Preskúmanie

Evernote vs. Keep vs. OneNote: Aká je najlepšia aplikácia na zaznamenávanie poznámok?

Google nedávno spôsobil rozruch, keď spoločnosť oprášila svoju starú službu Notebook a znova ju spustila ako Keep. Nový softvér spoločnosti Google sa chce zapojiť do priestoru, v ktorom momentálne dominujú OneNote a Evernote od spoločnosti Microsoft. Je čas dať tieto tri aplikácie na poznámky vedľa seba.

Predstavte si tieto nástroje ako upravené poznámky s poznámkami. Sú vynikajúce na sledovanie každodenných úloh a ukladanie multimediálneho obsahu, ako aj na organizovanie úloh v práci.

Či už sa chystáte používať aplikáciu na vytváranie poznámok prvýkrát alebo uvažujete o prechode z aktuálnej aplikácie na vytváranie poznámok do inej, musíte myslieť na funkcie, ktoré najviac potrebujete. Napríklad jedna aplikácia môže vynikať v podpore OCR, zatiaľ čo iná môže byť najlepšia pre všeobecný prístup, zatiaľ čo tretia môže byť ideálna na zdieľanie obsahu v tíme. Aby sme vám pomohli urobiť informované rozhodnutie, poďme sa pozrieť na to, ako si Google Keep, Microsoft OneNote a Evernote vedú v rôznych kategóriách.

Ceny

Google Keep je k dispozícii na webe a ako aplikácia pre Android. Obe verzie sú zadarmo. OneNote a Evernote obsahujú webové a aplikačné prvky, ktoré môžete používať zadarmo, a navyše platené prémiové vydania.

OneNote je k dispozícii ako súčasť predplatného na Microsoft Office 365, a to už od 100 dolárov na domáceho používateľa za rok. Dodáva sa tiež v balíkoch Office pre počítače od 140 dolárov. Ako samostatný produkt stojí OneNote 2013 70 dolárov. OneNote môžete zadarmo používať ako webovú aplikáciu cez Microsoft SkyDrive a na Windows Phone, Android alebo iOS. Verzia Office ponúka ďalšie funkcie, ako napríklad možnosť odosielať alebo „tlačiť“ snímky obrazovky alebo dokumenty priamo do OneNotu.

Evernote je zadarmo až pre 60 MB dát mesačne. Dátový limit aktualizácie Premium (5 USD mesačne alebo 45 USD ročne) je 1 GB mesačne. Získate tiež rýchlejší výkon, lepšie zabezpečenie a pokročilejšie možnosti vyhľadávania. Za 120 dolárov na používateľa ročne poskytuje Evernote for Business správcom IT kontrolu a kontrolu s ďalšími možnosťami spolupráce.

Víťaz: Všetky tri aplikácie majú bezplatné možnosti, takže nemôžeme povedať, že by niektorá aplikácia bola príliš drahá. Pokiaľ však ide o platené verzie, Evernote ponúka viac funkcií prostredníctvom aplikácií a doplnkov.

Platformy a ekosystémy

S nástrojom na vytváranie poznámok chcete byť schopní zaznamenávať textové, hlasové poznámky, obrázky a webové stránky kdekoľvek, bez ohľadu na to, aké zariadenie držíte. Google Keep je najnovšia platforma a má tiež najužší dosah: cez internet a Android.

Aplikácia Evernote pre Windows 8.

Nemali sme žiadne oficiálne potvrdenie, ale môžete rozumne očakávať, že Google nakoniec vyvinie verzie aplikácie pre Keep pre iOS a Windows Phone. Keep je zatiaľ najvhodnejší pre používateľov zameraných na Google, ktorí používajú online úložisko a nástroje na zvýšenie produktivity na Disku Google.

OneNote ponúka prístup z webu a aplikácie pre Windows Phone, Android a iOS. Pre Windows je OneNote k dispozícii v balíku Microsoft Office a ako aplikácia OneNote MX pre Windows 8. S výnimkou OneNotu 2013, ktorý je súčasťou služieb Office 365 alebo Office 2013, sú všetky ostatné možnosti OneNotu bezplatné. Ak dávate prednosť službám a zariadeniam spoločnosti Microsoft, OneNote je správna cesta.

Rovnako ako Google Keep a OneNote, aj Evernote poskytuje webový prístup, ako aj natívne aplikácie pre Android, iOS, Windows Phone a BlackBerry, plus špecializovaný klientský softvér pre Windows a Mac OS X. Evernote si vytvoril rozsiahlu komunitu a ponúka rôzne proprietárne aplikácie a aplikácie tretích strán na svojom webovom serveri Trunk.

