Ako

Vyskúšajte prijímač GPS v zariadení Android

Takmer každý sebaúctový smartfón bežiaci na systéme Android má na palube prijímač GPS. A príliš často ich vidíte skryté v tabletoch. Aká dobrá alebo zlá je vaša kópia?

GPS je skratka pre Global Posistioning System. Bol vyvinutý pre americkú armádu už dávno kvôli určovaniu pozícií a je už mnoho rokov vhodný na civilné použitie. Bohužiaľ s trochu menšou presnosťou, ale to je stále viac než dosť napríklad na (automobilovú) navigáciu. Niekoľko krajín súčasne vyslalo na obežnú dráhu korekčné satelity a ďalšie systémy, ktoré zabezpečujú požadovanú vysokú presnosť.

Stále viac krajín okrem toho zaviedlo nové navigačné systémy, či už spoločne alebo nie. Napríklad v Európe je Galileo už takmer dokončený, Ruská federácia má GLONASS a Čína Beidou. Pretože stále viac a viac prijímačov „GPS“ môže pracovať aj s inými systémami, je vytvorená mimoriadne vysoká presnosť, ktorá môže byť bez zvláštneho rozruchu menšia ako jeden meter.

Ak chcete zistiť, ktoré satelity môže váš Android prijímať, existuje otvorená aplikácia (a teda bezplatná bez problémov s reklamou) GPSTest od barbeauDev. Spustite aplikáciu a vyberte ikonu Postaveniezobrazenie prostredníctvom ponuky s tromi lištami v ľavom hornom rohu obrazovky. Na začiatok sa uistite, že máte trochu jasný výhľad na nekonečnú oblohu a chvíľu počkajte. Zobrazí sa zoznam satelitov, krajina alebo oblasť pôvodu (rozpoznateľná podľa vlajky). Poloha a presnosť, ako aj niektoré ďalšie veci sa zobrazujú v hornej časti zoznamu.

Korekčný satelit

V spodnej časti zoznamu nájdete špeciálny satelit s názvom SBAS. To je (zvyčajne) satelit Galileo, ktorý poskytuje ďalšie korekčné údaje, a teda rovnako mimoriadnu presnosť. Američania majú na tento účel ako protipól systém WAAS. Ak je pod SBAS americká vlajka pre korekčný satelit, potom ju máte. Možnosti sa bohužiaľ líšia podľa zariadenia. Náš relatívne jednoduchý tablet Lenovo s Androidom má zrejme rozsiahly prijímač GPS, ktorý podporuje všetky hlavné navigačné systémy. Zahŕňa WAAS a Galileo SBAS.

Navyše sa tiež ukazuje, že je to citlivé stvorenie, pretože funguje dokonca aj v interiéroch (ak všetko dobre dopadne). Pred chvíľou to bolo úplne nemysliteľné; prijímače na to v žiadnom prípade neboli dostatočne citlivé. V každom prípade teraz môžete na prvý pohľad zistiť, ktoré satelitné systémy podporuje váš GPS v zariadení so systémom Android. V tabuľke sú tiež ľahko viditeľné napríklad sila signálu a ďalšie.

Ak chcete grafickejšie znázornenie, klepnite na tlačidlo s tromi pruhmi vľavo hore a potom klepnite na Obloha. Teraz vidíte v grafe všetky dostupné a prijaté satelity, ako aj priemernú silu signálu. Možnosť Mapa - prístupné cez trojriadkové tlačidlo - zobrazuje vašu polohu na mape. K tomu je potrebné aktívne pripojenie na internet! Ďalšou možnosťou v ponuke pruhov je Presnosť, pomocou tohto môžete zadať svoju pozíciu - ak je známa veľmi presne - a nechať si tak vypočítať peknú odchýlku.

nastavenie

Praktická možnosť v ponuke troch pruhov je tiež nastavenie. Možnosti sú celkom samozrejmé. Ak napríklad chcete namiesto štandardne nastavenej rýchlosti m / s vidieť rýchlosť zobrazenú v km / h, vyberte túto možnosť pomocou Preferovaná jednotka rýchlosti. V skratke: šikovný nástroj na rýchle zistenie schopností GPS v akomkoľvek zariadení s Androidom. Aby ste vedeli, či sa na ten smartphone alebo tablet skutočne môžete spoľahnúť, alebo lepšie hľadať alternatívu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found