Ako

Odstráňte softvér v systéme Windows 10

Odstránenie softvéru, ktorý bol kedy nainštalovaný, je jednou z tých základných úloh operačného systému. Kupodivu je táto možnosť v súčasnosti v systéme Windows 10 trochu skrytá.

Okrem inštalácie programov je celkom praktická aj možnosť ich jedného dňa odstrániť. Len preto, že ste si nainštalovali novú verziu a starú už nepoužívate. Ak to necháte tak, je to strata miesta na disku! Odinštalovanie programov v systéme Windows bolo do príchodu aktualizácie pre autorov pomerne jednoduchá úloha: navštívte ovládací panel, zobrazte to v zobrazení. Veľké ikony a kliknite na Programy a príslušenstvo. Vyberte program, ktorý chcete odstrániť zo zoznamu, a potom kliknite na ikonu Odstrániť zmenu na sivom paneli nad zoznamom. Potom prejdete sprievodcom odinštalovaním. Nemôžeme to nijako uľahčiť.

Od aktualizácie Creators Update však Microsoft pevne ukryl ovládací panel - užitočný aj pre množstvo ďalších vecí - vo svojej nekonečnej múdrosti. Preto už nie je možné rýchlo otvoriť Ovládací panel kliknutím pravým tlačidlom myši na tlačidlo Štart. Dôvodom tohto pozoruhodného rozhodnutia zostáva odhad, ale je to tak, ako to je. Našťastie ovládací panel nateraz skutočne nezmizol. Proste už nemá žiadne odkazy na menu. Vyvoláte to kliknutím na tlačidlo s lupou hneď vedľa tlačidla Štart. Klepnite na ovládací panel vo vyhľadávacom poli a kliknite na nájdený výsledok s rovnakým menom. Voilá: je tu opäť Ovládací panel. Vrátane programov a komponentov, aby ste mohli odstrániť nepotrebné programy podľa svojich predstáv.

Aplikácie

Windows 10 nie je zďaleka z hľadiska správy a konfigurácie konzistentný. Aj keď v časti Programy a funkcie uvidíte všetky programy, aplikácie chýbajú. Ak to použijete. A pod aplikáciami rozumieme programy, ktoré si inštalujete prostredníctvom obchodu Windows. Ak ho chcete odstrániť, musíte navštíviť Nastavenia alebo kliknúť na ozubené koleso v ponuke Štart. V okne, ktoré sa otvorí, kliknite na Aplikácie a zobrazí sa zoznam nainštalovaných aplikácií. Kliknite na aplikáciu, ktorú chcete odstrániť, a potom kliknite na zobrazené tlačidlo Odstrániť. Mimochodom, množstvo štandardných aplikácií bohužiaľ nemožno odstrániť. Ale všimnete si to vďaka nedostatku tlačidla na odstránenie.