Blog

Zbavte sa toho škaredého zárezu na smartfónoch

Pokiaľ ide o iPhone X, spoločnosť Apple uviedla na trh prvýkrát smartfón s obrazovkou, ktorá obieha celé zariadenie. Okraje obrazovky sú minimálne a iba v hornej časti zariadenia nájdete okrem iného hranu pre fotoaparát a reproduktor. Niektorí na to prisahajú, len ten zárez (nazývaný tiež Notch) nie je každému po chuti.

Apple nebol prvým výrobcom, ktorý prišiel so zárezom. Essential Phone, ktorý sa objavil pár mesiacov pred iPhone X, už mal zárez. Po vzore spoločnosti Apple sa mnoho výrobcov zariadení s Androidom rozhodlo aj pre zárez v hornej časti svojich zariadení, známy tiež ako „zárez“. Iba Samsung tomu zatiaľ nechcel uveriť, ale mohlo by sa to rýchlo zmeniť.

Podľa povestí príde Galaxy S10 + od Samsungu v budúcom roku so samostatným výrezom, ktorý nie je v hornej časti zariadenia, ale pláva niekde v pravom hornom rohu. Predtým sa nám ukázal podobný dizajn s Galaxy A8s, takzvaný Infinity-O-Display.

Hlavní výrobcovia smartfónov sa preto hlásia k „zárezu“, hoci nie všetci sú s ním spokojní. Prečo nemôže telefón pozostávať iba z obrazovky bez zárezu? Túto otázku si teraz položili aj rôzni výrobcovia smartfónov, vrátane Samsungu. Spoločnosť by sa pozrela na možnosti spracovania selfie kamery telefónu pod sklom obrazovky. Zárez potom už nie je vôbec potrebný.

Otvor na obrazovke tiež dobrý?

Môže to však chvíľu trvať, než začneme túto techniku ​​vidieť na telefónoch, pretože obrázky nasnímané fotoaparátom pod obrazovkou by boli často stále veľmi rozmazané. Špekuluje sa, že takáto technológia nemusí byť hotová do roku 2020, čo znamená, že si zatiaľ musíme vystačiť so zárezom.

Medzitým budú existovať ďalšie pokusy o zníženie zárezov na minimum. Tento mesiac sa už očakáva napríklad Nova 4 od Huawei, ktorá má dieru v obrazovke. Predná kamera je v tej diere. Na úplne „čistú“ obrazovku si ale musíme ešte počkať.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found