Preskúmanie

Toto sú najlepšie grafické karty pre 1080p (Full-HD)

Začiatkom tohto roka sme vybrali najlepšie grafické karty RTX 2070, 2080 a 2080 Ti pre hráčov so silným rozpočtom. Ale pre ktorú grafickú kartu idete, ak nechcete platiť najvyššiu cenu za svoj herný počítač? Potom čoskoro dorazíte na modely Nvidia GTX 1660, GTX 1660 Ti alebo RTX 2060. V tejto recenzii zisťujeme, aký je najzaujímavejší čip a ktoré verzie rôznych výrobcov sú pre hranie vo Full-HD (1080p) najlepšie. .

Nepreháňame, keď hovoríme, že Nvidia zažila minulý mesiac na jeseň so svojimi kartami GeForce RTX jeden z najtvrdších štartov na svete. To malo dve príčiny. Napríklad pri uvedení tejto série 20 neexistovali vôbec žiadne hry, ktoré by podporovali dve najdôležitejšie nové funkcie, sledovanie lúčov v reálnom čase a hĺbkové učenie, super vzorkovanie (DLSS). Horšie však bolo, že cena stúpla zhruba rovnako ako výkon. Za necelých 500 eur ste na to mohli zabudnúť. Iste preto, že Nvidia urobila v predchádzajúcej generácii (séria GTX 10, Pascal) obrovský krok vpred za nezmenené ceny, bolo čo vytknúť.

Začiatkom tohto roka výrobca doplnil spodok svojej produktovej rady o RTX 2060 (od približne 350 eur), GTX 1660 Ti (od približne 300 eur) a GTX 1660 (od približne 250 eur). Našťastie preto, že pre väčšinu hráčov je to už množstvo, nad ktorými treba vážne premýšľať. A určite pre hráčov, ktorí majú obrazovku so stále dominantným rozlíšením Full HD (1920 x 1080), nie sú ďalšie výdavky vôbec potrebné. Ale ktoré z tých troch vlastne chcete?

Sledovanie lúčov?

Ray tracing je technika, pri ktorej sa obraz generuje sledovaním jednotlivých lúčov svetla a simuláciou ich reakcie na každý dotyk; prístup k tomu, ako vidíme svet našimi očami. V závislosti od toho, ako vývojári hier používajú túto technológiu, môže to viesť k lepším odrazom a / alebo tieňom. Zrátané a podčiarknuté, čo zaisťuje presnejšiu a pôsobivejšiu atmosféru v hrách.

RTX 2060, sledovanie rozpočtu lúčov?

Najskôr si rozoberieme zmätočnú konvenciu pomenovania týchto troch kariet. Pretože po sérii 10 prišli série 20 a potom série ... 16? Nvidia to nijako neuľahčila. Ale modely GTX 16 a RTX 20 používajú úplne rovnakú architektúru a sú teda absolútne súčasťou rovnakej generácie, na rozdiel od toho, čo by naznačovali čísla. Okrem typického obsahu má však séria RTX 20 na palube aj ďalšie výpočtové jadrá RT a Tensor špičkových modelov určené pre sledovanie lúčov v reálnom čase, respektíve DLSS.

Ale pár mesiacov po uvedení kariet RTX stále vidíme niekoľko hier, kde sa tieto funkcie skutočne hodia. DLSS ponúka výrazné vylepšenia výkonu a je súčasťou veľkého počtu hier, zatiaľ je však sprevádzané viditeľným znížením kvality obrazu, takže toto nastavenie rýchlo neodporúčame. A okrem toho, že sledovanie lúčov je možné skutočne len v niekoľkých hrách, dochádza k výraznému zníženiu frekvencie snímok.

To vyvíja tlak na najlacnejšiu kartu RTX, 2060. Aj keď je to najsilnejšia z troch kariet v tomto článku a má dostatok energie na to, aby pohodlne zobrazovala všetky hry v rozlíšení 1080p pri veľmi vysokých nastaveniach, je pevná, ak sa tiež chcete obrátiť na sledovanie lúčov. S programami Metro Exodus a Battlefield V pri rozlíšení 1080p dávame prednosť plynulosti bez sledovania lúčov pred mimoriadnou nádherou, ktorú získate, keď použijete sledovanie lúčov na RTX 2060. Pre skutočný zážitok z RTX skutočne potrebujete drahšiu kartu (RTX 2070, od približne 500 eur), ale máme podozrenie, že väčšina hráčov, ktorí nakupujú v tomto segmente, chce len dobrý a plynulý herný zážitok. RTX 2060 preto považujeme predovšetkým za priamu aktualizáciu GTX 1660 Ti, čisto kvôli vyššej snímkovej frekvencii.

