Blog

iTunes sa vypínajú: Čo to pre vás znamená?

Apple zaťahuje iTunes, čo má dosť veľký vplyv na každého, kto stále používa hudobný program.

Spoločnosť Apple uviedla na trh iTunes v roku 2001 a program sa rýchlo rozrástol na jeden z najpopulárnejších prehrávačov médií vôbec, najmä medzi používateľmi zariadení iPod, iPhone a iPad. V priebehu rokov sa tiež mediálny program drasticky prispôsobil tak, aby čo najviac vyhovoval meniacim sa potrebám používateľov. Aj kvôli silnému nárastu streamovacích služieb ako Spotify sa Apple snažil zakaždým oživiť hudobný program, čo jeho užívateľskej prívetivosti často nerobilo dobre.

Počas WWDC v tomto roku spoločnosť Apple oznámila, že s iTunes je teraz dobrá: zástrčka sa vyťahuje. Aspoň z iTunes pre Mac. Pre verziu iTunes pre Windows sa zatiaľ nič nezmení.

Rôzne aplikácie

Oznámenie nie je prekvapením. Streamovacia služba Apple Music sa teraz stala významnou hnacou silou obratu spoločnosti a používatelia už takmer nekupujú digitálne albumy a piesne. A tiež žiadne videá. S Apple TV Plus musí existovať aj služba zameraná výlučne na streamovanie televíznych seriálov. Vďaka tomu je iTunes okamžite zastarané. A teraz, keď popularita podcastov stúpa, Apple považuje za logické, že sa z dlhodobého hľadiska vytvorí aj samostatná aplikácia.

Namiesto spojenia médií do jedného nástroja chce teraz Apple mať samostatné aplikácie pre hudbu, televíziu a podcasty.

Čo sa však stane so všetkou hudbou, ktorú ste za tie roky zozbierali, alebo so zoznamami skladieb, ktoré ste zostavili s veľkou opatrnosťou? A čo by mali všetci milovníci hudby, ktorí stále radšej vlastnia skladby digitálne, ako platiť mesačne za službu streamovania?

Preniesť automaticky

Všetky súčasné funkcie iTunes budú prehľadne uložené v hudobnej aplikácii, aplikácii podcast a samostatnom nástroji pre video. Aby sa nezľakli verní fanúšikovia iTunes, prechod z iTunes na nové aplikácie bude takmer automatický. Hudba, ktorú ste importovali do iTunes alebo zakúpili v iTunes Store, bude automaticky k dispozícii v aplikácii Apple Music. To platí aj pre všetky vaše (inteligentné) zoznamy skladieb. Takže to nestratíte.

Prekvapivo iTunes Store nezmizne, ale bude uvedený v aplikácii Apple Music na vašom počítači Mac. Verzie iTunes Store pre iOS a Apple TV zostanú také, aké sú dnes.

Podcasty, ktoré ste zhromaždili v iTunes, sa pravdepodobne tiež automaticky prejdú do novej aplikácie Podcasts. Audioknihy sa potom vrátia do vylepšenej aplikácie Apple Books na počítači Mac.

Filmy a televízne programy zakúpené alebo vypožičané prostredníctvom iTunes sa automaticky prenesú do aplikácie Apple TV. Odtiaľ môžete uskutočňovať nové nákupy alebo požičiavať videá. Ak si chcete predplatiť streamovaciu službu Apple TV Plus, potrebujete aj aplikáciu Apple TV.

Ak stále máte kredit v iTunes Store alebo nejaké nepoužité darčekové karty, nebojte sa. Sumu môžete minúť v nových aplikáciách a v App Store. Zálohovanie a synchronizácia vášho iPhonu a iPadu sa teraz vykonáva pomocou Finderu na vašom Macu.

Koniec iTunes teda neznamená koniec vašej hudobnej a filmovej zbierky.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found