Ako

Druhý život pre váš smerovač v 8 krokoch

Ak niekde ešte máte starý bezdrôtový smerovač, môžete s ním robiť pekné veci. Môžete ho použiť ako ďalší bezdrôtový prístupový bod pre lepší dosah alebo ako prepínač na pripojenie ďalších zariadení. V tomto článku si môžete prečítať všetko o užitočných aplikáciách pre váš starý smerovač.

Keď hovoríme o smerovači, máme na mysli bezdrôtový smerovač: krabica, ktorá spája vaše zariadenie do siete so zabudovaným prístupovým bodom WiFi. Po pripojení smerovača k modemu bude vaša sieť mať prístup k internetu. Ak nahradíte smerovač lepším (alebo získate lepší (modemový) smerovač od svojho poskytovateľa internetu), zostal vám jeden smerovač a môžete ho znova použiť. Predtým, ako s tým začneme, sa v krátkosti venujeme základným funkciám typického smerovača.

01 Čo robí váš smerovač?

Na smerovači nájdete dva typy sieťových portov: WAN a LAN. Pripojenie WAN je určené na internetové pripojenie pomocou modemu, a preto sa niekedy označuje ako internet. Toto pripojenie obvykle vyprší, ak používate starý smerovač ako druhý smerovač v sieti. Pripojenia LAN sa používajú na pripojenie káblového sieťového zariadenia, ako sú napríklad počítače, televízia, NAS a sieťová tlačiareň.

Smerovač tiež zaisťuje, aby boli všetkým zariadeniam vo vašej sieti poskytované informácie o IP prostredníctvom servera DHCP. Výslovne pomenujeme server DHCP, pretože táto časť môže spôsobiť podivné poruchy, keď do siete pridáte druhý smerovač. Viac o tom neskôr. Niektoré smerovače majú tiež port USB na zdieľanie tlačiarne. Nakoniec je tu bezdrôtová funkcia vášho smerovača. To vám umožní pripojiť zariadenia cez WiFi k domácej sieti a pripojeniu na internet. Podľa toho, na čo chcete použiť starý smerovač, môžete vypnúť alebo zmeniť signál WiFi. Tým sa zabráni zbytočnému rušeniu v hlavnej sieti WiFi vášho nového (modemového) smerovača.

02 Modul riadenia

Všetky nastavenia smerovača je možné spravovať prostredníctvom prehľadávača, napríklad prostredníctvom adresy //192.168.1.1. IP adresa sa líši podľa značky / typu routera a dá sa zmeniť aj manuálne. Ak chcete spravovať smerovač, musíte vedieť, ako sa prihlásiť do modulu správy. Najjednoduchší spôsob prístupu k vášmu smerovaču je postupovať podľa príručky výrobcu. Vyhľadajte túto položku (pravdepodobne prostredníctvom služby Google) a prečítajte si pokyny.

Obnovte pôvodný smerovač podľa predpísaného postupu, aby ste mohli znovu začať. Zvyčajne použijete skrytý špendlík, ktorý môžete stlačiť perom alebo sponkou. Pri resetovaní sa všetky nastavenia vrátia na pôvodné hodnoty. Modul správy je prístupný pomocou predvoleného hesla. Ak sa chystáte zmeniť nastavenie, urobte si problém s pripojením smerovača pripojeného k počítaču. Pripojte štandardný sieťový kábel medzi port LAN v smerovači a sieťové pripojenie vášho počítača. Väčšinu úprav môžete vykonať aj bezdrôtovo, je to však oveľa náchylnejšie na chyby.

03 Firmvér

Smerovač má operačný systém: firmvér. Vždy sa odporúča najskôr nainštalovať najnovšiu verziu firmvéru od výrobcu smerovača. Existujúca verzia firmvéru vášho smerovača sa zvyčajne prominentne zobrazuje v module správy vášho smerovača. Skontrolujte tiež štítok smerovača, ktorý obsahuje typ, model a číslo verzie / revízie, ktorú máte. S týmito informáciami si môžete stiahnuť súbor s firmvérom z webovej stránky výrobcu, na ktorej si môžete tiež prečítať, ako nainštalovať firmvér do smerovača.

Nastavenie IP

Ak pripojíte počítač k portu LAN na smerovači (alebo sa pripojíte bezdrôtovo), budete cez server DHCP dostávať rôzne údaje IP. Po vyžiadaní týchto informácií môžete zistiť adresu modulu správy vášho smerovača. Zadajte príkaz pomocou klávesu Windows + R cmd.exe a potom zadanie ipconfig.exe. IP adresa vášho počítača je zadná IPv4 adresa (napr. 192.168.1.126). Adresa modulu pre správu vášho smerovača je zvyčajne rovnaká ako adresa IP za ním Predvolená brána (napr. 192.168.1.1).

04 Prepínač

Jedným z najjednoduchších spôsobov použitia vášho starého smerovača je degradovať schránku na „hlúpy prepínač“. To vám umožňuje používať porty LAN vášho starého smerovača na pripojenie viacerých sieťových zariadení k vašej sieti. Toto je najzákladnejšia funkcia, ale nie menej užitočná. Napríklad, ak ste niekedy k televízoru vytiahli iba jeden sieťový kábel, môžete teraz náhle prepnúť prehrávač DVD, hernú konzolu, Raspberry Pi a ďalšie periférie.