Ako

Začíname s programom Windows Poznámkový blok

Windows Poznámkový blok je jedným z tých veľmi šikovných malých nástrojov, ktoré sa vždy zídu. Zostavili sme pre vás niekoľko tipov!

Windows Notepad je veľmi jednoduchá pomôcka. Napriek tomu ponúka rôzne možnosti nastavenia. Pri prvom použití programu Poznámkový blok na písanie alebo vkladanie textu sa tento text môže zobraziť iba v jednej veľmi dlhej vete. Nie je to praktické, pretože vodorovné posúvanie sa po celom texte je tiež niečo. Poznámkový blok nájdete v ponuke Štart nižšie doplnky. Ak chcete vytvoriť normálny, čitateľný text, ktorý sa prispôsobí oknu programu Poznámkový blok, kliknite v okne tohto programu v ponuke Formátovanie na Automatický návrat. To sa číta oveľa lepšie! Predvolené písmo používané programom Poznámkový blok je podľa nás dokonale čitateľné. Nie je ale problém upraviť toto písmo podľa vkusu alebo zmeniť predvolený typ veľkosti. Kliknite na ponuku Formátovanie na Štýl písma. V novootvorenom okne môžete teraz upraviť veľkosť predvoleného písma. To sa môže hodiť na obrazovke s veľmi vysokým rozlíšením.

Mono

Ak chcete zmeniť písmo, je dôležité zvoliť kópiu „s jedným priestorom“. Inými slovami: písmo, ktorého vzdialenosť medzi písmenami je úplne rovnaká. Populárne písmo, ako napríklad Arial, nemá mono medzery, čo znamená, že napríklad písmeno „i“ zaberá menej miesta ako písmeno „w“. To vyzerá veľmi pekne, ale veľa textových súborov je zarovnaných s medzerami a tabulátormi. Tento trik funguje iba s mono rozloženými fontami, inak nie je zarovnanie správne! Preto starostlivo skontrolujte, či je zamýšľané písmo správne. Ostatné písma tiež fungujú normálne, ale spôsobujú problémy s formátovaním, ak otvoríte štandardný súbor readme alebo niečo podobné.

Odstráňte text z formátovania

Jednou z vecí, s ktorou sa Poznámkový blok hodí, je odizolovanie formátovania. Poznáte to: ak ste skopírovali textový fragment z webu a vložili ho do textového editora, zdá sa, že rozloženie webu bolo zachované. A jednoducho sa nezmestí do vášho dokumentu. Ak chcete získať obyčajný text, Poznámkový blok funguje skvele ako medzistanica. Inými slovami: vyberte a skopírujte webový text a vložte ho do poznámkového bloku. Potom vyberte a skopírujte text v programe Poznámkový blok a vložte ho napríklad do svojho textového procesora, kde je vložený už neformátovaný text. Na záver ešte jeden tip: na rýchle vloženie času a dátumu do textu programu Poznámkový blok stlačte kláves F5. Pravdepodobne sa vám niekedy zíde.