Ako

Takto skontrolujete pevný disk v systéme Windows 10

Všeobecne platí, že zápis a čítanie údajov na a z priemerného pevného disku funguje dobre. Ale niekedy sú chyby nevyhnutné. A ak sa to (príliš často) pokazí, kontrola disku nie je nadbytočný luxus.

Spravidla si nevšimnete zapisovanie súborov na pevný disk alebo ich čítanie. Občas sa nepochybne niečo pokazí, často v dôsledku softvérového problému. Ak sa však pravidelne stretávate s poruchami programov, pomalým zápisom súborov a podobne, je čas na kontrolu disku. Vo Windows (10) je to veľmi jednoduché.

Spustite program Prieskumník a kliknite pravým tlačidlom myši na disk, ktorý chcete skontrolovať. Napríklad jednotka C. V otvorenej kontextovej ponuke kliknite na ikonu Vlastnosti. V okne, ktoré sa otvorí, kliknite na kartu Dodatočnénasledované kliknutím na tlačidlo Skontrolovať. Kliknite v inom novom okne Skenovanie stanice. Teraz musíte chvíľu počkať - najmä s dobre vyplneným diskom alebo diskovým oddielom.

Ak všetko pôjde dobre, na konci skenovania by sa nemali hlásiť žiadne chyby, ktoré sa takisto začínajú odznova v polovici procesu. Ak je to tak, môžete chyby opraviť. V prípade systémového disku (C) to znamená, že môžete naplánovať akciu opravy pri nasledujúcom reštarte. Je to potrebné urobiť týmto spôsobom, pretože v operačných systémoch operačného systému, kde sa používajú súbory, nie je možné zmeniť.

Dávaj pozor

Ak sa ukáže, že určité chyby sa nedajú opraviť, je čas začať hľadať novú jednotku. To platí aj vtedy, ak sú problémy s diskami čoraz častejšie. Kontrola disku je dosť rýchly spôsob, ako prekonať tieto problémy. Na záver nezabudnite, že chyby na disku môžu byť spôsobené nesprávnym vypnutím systému Windows alebo nesprávnym odstránením pamäťového média USB!