Ako

Vyčistite Windows 10: takto udržujete Windows rýchly a prehľadný

Začína sa váš počítač spomaľovať? Potom sa môže stať, že ste svoj počítač správne neudržiavali a nechali ho naplniť programami, ktoré už vlastne nepoužívate. Čas na veľké upratovanie. Ako vyčistiť Windows 10.

Tip 01: Upratujte fyzicky

V tomto článku sa zameriavame výlučne na čistenie softvéru vášho počítača, inými slovami: Windows. Tento článok však nemôžeme napísať bez toho, aby sme nevenovali pozornosť aj hardvéru vášho počítača. Môžete udržiavať Windows úplne uprataný, ale ak je vo vnútri vášho počítača prachové hniezdo, ovplyvní to tiež výkon vášho počítača. Napríklad môže dôjsť k upchatiu chladenia, čo spôsobí prehriatie alebo dokonca roztavenie komponentov. K tomu, aby vaša grafická karta zomrela, netreba ani veľa. Týmto veciam sa dá ľahko zabrániť tak, že raz za čas (napríklad dvakrát ročne) odskrutkujete skrinku a odstránite prach. Ak je to pre vás príliš veľa práce, môžete prach jednoducho odstrániť pridržaním vysávača proti ventilátoru na zadnej strane počítača. To samo o sebe veľa prachu pre váš počítač neurobí, ale aspoň potom môže ventilátor fungovať správne. Pamätajte, že grafická karta môže mať aj chladiaci systém, ktorý sa môže upchať prachom.

Tip 02: Priečinky na pracovnej ploche

Všetci sme na internete videli hororové obrázky ľudí, ktorí majú na stolových počítačoch tisíce ikon. Pravdepodobne ste na tieto druhy scén neprišli, ale existuje veľká šanca, že na vašej pracovnej ploche je pomerne veľa ikon. Zaujímavým faktom v tejto súvislosti je, že používatelia iPadov a iPhonov sa už dlho sťažujú na nedostatok možnosti pretiahnutia ikon do priečinkov. Táto funkcionalita existuje už niekoľko rokov. Ale možnosť vytvárať priečinky na pracovnej ploche PC sa ťažko využíva. Škoda, pretože je to detsky jednoduché. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši Desktop, kliknite na Nový a potom ďalej Priečinok. Pomenujte príslušný priečinok a stlačte kláves Enter. Teraz môžete jednoducho pretiahnuť ikony programov a súborov do priečinka a usporiadať ich tak. Dobré na tom je, že akonáhle to urobíte, ikona pridaná novým programom je zrazu veľmi zreteľná, vďaka čomu je väčšia pravdepodobnosť, že ju presuniete do priečinka. Napríklad udržiavanie poriadku na pracovnej ploche je odteraz takmer automatické.

Chcete viac tipov na uprataný počítač? Potom si prečítajte článok Ako čistiť a udržiavať plochu.

Pomocou inteligentných tapiet môžete pohodlne segmentovať pracovnú plochu

Tip 03: Inteligentné tapety

Niektoré riešenia sú rovnako jednoduché ako vynikajúce. Pozadie pracovnej plochy je jeden celok; pre určité aplikácie nie je možné vytvoriť špeciálne roviny. Môžete to však predstierať so segmentovanými tapetami na plochu. Tieto tapety majú rôzne povrchy s textovým rámom. Keď použijete také pozadie pracovnej plochy, plocha sa zrazu rozdelí na všetky druhy segmentov. Tieto segmenty sú samozrejme iba vizuálne, ale to nevadí, pretože pokiaľ do týchto segmentov úhľadne umiestnite ikony na pracovnej ploche, toto vizuálne orámovanie funguje skvele. Tieto pozadia pracovnej plochy si môžete samozrejme vytvoriť sami v programe na úpravu fotografií, ale samozrejme vždy existujú ľudia, ktorí už túto prácu za vás vykonali. Zaujímavú zbierku inteligentných tapiet nájdete na Moritzfinedesigns.com. Príjemné na tomto webe je, že pozadie má segmenty s priestorom na hlavičky (napríklad produktivita, hry atď.), Ale samotné texty ešte neboli vyplnené. Môžete tak urobiť sami v programe na úpravu fotografií, rovnako ako je to pre vás výhodné.

