Ako

Podrobný plán pre váš nový počítač alebo notebook

Kúpili ste si nový notebook, ultrabook, zariadenie 2 v 1 alebo stolný počítač - online alebo v obchode? Potom vyrazte naštartovaný novým strojom. V tomto článku sa postaráte o to, aby váš nový počítač fungoval bez problémov od prvého dňa a bude v tom pokračovať aj po ďalšie roky.

Tip 01: Skontrolujte nákup

Či už si kupujete nový počítač v kamennej predajni alebo online, mali by ste dostať dodací list s presným uvedením toho, čo ste si objednali. Ak ste si počítač zostavili sami zo samostatných komponentov, je tento dodací list pravdepodobne veľmi podrobný.

Prvá kontrola, ktorú by ste mali vykonať, je, či ste skutočne dostali to, čo ste si objednali. Urobíte to porovnaním rôznych typových označení dodávaného tovaru s pôvodnou objednávkou a dodacím listom. Je to tiež vhodný čas na kontrolu, či je váš nový počítač prehľadne pripojený, či nemá škrabance alebo preliačiny a či displej neobsahuje mŕtve pixely.

Samozrejme je trochu ťažké zistiť, či bolo všetko dodané „pod kapotou“ v súlade s vašou objednávkou. Zodpovedajú typ procesora, veľkosť úložnej pamäte, veľkosť SSD, typ grafickej karty a ďalšie veci tomu, čo ste si objednali? Vďaka bezplatnej technológii Speccy bude váš počítač kompletne preverený a dostanete podrobnú správu, v ktorej nájdete všetky súčasti a ich technické parametre.

Tip 02: Aktualizácia systému Windows

Samozrejme, chcete začať s novým nákupom čo najskôr, ale stále budete musieť mať trochu trpezlivosti. Je pravdepodobné, že do niekoľkých minút po pripojení k domácej sieti budete informovaní, že sú k dispozícii aktualizácie pre Windows. V závislosti od toho, ako dlho bol váš počítač na ceste z továrne domov, bude treba najskôr stiahnuť stovky MB aktualizácií a počítač sa reštartuje jeden alebo viackrát. Naše motto: čím menej budete s týmto počítačom robiť, tým rýchlejšie sa aktualizácia dokončí.

Ak máte vyhradenú grafickú kartu, je rozumné skontrolovať, či existujú nové ovládače

Tip 03: Vodiči

Aktualizácia systému Windows často aktualizuje aj štandardné ovládače spoločnosti Microsoft pre komponenty vo vašom počítači. V mnohých prípadoch však na webových stránkach výrobcu vášho nového počítača nájdete aj nové ovládače, ktoré - často - riešia všetky druhy veľkých aj malých problémov. Je dobré tieto stránky navštíviť a zistiť, či by bolo dobré nainštalovať ovládače. Mnoho výrobcov v dnešnej dobe poskytuje počítačom nástroj, pomocou ktorého sa to dá skontrolovať.

Existuje veľa programov, ktoré dokážu automaticky skontrolovať, či sú k dispozícii nové ovládače. Mnohé z nich však obsahujú adware. Výnimkou je Snappy Driver Installer (SDI Lite), ktorý nájdete tu. Pred inštaláciou nových ovládačov si nezabudnite najskôr prečítať príručku a vytvoriť bod obnovenia.

Najmä ak ste si kúpili počítač s takzvanou „vyhradenou“ grafickou kartou, je rozumné skontrolovať, či sú pre túto časť k dispozícii nové ovládače. Skontrolujte, ktorá čipová sada obsahuje vašu grafickú kartu (prostredníctvom dodacieho listu alebo karty Speccy), a vyberte ju od spoločnosti AMD alebo Nvidia.

V niektorých prípadoch je k dispozícii aktualizácia aj pre BIOS základnej dosky alebo SSD. Odporúčame, aby ste si najskôr prečítali vysvetľujúce poznámky a skontrolovali, či táto aktualizácia opravuje problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť. Aktualizáciu biosu nainštalujte, iba ak ponúka pridanú hodnotu - napríklad preto, že váš počítač je zraniteľný voči Meltdown a Spectre - a až po vytvorení zálohy obrazu (ďalší krok).

Tip 04: Vytvorte obraz disku

Po predchádzajúcom kroku je systém Windows úplne aktuálny, ale zatiaľ ste nenainštalovali žiadny iný softvér. Teraz je teda vhodný čas na vytvorenie obrazu disku alebo zálohy obrazu vášho počítača, aj keď váš nový počítač už má oddiel na obnovenie. To sa môže stratiť, ak je disk SSD zabitý.

Predpokladajme, že ste v budúcnosti museli kvôli havárii vrátiť počítač do pôvodného nastavenia, potom už nebudete musieť tráviť toľko času aktualizáciou operačného systému - kvôli práci, ktorú ste vykonali v krokoch 02 a 03.

