Ako

Najlepšie bezplatné nástroje pre Windows 10 od spoločnosti Microsoft

Microsoft poznáme hlavne z Windows a Office a tiež zo služieb ako OneDrive a Bing. Ak vás požiadame o zoznam ďalších bezplatných nástrojov, bude to komplikovanejšie. Sú tam, ale stále celkom dobre ukryté v najrôznejších kútoch internetu. V tomto článku sme zhromaždili niekoľko týchto nástrojov.

Tip 01: Kľúčová práca

Keď budete hľadať v Googli niečo ako „bezplatný softvér od spoločnosti Microsoft“, rýchlo narazíte na odkazy smerujúce na bezplatné nástroje spoločnosti Microsoft, ktoré už nie sú ponúkané alebo sa vyvíjajú, ako sú Movie Maker, Mathematics, Security Essentials a WebMatrix. Microsoft má preto (zlomyseľný) zvyk zastaviť vývoj slobodného softvéru po určitom čase. V najlepšom prípade je funkčnosť integrovaná do systému Windows alebo iného softvéru.

Mnoho bezplatných aplikácií môžete samozrejme navštíviť v oficiálnom obchode Microsoft Store. Tieto aplikácie (zvyčajne) nepochádzajú od samotného spoločnosti Microsoft a kvalitatívne a kvantitatívne sa obchod spoločnosti Microsoft nikde nenachádza v blízkosti obchodov App Store alebo Play Store. Softvér síce pochádza od spoločnosti Microsoft, avšak z trochu experimentálnej verzie „Microsoft Garage“. Stránka aj aplikácie sú zvyčajne v angličtine a v zásade stále v beta verzii, hoci sú zvyčajne stabilné. Môžete filtrovať podľa platformy (napr Web, Windows, Android, iOS a Xbox) a dátum vydania.

V tomto článku sa pozrieme na niekoľko aplikácií z tejto kolekcie, ale môžete sa pozrieť aj sami: pravidelne pribúdajú nové programy a aktualizácie.

Tip 02: Správcovská sada

Okamžite vrhneme silného kandidáta: sadu 74 nástrojov, ktorá je zameraná hlavne na pokročilejšieho (domáceho) správcu siete. Tvorcom nástrojov je vlastne Winternals, ale túto spoločnosť vlastní Microsoft už viac ako desať rokov.

Po rozbalení stiahnutého súboru zip nájdete množstvo súborov exe pre 32-bitovú aj 64-bitovú verziu systému Windows (napríklad PsInfo.exe a PsInfo64.exe). Jedná sa o prenosné nástroje, ktoré môžete zaviesť aj z USB kľúča.

Programy slúžia na rôzne účely: môžete ich použiť na vyžiadanie podrobných informácií o systéme, kontrolu spustených procesov, dôkladné odstránenie súborov, objavenie zdieľaných zdrojov, analýzu sieťového prenosu atď. Na spomínanej webovej stránke nájdete všetky nástroje uvedené osobitne, rozdelené do sekcií ako napr Súbor a disk, Sieť, Proces, Zabezpečenie a Systém. Kliknutím na každú hlavičku získate podrobnú spätnú väzbu a získate prehľad o dostupných parametroch príkazového riadku. Niektoré z nástrojov z tejto sady si však zaslúžia vašu bližšiu pozornosť. V krátkosti vám ich predstavíme v nasledujúcich dvoch tipoch.

Program Autoruns vám podrobne povie, ktoré aplikácie a procesy sa spustia automaticky

WSCC

Ak vám Microsoft Sysinternals Suite znie ako niečo, ale napriek tomu by ste chceli grafické rozhranie, z ktorého môžete všetky tieto nástroje ľahšie spustiť, potom si vašu pozornosť určite zaslúži prenosné WSCC (Windows System Control Center). Po rozbalení alebo nainštalovaní nástroja (32 alebo 64 bitov) sa na začiatku zobrazí iba grafický shell. Základné nástroje je však možné stiahnuť jednoduchým stlačením tlačidla a následne aktualizovať. Týka sa to celkovo približne 300 nástrojov. Celkom viac ako 74 kópií balíka Sysinternals Suite, ale približne 230 nástrojov môžete získať aj z iného balíka s názvom NirLauncher. Prepáčte, Microsoft.

Tip 03: Čierne bodky

Jedným z najpopulárnejších nástrojov z tejto sady je Autoruns pre Windows. Tento nástroj je možné stiahnuť aj samostatne a pre nadšencov je k dispozícii aj verzia príkazového riadku (Autorunsc).

Tento program sa hodí, keď chcete skontrolovať, ktoré aplikácie a procesy sa automaticky spúšťajú v systéme Windows, v prehľadávači a podobne. To môže pomôcť, keď sa napríklad Windows spustí podstatne pomalšie. Zabudovaný správca úloh systému Windows (karta Ctrl + Shift + Esc; Začiatok) vám to ukáže, ale Autoruns pracuje dôkladnejšie a je oveľa informatívnejší.

Pri spustení automatického spustenia sa predvolene zobrazia všetky položky „automatického spustenia“ zhromaždené na karte Naveky. Cez jednu z ďalších kariet, ako napr Prihlásiť sa alebo Plánované úlohy, môžete priblížiť na konkrétne podkategórie.