Tip 04: Ponuka Štart

Boli časy, keď sme nemali veľmi kontrolu nad vzhľadom ponuky Štart. Vo Windows 10 sa to líši, ale všetci ho využívame príliš málo. Kliknite na ponuku Štart, a poriadne si to prezrite. Uvidíte, že obsahuje všetky druhy súčiastok, ktoré nepoužívate, zatiaľ čo súčiastky, ktoré používate, nie sú nikde k videniu. A aj keď je také ľahké upraviť toto menu. Názvy segmentov môžete upraviť kliknutím na ikonu s dvoma pomlčkami vedľa názvu. Dlaždicu, ktorú nepoužívate, môžete odstrániť kliknutím pravým tlačidlom myši na príslušnú dlaždicu a kliknutím Odpojte sa od Štartu. Program môžete pridať vyhľadaním programu v ponuke Štart, kliknutím pravým tlačidlom myši na nájdenú ikonu a výberom položky Pripnúť na Štart. Potom môžete ikonu jednoducho presunúť do požadovaného segmentu. Ak ikonu presuniete na inú ikonu, vytvorí sa priečinok. Kliknutím pravým tlačidlom myši na dlaždicu a výberom Zmeniť veľkosť dlaždicu môžete zvýrazniť.

Odstrániť programy

Samozrejme, že okamžite odstránite program, ktorý už nepoužívate, však? Nie? Pochopiteľne, že nie. Určite však stojí za to občas skontrolovať zoznam nainštalovaných programov, aby ste zistili, či existuje niečo, čo môžete odstrániť (odpoveď je takmer vždy áno). Dôvod je jednoduchý: programy, ktoré nepoužívate, sú zbytočným balastom. Pamätajte, že ak program budete niekedy potrebovať, môžete ho nainštalovať okamžite.

Programy môžete odstrániť tak, že prejdete do nastavení počítača a kliknete na Aplikácie. nižšie Aplikácie a funkcienájdete aplikácie, ktoré môžete odstrániť. Potom môžete aplikácie zoradiť podľa dátumu inštalácie. Potom sa posuňte úplne nadol a nájdete aplikácie, ktoré ste si nainštalovali už dávno. Stále ich používate všetky alebo môžu byť niektoré odstránené? Ak chcete úplne odstrániť aplikácie bez toho, aby ste na počítači zanechali stopy, môžete použiť program Revo Uninstaller.

Tip 05: Rýchly prístup

Panel úloh v systéme Windows 10 je tiež časťou, ktorú si môžete úplne navrhnúť podľa vlastného vkusu. Keď kliknete pravým tlačidlom myši na panel úloh, okamžite sa vám zobrazia všetky druhy možností, ktoré môžete vypnúť. Vďaka tomu je panel úloh tichší. Keď kliknete na Nastavenia na paneli úloh máte oveľa väčšiu kontrolu nad vzhľadom a správaním sa na paneli úloh. To, čo nás však v prvom rade primárne zaujíma, je schopnosť Rýchly prístup na hlavný panel. Vyhľadajte program Prieskumník súborov v ponuke Štart, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu a vyberte príkaz Pripnúť na hlavný panel. Teraz, keď kliknete pravým tlačidlom myši na ikonu Prieskumníka Windows, zobrazí sa ponuka so všetkými priečinkami pripnutými v ponuke Rýchly prístup. To vám ušetrí veľa hľadania a zabezpečí, že budete môcť pracovať oveľa efektívnejšie.