GTX 1660 Ti ako sladká bodka

Ak sa pozrieme na benchmarky hier, zdá sa, že upgrade v porovnaní s GTX 1660 Ti je v skutočnosti ťažké ospravedlniť. GTX 1660 Ti už dosahuje vynikajúce snímkové frekvencie pri 1080p, dokonca aj pri veľmi vysokom grafickom nastavení, s malou nadmernou kapacitou, aby boli nielen dnešné hry, ale aj zajtrajšie dobré pre dnešný deň.

A pretože si grafickú kartu kupujete na niekoľko rokov, považujeme ju tiež za zaujímavejšiu ako GTX 1660 bez prídavku Ti. V benchmarkoch robí GTX 1660 sám o sebe tiež dobrý obchod, iba s občasnou hrou, kde sa musíme zbaviť najvyššieho nastavenia. Dodatočná kapacita pre zajtrajšie ťažké hry je však obmedzenejšia. Preto si myslíme, že 10 až 15 percentný výkon navyše, ktorý ponúka GTX 1660 Ti, je v skutočnosti zaujímavejší a táto karta je podľa nás sladkou stránkou. Najmä keď odrátate dodatočnú cenu od nákladov na úplne nový herný počítač.

Niečo pre všetkých

To nevylučuje GTX 1660, pretože rozpočet často vedie. A ak je GTX 1660 Ti mimo dosahu, GTX 1660 vám poskytne pôsobivú kartu. Aj s touto kartou je vynikajúce hranie pri rozlíšení 1080p, najmä ak sa zameriavate hlavne na najpopulárnejšie súčasné hry pre viacerých hráčov: neboli by také populárne, ak by bežali striedmo na menej luxusných systémoch. Rada „Kúpte si to, čo stojí za to“ znie jednoducho, ale nezabudnite, že Nvidia aj AMD majú šikovné stratégie, ako skutočne ponúknuť niečo zaujímavé za každú cenu. Upozorňujú trh, že pre každého existuje niečo.

Oplatí sa vám upgradovať?

V tabuľke nájdete aj predchodcu týchto kariet, GTX 1060. GTX 1660 je v priemere o niečo rýchlejší, ďalšie dva sú oveľa rýchlejšie. Ale oplatí sa to upgradovať? Ak ste o jednu generáciu pozadu, vlastne nie, pretože GTX 1060 dokáže aj dnes držať krok veľmi dobre. Inovácia sa zvlášť oplatí, ak ste pozadu o viac ako jednu generáciu. Hráči s GTX 960 alebo GTX 760 si v posledných hrách nepochybne všimli, že tieto karty majú problémy. Táto nová generácia prináša váš herný počítač opäť aktuálny.

Hranie na 144+ Hz

Mimoriadna nadmerná kapacita modelu RTX 2060 sa zdá byť pre 1080p zbytočná, zvlášť pre hráčov s tradičnou 60Hz obrazovkou. Pridaná hodnota oveľa viac ako 60 snímok za sekundu je v ich prípade skutočne nulová. Zároveň vidíme, že táto karta s rozlíšením 1440p, uvedená v tabuľke pre väčšie pohodlie, nás núti túžiť po ešte väčšom výkone: RTX 2070.

Napriek tomu má tento RTX 2060 jasný cieľ aj pri 1080p, čo je dobré prechodné riešenie pre hráčov so 144Hz alebo rýchlejšou obrazovkou a preferenciou rýchlych strieľačiek. Dnes sú 144Hz obrazovky dostupné za menej ako 200 eur. A hoci farebná reprodukcia prvej generácie rýchlych obrazoviek zaostávala, už to tak nie je. 144 Hz alebo rýchlejšie sa pomaly stáva novým štandardom pre hráčov a tieto rýchle obrazovky takmer neumožňujú dosiahnuť príliš vysoký výkon. Aj tam hovoríme: kúpte si najlepší čip, ktorý spadá do vášho rozpočtu, vrátane RTX 2060, ak sa to hodí. Model GTX 1660 Ti má sladké miesto pre 60 Hz a súčasné najväčšie publikum, ale ak máte alebo uvažujete o rýchlej obrazovke a máte nejaké peniaze nazvyš, RTX 2060 je určite zaujímavý.

Čo AMD?

