Ako

Čo môžete robiť s Android TV?

Android nie je len v smartfóne. Mnoho inteligentných televízorov je tiež vybavených operačným systémom Google. Ak tam nie je, môžete ho kedykoľvek pridať prostredníctvom samostatného prehrávača médií. Ukážeme, čo Google plánuje s Android TV a čo s tým už môžete robiť.

Tip 01: Ako to získate?

Android TV je štandardný operačný systém v inteligentných televízoroch značiek ako Sony, Philips a Sharp. Operačný systém je obľúbeným náprotivkom inteligentných televízorov k systému WebOS, ktorý používa spoločnosť LG, a Tizen, ktorý sa nachádza v inteligentných televízoroch Samsung.

Všetky tieto platformy pracujú s aplikáciami a zvyčajne sú k dispozícii najobľúbenejšie aplikácie. Android TV má najširšiu škálu aplikácií, pretože využíva výhody veľmi širokej ponuky Obchodu Play. Okrem inteligentného telefónu a tabletu funguje veľa aplikácií aj na inteligentnej televízii. Tento počet navyše rýchlo rastie.

Nie je Android vo vašej televízii? Potom ho môžete pridať zakúpením samostatného prehrávača médií s Android TV. Rozsah týchto však nie je príliš veľký. Jednou z najlepších a najpopulárnejších možností je drahý televízor Nvidia Shield. Google môže prísť aj s vlastným riešením Android TV.

Tip 02: Vydania

Android TV existuje od roku 2014 a odteraz sa dá nazvať vyspelou platformou. Čo sa týka vydaní, Android TV je mierne mimo implementácie pre smartphony a tablety. Napríklad verzia 10 bola oznámená až v decembri 2019. Prvé smartfóny s rovnakým základom boli na trhu už niekoľko mesiacov.

Pokiaľ ide o vzhľad a funkčnosť, veľa sa toho nezmenilo. Väčšinu zmien vidíme pod kapotou, trochu v súlade s predchádzajúcimi vydaniami. V praxi sú inteligentné televízory bohužiaľ dosť pozadu, čiastočne kvôli skromnej politike výrobcov v oblasti aktualizácií. Potom vám zostane zastaraný softvér, zatiaľ čo hardvér môže ešte chvíľu vydržať. To by sa malo v budúcnosti zlepšiť.

Našťastie o niečo staršia verzia systému Android nie je pre väčšinu aplikácií až taký problém: často na ňom fungujú dobre. Nechýbajú vám však inovácie okrem iného v používateľskom rozhraní a bezpečnosti operačného systému. Jedným z najužitočnejších posledných doplnkov je napríklad Google Assistant. Vyhľadávanie materiálu napríklad na Netflixe alebo YouTube pomocou hlasu je oveľa rýchlejšie ako zadávanie titulov pomocou diaľkového ovládača.

Budúcnosť Android TV

Android TV získava plnú pozornosť spoločnosti Google. Spoločnosť sa napríklad zaviazala k širšej škále kvalitatívnych aplikácií, ako sú fitnes a vzdelávacie aplikácie a hry. Už to môžeme vidieť v absolútnych číslach: na televíznej platforme nedávno začalo pracovať asi 5 000 aplikácií. Pred rokom ich bolo asi 3 000. Spoločnosť sa zameriava na 8 000 aplikácií do konca roku 2020 a 10 000 do roku 2021.

Google tiež chce, aby inteligentné televízory s Android TV dostávali aktualizácie rýchlejšie a dlhšie. Z nich ponúka nové funkcie systému Android 10 s názvom Project Treble, ktoré výrobcom televízorov zjednodušujú proces aktualizácie.

Google má špeciálne plány pre verziu 11. Napríklad sa zdá, že Google Stadia bude k dispozícii pre Android TV, Google pracuje aj na dostupnejšom obchode Play a spoločnosť môže pracovať aj na novom hardvéri.

Tip 03: V praxi

V Android TV pravdepodobne rozpoznáte niečo z operačného systému vo vašom smartfóne alebo tablete, aj keď existuje viac rozdielov ako podobností. Pomocou diaľkového ovládača môžete ľahko prechádzať cez ponuku, pričom najdôležitejšie aplikácie sú pod sebou vľavo a rad odporúčaní pre jednotlivé aplikácie. Pre Netflix sú to napríklad série, ktoré ste nedávno sledovali a do ktorých sa môžete okamžite opäť ponoriť.

