Preskúmanie

OnePlus 8T - V tieni spoločnosti Samsung

OnePlus 8T je jediný nový smartphone od OnePlus, ktorý vyšiel na jeseň tohto roku. Týmto značka (aspoň zatiaľ) vydáva sériu Pro. Zostalo len to, že OnePlus 8T je v porovnaní s OnePlus 8 z minulej jari malou aktualizáciou. Je OnePlus 8T novým najlepším smartfónom od OnePlus?

OnePlus 8T

cena Od 599 € -

Farby Zelená, strieborná

OS Android 11 (Oxygen OS)

Obrazovka 6,55 palcový OLED (2 400 x 1 080) 120 Hz

procesor 2,84 GHz oktacore (Snapdragon 865)

RAM 8 GB alebo 12 GB

Skladovanie 128 GB alebo 256 GB (nerozbaliteľné)

Batéria 4 500 mAh

fotoaparát 48, 16, 5 megapixelov (zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 5G, bluetooth 5.1, wifi 6, nfc, gps

Formát 16,1 x 7,4 x 0,8 cm

Váha 180 gramov

Webová stránka www.oneplus.com 7.5 Skóre 75

  • Pros
  • Rýchla nabíjačka
  • Obrazovka
  • Životnosť batérie
  • Výkon
  • Negatíva
  • Lepšie alternatívy
  • Makro fotoaparát
  • Žiadne bezdrôtové nabíjanie
  • Žiadny zvukový port

OnePlus dosť hľadá. Potom, čo sa značka v prvých rokoch ujala malá skupina nadšencov, sa OnePlus snaží získať viac povedomia o značke a osloviť väčšiu cieľovú skupinu. Bez úspechu, pretože zatiaľ čo sa vrhajú noví používatelia, zdá sa, že používateľom od prvej hodiny rovnako rýchlo dochádzajú zadné vrátka. Vďaka tomu je na OnePlus neporiadok: s OnePlus Nord sa značka opäť snaží uplatniť známy vzorec lacného a dobrého zariadenia, s ktorým značka začala.

Samsung Galaxy S20 Plus ako príklad

Spoločnosť OnePlus už medzičasom nie je rafinovaná v otázke, ktorú značku berú ako príklad pri predaji svojich smartfónov širokej verejnosti: Samsung. OnePlus to jasne ukazuje s týmto novým OnePlus 8T. Vďaka tomu je smartfón trochu nepodstatný v porovnaní s Galaxy S20 Plus a smartfónmi zo série OnePlus 8, ktoré sú tiež stále v ponuke.

Že kopírovanie nie je jemné, je rýchlo zrejmé. Umiestnenie a rozmiestnenie ostrovčeka pre zadnú kameru, použitie otvoru pre fotoaparát vpredu, vzhľad Android shell OxygenOS sa zrazu skôr podobá na OneUI od Samsungu. OnePlus ho robí tak farebným, že aj prípad OnePlus 8T sa zmestí okolo Samsung Galaxy S20 Plus, s fotoaparátmi a so všetkým. Iba tlačidlá na boku sú umiestnené trochu inak. Keďže Samsung Galaxy S20 Plus má v čase písania článku približne rovnakú cenu, nakreslím ešte nejaké porovnania medzi týmito dvoma zariadeniami. Dostal som sa k testu 12GB RAM a 256GB úložného priestoru, ktorý stojí 699 eur. Samsung Galaxy S20 Plus stojí momentálne o tri desiatky drahšie (729 €).

OnePlus 8, 8 Pro a 8T

Okrem bežnej série 8 bude OnePlus 8T na poličke výrobcu smartfónov a má vlastnosti oboch zariadení. K dispozícii je Full HD obrazovka s obnovovacou frekvenciou 120 hertzov, kapacita batérie (4 500 mAh) je rovnaká ako u verzie Pro. Smartfón má takmer rovnakú veľkosť ako OnePlus 8, má 6,55-palcovú obrazovku s otvorom v ľavom hornom rohu pre predný fotoaparát. Zdá sa, že v oblasti fotoaparátu vzadu sa toho zmenilo len málo: tri objektívy (širokouhlý, makro a bežný fotoaparát), ktoré sú kvôli podpore lemované monochromatickým objektívom, napríklad pre lepší odhad hĺbky. K fotoaparátu sa ešte v recenzii vrátim podrobnejšie.

OnePlus 8T nemá možnosť bezdrôtového (rýchleho) nabíjania. To je nevysvetliteľné, pretože pred šiestimi mesiacmi sa bezdrôtový systém rýchleho nabíjania ukázal s veľkým rozruchom. To je preto k dispozícii iba pre OnePlus 8 Pro. Rýchla nabíjačka OnePlus 8T bola trochu vylepšená. V skutočnosti. Je dokonca dostatočne výkonný na to, aby nabíjal veľa notebookov pomocou USB-C. Veľmi pôsobivé.