Víťaz: Evernote je k dispozícii na viacerých platformách a nie je viazaný na žiadnu konkrétnu značku.

Organizácia

Pomocou aplikácie Google Keep môžete poznámky v prehliadači zobraziť ako zoznam alebo mriežku, ktorá vyzerá ako prehľadné poznámkové bloky. K poznámkam môžete priradiť farby, nemôžete ich však usporiadať ani zoskupiť.

OneNote a Evernote však pracujú s metaforou notebook s poznámkovým papierom. Môžete si vytvoriť zošit na konkrétnu tému - napríklad webový projekt, letné prázdniny alebo dane z príjmu - a v rámci neho vytvoriť viac poznámok.

OneNote a Evernote tiež umožňujú označovať poznámky kľúčovými slovami. Vo OneNote môžete vytvárať jednotlivé poznámkové bloky. Každý zošit môže mať viac častí a každá časť môže pozostávať z viacerých stránok s farebným kódovaním. Verzia OneNote pre stolné počítače vám umožňuje vytvoriť skupinu sekcií, čo je ekvivalent vloženia poznámkového bloku do iného poznámkového bloku. Evernote má podobnú funkciu, ktorá vám umožňuje zoskupovať notebooky do takzvaných zásobníkov. Používatelia Evernote Business môžu zoskupovať profesionálny obsah do obchodnej knižnice.

Systém Keep je dobrý iba na uchovanie malého počtu poznámok. Ak sa skutočne spoliehate na svoj nástroj na vytváranie poznámok, potrebujete ďalšie funkcie OneNotu alebo Evernote.

Víťaz: Evernote ponúka viac funkcií na usporiadanie vašich informácií.

Rich media

Aplikácie na zaznamenávanie poznámok sú najsilnejšie, keď ich použijete na viac ako iba text. Vďaka aplikácii Google Keep na webe môžete pridať iba obrázok z počítača, zatiaľ čo aplikácia pre Android umožňuje fotografovať alebo nahrávať zvukové klipy. Aplikácia Keep prepisuje zvuk na text a zvuk aj text budú vložené do vašej poznámky.

Poznámky vo verzii prehliadača Google Keep.

Bezplatné verzie OneNotu vám umožňujú vkladať webové odkazy, text a obrázky. Vďaka platenej verzii OneNote zahrnutej v balíku Microsoft Office môžete do poznámok pridať aj zvukové klipy. Pomocou desktopového softvéru OneNote pre Windows môžete skenovať a okamžite vložiť obrázok alebo pridať klipy na obrazovke, tabuľky programu Excel a ďalšie súbory.

Webová verzia aplikácie Evernote je dosť obmedzená, ale mobilné aplikácie zhromažďujú fotografie, zvukové klipy a ďalšie súbory. Skutočný rozdiel je v ekosystéme aplikácií Evernote, ktorý vám umožňuje napríklad skenovať potvrdenky priamo do Evernote alebo prevádzať rukopis na text. Napríklad aplikácia Evernote’s Penultimate pre iPad ponúka rozpoznávanie rukopisu, Skitch umožňuje označovať obrázky, webové stránky Web Clipper a EverClip ukladať a Hello pre iPhone spravuje vaše kontakty. Evernote dokonca ukladá ručne písané poznámky a zvuk z digitálnych pier Pensive Sky.

Funkcie sa líšia v závislosti od hardvéru a softvéru, ktorý máte k dispozícii. Napríklad v desktopovej verzii OneNotu aj v aplikácii OneNote MX pre Windows 8 môžete poznámky OneNote anotovať pomocou digitálneho pera, ale iba v prípade, že máte k dispozícii zariadenie s dotykovou obrazovkou a digitálne pero.

Víťaz: Ekosystém aplikácií Evernote rozširuje svoje možnosti o multimediálne súbory.

Úpravy textu

Aj keď nástroj na vytváranie poznámok nemá nahradiť váš textový procesor, mal by váš text vyzerať lepšie ako hromada nesprávne zarovnaných znakov. Koniec koncov, snažíte sa veci usporiadať.

S OneNote pre Android môžete pridávať text, vytvárať číslované zoznamy, nečíslované zoznamy alebo zoznamy začiarkavacích políčok alebo vložiť fotografiu do poznámky. Text nemôžete formátovať.

OneNote pre iOS je podobný, ale neexistujú žiadne číslované zoznamy, aj keď aplikácia OneNote pre Windows Phone umožňuje číslované zoznamy a formátovanie textu. Verzie OneNote pre web a Office ponúkajú rozšírené možnosti úprav textu, zatiaľ čo aplikácia OneNote MX pre Windows 8 využíva inovatívne menu radiálneho formátovania.