Vo Windows 10 môžete urobiť túto časť Zálohovanie a obnova (Windows 7) použitie. Je dôležité, aby sa vytvorená kópia skončila na inom disku, ako na ktorom je nainštalovaný váš operačný systém.

Je tiež možné použiť bezplatný program, ako je Clonezilla alebo EaseUS Todo Backup Free. Nezabudnite si vytvoriť bootovacie CD alebo bootovacie USB kľúče, ktoré vám aj naďalej umožnia naštartovať počítač, ak sa niečo pokazí, a obnoviť obraz disku.

Pred vytvorením obrazu disku by ste mali vyhodiť bloatware, ktorý určite nebudete používať

Tip 05: Zbavte sa bloatware

Mnoho nových počítačov ponúka zadarmo tzv. Crapware alebo bloatware. Myslite na všetky druhy pomocných programov, na ktoré nečakáte, nežiaduce skratky na pracovnej ploche alebo 30-denné verzie programov, ktoré vôbec nechcete používať. Veľa bloatware sa tiež spustí automaticky po načítaní systému Windows a zbytočne spomalí váš počítač.

Prvým krokom je zabezpečiť, aby sa tento softvér už nespustil. Urobíte to pomocou kombinácie klávesov Shift + Ctrl + Esc Správa úloh a potom kartu Začiatok vybrať. Kliknutím pravým tlačidlom myši na rôzne programy môžete zvoliť, či ich chcete zakázať. Súčasťou je trvalejšie riešenie Inštalácia a odstránenie programov Začnite a natrvalo odstráňte tieto mory.

Je váš nový počítač skutočne nabitý týmto druhom nevyžiadaného softvéru alebo neviete, čo môžete alebo nemôžete odstrániť? Potom použite šikovný Bulk Crap Uninstaller ktorý prehľadá váš počítač a poskytne jasný prehľad o tom, čo všetko požadované a nežiaduce softvér bolo dodané.

Nakoniec, ak ste si istí, že nikdy nebudete používať určitý bloatware, môžete sa rozhodnúť vykonať tento krok pred vytvorením obrazu disku vášho systému.

Tip 06: Zabezpečte systém

Váš nový počítač je teraz úplne vyčistený a takmer pripravený na použitie. Pred inštaláciou obľúbených programov a hier je dôležité najskôr zaistiť zabezpečenie. Prvým krokom je vytvorenie účtov pre ostatných používateľov, keď bude tento počítač používať niekoľko ľudí.

Ak nechcete používať štandardný program Windows Defender na ochranu počítača pred vírusmi, teraz je ten pravý čas na inštaláciu vášho obľúbeného - bezplatného alebo nie - bezpečnostného riešenia alebo bezpečnostného balíka.

Na ochranu počítača zahrňujeme aj programy na správu vašich hesiel, napríklad KeePass alebo LastPass, alebo rozšírenia pre váš prehľadávač, ktoré vám napríklad bránia v sledovaní. Súčasťou každého počítača by mal byť aj program na obnovenie náhodne odstránených súborov, ako napríklad Recuva. Okrem toho je tiež čas rozhodnúť sa, či chcete svoje osobné súbory uchovávať šifrované, napríklad prostredníctvom nástroja BitLocker (Windows Pro) alebo riešenia ako VeraCrypt.

Ninite vám umožní nainštalovať množstvo praktického bezplatného softvéru iba pomocou niekoľkých začiarknutí

Tip 07: Softvér

Aj keď v prehliadači robíme čoraz viac, počítač bez programov nie je veľmi užitočný. Počas tohto kroku je preto dôležité, aby ste si nainštalovali obľúbený kancelársky balík, prehliadač, poštový program, grafický softvér a ďalšie každodenné aplikácie a v prípade potreby poskytli aktualizácie.

Veľké kroky, rýchlo domov? Jedným z našich obľúbených pomocníkov pri nastavovaní nového počítača je inteligentný Ninite. Tento program vám umožňuje jednoducho umiestniť niekoľko začiarknutí, aby ste mohli nainštalovať mnoho užitočných bezplatných softvérových programov naraz a ušetriť tak veľa času.

Po inštalácii potom komponent spustite Štandardné programy na označenie, ktoré programy chcete použiť, napríklad na odosielanie e-mailov a surfovanie, alebo v prípade potreby zvoľte dole Predvolené aplikácie podľa typu súboru.

Konečne je tiež čas na prenos dokumentov, fotografií, súborov a nastavení, napríklad ich obnovením pomocou zálohy alebo ich stiahnutím alebo synchronizáciou z cloudového úložiska.

