Ako

Prečo je Linux lepší ako Windows 10

Prečo Linux? Lepšie by sme povedali: prečo nie?! Je to zadarmo, otvorený zdroj, stabilný a bezpečný. Rovnako dobrý (alebo lepší) ekvivalent možno nájsť takmer pre každý program v systéme Windows.

Neexistuje nič také ako jeden Linux. Existuje veľa distribúcií, ktoré sa navzájom líšia mnohými spôsobmi, napríklad čo sa týka jednoduchého použitia, vzhľadu a výkonu v jednoduchých systémoch. Pekné, pretože pre každého sa niečo nájde. Pre priemerného používateľa, ktorý chce len dobré desktopové prostredie, ale aj pre podnikového používateľa, fanda, hráča, kreatívu alebo študenta.

01 Veľa možností!

Linux je k dispozícii v mnohých verziách. Niektoré distribúcie sú obmedzené na základné informácie, kde ich môžete podľa potreby rozširovať a vykonávať vlastné voľby. Ostatné verzie sú po inštalácii veľmi úplné a je možné ich použiť priamo ako alternatívu napríklad k Windows alebo macOS. Dôležitou voľbou je desktopové prostredie, ktoré určuje takmer celý vzhľad a dojem. S Linux Mint si môžete zvoliť napríklad Cinnamon, Mate alebo Xfce, Lubuntu používa ľahké LXDE, zatiaľ čo pri elementárnom OS sa používa špeciálne vyvinuté desktopové prostredie Pantheon, ktoré je pre svoju užívateľskú príjemnosť (ale obmedzené možnosti nastavenia). a macOS. Každé desktopové prostredie je dodávané s balíkom optimalizovaných aplikácií, ako je napríklad správca balíkov, ktorý umožňuje aktualizovať a inštalovať softvér.

Sledujte a porovnajte distribúcie

Webová stránka DistroWatch je skvelým miestom na porovnanie distribúcií. Pre každú distribúciu nájdete rozsiahle podrobnosti. Napríklad to, čo je základom distribúcie, aké boli vydania, aký je aktuálny softvér a čo si o ňom myslia používatelia, s rozsiahlymi recenziami. Môžete si tiež pozrieť najobľúbenejšie distribúcie. Momentálne sa prvá päťka skladá z MX Linux, Manjaro, Mint, základného OS a Ubuntu. Webová stránka sa zameriava výlučne na počet konzultácií so stránkami; nejde teda o viac ako indikáciu. Pamätajte, že distribúcie prichádzajú a odchádzajú. Takže vždy existuje veľa posunov, ale to tiež udržuje to pri živote.

02 Stabilný podstavec

Aj keď existuje veľa exkluzívnych distribúcií, väčšina z nich sa opiera napríklad o Debian, Ubuntu alebo Arch Linux. To poskytuje pevný základ a zaisťuje, že je k dispozícii veľa softvéru. Vidíte tu však aj rozdiely: niektoré distribúcie ponúkajú najnovšie z najnovších, iné sa zameriavajú viac na stabilitu s niekedy o niečo starším softvérom. Odvodená distribúcia je - v závislosti od úrovne vašich skúseností - niekedy lepšou voľbou. Vezmime si napríklad Manjaro, jednu z najhorúcejších distribúcií v súčasnosti. Je založený na Arch Linuxe, čo je pozoruhodne rýchly, výkonný a ľahký operačný systém. Inštalácia systému Arch Linux poskytuje iba minimálny systém, ktorý musíte ďalej rozširovať, napríklad požadovaným prostredím pracovnej plochy, správcom balíkov a softvérom. Môže to byť výhoda, ale pre začiatočníkov to nie je veľmi užitočné. Manjaro vám na druhej strane poskytuje kompletné desktopové prostredie s celým balíkom softvéru a je užívateľsky prívetivý a prístupný počas používania, zatiaľ čo stále využíva výhody Arch Linuxu.

03 Aj pre staršie systémy

Linux na systém nekladie vysoké nároky. Dokonca aj na veľmi zastaraných počítačoch zvyčajne funguje dobre. Ak máte menej ako 2 GB RAM, oplatí sa poobzerať sa po trochu ľahších distribúciách. Extrémnym príkladom je Tiny Core Linux, ktorý vyžaduje pre grafickú plochu iba 16 MB pamäte. V zásade je to veľmi jednoduché, ale môžete pridať presne taký softvér, aký potrebujete. Vďaka tomu sa môže stať starožitným netbookom odmenou. I keď mierne „ťažší“ Puppy Linux okamžite dáva oveľa použiteľnejší systém, zatiaľ čo tejto distribúcii tiež stačí iba asi 64 MB pamäte. Pre svoj netbook alebo notebook máte príjemnejší a kompletnejší systém, napríklad Lubuntu, z neho odvodený operačný systém Peppermint a MX Linux. Ak systém Windows nie je možné vo vašom systéme vopred vypáliť, vždy je k dispozícii bezproblémovo fungujúca distribúcia systému Linux.

Zdroj pre havarovaný počítač!

Distribúcia Linuxu je vždy poruke, aby ste ju mali k dispozícii na správu počítačov a notebookov - aj keď majú Windows. Môžete jednoducho spustiť takúto distribúciu z CD alebo USB kľúča, napríklad na havarovanom počítači, aby ste vyriešili problémy. Existuje aj distribúcia, ktorá bola špeciálne vyvinutá pre tento účel: SystemRescueCd, distro s rôznymi praktickými vstavanými nástrojmi. Môžete napríklad zobraziť alebo opraviť oddiely, zálohovať dôležité súbory alebo obnoviť bootovací sektor. Existuje aj aplikácia špeciálne zameraná na záchranu stratených videí, fotografií a dokumentov.

