Ako

Streamujte hudbu pomocou stanice Synology Audio Station

Máte NAS od spoločnosti Synology? Potom je možné streamovať zvuk. Stanica Audio Station v kombinácii s bezplatnou aplikáciou DS audio (iOS a Android) z toho robí radosť: máte svoj vlastný Spotify!

Server NAS primárne používa väčšina ľudí na ukladanie súborov a dokumentov. Myslite na to, čo vyrábate každý deň, napríklad dokumenty Word alebo všetko ostatné, čo prechádza kontrolou v dennom (domácom) pracovnom postupe. Ale v dnešnej dobe je NAS oveľa viac ako len prepracovaný pevný disk so sieťovým pripojením. Napríklad NAS od Synology fungujú na rozsiahlom operačnom systéme (založenom na Linuxe), na ktorý je možné nainštalovať všetky druhy dodatočného softvéru. Jedným z tých extra balíkov je napríklad Audio Station. Tento program poskytuje nielen hudobný prehrávač, ktorý je možné ovládať priamo z prehľadávača, ale tiež odkazy na aplikáciu s rovnakým názvom, ktorá je k dispozícii pre iOS aj Android. Po nainštalovaní softvéru do zariadenia Synology (môžete to urobiť cez Centrum balíkov, stanicu Audio Station nájdete v kategórii Multimédiá) potom je dôležité presunúť všetku hudbu do hudobného priečinka na zariadení Synology. Na štruktúre priečinkov nezáleží, ak ste predtým uložili hudbu do iného priečinka, je možné celú vec slepo skopírovať. Potom je rozumné nechať váš NAS pracovať s indexovaním cez noc. Táto práca môže chvíľu trvať, najmä ak máte veľkú hudobnú zbierku. Po dokončení indexovania môže začať zábava s počúvaním. Najskôr začnite vo webovom rozhraní softvérovej stanice Synology Audio Station. Teraz uvidíte okno, v ktorom nájdete všetku svoju hudbu rozdelenú do kategórií, ako sú žáner, interpret, album a podobne. Kliknite na kategóriu alebo - ak vám vyhovuje vlastné rozdelenie do priečinkov, kliknite na Na mape. Dvakrát kliknite na skladbu a budete počuť jednoduchú hudbu. Ovládacie tlačidlá nájdete v ľavej dolnej časti okna. Pomocou tlačidla s obrázkom notebooku si môžete zvoliť prehrávacie zariadenie, napríklad hudobný prehrávač DLNA alebo pripojený USB DAC.

App

Rozhranie prehliadača vášho Synology je úžasne univerzálne. Ak ste svoj NAS sprístupnili aj cez internet prostredníctvom presmerovania portov, môžete si svoju hudobnú zbierku dokonca vypočuť z ľubovoľného počítača alebo notebooku na adrese do práce alebo na dovolenku. Je to ešte lepšie, ak si aplikáciu DS Audio nainštalujete do svojho smartphonu alebo tabletu, mimochodom rovnako zadarmo ako Audio Station. V prihlasovacom okne zadajte lokálnu IP adresu vášho Synology (alebo prípadne internetovú IP adresu, ak ste sprístupnili NAS prostredníctvom presmerovania cloudových portov) a vaše heslo. Pre bezpečné pripojenie nezabudnite prepnúť vypínač HTTPS a klepnite na tlačidlo so šípkou. Potom označte - ak sa zobrazí výzva -, ktoré prehrávacie zariadenie chcete použiť. Spravidla to bude samotný smartphone alebo tablet, ale môže to byť aj USB DAC pripojený k NAS alebo prehrávač DLNA kdekoľvek v domácnosti. Ak pravidelne (alebo hlavne) kupujete nekomprimované súbory FLAC - prípadne vo formáte hires-audio - potom ich samozrejme tiež chcete počúvať v najlepšej kvalite prostredníctvom aplikácie. Klepnite na obrázok v ľavom hornom rohu obrazovky a na otvorenom paneli posuňte kúsok nadol. Vyberte si pod nadpisom PREKLADOVANIE vzadu Prepis pred WAV a vyberte späť Vždy prepisovať pred Nie. Teraz do svojho zariadenia streamujete nekomprimovanú hudbu. Tento trik často funguje dobre aj cez internet, aj keď úspech závisí od rýchlosti internetu (a najmä od rýchlosti načítania vášho internetového pripojenia doma). Ak sa za dverami zaobchádza s chradnúcim zvukom, vyberiete si zozadu Prepis pred MP3. Poskytuje o niečo horšiu kvalitu zvuku, ale prúd, ktorý vyžaduje oveľa menšiu šírku pásma. Vo zvyšku je fungovanie aplikácie celkom jasné. Vyberte si hudbu rozdelenú podľa kategórií a užívajte si!