Ako

Tabuľky pekne formátujte v programe Word

Väčšina ľudí vie, ako vytvoriť tabuľku v programe Word. Máte ale pocit, že vaše stoly vyzerajú často tak nudné, zatiaľ čo vždy vyzerajú krajšie s ostatnými alebo v časopisoch? Existuje niekoľko formátovacích trikov, ktoré okorenia riadky a stĺpce. Mimochodom, tabuľku vytvoríte úplne v programe Word, pretože tento program má všetko, čo potrebujete na výrobu štýlových tabuliek.

1 Rýchle tabuľky

Pekný stôl sa dá najrýchlejšie vytvoriť pomocou funkcie Rýchle stoly použit. Tieto vstavané vzory vám ušetria veľa starostí. Word ukladá tieto rýchle tabuľky do galérie takzvaných stavebných blokov. Ísť do Vložiť / Stôl / Rýchle tabuľky a vyberte pripravený návrh. Prispôsobte ho podľa údajov pridaním alebo odstránením riadkov a stĺpcov. Dôkladne ste pracovali na stole a chcete si ho nechať? Potom ho pridajte do galérie Rýchle stoly cez to okno Uložiť výber do galérie Rýchle tabuľky vybrať. V okne Vytvoriť nový stavebný blok pomenujte svoju tabuľku.

2 Štýl tabuľky

Najbežnejším spôsobom, ako vytvoriť tabuľku v programe Word, je karta Vložte. Kliknete na to Tabuľka a umiestnením kurzora myši na mriežku vyberte, koľko riadkov a stĺpcov potrebujete. Predvolene získate iba bielu tabuľku s čiernymi čiarami, kliknutím na ňu sa však na páse s nástrojmi zobrazia ďalšie dve karty: Dizajn stola (alebo Navrhnúť) a Rozloženie. Na karte môžete zmeniť vzhľad tabuľky Navrhnúť upravte v jednej z mnohých farieb a štýlov tak, aby vyhovovali účelu vášho stola. Na karte Rozloženie je samozrejmé, že do tabuľky môžete pridať riadky a stĺpce, zlúčiť ich alebo ich odstrániť, určiť, aké má byť zarovnanie textu v bunkách, atď.

3 Rozbaľte tabuľku

Ak chcete do tabuľky pridať stĺpce a riadky sami, môžete to urobiť jedným kliknutím myši. Keď podržíte ukazovateľ myši na ľavom okraji riadkov alebo tesne nad pravou stranou stĺpca, v kruhu sa zobrazí znamienko plus. Kliknite na ňu a Word na toto miesto pridá nový stĺpec alebo riadok. Nový riadok alebo stĺpec má rovnaké formátovanie ako ostatné riadky a stĺpce. Týmto spôsobom môžete ľahko pridať riadky a stĺpce na koniec alebo do stredu tabuľky.

Mini panel nástrojov

Pri vytváraní / formátovaní tabuľky je veľmi užitočný mini panel s nástrojmi. Môžete okrem iného upraviť formát bunky (farba textu, písmo, riadky). Môžete tiež veľmi rýchlo pridať riadky a stĺpce. Ak chcete, aby vám tento pomocník pomohol, kliknite pravým tlačidlom myši na bunku vedľa, nad alebo pod, kde by mal byť umiestnený ďalší riadok alebo stĺpec. Vo vyskakovacom okne vyberte túto možnosť Vložte aby ste sa dostali k príkazom na pridanie riadku alebo stĺpca.

4 pravítko

Ak chcete stĺpce umiestniť presne, použite pravítko v kombinácii s klávesom Alt. Ak ešte nie je zapnuté, najskôr vyberte pravítko: prejdite na kartu Socha a začiarknite túto možnosť Vládca On. Potom posuňte ukazovateľ myši na okraj tabuľky. Keď sa zobrazí ukazovateľ dvojitej šípky, podržte stlačenú klávesu Alt a presuňte okraj. Aplikácia Microsoft Word zobrazí na pravítku na milimetre, ako budú stĺpce rozdelené ťahaním.

5 Vlastnosti tabuľky

Ak použijete tabuľku na objasnenie časti textu, je to medzi rôznymi časťami textu štandardné. Môžete si však tiež zvoliť, aby bol text obtočený okolo tabuľky. Výhodou textu okolo tabuľky je, že sa na stránku zmestí viac textu. Kliknite pravým tlačidlom myši na tabuľku a vyberte Vlastnosti tabuľky. Kliknite nižšie Zalamovanie textu na Všade okolo. Okolitý text sa samozrejme nemá držať iba tabuľky. Ak chcete vytvoriť priestor, kliknite na Umiestnenie. V tomto okne označujete vzdialenosť od okolitého textu. Skontrolujte túto možnosť Presunúť s textom je začiarknuté, aby text a tabuľka zostali pohromade, keď neskôr zmeníte obsah dokumentu.

Konvertujte text

Ak máte textové údaje oddelené tabulátormi, môžete tento text ľahko previesť na tabuľku pomocou Vložiť / Stôl / Vložiť tabuľku. Word určuje počet stĺpcov na základe kariet a prehľadne vkladá údaje do každej bunky. Počet riadkov je určený počtom riadkov, ktoré vyberiete. Okrem kariet môžete tabuľku vygenerovať aj pomocou bodkočiarok alebo pomlčiek. Vyberáte z ponuky Vložiť / Tabuľka pred Preveďte text na tabuľku potom môžete sami určiť vzhľad tabuľky, napríklad výberom pevnej šírky stĺpca alebo šírky, ktorá sa prispôsobí obsahu.

7 Hranice a tieňovanie

Ak chcete niektoré časti stola lepšie alebo menej zviditeľniť, pohrajte sa s okrajmi a tieňovaním. Toto rovnomenné okno nájdete cez Vlastnosti tabuľky, v dolnej časti karty Tabuľka. Tabuľka sa štandardne skladá z čiar rovnakej hrúbky, môžete však napríklad napríklad iba obrysovať vonkajší rám a skryť vnútorné čiary. Najskôr kliknite na kartu Hrany o inštitúcii Nie. Potom kliknite na tlačidlo Rámca nasleduje štýl čiary, farba a hrúbka. Môžete tiež bunkám poskytnúť farbu, takže nepotrebujete ani mriežku, aby ste mohli dáta usporiadane prezentovať. Napríklad vyberte horný riadok a vložte ho do vedierka s farbami (na stuhe Štart alebo cez Mini panel nástrojov) opálenie.

Voľná ​​ruka

Tabuľku je možné nakresliť aj od ruky. Vyberte si Vložiť / Nakresliť stôl / stôl. Potom nakreslite obdĺžnik a potom do neho ceruzkou nakreslite čiary, ktoré označia bunky. Kliknutím nakreslite čiaru a uvoľnením tlačidla myši čiaru uložte.

Táto možnosť je zaujímavá, iba ak potrebujete tabuľku, v ktorej nie sú všetky stĺpce alebo bunky rovnaké. Alebo ak chcete použiť diagonálne čiary, pretože to je tiež možné!

8 Ďalšie formátovanie

Ak sa rozhodnete odstrániť okraje tabuľky / buniek, napríklad preto, že ich nechcete tlačiť, je užitočné ich vidieť v programe Word, keď ešte pracujete na svojej tabuľke. Na to slúži tlačidlo Zobraziť mriežku na karte Rozloženie.

Ak máte v tabuľke dlhé názvy titulov, môžete zmeniť smer textu týchto buniek. Kliknite pravým tlačidlom myši do tabuľky a vyberte príkaz Smer textu.