V tomto článku sme kládli veľký dôraz na Nvidia a dokonca testujeme iba karty Nvidia. Čo však s veľkým konkurentom AMD? Ak kritizujeme Nvidiu a jej nedávne grafické karty, potom si musíme vybrať aj kosť s AMD. V cenových reláciách, o ktorých pojednávame v tomto článku, AMD už roky nevydáva žiadne skutočne nové produkty. Radeon RX 590 je pomerne mladý, ale nie je ničím iným ako mierne rappernejším (pretaktovaným) variantom RX 580, čo je zase pretaktovaný RX 480, čo je video čip spred troch rokov. Nedávno spoločnosť AMD vydala Radeon VII, stojí však 750 eur, a preto nie je zahrnutá v tomto článku.

Nevýhodou staršej architektúry je, že je podstatne menej ekonomická. GTX 1660 je len o niečo rýchlejší ako mierne lacnejší RX 580 a zhruba rovnako rýchly alebo mierne rýchlejší ako RX 590, ale spotrebuje podstatne menej energie. To vedie k nižším nákladom na elektrinu, menšiemu množstvu tepla vo vašom počítači a tým k tichšiemu systému. To sú atraktívne výhody.

AMD sa v dnešnej dobe musí spoliehať hlavne na nižší cenový bod. Pretože RX 580 v dnešnej dobe začína okolo 200 eur, kde stojí GTX 1660 od Nvidie minimálne o 50 eur viac. Ak je váš rozpočet nižší ako 250, nakoniec skončíte s AMD. A neprepadajte panike: predtým, ako zarobíte späť tých 50 eur na nižších nákladoch na elektrinu, musíte hrať dosť hodín denne ... a to každý deň. A hoci na ultra nemôžete hrať každú hru, RX 580 je viac než dosť na plynulý zážitok z 1080p. V AMD tiež často dostanete väčšie hry ako darček, čo robí AMD extra atraktívnym, ak si chcete pozrieť svoje peniaze.

Pozornosť streamerov!

Pre streamery Twitch a YouTube je výber medzi grafickými kartami série GTX 16 alebo RTX 20 a alternatívami AMD jednoduchý. Najnovšie karty Nvidia ponúkajú výrazne lepšie kódovanie videa NVENC pre streamy a nahrávky. Vďaka tomu môžete teraz streamovať vo vysokej kvalite bez toho, aby ste zaťažili procesor, ktorý sa predtým líšil. Pre začínajúcich streamerov je voľba Nvidia samozrejmosťou.

AMD: pre hráčov so skutočným rozpočtom

AMD sa stáva ešte zaujímavejším, keď je váš rozpočet ešte nižší, pretože AMD Radeon RX 570 teraz klesla pod 150 eur. Za túto cenu konkuruje staršej Nvidii GTX 1050 Ti a novšej GTX 1650, ktoré bohužiaľ dorazili príliš neskoro na to, aby sme sa ich v tomto článku mohli úplne venovať. Ale RX 570 je rýchlejší ako oba, za rovnaké alebo menej peňazí; jednoduchá voľba. RX 570 nie je vyrobený preto, aby poskytoval hráčom s rozlíšením 1080p maximálny zážitok, ale je schopný minimálne primeraného výkonu v akejkoľvek hre. To z neho robí skutočnú vstupnú grafickú kartu súčasnosti pre hráčov s obmedzenou hotovosťou.

Otázkou samozrejme je, ako dlho Nvidia bude naďalej dávať tento priestor AMD. Napríklad Nvidia mohla vyplniť medzeru GTX 1650 Ti. Ale kto vie, AMD môže mať dovtedy tiež niečo nové: podľa klebiet sa niečo chystá toto leto. Do tej doby zostáva základným segmentom AMD, ale GTX 1660 a vyššie od Nvidie sú v ich jednotlivých cenových bodoch takmer samozrejmé.

Najlepšie GeForce RTX 2060

Testovali sme šesť rôznych kariet GeForce RTX 2060 a je zrejmé, že cenové rozdiely sú značné. Referenčný model spoločnosti Nvidia, spoločnosť Founders Edition (FE), určuje štandard a označuje cieľovú cenu spoločnosti Nvidia pre RTX 2060: 375 eur. Najlacnejšia (Gigabyte ITX OC) je mierne pod úrovňou 349 eur, najdrahšia (ASUS ROG Strix OC) je podstatne drahšia pri 459 eurách. Ak si ale myslíte, že na oplátku dostanete podstatne rýchlejšiu kartu, potom sa mýlite. Pretože aj keď tento Asus dosahuje najvyššiu rýchlosť hodín, v hrách hovoríme o rozdiele výkonu asi 3 percent; to si nevšimneš, keď hráš.

