Ako

Týmto spôsobom môžete optimálne pripojiť váš NAS

Pripojenie NAS alebo sieťovej jednotky k domácej sieti nie je také ťažké: pripojte sieťový kábel a váš NAS je pripojený. Stále však existuje niekoľko vecí, ktorým môžete venovať pozornosť.

Výhody NAS sú samozrejme nespočetné. S jedným zariadením môžete zdieľať súbory s kýmkoľvek vo vašej domácej sieti a máte vždy prístupné miesto na automatické zálohovanie. Kam to však umiestnite a na čo by ste si mali dať pozor, aby ste ich čo najlepšie využili? Východiskovým bodom pre pripojenie vášho NAS je, že zariadenie pripojíte k sieti prostredníctvom gigabitového pripojenia. Prečítajte si tiež: Čo konkrétne môžete robiť s NAS?

V žiadnom prípade nikdy nepripojujte svoj NAS prostredníctvom súpravy powerline alebo moka adaptéra. Môže vás to lákať, pretože sa napríklad chcete zbaviť trochu hlučného NAS v podkroví. Napriek prísľubu gigabitovej rýchlosti powerline sety nikdy neponúkajú dostatočnú šírku pásma pre NAS, a to ani v najoptimálnejších podmienkach. K údajom na vašom NAS môžete samozrejme mať prístup pomocou zariadení, ktoré sú pripojené prostredníctvom adaptéra powerline.

Čo najviac centrálne

Pretože NAS hrá vo vašej domácej sieti ústrednú úlohu pre viacerých používateľov, východiskovým bodom pre umiestnenie je bod, ktorý je optimálne prístupný pre všetky sieťové zariadenia bez úzkych miest. Najlepšie je použiť centrálne umiestnenie vo vašej sieti alebo hlavný vypínač. V prípade menšej domácej siete je to zvyčajne zabudovaný prepínač v smerovači, ale pri rozsiahlejšej sieti pravdepodobne používate samostatný prepínač. Okrem toho, že centrálny prepínač je optimálne prístupný pre celú vašu sieť, ďalšou výhodou je, že tento centrálny bod je zvyčajne umiestnený vo vašej meracej skrinke. Podľa nášho názoru je to skvelé miesto pre váš NAS, pretože vás nebude obťažovať zvukom, ktorý produkuje NAS vo vašej meracej skrinke. Uistite sa, že sa váš NAS príliš nezahrieva, ale s priemernou jednotkou s dvoma pozíciami to bude zriedka problém. Ak máte NAS so štyrmi alebo viacerými jednotkami, dobre sa na to pozrite.

NAS v obývacej izbe

Ak máte jeden koniec svojej siete, ktorý má relatívne ľahkých používateľov siete, potom nie je problém umiestniť váš NAS práve tam. Jedným z týchto miest môže byť nábytok, v ktorom je umiestnené všetko vaše AV zariadenie. Ak NAS používate hlavne na streamovanie filmov do prehrávača médií alebo televízie, potom je to skvelé miesto. Dátový prenos z vášho NAS do prehrávača médií alebo televízie potom zostáva v rovnakom prepínači a máte zaistené najrýchlejšie pripojenie. Úprimne musíme pripustiť, že s dobre nastavenou gigabitovou sieťou to vlastne nemá veľký rozdiel. Aj streamovanie diskov Blu-ray vyžaduje iba okolo 50 Mbit / s, čo je zlomok z 1 Gbit / s, ktoré získate cez domácu sieť. Možnou nevýhodou umiestnenia vášho NAS blízko televízora je to, že môžete počuť, ako NAS vrie a bzučí. NAS predsa obsahuje mechanické disky a je vybavený ventilátorom na chladenie.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found