Virtuálne pracovné plochy poskytujú pokoj a prehľad o vašom počítači

Tip 06: Virtuálna pracovná plocha

Na záver posledná vizuálna pomôcka, vďaka ktorej bude systém Windows o niečo organizovanejší a prehľadnejší. Od vydania Windows 10 máme konečne možnosť používať virtuálne desktopy vo Windows (Mac a Linux mali túto možnosť oveľa dlhšie). Táto funkcia je veľmi užitočná, keď robíte veľa rôznych vecí. Napríklad, ak chcete mať otvorený Facebook, ale nechcete sa rozptyľovať, keď robíte iné veci, táto funkcia sa hodí. Môžete pre to vytvoriť rôzne pracovné plochy, kde určíte, ktoré okno bude na ktorej pracovnej ploche umiestnené. Môžete mať teda pracovnú plochu so všetkými druhmi aplikácií na zvýšenie produktivity, pracovnú plochu s vecami, ktoré robíte počas prestávky, atď. Pracovnú plochu vytvoríte kliknutím na ikonu na paneli úloh, ktorá sa najviac podobá na omietku (Zobrazenie úlohy, hneď vedľa tlačidla Štart). V dolnej časti vidíte pracovnú plochu a vpravo znak plus. Kliknutím pridáte ďalšie pracovné plochy. Teraz môžete jednoducho pretiahnuť otvorené okná na požadovanú plochu.

Tip 07: Externé úložisko

Dali sme vám tipy, ako udržiavať Windows usporiadaný a usporiadaný, ale to samozrejme váš počítač nijako nezrýchli. Preto je tu niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť výkon vášho počítača. Prvým, a podľa nášho názoru veľmi dôležitým tipom, je použitie externého úložiska. Ukladaním súborov na externý pevný disk sa odľahčí systémový disk, čo zvyšuje výkon (aj keď to platí najmä pre tradičný pevný disk, v menšej miere pre SSD). Systém Windows bude mať vždy dostatok miesta na to, aby vykonal to, čo je potrebné, zatiaľ čo k súborom na externej jednotke máte prístup rovnako ľahko, ako keby sa nachádzali na systémovej jednotke. Externé úložisko ponúka aj ďalšiu veľkú výhodu: vaše dáta sa stávajú prenosnými. Jednotku môžete ľahko pripojiť k inému počítaču a ak by sa vám počítač mal zrútiť, vaše súbory sa nezamknú v systéme, ku ktorému už nemáte prístup. Nemusí to byť nevyhnutne externý disk, samozrejme: ukladanie na NAS (sieťový disk) tiež funguje skvele, ale je nákladnejšie a vyžaduje viac správy.

Tip 08: Deduple

Možno máte do činenia s plným a pomalým pevným diskom, ale naozaj netušíte, ako a kde môžete získať miesto. Existuje viac ako šanca, že máte na pevnom disku niekoľko duplicitných súborov, a to je samozrejme strata miesta. Windows, bohužiaľ, nemá dobrú zabudovanú metódu na zisťovanie duplicitných súborov, ale našťastie na to existujú užitočné programy. Jedným z programov, ktoré roky radi používame, je Fast Duplicate File Finder. Po nainštalovaní tohto bezplatného programu presuňte na panel priečinok, v ktorom chcete vyhľadať duplikáty (môže to byť aj iba C :) letáky. Potom vyberte na Metóda či už hľadáte identické súbory (teda názov a obsah) alebo napríklad súbory, ktoré sú identické, ale ktorých názov sa mierne líši (bude to trvať dlhšie). Po skenovaní okamžite uvidíte, čo sa našlo a koľko miesta tieto súbory zaberajú. Potom môžete duplikáty ľahko odstrániť.

Systém Windows vie, že je to vyhodené, takže má zabudované čistenie disku

Tip 09: Vyčistenie disku

Prvým krokom k vyriešeniu problému je uvedomenie si, že máte problém. Microsoft to vie tiež a spoločnosť si je dobre vedomá, že samotný Windows dokáže niekedy narobiť poriadny neporiadok. Z tohto dôvodu je dnes systém Windows dodávaný s programom, ktorý je špeciálne navrhnutý na čistenie vášho pevného disku. Tento program nájdete prostredníctvom Vyčistenie disku zadaním do ponuky Štart a kliknutím na nájdenú ikonu. Teraz sa zobrazí malé okno, v ktorom je okamžite jasné, čo sa dá v systéme Windows ešte vyčistiť. Ak ste to práve dokončili, bude to pravdepodobne niekoľko MB, ale ak spustíte tento program prvýkrát alebo po dlhšej dobe, uvidíte, že jedným kliknutím myši môžete do priestoru uložiť až desať gigabajtov. . Začiarknite položky, ktoré chcete odstrániť, a potom kliknite Ok. Nemusíte sa obávať vyhodenia častí, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie systému Windows: tieto časti sa v tomto okne nezobrazia.

