hn so sieťovou WiFi AC1200. Rýchlosť WiFi zostáva rovnaká, a to teoreticky maximálne 300 Mbit / s na 2,4 GHz a 867 Mbit / s na 5 GHz frekvenciách. Rovnaká je aj rýchlosť napájacej siete: zástrčky medzi sebou komunikujú rýchlosťou maximálne 2,4 Gbit / s cez trojžilový napájací kábel. Ako predpisuje G.hn štandard, všetka sieťová prevádzka je štandardne šifrovaná 128-bitovým silným šifrovaním aes. Toto šifrovanie sa vykonáva „peer to peer“ medzi každou zásuvkou; každá zástrčka používa jedinečný šifrovací kľúč, ktorý nie je zdieľaný s žiadnou inou zástrčkou v tej istej sieti.

Zástrčky Wi-Fi zase podporujú novšie a bezpečnejšie osobné šifrovanie wpa3 a zároveň zostávajú kompatibilné so starším štandardom zabezpečenia wpa2.

Ovládanie AP

Vylepšené mu-mimo a pridanie „riadenia prístupového bodu“ zaisťujú efektívnejšie využitie bezdrôtovej siete. Klientske vybavenie automaticky zachytáva najlepší signál WiFi; viac multimediálnych prúdov ide do viacerých zariadení bez rušenia. Pomocou bezdrôtového pripojenia môžete bez obmedzení prechádzať v dosahu siete WiFi, napríklad pri streame Netflix alebo videohovore.

To, ako dobre to funguje, však závisí aj od čipu Wi-Fi v zariadení. Čím novší je čip Wi-Fi, tým väčšia je šanca, že všetko bude fungovať bezchybne. (Technicky musí klient podporovať štandardy Wi-Fi IEEE 802.11k (automatické zisťovanie najlepších AP) a 802.11v (automatická výmena informácií o kvalite bezdrôtového signálu)).

Poznámka: Toto automatické zacielenie bezdrôtového signálu bude fungovať, iba ak je povolená frekvencia ap 5 GHz a nastavenia SSID a zabezpečenia sú totožné so signálom 2,4 GHz. Mimochodom, toto je štandardná konfigurácia súpravy devolo Magic 2 next.

Inštalácia

Postup inštalácie je identický s predchádzajúcou verziou. Stručne povedané, jedná sa o postupnú aktiváciu konektorov, čakanie na vzájomné prepojenie PLC, pripojenie adaptéra LAN k vášmu internetovému modemu alebo smerovaču pomocou priloženého sieťového kábla a potom v prípade potreby úpravu konfigurácie pomocou devolo Aplikácia domácej siete alebo softvér Cockpit, aj keď ten druhý nie je skutočne potrebný, pretože súprava v zásade funguje dokonale ihneď po vybalení z krabice.

Ak je to žiaduce, môžete skopírovať údaje existujúcej siete Wi-Fi z existujúceho smerovača do súpravy devolo, takže všetko používa rovnaké heslo a rovnaký názov siete. To je možné vykonať stlačením tlačidla (funkcia wps) alebo pomocou aplikácie. V nepravdepodobnom prípade, že automatická konfigurácia nebude fungovať, môžete pripojenie vytvoriť aj manuálne. Ako to urobiť, je vysvetlené na strane 41 inštalačnej príručky, ktorá je tiež v holandčine.

Postup inštalácie hodnotíme ako veľmi užívateľsky príjemný.

Prax

Najnovšia verzia aplikácie devolo je efektívnejšia ako pôvodná. Pokročilé možnosti sú prístupné priamo v aplikácii a už sa k nim nepristupuje cez webové rozhranie. Na vašom existujúcom smerovači alebo modeme je možné usporiadať pokročilé možnosti, ako je VPN, rodičovská kontrola a ochrana brány firewall. Magic 2 next funguje čisto ako rozšírenie siete a pri všetkých nastaveniach sa spolieha na pripojený sieťový smerovač alebo internetový modem.

Zástrčky sa zozadu (strana, ktorá je pripojená k zásuvke) dosť zahrejú. Teplotu môžete skontrolovať v aplikácii. Počas nášho testu uvádzali teploty až 60 ° C pre Wi-Fi a až 80 ° C pre konektory LAN. To pri teplote okolia v skúšobnej miestnosti 22 ° C.

Výkon

V našom obvyklom rozsiahlom teste iperf3, ktorý používame na rôznych zariadeniach a s rôznymi nastaveniami v realistickom prostredí so susednými signálmi WiFi, je devolo Magic 2 next v priemere o 23 percent rýchlejší ako predchádzajúca verzia. V závislosti na umiestnení zaznamenávame realistické rýchlosti bezdrôtového prenosu medzi 129 Mbit / s a ​​384 Mbit / s. Priemerná skutočná rýchlosť bezdrôtovej siete vo všetkých testovacích lokalitách je 235 Mbit / s.

Ale priemer nehovorí všetko. Testujeme vo veľkom dome na rôznych poschodiach. Devolo Magic 2 ďalej poskytuje približne rovnakú priepustnosť na každom poschodí v štandarde iperf3.

Záver

Devolo Magic 2 next má ešte lepší výkon ako predchádzajúca verzia. Funguje to obzvlášť dobre v budovách, kde je bežný signál Wi-Fi príliš slabý na to, aby prešiel cez betónové steny a stropy. Alebo na miestach, ktoré sú príliš ďaleko od smerovača Wi-Fi alebo prístupového bodu. Technológia powerline zaisťuje stabilné pripojenie cez elektrickú sieť medzi samokonfigurujúcimi sa prístupovými bodmi WiFi a centrálnym smerovačom alebo modemom. Po nainštalovaní a nakonfigurovaní si už nemusíte robiť starosti s Magic 2.