Ako

Získajte späť odstránené súbory v OS X (a Windows)

Čo by ste mali robiť, ak zistíte, že ste vyhodili súbory alebo priečinky, ktoré ste si skutočne chceli ponechať? Tu vysvetľujeme, ako získať tieto súbory späť na váš Mac (a tajne na Windows PC ...).

Skontrolujte Kôš

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať, či sú odstránené súbory stále v koši. Ak je to tak, mali ste šťastie a môžete ich vrátiť späť. Súbory na jednotkách USB a iných externých zariadeniach sa po odstránení takmer nikdy nedostanú do koša. To isté platí pre súbory, ktoré sú príliš veľké na to, aby sa zmestili do koša. Prečítajte si tiež: Ľahko získajte späť stratené fotografie a dokumenty.

Na počítači Mac musíte ísť do priečinka Smeti kliknite pravým tlačidlom myši na príslušný súbor alebo priečinok a Daj to späť Vyberám.

Na počítači so systémom Windows musíte prejsť na stránku Odpadkový kôš Kliknite na príslušný súbor alebo priečinok a Obnoviť túto položku vyberte na paneli nástrojov. Kliknutím na ikonu môžete tiež obnoviť všetko v koši Obnovte všetky položky keď nie sú vybrané žiadne súbory alebo priečinky. Položky sa potom vrátia na pôvodné miesto.

Obnova súboru

Ak položky, ktoré chcete získať späť, nie sú v koši, ale pochádzajú z vášho počítača namiesto externého zariadenia, je najlepšie prestať počítač okamžite používať. Stále môžete robiť veľa vecí, ale nič neukladajte, neinštalujte nové programy ani sa nepokúšajte nič streamovať alebo sťahovať do svojho počítača.

Súbory a priečinky, ktoré boli vyhodené, úplne nezmizli. Samotné položky stále existujú, sú však skryté. Operačný systém odstráni iba odkazy na neho smerujúce a do voľného miesta vo vašom systéme pridá úložný priestor, ktorý by položky obsadili. Pokiaľ vo vašom počítači nie je nič iné uložené, toto fyzické voľné miesto sa nevyužije a pôvodné údaje zostanú, aby ste ich mohli načítať.

Recuva

Môžete skúsiť použiť softvér na obnovenie súborov, ako je Recuva pre Windows alebo Disk Drill pre Mac OS X. Ak softvér, ktorý používate, nenájde odstránený súbor, môže byť dobré vyskúšať iný program na obnovenie. Pretože takýto softvér funguje rôznymi spôsobmi, jeden program môže nájsť vaše súbory, zatiaľ čo iný ich nenájde.

Je dobré prevziať si prenosnú verziu softvéru na obnovenie a uložiť ho na externú jednotku, pretože tak neprepíšete v počítači voľné miesto, ktoré môže obsahovať údaje, ktoré chcete obnoviť.

Každý program je trochu iný, ale zvyčajne musíte zvoliť, ktorý pevný disk chcete skenovať. V závislosti od formátu pevného disku môže hľadanie odstránených súborov trvať niekoľko sekúnd až niekoľko minút. Potom sa zobrazí zoznam obnoviteľných súborov spolu s možnosťou ich obnovenia.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found