Tip 10: Defragmentácia

„Musíte na chvíľu defragmentovať svoj pevný disk“: bývalo čarovnou frázou znalca PC, ktorý pomáhal ľuďom s počítačom, ktorý náhle spomalil. V dnešnej dobe to už vlastne nemusíme robiť, a to nielen (len) preto, lebo sa technológia tak výrazne vylepšila, ale aj preto, že Windows 10 automaticky spúšťa týždenné defragmentačné sedenie. Ak však stále chcete disk defragmentovať sami, môžete to urobiť kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonu C: jazda a potom kliknete Vlastnosti. V okne, ktoré sa zobrazí, kliknite na ikonu Dodatočné a potom ďalej Optimalizovať. Kliknutím na tlačidlo potom uvidíte prehľad, kedy bola naposledy vykonaná relácia defragmentácie a optimalizácie Optimalizovať s takouto reláciou môžete začať okamžite. Nečakajte zázraky, ale môže to len zmeniť. Ak má váš systém disk SSD, defragmentácia sa neodporúča. Systém Windows to sám neurobí. Lepšie nie je spustiť defragmentáciu manuálne.

Ak musíme optimalizovať, nie je nič lepšie ako len ísť tvrdo s metlou

Tip 11: CCleaner

Aplikácia CCleaner sa nazýva najpopulárnejším čistiacim softvérom na svete a hoci si myslíme, že je to dosť tvrdenie, vieme, že tento softvér používame sami roky. Po stiahnutí a spustení programu okamžite vstúpite do rozsiahleho rozhrania. Komponent Cleaner vyhľadáva v systéme Windows súbory, ktoré je možné odstrániť (myslite na dočasné súbory a súbory cookie). Registrovať vyhľadáva chyby a duplikáty v registri. Register Windows je srdcom systému Windows, chyby v ňom môžu spôsobiť veľa problémov. Nakoniec ho nájdete pod nadpisom Náradie všetky druhy užitočných ďalších nástrojov na vyčistenie systému, ako je napríklad analýza disku, prehľad doplnkov prehľadávača a nástroj na zisťovanie duplicitných súborov (aj keď nie tak komplexných ako program, o ktorom sme hovorili vyššie). Základná verzia CCleaner je zadarmo a umožňuje vám robiť najdôležitejšie veci. Ak chcete svoj systém obrátiť naruby, musíte si vziať verziu Professional za 24,95 eura, ale zatiaľ sme v CCleaner naozaj nepociťovali túto potrebu.

Tip 12: Spustiť automaticky

Na inom mieste tohto článku si môžete prečítať tip, ako odstrániť programy, ktoré už nepoužívate. Programy sa niekedy spúšťajú automaticky pri spustení systému Windows, čo ovplyvňuje výkon operačného systému. Takéto programy nemusíte okamžite úplne odstraňovať, môžete tiež jednoducho zabrániť ich automatickému spusteniu pri spustení systému Windows. Urobíte to tak, že v ponuke Štart napíšete Správcu úloh a potom kliknete na Správa úloh. V okne, ktoré sa zobrazí, kliknite na ikonu Začiatok. Teraz uvidíte prehľad všetkých programov, ktoré sa spúšťajú automaticky pri spustení systému Windows, a pravdepodobne ich je oveľa viac, ako ste si mysleli. Kliknite na programy, ktoré chcete zabrániť automatickému spusteniu, a potom kliknite na Vypnúť. Program zostane vo vašom počítači, ale ak chcete, spustite ho až teraz. Mimochodom, venujte pozornosť tomu, čo vypínate, pravdepodobne existujú aj programy, ktoré sú užitočné (napríklad keď vypnete Dropbox, vypne sa aj synchronizácia).

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found