Na platforme fungujú všetky aplikácie dôležité pre televízie. Aplikácie, ktoré ešte nie sú predinštalované, môžete ľahko pridať prostredníctvom Obchodu Play. Nie je tam známa aplikácia uvedená? Potom nie je prispôsobený pre televíznu platformu. Stále sa môžete pokúsiť aplikáciu nainštalovať manuálne, takzvané sideloading. Je pravdepodobné, že aplikácia nebude fungovať optimálne, pretože je navrhnutá na prácu s obrazovkou. Tiež užitočné: Chromecast je už zabudovaný do Android TV, takže môžete kedykoľvek streamovať zo zariadenia.

Android TV má viac rozdielov než podobností ako verzia vášho smartphonu alebo tabletu

Tip 04: Nvidia Shield TV

Televízor Shield od spoločnosti Nvidia je populárny prehrávač médií s Android TV. Koncom roka 2019 prišla na trh nová verzia v dvoch verziách: bežná televízia Shield (od 160 eur) s valcovým krytom a o niečo výkonnejšia verzia Pro (od 219 eur), ktorá vyzerá skôr ako jej predchodca.

V posledných mesiacoch sa vyskytli problémy s dostupnosťou, zvlášť je ťažké nájsť Pro. Je tiež viac zameraný na hráčov, pre väčšinu je jeho bežná verzia viac ako dostatočná. Okrem napájacieho pripojenia má pripojenie HDMI, port Ethernet a slot pre pamäťovú kartu micro SD. Drahší model Pro nemá slot na micro SD, má však dva porty USB 3.0, viac úložného priestoru (16 GB oproti 8 GB) a viac pamäte (3 GB oproti 2 GB). Mimochodom, s obmedzeným úložným priestorom môžete prehrávaču médií kedykoľvek poskytnúť prístup k sieťovému priečinku, napríklad z priečinka nas.

Procesorom v oboch modeloch je Tegra X1 +. Jeho varianta sa používa v konzole Nintendo Switch. Jedná sa teda o veľmi rýchly procesor, ktorý tiež zaisťuje ľahkú obsluhu prehrávača médií a dokáže spracovať aj všetky mysliteľné zvukové a obrazové kódy. Alternatívou je Xiaomi Mi Box S. Oveľa lacnejšie (asi 79 eur), ale po hardvérovej stránke veľký krok v porovnaní s televízorom Shield. Softvér je tiež zastaraný: štandardne obsahuje Android 8.1 alebo Oreo, aj keď Android 9 (Pie) je teraz k dispozícii s určitým oneskorením.

Nový Chromecast

Nedávno spoločnosť Google oznámila nový Chromecast so službou Google TV. Google TV je nová verzia Android TV so softvérovým shellom, ktorý kombinuje obsah z rôznych streamovacích služieb videa do jedného prehľadu. V prístroji je tiež funkcia DVR umožňujúca živé nahrávanie. Chromecast 2020 dokáže streamovať až 4K pri 60 snímkach za sekundu a pracuje s Dolby Vision a podporuje HDR. Táto nová verzia sa tentokrát dodáva aj s diaľkovým ovládaním. Nájdete tu tlačidlá, ktoré vás ľahko dovedú k službám Netflix, Youtube a Google Assistant. Nový Chromecast zatiaľ v Holandsku nevyjde. Funkcia, pomocou ktorej môžete nahrávať živé televízne vysielanie, je v súčasnosti k dispozícii iba v USA. Nový Chromecast je v nemeckej verzii obchodu Google k dispozícii za 70 eur.

Tip 05: Streamovanie a hranie hier

Hlavnou aplikáciou vašej inteligentnej televízie je samozrejme streamovanie filmov, seriálov a programov, okrem iného. Android TV vám ponúka všetky možnosti. Najznámejší je Netflix. Niektoré diaľkové ovládače, napríklad televízory Shield, majú na to dokonca špeciálne tlačidlo. Nováčik Disney + je k dispozícii aj pre Android TV.

Vďaka Netflixu (v závislosti od predplatného) a Disney + tiež využívate výhody 4K a Dolby Atmos pre lepší obraz a zvuk. Pre nadšencov je k dispozícii aj Videoland s mnohými exkluzívnymi titulmi z holandskej pôdy. Ďalej je NPO Start pre Android TV k dispozícii na živé sledovanie a prehrávanie programov od verejnoprávneho vysielania. Môžete tiež počúvať Spotify alebo klasickú televíziu cez NLZiet.

Chcete si oddýchnuť aktívnejšie? Obchod Play ponúka množstvo hier, ktoré fungujú aj na Android TV. Môžete si ich nainštalovať a hrať z pohovky. Herný ovládač môžete pripojiť cez USB alebo cez Bluetooth, rovnako ako myš a klávesnicu. Aj keď nie všetky vaše doplnky môžu byť podporované. To veľmi závisí od vašej inteligentnej televízie alebo prehrávača médií.

