Ako

Vytvorte si svoj vlastný prehrávač Kodi s LibreELEC

LibreELEC behom okamihu premení akýkoľvek (mini) počítač alebo notebook na plynulý prehrávač médií. S trochou pohrávania bude fungovať dokonca aj na streameri Raspberry Pi alebo Android, ak by rozhranie druhého rozhrania zlyhalo. Po inštalácii máte prístup k flexibilnému používateľskému rozhraniu veľmi populárneho mediálneho programu Kodi. Stručne povedané: prehrajte si všetky svoje mediálne súbory a pridajte si najlepšie streamovacie služby pomocou doplnkov.

1 Čo je LibreELEC?

LibreELEC je operačný systém založený na systéme Linux. S bežným operačným systémom ako Windows alebo Ubuntu máte slobodu inštalovať si svoje vlastné programy. Toto nie je prípad LibreELECU. Po inštalácii máte prístup iba ku Kodi. Hneď ako zapnete zariadenie, na ktorom je spustený LibreELEC, okamžite vstúpite do rozhrania tohto populárneho mediálneho programu. To funguje veľmi dobre. Nie nadarmo sú niektoré prehrávače médií pripravené na použitie štandardne vybavené Kodi, napríklad Eminent EM7580. LibreELEC je preto vynikajúcim nástrojom na vlastné nastavenie prehrávača médií.

LibreELEC vs. OpenELEC

Vďaka OpenELEC existuje platforma na budovanie hráčov Kodi už roky. Vývojový tím OpenELEC však mal nezhody, po čom sa niektorí programátori rozišli a vybrali sa vlastnou cestou. Zrod LibreELECu bol teda začiatkom roka 2016 skutočnosťou. Rozdiely medzi oboma distribúciami Linuxu sú minimálne. Hlavný rozdiel je v tom, že LibreELEC vydáva nové aktualizácie rýchlejšie ako OpenELEC. Toto používateľom zvyčajne umožňuje skorší prístup k novým funkciám.

2 Vyberte zariadenie

Najprv sa rozhodnete, na ktoré zariadenie chcete nainštalovať LibreELEC. Ak stále niekde ležíte starý notebook alebo počítač, môžete ho použiť ako prepracovaný prehrávač médií. Elegantnejším riešením je zvoliť tenký mini PC, ktorý vyzerá ako multimediálny prehrávač, ako napríklad jeden zo série Intel NUC alebo Gigabyte BRIX. Takýto mini-PC môžete ľahko umiestniť do televíznej skrinky a ovládať ho cez infračervený prijímač s diaľkovým ovládaním. Je pekné, že LibreELEC si poradí aj s produktmi od Raspberry Pi a ODROID. Užitočné, ak chcete nastaviť kompletný prehrávač médií s nízkym rozpočtom. Je dokonca možné previesť existujúce boxy Android s procesorom Amlogic na prehrávač LibreELEC.

3 Zavádzacie úložné médium

LibreELEC môžete nainštalovať z bootovacieho USB kľúča alebo SD karty. Najprv teda skontrolujte, ktoré pripojenia sú k dispozícii v (budúcom) prehrávači médií. LibreELEC poskytuje program, ktorý umožňuje jednoduché vytvorenie bootovacieho USB kľúča alebo SD karty. Prejdite sem a kliknite na odkaz v hornej časti, aby ste si stiahli LibreELEC USB-SD Creator. Tento program je k dispozícii pre systémy Windows, macOS a Linux. V systéme Windows dvakrát kliknite na súbor exe, potom sa program okamžite spustí.

4 LibreELEC USB-SD Creator

Vložte USB kľúč alebo SD kartu do počítača. Pamätajte, že LibreELEC USB-SD Creator vymaže všetky dáta na tomto pamäťovom médiu. Je dôležité, aby ste zostali pri Vyberte verziu robí správnu voľbu pre váš hardvér. Vyberte možnosť používať bežný (mini) počítač alebo notebook Všeobecná AMD / Intel / NVIDIA (x86_64) na vytvorenie bootovacieho USB kľúča. Môžete tiež vytvoriť bootovacie úložné médium pre Raspberry Pi a Odroid. Vyberte si a kliknite na druhý krok Stiahnuť ▼. Prejdete do požadovaného priečinka úložiska, potom potvrdíte pomocou Vyberte priečinok. V treťom kroku ukážete na správny disk USB alebo kartu SD. Nakoniec si vyberte Napíš / Áno.

Amlogická čipset

Veľa Android boxov beží na čipsete Amlogic. Ak nie ste spokojní s prehrávačom médií, možno budete chcieť použiť program LibreELEC z SD karty alebo z internej pamäťovej pamäte. Samotný LibreELEC neposkytuje oficiálne verzie pre čipsety Amlogic, ale niekoľko členov fóra vyvinulo upravené verzie. Pre hráčov s Amlogic S802, S805 alebo S905 nájdete správne odkazy na stiahnutie tu. Vyberte pri položke OKAMŽITÉ STIAHNUTIE pred Všeobecný amlogický HTPC. Inštalácia sa líši podľa zariadenia a je určená iba pre pokročilých používateľov.