Vďaka vynikajúcej zabudovanej funkcii automatického pretaktovania spoločnosti Nvidia sme v posledných rokoch v hrách takmer nevideli žiadne rozdiely vo výkone medzi rôznymi verziami tej istej karty, a to platí aj pre RTX 2060, GTX 1660 Ti a GTX 1660. pretože dôraz v porovnaní bude teda iba s produkciou tepla a hluku (tieto rozdiely sú tiež malé kvôli efektívnym čipom), s možnou určitou pozornosťou vzhľadom a cenou.

To neznamená, že variant ASUS ROG je objektívne najlepší. Je to fyzicky pôsobivé svojou robustnou konštrukciou s tromi ventilátormi a krásnou zadnou doskou a je najtichšie a najchladnejšie s obrovským náskokom. Takéto marže sú zriedkavé aj pri nedávnych porovnaniach grafických kariet, vďaka ktorým získal označenie „najlepšie testované“.

Najlepšia kúpa

Ale najlepší nákup? So 459 eurami za tento luxus veľa zaplatíte a sme zvedaví, či hráči, ktorí hľadajú GPU strednej triedy, budú chcieť zaň minúť viac ako 100 eur navyše. Najlepšie vyváženie chladenia, zvuku a ceny poskytuje vlastná edícia Founders Edition spoločnosti Nvidia. Toto je tiež krásna mapa, ktorú treba vidieť. Pri cenovej hladine 375 eur sa nehovorí a necháva za sebou teplejší a podstatne hlasnejší O Gigabyte. Ale pretože karta FE v posledných mesiacoch nikdy nebola skutočne v predaji zákazníkom, nemôže byť ocenená.

Za 419 eur sú variant Gaming OC PRO od Gigabyte a MSI Gaming Z atraktívnou alternatívou, ktorá zostáva tichá a chladná. Dizajn spoločnosti MSI s dvoma ventilátormi je podľa nás o niečo atraktívnejší, čiastočne vďaka funkcii „adresovateľného RGB“. Navyše je o niečo tichší. Gigabyte Gaming OC PRO je len o niečo chladnejší a so svojimi tromi fanúšikmi vyzerá vo veľkých skrinkách o niečo pôsobivejšie. Oba sa ukážu ako vynikajúci univerzálni zákazníci pre RTX 2060, ktorí majú v rozpočte trochu priestoru.

Redakčný tip zameraný na rozpočet ale pripadá na Gigabyte ITX OC. Toto je malá karta s jedným ventilátorom, ktorá je v skutočnosti určená pre kompaktné puzdrá, ale v praxi sa ukáže, že je len ťažko pomalšia a stále dokáže udržiavať produkciu tepla a hluku v medziach. Úspora 70 eur bola zriedka taká atraktívna, ak vám príliš nezáleží na pôsobivom vzhľade.

Najlepšie GTX 1660 Ti

Ak sa pozrieme na päť kariet GTX 1660 Ti, vidíme prakticky rovnaký obraz. V zozname chýba iba samotná Nvidia, pretože tento čip nemá Founders Edition. Variant ASUS ROG Strix OC je opäť jednoznačne najlepší v tabuľke; rýchle, veľmi tiché a oveľa chladnejšie ako ostatné. Ak ho prepnete do „tichého režimu“, je dokonca najtichší a stále zostáva chladnejší ako konkurencia. Hľadáte fyzicky najpôsobivejší model GTX 1660 Ti? Potom je to vaša karta, pretože až na pár detailov vyzerá rovnako ako špičkový model RTX 2080 Ti.

Ale aj tu je cena vysoká. Pri cene 369 eur je nákladnejšia ako najlacnejšia RTX 2060, pričom je v priemere rýchlejšia asi o 15 percent. Viac peňazí a nižšie frekvencie snímania si vyberajú veľkú daň za atraktívnejší vzhľad a nižšiu produkciu šumu.

Rovnaký osud postihne aj spoločnosť MSI, pretože Gaming X robí všetko správne aj po obsahovej stránke: výkon, chladenie, zvuková produkcia, vzhľad ... Až na cenu bohužiaľ, pretože na 345 eur je príliš blízko k RTX 2060, aby si zaslúžil odporúčanie, aj keď je to určite karta, ktorú treba brať do úvahy pri poklese ceny. Ale v čase písania tohto článku je to náš redakčný tip práve Gigabyte Gaming OC (319 eur); atraktívne, veľmi chladné, len o niečo hlasnejšie ako MSI a ASUS. Windforce OC (309 dolárov) funguje dobre, ak skutočne chcete niečo menšie, ale ignorujte 299 dolárov „Gigabyte OC“; o niečo pomalšie, hlasnejšie a jednoducho nestojí za úsporu 10 dolárov.