OnePlus 8T samozrejme beží na najnovšej verzii systému Android (11), ktorá má navrchu svoj vlastný shell OxygenOS. OnePlus oprávnene dostáva veľkú pochvalu za túto škrupinu a je pravda, že pri testovaní smartfónu OnePlus sa ku mne cíti aj trochu ako prísť domov. Vyskytla sa však určitá kritika toho, ako systém narába s procesmi na pozadí, jeho vzhľad sa čoraz viac inšpiruje škrupinou OneUI spoločnosti Samsung a do systému si našiel cestu napríklad aj bloatware z Facebooku. Našťastie druhý bod už neplatí. Plus bod. OnePlus má dobrú povesť v porovnaní s ostatnými výrobcami, pokiaľ ide o trvanie a rýchlosť podpory aktualizácií, minimálne s trojročnou aktualizáciou systému Android a zabezpečením.

Obrazovka

Pri testovaní predchádzajúcich smartfónov OnePlus som mal pocit, že si musím vybrať: chcem obrazovku, ktorá vyzerá príjemnejšie vďaka vyššej obnovovacej frekvencii alebo prijateľnej výdrži batérie? V praxi som uprednostňoval to druhé. S týmto OnePlus 8T je táto rovnováha konečne v poriadku, batéria vydrží zhruba deň a pol so zapnutou obnovovacou frekvenciou vyššou o 120 Hz. Podľa toho, ako intenzívne smartfón samozrejme využívate. To je oveľa lepšie ako pri Galaxy S20 Plus, ktorý pri rovnako vysokej obnovovacej frekvencii obrazovky zvládne celý deň len ťažko. 120 hertzov je v praxi pekný doplnok, nenechajte sa však mýliť (v prenesenom význame). Budete sklamaní, ak je to pre vás rozhodujúci dôvod na kúpu smartfónu.

Kvalita obrazu obrazovky je vynikajúca a ďalšia zarážajúca skutočnosť: obrazovka je plochá a nemá zaoblené hrany. Čistota a reprodukcia farieb sú veľmi dobré a vďaka rozlíšeniu Full-HD je obraz dostatočne ostrý. Vyššie rozlíšenie 1440p je na tomto formáte obrazovky takmer neviditeľné a iba zbytočne zaťažuje batériu.

fotoaparát

Fotoaparát bol vždy v porovnaní s konkurenciou slabým miestom OnePlus. Nie je to inak ani pri OnePlus 8T. To nie je prekvapujúce, pretože použité snímače zostali väčšinou rovnaké. Vzadu nájdete tri fotoaparáty: bežný, širokouhlý a makro fotoaparát, ktoré z hľadiska funkčnosti ponúkajú množstvo fotografických možností. Myslite na tri úrovne priblíženia, portrétnu fotografiu a nočnú fotografiu.

Kvalitatívne sú fotografie v poriadku, ale nie viac. V tejto oblasti existuje veľká priepasť so spoločnosťou Samsung, ktorá má svoje záležitosti v oblasti fotoaparátov lepšie. Tento rozdiel si všimnete pri fotografii pri slabom osvetlení. Širokouhlý a bežný objektív robia pekné fotografie, je pekné, že rozdiely nie sú také veľké v kvalite. Makroobjektív je úprimne podpriemerný. Farby sú vyblednuté a obraz je zrnitý aj pri dostatočnom svetle. Úprimne povedané, zaujímalo by ma, prečo sa OnePlus nerozhodne venovať viac pozornosti kvalite fotografií a objektívov a jednoducho vynechať makro fotoaparát.

Farby a detaily zachytáva makro kamera tak zle, že sa im radšej vyhnete.

Alternatívy k OnePlus 8T

Ak ste na trhu s drahším modelom OnePlus 8T, položte si otázku, prečo si nevyberiete Galaxy S20 Plus. Toto zariadenie zatieňuje OnePlus 8T takmer vo všetkých oblastiach, najmä vo fotoaparáte. Za lepšiu výdrž batérie by ste mohli považovať OnePlus.

Variant 599 eur je samozrejme o niečo lacnejší ako Samsung Galaxy S20 Plus. Aj tu však máte dobré alternatívy od spoločnosti Samsung, napríklad Fan Edition modelu Galaxy S20. Xiaomi Poco F2 Pro je tiež porovnateľným smartfónom, ktorý je cenovo nižší. Tvrdá je aj konkurencia od spoločnosti OnePlus. Zariadenie je v porovnaní s OnePlus 8 (lacnejšie, ťažko odlišné) a OnePlus 8 Pro (drahšie, ale s bezdrôtovým nabíjaním a lepšou kamerou) trochu stratené.

Záver: kúpiť OnePlus 8T?

OnePlus 8T je skvelý smartphone, bezpečná voľba, nič zlé na tom. Najmä obrazovka, vynikajúca výdrž batérie a plynulý výkon sú bodmi, kde smartphone boduje. OnePlus napriek tomu robí pochybné rozhodnutia, takže existencia práva OnePlus 8T je diskutabilná. Prečo by ste uprednostnili toto zariadenie pred OnePlus 8 a OnePlus 8 Pro? Nevedel som ti to vysvetliť. Rovnako ako skutočnosť, že Galaxy S20 Plus je len oveľa lepšou voľbou za približne rovnakú cenu. Dizajn a dokonca aj operačný systém sa dajú len ťažko odlíšiť.