Ak vložíte začiarkavacie políčko do aplikácie Evernote pre Android alebo iOS, Evernote automaticky vytvorí začiarkavacie políčko pre každý nový riadok, keď klepnete na Enter. Na druhej strane vo verzii prehliadača musíte ručne pridať začiarkavacie políčko na začiatku každého riadku; ak to musíte často opakovať, pripravte sa na vážne mrzutosť.

Víťaz: Dáva zmysel, že OneNote, ktorý ponúkajú tvorcovia Wordu, ponúka najpokročilejšie formátovanie textu.

Obchodné funkcie

Google Keep nemá žiadne obchodné funkcie ani nástroje pre správcov IT. Aspoň zatiaľ nie.

OneNote na druhej strane podporuje funkcie správy prostredníctvom SharePointu alebo SkyDrive Pro. Správca IT môže spravovať firemné údaje tam uložené, ako aj prístup používateľov pomocou služby Active Directory a skupinovej politiky. Notebooky môžete zdieľať s celou spoločnosťou alebo s konkrétnymi ľuďmi alebo tímami. Jednotlivci majú prístup k svojim osobným notebookom OneNote na serveri SkyDrive, ako aj k firemným notebookom, ku ktorým majú povolenie na serveroch SharePoint alebo SkyDrive Pro.

Obsah vo verzii prehliadača Microsoft OneNote.

Rovnako ako OneNote, aj Evernote Business umožňuje spoločnostiam spravovať poznámky a údaje súvisiace s podnikaním, zatiaľ čo jednotliví používatelia môžu vytvárať a udržiavať osobné poznámky a poznámkové bloky mimo kontroly správcu IT.

Víťaz: Spravovanie Evernote je jednoduchšie ako back-end SharePointu alebo SkyDrive Pro pre OneNote.

Správa údajov

Ak intenzívne využívate nástroj na vytváranie poznámok, rýchlo sa stane nepostrádateľným miestom na ukladanie údajov. Musíte sa spoľahnúť, že služba bude naďalej existovať a že ak aj naďalej, máte stále prístup k svojim údajom.

Pamätajte, že Google môže byť vrtkavý. Od roku 2011, kedy spoločnosť zahájila „veľké čistenie“, spoločnosť postupne ukončila viac ako 70 funkcií alebo služieb (pokojne, Google Reader).

V prípade Evernote Business aj OneNote so SharePointom alebo SkyDrive Pro sú obchodné údaje vo vlastníctve zamestnávateľa a sú pod kontrolou správcu IT. Keď používateľ opustí spoločnosť, už nebude mať prístup k poznámkovým blokom a dátam spoločnosti, táto osoba však bude mať naďalej prístup k svojim osobným poznámkam.

Keď vyprší predplatné služieb Office 365, lokálne nainštalovaný softvér OneNote sa vráti do režimu iba na čítanie. Dáta sú však stále na SkyDrive a OneNote môžete naďalej používať cez prehliadač alebo s mobilnými aplikáciami.

Všetky tri služby jasne uvádzajú, že ste vlastníkom svojich údajov. To však ponúka len málo pohodlia, ak dôjde k bankrotu spoločnosti alebo k ukončeniu služby.

Víťaz: Nakreslite. Všetky tri služby zaisťujú vlastníctvo údajov v podstate rovnakým spôsobom, neposkytujú však možnosť exportovať alebo archivovať vaše údaje mimo ich vlastných formátov.

Šampión

Google Keep, Microsoft OneNote a Evernote majú svoje vlastné výhody. Pokiaľ však nie ste zameraní na Google alebo Microsoft, je Evernote najrozmanitejšou a schopnou službou.

Google Keep je zábavný a jednoduchý, ale možnosti sú veľmi obmedzené.

OneNote je špeciálny produkt a po Evernote sa dostáva na druhé miesto. Aj keď je OneNote k dispozícii pre rôzne platformy a zariadenia, stále ide o nástroj spoločnosti Microsoft, takže mu chýba agnostický prístup k platforme a silná podpora tretích strán, vďaka ktorej je Evernote taký silný.

Víťaz: Evernote ponúka používateľom bezplatnú silnú platformu na vytváranie poznámok spolu s prispôsobením a rozsiahlymi funkciami prostredníctvom aplikácií a doplnkov. Verzia Evernote pre podniky je navyše jednoduchá a cenovo dostupná.

Toto je zhruba preložený článok z našej sesterskej stránky PCWorld.com, ktorý napísal Tony Bradley (@bradleystrategy). Názor autora nemusí nevyhnutne zodpovedať stanovisku ComputerTotaal.nl a uvedené ceny pochádzajú z USA.