Najlepšie GTX 1660

Naše tvrdenie, že GTX 1660 Ti je sladkým miestom pre väčšinu hráčov, potvrdzuje pozornosť, ktorú majú výrobcovia pre lacnejšieho brata: na testovanie predložili karty GTX 1660 iba spoločnosti MSI a Gigabyte. ASUS už pravdepodobne videl, že luxusný ROG variant lacného čipu by to mal ťažké.

Vraj oprávnene. Pretože keď sa pozrieme na vzájomné výkonnostné rozdiely medzi tromi variantmi GTX 1660, sú v skutočnosti príliš malé na to, aby sme ich spomenuli. Okrem toho sa domnievame, že najlepšie prevedenie produktu z rozpočtovej triedy v skutočnosti zohľadňuje cenu. Gaming X od spoločnosti MSI nie je v žiadnom prípade najefektívnejším modelom, ale rozdiely v praxi si nevšimnete, aj keď cena je oveľa vyššia. Je nám ľúto, že spoločnosti ASUS aj MSI nám nedokázali poskytnúť lacnejšie alternatívy včas, kým ich robia.

Ak radi utratíte o niečo viac, pretože sa vám zdá atraktívnejší dizajn MSI Gaming X alebo Armor OC, potom máte dobré karty. Ale vzhľadom na jeho všestranný dobrý výkon a najpriaznivejšiu cenu z týchto troch si myslíme, že Gigabyte GTX 1660 Gaming OC je v súčasnosti najlepšou voľbou pre hráčov, ktorí hľadajú novú grafickú kartu za zhruba 250 eur.

Testovacia metóda

Mnoho grafických kariet zvyšuje rýchlosť na začiatku svojej pracovnej záťaže. Vďaka tomu sa rýchlejšie objavujú v tradičných referenčných hodnotách (čo trvá len pár minút), zatiaľ čo z toho pri každodennom používaní nemáte úžitok. Pozeráme sa preto na priemerný výkon medzi 30. a 40. minútou: aký je v danom momente taktovací čas, aké je oteplenie a koľko hluku vydávajú na vzdialenosť 50 centimetrov.

Sledujeme spotrebu PC, keď je načítaná iba grafická karta a keď je intenzívne používaný celý systém. Testujeme s procesorom Intel Core i7-8700K, ASUS ROG Strix Z370-F Gaming, 16 GB Corsair DDR4, diskom Samsung 960 PRO SSD a zdrojom napájania Seasonic Prime Titanium 850 W a meranie spotreby „na stene“.

Záver

Chcete hrať s veľmi obmedzenými zdrojmi? AMD Radeon RX 570 môže byť o niečo starší, ale je to naozaj najlepšia voľba, ak sa váš rozpočet ani zďaleka nezhoduje s cenou GTX 1660. S rozpočtom začínajúcim na približne 250 eur sa výber pre Nvidiu stáva takmer samozrejmým a otázkou je jednoducho, čo je možné. GTX 1660 Ti je milé miesto s dnešným špičkovým výkonom a zajtra s trochou energie navyše, ale s GTX 1660 si tiež kúpite skvelú grafickú kartu pre moderné hry.

Správna odpoveď na otázku „ktorý variant?“ sa môže líšiť zo dňa na deň. Moderné grafické karty, a najmä používatelia základnej úrovne, sú také extrémne efektívne, že aj menej luxusné chladiče môžu dosiahnuť vynikajúcu rovnováhu medzi produkciou hluku a odvodom tepla. Správny nákup sa zdá byť hlavne variantom, ktorý je v čase nákupu konkurencieschopný. Momentálne sa zdá, že najmä Gigabyte robí dobrý obchod tým, že predáva pekné karty za konkurenčnú cenu, kde si MSI a ASUS za iba o niečo lepšie varianty pýtajú len trochu priveľa. Malá zmena ceny alebo ponuka však môže opäť napraviť proporcie. Zostať ostrí pri dennej cene je preto najlepšou radou, ktorú môžeme dať.

K dispozícii je ešte komplexnejšia tabuľka s výsledkami porovnávania čipovej sady.