5 Prispôsobte si bootovacie menu

Najvyšší čas na inštaláciu LibreELEC! Vložte bootovaciu jednotku USB alebo kartu SD do cieľového prehrávača médií a spustite toto zariadenie z úložného média. V prípade PC alebo notebooku to môžete zariadiť zmenou poradia bootovania v ponuke nastavení (bios / uefi). Napríklad v prípade Intel NUC stlačíte počas fázy zavádzania kláves F2, ale rovnako by to mohla byť iná skratka v inom systéme. Uistite sa, že je správne úložné médium navrchu. Pamäťovú kartu USB alebo kartu SD zvyčajne spoznáte podľa názvu. Uložte zmeny a potom ukončite BIOS alebo uefi. Zvyčajne na to používate skratku F10 na počítačoch alebo notebookoch.

6 Inštalácia LibreELEC

Po prispôsobení ponuky zavádzania sa systém reštartuje. Logo LibreELEC sa na obrazovke zobrazuje kravskými písmenami. Vyberte možnosť Rýchla inštalácia alebo LibreELEC a potvrďte pomocou Ok. Na ďalšej obrazovke označte, na ktorý disk chcete nainštalovať operačný systém. Po potvrdení pomocou Ok, LibreELEC varuje, že všetky existujúce súbory budú odstránené. Vyberte dvakrát pre ÁNO aby ste konečne spustili inštaláciu. Inštalácia je zvyčajne hotová do minúty. Vyberte USB kľúč alebo SD kartu zo zariadenia a reštartujte pomocou Reštartovať systém.

7 Počiatočné nastavenia

Hneď ako prvýkrát spustíte vlastný prehrávač médií, zobrazí sa uvítacie okno. Vyberte si Ďalšie a myslite nižšie Meno hosťa relevantný názov pre váš prehrávač médií. Pod týmto názvom sa zariadenie zobrazí vo vašej sieti. Na ďalšej obrazovke prechádzate nastaveniami siete. Najlepšie je pripojiť prehrávač médií k sieti pripojenej káblom, aby ste mohli sťahovať mediálne streamy bez prerušenia. kliknite na Ďalšie. Pokročilí používatelia môžu v prípade potreby ovládať systém pomocou protokolu ssh. Protokol samba je užitočný, keď chcete získať prístup k prehrávaču Kodi z iných sieťových umiestnení, napríklad z počítača. Cez dvakrát Ďalšie dokončíte sprievodcu úvodom.

8 Jazyk a čas

Štandardným jazykom v LibreELEC je angličtina, ale našťastie ho môžete ľahko zmeniť na holandský. Prejdite postupne na SYSTÉM / Nastavenia / Vzhľad / Medzinárodné. Potom vyberte Jazyk kde ty Holandsky ako predvolený jazyk. LibreELEC stiahne jazykový súbor a sám zmení rozhranie na holandčinu. Je tiež vhodné nastaviť časové pásmo tak, aby operačný systém zobrazoval správny čas. Choďte doľava do Nastavenia krajiny a jazyka a vyberte si na Časové pásmo krajina pre Holandsko.

9 Aktualizácia

Je dôležité udržiavať LibreELEC aktuálny. Vždy budete mať prístup k nedávnemu vydaniu Kodi so všetkými novými funkciami. Tvorcovia pravidelne vydávajú novú verziu operačného systému. V hlavnom okne Kodi prejdite na SYSTÉM / LibreELEC / Systém. Pri časti Aktualizácie prejdete cez možnosti. Možnosť Automatické aktualizácie je štandardom manuálu. Ak uprednostňujete automatickú inštaláciu aktualizácií, vyberte túto možnosť auto. LibreELEC získava iba stabilné aktualizácie s týmto nastavením, takže nebudete musieť riešiť beta verzie. Skrz Skontrolujte aktualizácie okamžite uvidíte, či je už k dispozícii nová verzia.

Prevádzkujte Kodi

Prehrávač Kodi môžete ovládať niekoľkými spôsobmi. S bezdrôtovou klávesnicou a myšou môžete v LibreELEC robiť všetko potrebné. Po nakonfigurovaní prehrávača médií je fajn, keď môžete použiť diaľkové ovládanie. Mnoho mini počítačov je vybavených infračerveným prijímačom, ako je napríklad séria Intel NUC. Užitočné, pretože potom môžete použiť ľubovoľný diaľkový ovládač mce alebo Logitech Harmony. Ako vylepšené diaľkové ovládanie môžete alternatívne použiť zariadenie so systémom iOS alebo Android. V takom prípade si nainštalujte oficiálnu aplikáciu Kodi Remote na svoj smartphone alebo tablet.