Tip 06: NLZiet

Televízne predplatné je často spojené s predplatným na internete a niekedy je dokonca povinné. Napriek tomu počet televíznych pripojení v Holandsku klesá. Klasická lineárna televízia je čoraz menej atraktívna. Existuje alternatíva s NLZiet. To vám umožňuje sledovať programy z NPO, RTL a SBS až pred rokom a jednoducho ich sledovať naživo. Prvý mesiac je predplatné zadarmo, potom zaplatíte 7,95 eura mesačne.

Obrazová kvalita streamov je o niečo nižšia ako pri bežnom predplatnom televízie, napríklad od spoločností KPN alebo Ziggo, ale tento rozdiel sa od nedávnej expanzie zmenšil. Nové predpisy mimochodom robia NLZiet ešte atraktívnejším. Predplatné môžete využívať nielen v Holandsku, ale aj v celej EÚ. Pre NLZiet je samozrejme k dispozícii aj aplikácia pre Android TV.

S predplatným NLZiet môžete sledovať programy od NPO, RTL a SBS až pred rokom

Tip 07: Vlastná mediálna knižnica

Ak máte vlastnú zbierku napríklad s videami alebo hudbou, môžete tieto zbierky prehliadať pomocou aplikácií ako Plex a Kodi na zariadeniach Android a Android TV. Kodi je možné nainštalovať lokálne a môže pristupovať k súborom na serveri nas, čo je samozrejme pre tieto zbierky najvýhodnejšie miesto.

Plex vyžaduje, aby ste mali niekde v dome spustený server Plex Media Server. Môže to byť samozrejme rovnaký NAS: spoločnosti Synology aj Qnap podporujú spustenie tejto serverovej aplikácie. Pro verziu televízora Shield TV môžete použiť aj ako server Plex Media Server.

S televízorom Nvidia Shield máte pri hraní tiež výhodu. Zariadenie bez námahy prehráva všetky dôležité zvukové a obrazové kódovania. Výsledkom je, že transkódovanie (konverzia formátov) je zriedka nevyhnutné a server má oveľa menej práce (a môže byť menej výkonný).

Tip 08: Streamujte hry

Okrem videí môžete jednoducho streamovať aj hry. V skutočnosti sa hry potom spustia v inom systéme a obraz sa vráti. Vaše akcie, napríklad s gamepadom, sa vrátia do tohto systému. Oneskorenie je také malé, že si ho väčšinou ani nevšimnete.

V prvom rade je možné streamovať prostredníctvom lokálnej siete z vlastného počítača napríklad pomocou aplikácie Steam Link, ktorá je užitočná, ak už máte výkonný herný počítač. Nemáte ho alebo nemáte chuť ho neustále rozbiehať? Môžete tiež streamovať cez internet, tiež známy ako cloudové hry.

Nvidia má GeForce Now, ktorá používa servery spoločnosti. Okrem niekoľkých bezplatných titulov musíte už hry vlastniť alebo kupovať, aby ste ich mohli hrať s GeForce Now. Nevýhodou sú dlhé rady, ktoré môžu byť spôsobené silným nadšením. Google má tiež vlastnú službu streamovania hier s názvom Stadia. Všetko nasvedčuje tomu, že táto služba bude dostupná pre používateľov Android TV. Veľkou výhodou streamovacích hier je, že nepotrebujete výkonný hardvér. Môžete teda hrať aj na jednoduchej inteligentnej televízii, smartfóne alebo tablete.

Apple TV a Arcade

Apple má tiež svoju televíznu platformu s názvom Apple TV, ktorá je najväčším konkurentom pre Android TV. Má prehrávače médií (Apple TV vo variante HD alebo 4K), streamovaciu službu Apple TV + s vlastnoručne vyrobenými filmami a seriálmi a tiež predplatné hier pod názvom Arcade (4,99 eura mesačne).

Toto predplatné v skutočnosti poskytuje prístup k viac ako stovke hier, ktoré môžete hrať v plnom rozsahu a bez reklám alebo ďalších nákupov. Toto z neho robí akýsi Netflix pre hry. Dôležitý rozdiel napríklad od GeForce Now a Google Stadia spočíva v tom, že hry nie sú streamované. Jednoducho sa stiahnu a prehrajú zo samotného zariadenia. Môže to byť krabica Apple TV alebo váš iPhone alebo iPad.