Preskúmanie

Oppo AX7 - lacný zlý nákup

Oppo AX7 je lacný smartphone od čínskej značky Oppo. Na papieri sa AX7 javí ako celkom pôsobivý, ale ako si prístroj vedie v praxi? To si môžete prečítať v tejto recenzii Oppo AX7.

Oppo AX7

cena €249,-

Farby Modrá

OS Android 8.1

Obrazovka 6,2 palcový LCD (1520 x 720)

procesor 1,8 Ghz oktacore (Snapdragon 450)

RAM 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 4 230 mAh

fotoaparát 13 a 2 megapixely (zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS

Formát 15,6 x 7,5 x 0,8 cm

Váha 168 gramov

Iné micro USB, port pre slúchadlá, dualsim a pamäťová karta

Webová stránka www.oppo.com 4 Skóre 40

  • Pros
  • Životnosť batérie
  • Dizajn
  • Negatíva
  • Výkon
  • Obrazovka
  • Micro USB
  • Žiadne NFC
  • Žiadne WiFi 5 GHz
  • Zastaraný Android

Spoločnosť Oppo je schopná výrazne otriasť holandským trhom so smartfónmi. Čínsku značku možno ešte nepoznáte, ale je súčasťou spoločnosti BBK Electronics, ktorá je jedným z najväčších svetových výrobcov smartfónov. Od minulého roku je značka aktívna aj v Holandsku a má dosť pôsobivé smartfóny ako Find X a RX17 Pro. Išlo však o drahšie smartfóny. Očakáva sa, že spoločnosť Oppo sa tento rok pokúsi v Holandsku predať ešte viac smartfónov, vrátane lacných smartfónov, počnúc týmto modelom Oppo AX7. Moderne vyzerajúce zariadenie s priateľskou cenovkou 249 eur.

Špecifikácie Oppo AX7

Za tých 250 eur enormne vyniká jedna špecifikácia: kapacita batérie 4230 mAh. To je dosť veľké. Pre predstavu: iPhone 8 má kapacitu batérie menšiu ako 1 900 mAh a veľa smartphonov s Androidom má kapacitu okolo 3 000 mAh. Výhodu tak veľkej kapacity batérie samozrejme nemusím vysvetľovať. V závislosti na vašom použití to poskytuje výdrž batérie asi dva dni. Ekonomickí používatelia to môžu natiahnuť na jeden deň.

Sklamania sa vám napriek tomu začnú hromadiť, keď chytíte hárok so špecifikáciami. Oppo AX7 beží na Androide 8.1, má na spodnej strane port micro USB, žiadny NFC čip a rozlíšenie obrazovky 720p. Spoločnosť Oppo sľubuje aktualizáciu na Android 9, ale to sú veci, ktoré v roku 2019 už skutočne nebudú možné, a to ani v prípade rozpočtového zariadenia. Konkurenti pôsobiaci v rovnakom cenovom rozpätí, napríklad Nokia a Motorola, môžu poskytovať moderné pripojenia, obrazovky a verzie pre Android.

Oppo AX7 v praxi

V praxi sklamanie z vlastností modelu Oppo AX7 prevažuje nad príjemne veľkou batériou. Aj keď zariadenie vyzerá moderne (vďaka veľkej obrazovke vpredu s tenkými okrajmi obrazovky a zárezom v tvare kvapky), leží pohodlne v ruke a je pevne spojené, potešenie vám pri používaní unikne. Obrazovka má nielen nízke rozlíšenie, slabý je aj kontrast a maximálny jas obrazovky, vďaka čomu všetko vyzerá dosť šedo. To by nemalo vyniknúť, pretože Oppo používa Androidskin, ktorý berie veci vážne: Color OS, ktorý žije so svojím menom vo všetkých farbách. Farebný OS katastrofálne beží aj na modeli Oppo AX7. Aj pri ľahkých úlohách si čoskoro všimnete oneskorenie a ťažšie aplikácie vám zaberú veľa času. Zdá sa, že to čiastočne súvisí s operačným systémom Color OS, ktorý nerobí Android lepším, pretože spoločnosť Oppo vykonala veľa zbytočnej práce s kľúčmi a pridáva klamlivú aplikáciu Phone Manager, ktorá robí váš smartphone nestabilnejším s optimalizáciou a osádza vás zbytočným antivírusom.

Zdá sa, že výkon zaostáva aj za čipsetom Oppo AX7. Keď som v zozname špecifikácií videl, že nebolo poskytnuté viac informácií ako „procesor Qualcomm“, editorom sa ozval malý výstražný zvon. Ukázalo sa, že model AX7 beží na Qualcomm Snapdragon 450. To zjavne nie je najvýkonnejší čipset. Aj keď sú v tomto nízkom cenovom rozpätí bežnejšie rýchlejšie procesory radu 6 Snapdragon. Pripojenie WiFi tiež nebude lámať rekordy rýchlosti alebo stability, pretože pásmo 5 GHz nie je podporované.

Model AX7 beží na procesore Qualcomm Snapdragon 450. To zjavne nie je najvýkonnejší čipset.

fotoaparát

Aj v oblasti fotoaparátu si môžete polepšiť za 249 eur. Duálny fotoaparát vzadu musí zväčšovať bez straty kvality a umožňovať portrétny režim s efektom hĺbky ostrosti. To funguje dobre, ale obrázky nie sú úžasné. Fotografie sú trochu nudné a nie sú podrobné. Čím ťažšie budú svetelné podmienky, tým horšie to samozrejme bude. Zvláštna je funkcia portrétu, po zapnutí sa okamžite rozostria bočné strany, po ktorých aplikácia fotoaparátu začne skutočne s rozpoznávaním hĺbky. Toto rozpoznanie objektov a pozadia je bohužiaľ často veľmi žiaduce. Okraje okolo tváre nie sú súčasťou portrétu alebo časti pozadia nie sú rozmazané.

Alternatívy k Oppo AX7

Oppo AX7 stojí asi 250 eur. To nie je veľa peňazí pre smartphone. Napriek tomu je konkurencia v rovnakom cenovom rozpätí tvrdá. Vďaka tomu sú k dispozícii lepšie smartfóny za približne rovnaké množstvo. Napríklad Nokia 7 Plus, ktorá bola v roku 2018 zvolená za produkt roka, a ktorá využíva aj najnovšiu verziu systému Android. Nokia 7.1 je tiež lepšou alternatívou. Spoločnosť Motorola nedávno vydala sériu Moto G7, ktorá vyzerá lepšie vo všetkých oblastiach (okrem batérie). Lacnejšia alternatíva je Moto G6 Plus, ktorá sa objavila o rok skôr. Alebo Xiaomi Pocophone F1. Huawei má tiež zaujímavé zariadenia v rovnakom cenovom rozpätí, napríklad Mate 20 Lite a P Smart.

Záver: kúpiť Oppo AX7?

Oppo AX7 dokazuje, že smartphone môže byť zlou kúpou aj za 250 eur. Nenechajte sa zlákať moderným dizajnom a fantastickou výdržou batérie, pretože okrem týchto dvoch bodov je model AX7 sklamaním vo všetkých možných ohľadoch. Za rovnakú sumu máte skvelé zariadenie od spoločností Motorola, Xiaomi, Nokia alebo Huawei.