04 Užívateľsky príjemný a známy

Iste, prechod z Windows alebo macOS na Linux si trochu vyžaduje zvykanie si, ale ak si vyberiete ľahko použiteľnú distribúciu, nemalo by to trvať dlho. Ak chcete prostredie, ktoré čo najviac zodpovedá Windows 10, je Zorin OS skvelou voľbou. Berie to GNOME ako základňu, ale s mnohými prispôsobeniami a celým balíkom výkonných aplikácií. So Zorin Appearance ponúka aj šikovnú aplikáciu na ďalšie prispôsobenie dizajnu pracovnej plochy. Hlavná aktualizácia vychádza každé dva roky. Preto sa oplatí čakať (o niečo dlhšie) na Zorin OS 15, ktorý sa už objavil ako beta verzia. Je založený na Ubuntu 18.04.2 LTS, pre ktorý sa budú aktualizácie objavovať desať rokov.

Ak ste zvyknutí na MacOS od Apple, základný OS je príjemná voľba. Rovnako ako operačný systém Zorin OS je založený na Ubuntu, ale bol o niečo ďalej zjednodušený, takže výber je nakoniec len otázkou vkusu. Ak si chcete vychutnať nekonečné aktualizácie, možnosťou je aj distribúcia s takzvanými postupnými vydaniami (pozri rámček).

Vždy aktuálne s postupnými vydaniami

Nový štart je občas pekný, ale inak v dnešnej dobe nie je potrebné inštalovať nový operačný systém každých toľko rokov. Windows sa toho zbavil s verziou 10; k tomu môžete neustále inštalovať aktualizácie. Linux pozná tento princíp aj pri takzvaných „postupných vydaniach“, zatiaľ to však nie je štandard. Arch Linux je na tom obzvlášť silný a takisto vám prospieva Manjaro (ktorý je odvodený od Arch Linuxu). Príjemnou voľbou pre Manjaro je, že obsahuje iba stabilné verzie v zdrojoch balíkov, ktoré boli tiež predtým testované. Týmto spôsobom sú riziká, že sa niečo zlomí, obmedzené, pokiaľ používate správcu štandardných balíkov a príliš neexperimentujete. Nie každá distribúcia dodržiava zásadu „postupných vydaní“. Napríklad Ubuntu sa stále drží polročných vydaní s takzvanou verziou LTS každé dva roky, ktorá je dlhodobo podporovaná. Od 18.04 LTS sa to zvýšilo na desať rokov. V praxi dlhé obdobie podpory znamená hlavne to, že dostanete dôležité bezpečnostné opravy, a nie nevyhnutne nové verzie softvéru. Aktualizácia na nové vydanie je samozrejme vždy možnosťou a zvyčajne bezbolestná.

05 Dostatok softvéru a ovládačov

Bojíte sa, že vám budú chýbať známe ovládače a softvér pre Linux? To nie je potrebné. Takmer všetky zariadenia dokonca fungujú okamžite bez toho, aby ste museli inštalovať jediný ovládač. A ak si vezmeme príklad Zorin OS, okamžite získate obrovský balík softvéru. Napríklad vydanie 15 je dodávané s produktom Evolution, ktorý ponúka podporu Microsoft Exchange, Firefox ako predvolený prehliadač a nový LibreOffice 6.2. Vďaka prepracovanému používateľskému rozhraniu je toto rozhranie ešte lepšou alternatívou k známym aplikáciám balíka Office. Základňa Ubuntu tiež zaisťuje, že pre komunitu otvorených zdrojov je pre ňu k dispozícii obrovské množstvo dodatočného softvéru. Majte tiež na pamäti, že veľa hier v službe Steam je už predvolene vhodných pre Linux. A vďaka aplikácii Wine s PlayOnLinux môžete kedykoľvek inštalovať a používať vybrané hry a softvér pre Windows v ich vlastnom okne, ak to potrebujete.

06 Ľahko vyskúšateľné

Vzhľadom na široký výber distribúcií Linuxu budete musieť urobiť relatívne veľa úvah a možno najskôr vyskúšať aj niektoré distribúcie. Našťastie sa to dá urobiť beztrestne a bezplatne. Rýchlym a pohodlným spôsobom, ako vyskúšať distribúcie, je chvíľu ich spustiť spolu s aktuálnym operačným systémom na virtuálnom stroji. Napríklad si nainštalujte bezplatný server VirtualBox spoločnosti Oracle a vytvorte ľubovoľné virtuálne stroje. Mnohé distribúcie môžete spustiť a vyskúšať „naživo“ napálením ISO obrazu na CD alebo pripojením USB kľúča. Program ako Rufus je veľmi užitočný. Vezmite si USB kľúč, ktorý je väčší ako ISO súbor. 2 GB sú dostatočné pre väčšinu distribúcií. USB kľúč je samozrejme tiež ideálny ako inštalačné médium.

07 Jeden z najbezpečnejších operačných systémov

Linux je jedným z najbezpečnejších operačných systémov. Vírusy pre Linux existujú, ale sú veľmi zriedkavé. Samozrejme pomáha, že Linux ešte nie je taký populárny ako Windows, a preto je menej atraktívnym cieľom. Pre vírus je ale tiež ťažšie preniknúť do systému Linux a spôsobiť mu poškodenie. Užitočné je tiež to, že zdrojový kód systému Linux je verejný a spravuje ho veľká skupina vývojárov. Chyba bude preto zaznamenaná a odstránená oveľa skôr. A to sme ešte ani nehovorili o súkromí. O spoločnosti Microsoft je známe, že zhromažďuje veľa informácií o svojich používateľoch, čo je v systéme Linux zriedkavosťou.