Ako

10 tipov na nákup použitého smartfónu alebo tabletu

To, že ste pripravení na nový smartphone alebo tablet, ešte neznamená, že musíte hneď zaplatiť hlavnú cenu. Existujú však nevýhody nákupu použitého zariadenia. Aké sú úskalia a ako zaistíte, aby ste im nespadli s otvorenými očami?

Tip 01: Z druhej ruky alebo nie?

Než sa rozhodnete, ktorý smartphone alebo tablet z druhej ruky si kúpite, je najskôr dobré zistiť, či je zariadenie z druhej ruky pre vás vhodné. Popremýšľajte, čo konkrétne chcete so smartfónom (alebo tabletom) robiť. Chcete používať bezkontaktné platby, keď sú zavedené tu v Holandsku? Potom nemusí byť starší smartphone bez NFC veľmi užitočný. Prečítajte si tiež: Kúpa použitého počítača? Tomu musíte venovať pozornosť.

Niektoré periférie vyžadujú Bluetooth 4.0, takže nákup tabletu so staršou verziou Bluetooth nie je dobrý nápad. Ak si kvôli takýmto vtipom musíte do roka kúpiť nový smartphone alebo tablet, vaša výhoda je samozrejme nulová. Dobre si teda rozmyslite, čo chcete so smartfónom alebo tabletom robiť, a na základe toho si urobte zoznam, ktorý musí zariadenie spĺňať. Potom je menej pravdepodobné, že vás zláka atraktívna cena.

Podvod

V tomto článku vám okrem niekoľkých praktických rád poskytujeme aj tipy, ako sa vyhnúť podvodom. Samozrejme, nikdy nemôže byť vyrobený úplne vodotesne, ale dôležité je, že musíte vždy používať zdravý rozum. Ak teda viete, že určité zariadenie stojí 600 eur nové, model z druhej ruky za 50 eur je pravdepodobne podvod. Skontrolujte reputáciu kupujúceho cez Marktplaats alebo eBay (dobrý indikátor je to, ako dlho je dotyčná osoba členom webu) a pokiaľ ide o obchod, rýchlo vyhľadajte názov obchodu spolu s podvodom . Malé triky, ktoré vám môžu ušetriť veľa problémov.

Tip 02: Repasované?

Ak nechcete staršie zariadenie, ale radšej neplatíte hlavnú cenu, existuje ešte jedna možnosť: repasované. Keď si kúpite repasované zariadenie, získate zariadenie ako nové. Môže to byť zariadenie, ktoré vrátil zákazník, alebo zariadenie, ktoré sa k zákazníkovi kvôli poruche v továrni ani nedostalo. Repasované nie je podľa definície to isté ako použité.

Jednotka bude skontrolovaná výrobcom a ak sa z nejakého dôvodu vyskytnú známky používania, dotknutá časť sa vymení. Svojím spôsobom sú zrekonštruované smartphony a tablety ešte lepšie ako zariadenia, ktoré si kúpite nové v obchode. Koniec koncov, milióny týchto zariadení schádzajú z montážnej linky a sú testované iba náhodne. Repasované zariadenie bolo podrobené rozsiahlym testom správneho fungovania, čo znamená, že zaručene dostanete zariadenie v perfektnom stave. Repasované modely existujú takmer od všetkých výrobcov, stačí si vygoogliť typ smartfónu podľa vášho výberu v kombinácii so slovom repasované. Nezabúdajte však na tipy v poli „Podvod“.

Tip 03: Skutočné fotografie

Je zrejmé, že si chcete kúpiť tablet alebo smartphone vo vynikajúcom stave. Definícia vynikajúceho zdravia sa však líši od človeka k človeku, čo môže viesť ku konfliktu. Ľudia často ľahko vyberajú fotografie zo stránok výrobcu, keď uvedú zariadenie na Marktplaats alebo eBay. To je často lenivosť a nie snaha niečo skrývať, ale je absolútne vhodné požiadať o skutočné fotografie z tabletu alebo smartphonu, a to zo všetkých uhlov. Takto zabránite tomu, aby ste boli pri smartphone alebo tablete plní škrabancov, preliačin a podobne. Ak predajca odmietne robiť tieto fotografie, potom toho už viete dosť.

Tip 04: Čistý?

Pokiaľ ide o „čisté“, samozrejme nehovoríme o tom, či sa na iPade alebo Samsung Galaxy S6 nachádzajú čokoládové škvrny, ktoré si chcete kúpiť. Hovoríme o tom, že je dôležité skontrolovať, či boli zo zariadenia vymazané všetky stopy po použití. Napríklad, ak je iPhone stále prepojený s Apple ID predchádzajúceho používateľa (čo by mohlo naznačovať, že ide o odcudzené zariadenie), nemôžete ho jednoducho resetovať - ​​a to pravdepodobne vôbec nechcete. Skontrolujte, či ide skutočne o úplne vyčistený spotrebič, a ak nie, opýtajte sa predajcu, či chce spotrebič na mieste vrátiť do továrenského stavu.

Ak to pôjde bez problémov, môžete si byť istí, že môžete začať s čistým štítom. Aj keď sa zdá, že je zariadenie v pôvodnom stave, je rozumné skontrolovať v nastaveniach, či je s ním účet tajne prepojený. Mnoho ľudí považuje za nepríjemné skontrolovať tento druh vecí v čase nákupu (samozrejme pri „živom“ predaji), ale ste veľmi sklamaní, ak to neurobíte, a potom vás trápia problémy.

Nie je online

Vieme si predstaviť, že online kúpu zariadenia nájdete ľahko. Suma, ktorú dáte, však často nie je malá a pri zlom nákupe sa zbijete, pretože si vás niekto urobil srandu. Preto vám odporúčame, aby ste si použitý smartphone alebo tablet vždy vyzdvihli osobne, pretože tak znižujete pravdepodobnosť zlého nákupu. To samozrejme neplatí, keď kupujete zariadenie prostredníctvom stránky s dobrou reputáciou, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Koniec koncov, takáto spoločnosť má dobrú povesť, ktorú si musí chrániť.

Tip 05: Ukradnuté?

Neexistuje spoľahlivý spôsob, ako skontrolovať, či nedošlo k odcudzeniu tabletu alebo iPhone, ale stále viac a viac nástrojov vám pomôže zistiť. Opäť sa necítite zaťažení požiadať kupujúceho o sériové číslo. Ak sa prístroju nič nestalo, nie je dôvod toto sériové číslo neposkytnúť. Samozrejme, že na Marktplaats sú vždy ľudia, ktorí sami majú podozrenie na takúto otázku, a preto nechcú spolupracovať pre prípad, že by ste museli predaj nechať. Sériové číslo môžete ľahko skontrolovať na stránke www.stopheling.nl. Stránka je iniciatívou ministerstva bezpečnosti a spravodlivosti a rady pre policajné vyšetrovanie. Okrem tohto webu existuje aj aplikácia s rovnakým názvom pre Android aj iOS, ktorá umožňuje jednoduché skenovanie čiarových kódov. Málo úsilia a skutočne vám ušetrí veľa problémov. Mimochodom, ak sa chystáte vyzdvihnúť si smartfón alebo tablet u niekoho doma, veľa hovorí aj odpoveď predajcu, keď začnete hľadať sériové číslo.