Tip 08: Nastavenie záloh

V priebehu kroku 04 ste už vytvorili obraz disku vášho systému; je pravdepodobné, že to budete chcieť robiť pravidelne. Je tiež dobré vytvoriť si záložnú kópiu svojich dokumentov, fotografií a iných (pracovných) súborov, najlepšie každý deň.

Vo Windows 10 máte prístup k tejto časti Zálohujte históriu súborov, aj keď by sme mali poznamenať, že to funguje, iba ak máte k dispozícii ďalšie stanice.

Bezplatných alternatív je veľa, aj keď vidíme čoraz viac inzerovaných titulov alebo ponúkania obmedzených funkcií, pokiaľ nie je zakúpená platená verzia. Cobian Backup 11 už nie je udržiavaný, ale stále je ľahko použiteľný. Príjemný, ale o niečo komplikovanejší je Areca Backup. Tí, ktorí uprednostňujú pravidelné zálohovanie na online úložisko, môžu kontaktovať šikovného Duplicati. To vám umožní ukladať zálohy na Disk Google a OneDrive a obnoviť ich vo vašom systéme.

Ak vaša sťažnosť spadá do lehoty na právne posúdenie, dodávateľ vám rád pomôže

Tip 09: Urobte si záťažový test

Váš nový počítač je teraz v podstate pripravený slúžiť vám na ďalšie roky. Je však zaujímavé skontrolovať výkon. Profesionáli na to používajú veľmi rozsiahlu značku Pcmark, ale pre domáce použitie postačuje SiSoftware Sandra Lite alebo Performance Test 9. Takýto test umožňuje porovnať taktované hodnoty s inými systémami.

Spustenie benchmarku je však dôležité aj z iného dôvodu, ako len z pohľadu na výkon vášho nového počítača. Počas tohto procesu sa rôzne komponenty vo vašom počítači načítajú na maximum. Súčiastky, ktoré nefungujú správne alebo nie sú správne namontované, s väčšou pravdepodobnosťou zomrú pod tlakom. Keď to vyjde najavo, je to dôvod na výmenu akýchkoľvek ovládačov alebo na kontaktovanie dodávateľa. Najmä ak máte sťažnosť v lehote na zváženie, v ktorej môžete vrátiť výrobky bez uvedenia dôvodu, veľmi radi vám pomôžu.

Tip 10: Personalizujte

Ak toto nie je váš prvý počítač so systémom Windows 10 a používate účet Microsoft, je pravdepodobné, že sa na váš nový počítač automaticky prenesie veľa nastavení, farieb, pozadia a ďalších osobných vecí. Windows 10 zaisťuje, že budete mať na všetkých svojich zariadeniach viacmenej rovnaké skúsenosti.

Ak nie, je najvyšší čas úplne prispôsobiť a prispôsobiť Windows 10. Pokiaľ ide o vzhľad, kliknite pravým tlačidlom myši na pracovnú plochu. Vyberte v ponuke pre Upravte podľa vlastných preferencií aby ste si vytvorili veci ako pozadie, farby a panel úloh podľa vašich predstáv. Je tiež možné - rovnako ako v predchádzajúcich verziách systému Windows - sťahovať pripravené témy.

Tí, ktorí chcú ísť ešte o krok ďalej, si môžu prispôsobiť ponuku Štart pomocou aplikácie Classic Shell a pomocou pomocníkov ako Winaero Tweaker alebo Ultimate Windows Tweaker 4 zmeniť správanie systému Windows 10. Veľkou výhodou tohto druhého nástroja je, že vám tiež umožňuje zmeniť množstvo otázok týkajúcich sa ochrany osobných údajov.

Skontrolujte záruky a poistenie

Váš nový počítač pracuje správne? Nádhera! Dúfajme, že to tak aj zostane. Ak sa niečo pokazí, je pekné, ak sú záležitosti ako záruka a poistenie správne usporiadané. Okrem záruky dodávateľa máte aj záruku výrobcu. Je rozumné skontrolovať doklad o kúpe a ďalšie informácie a uschovať ich na bezpečnom mieste. Niektorí výrobcovia pre vás bezplatne predlžujú záruku výrobcu, keď svoj nákup zaregistrujete do určitého obdobia. Môžete si tiež zvoliť predĺženie záruky u dodávateľa za úhradu, aj keď je dobré skontrolovať, či neplatíte za niečo, na čo máte aj tak právny nárok.

Určite je pri zariadeniach, ktoré si vezmete so sebou, ako napríklad ultrabook alebo 2 v 1, šanca, že sa poškodia pri nehode alebo zmiznú v dôsledku krádeže, oveľa vyššia ako pri stolnom počítači. Toto riziko môžete do značnej miery pokryť náležitým poistením nákupu. Mnoho (webových) obchodov vám počas procesu nákupu ponúkne návrh. Prax však ukazuje, že v mnohých prípadoch je lacnejšie uzavrieť (pripoistenie) poistenie inde.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found