Z kontextového menu môžete vybranú položku dočasne deaktivovať (zrušiť začiarknutie), ale tiež ju natrvalo odstrániť (prostredníctvom služby) Odstrániť). Môžete tiež uložiť snímku (cez Uložiť / uložiť), ktoré môžete porovnať s inou situáciou prostredníctvom Súbor / Porovnanie. Ak nemôžete úplne vylúčiť možnosť, že jedna z položiek je škodlivá, môžete nechať automatickým spustením odoslať zistené položky spoločnosti VirusTotal. Ísť do Možnosti / Možnosti skenovania, začiarknite políčko vedľa Skontrolujte stránku VirusTotal.com a najlepšie tiež s Odoslať neznáme obrázky. Potvrďte opätovným skenovaním; v stĺpci VirusTotal vidíte, koľko antivírusových programov považuje tieto položky za škodlivé.

Tip 04: Analýza procesu

Zatiaľ čo Autoruns v skutočnosti zobrazuje (statický) prehľad aplikácií a procesov, ktoré sa nejakým spôsobom automaticky spúšťajú, Process Explorer vám poskytuje prehľad o procesoch, ktoré vo vašom systéme bežia, v reálnom čase. Kliknite pravým tlačidlom myši na položku v zozname a vyberte ju Vlastnosti. Zobrazí sa dialógové okno s niekoľkými kartami, ktoré okrem iného zobrazuje využitie procesora, GPU, disku a siete vybranej položky. Ikona zameriavacieho kríža na paneli nástrojov je tiež užitočná: ak ju nad oknom aplikácie pustíte, okamžite budete vedieť, ktorý proces na pozadí je s ňou spojený.

Process Monitor poskytuje ďalšie zaujímavé informácie a informácie v reálnom čase. Je to tak preto, lebo môžete zistiť, za ktorý disk, register alebo sieťovú aktivitu je program zodpovedný. Hneď ako vy File / Capture Events vyberte, nástroj zaznamená celú aktivitu systému do protokolu; počet udalostí sa zobrazuje v stavovom riadku. Znova kliknite Zachyťte udalosti preruší túto registráciu. Našťastie je na palube pomoc s rýchlym a cieleným prehľadávaním tohto rozsiahleho denníka. Rovnako tento nástroj obsahuje ikonu zameriavacieho kríža, ktorú môžete uvoľniť nad oknom aplikácie a zobraziť všetky informácie o tejto aplikácii. Alebo kliknete na ikonu filtra a vyberiete jednu alebo viac podmienok filtra, napríklad Názov procesu začína výrazom winword a potom Include. Samozrejmosťou je aj zabudovaná funkcia vyhľadávania, pomocou ktorej môžete vyhľadávať konkrétne položky.

Tip 05: Inštalačné médium

Ak chcete nainštalovať Windows 10 na PC, je najlepšie použiť program ako Media Creation Tool. Pri štarte si musíte vybrať medzi Aktualizujte tento počítač teraz a Vytvorte inštalačné médium [...] pre iný počítač. Prvá možnosť zaisťuje načítanie a inštaláciu najnovšej verzie systému Windows 10, pričom logicky vyberiete variant, na ktorý máte licenciu. Druhou možnosťou je vytvorenie inštalačného média pre iný počítač. Môže to byť USB kľúč, ale aj DVD alebo ISO súbor. Ten potom môžete sami umiestniť na hokejku alebo v prípade potreby prepojiť ako virtuálnu stanicu.

Výhodou nástroja Media Creation Tool je, že umožňuje bootovanie USB kľúčov pre použitie v systémoch bios aj uefi. Ak používate nástroj ako Rufus, musíte si túto voľbu urobiť sami nastavením zodpovedajúcich parametrov.

Tip 06: Multi myš

Na stole máte stolný počítač a notebook a možno máte aj server bežiaci na staršom počítači, ktorý je skrytý v skrini. Myš bez hraníc, nástroj z projektu Garage, umožňuje ovládať až štyri počítače so systémom Windows súčasne pomocou rovnakej klávesnice a myši. Zámerom je, aby ste si nástroj nainštalovali na „hlavný počítač“, ten s myšou a klávesnicou, kde si okamžite všimnete zobrazený názov počítača a bezpečnostný kód.

Nechajte okno otvorené a nainštalujte tento nástroj na svoje ďalšie počítače, kde zadáte rovnaký názov a kód počítača. V prípade potreby dáte firewallu povolenie na vytvorenie spojenia. Teraz by ste mali byť schopní ťahať ukazovateľ myši pred okrajom obrazovky vášho prvého počítača a bude sa pekne zobrazovať na obrazovke druhého počítača. V predvoľbách programu môžete kliknúť na kartu možnosti príp Ľahká myš na Zakázať dať; už nemôžete ťahať za okraj počítača. Ak chcete prepnúť na iný počítač, stlačte Ctr + Alt + F1, F2, F3 a F4. Príjemným doplnkom je, že schránka Windows je zdieľaná aj medzi počítačmi.

Myš bez hraníc vám umožní ovládať až štyri počítače PC s rovnakou klávesnicou a myšou

Tip 07: Foto presun

Photos Companion, tiež z projektu Microsoft Garage, je užitočný nástroj pre tých, ktorí používajú aplikáciu Windows 10 Photos a chcú pravidelne prenášať fotografie alebo videá z mobilného zariadenia do počítača. Toto si nestiahnete osobitne, ale spustíte to z aplikácie Fotky. Naštartujte ho, stlačte tlačidlo hamburgeru, zvoľte nastavenie a dať Náhľad na On. Na svoje mobilné zariadenie, kde si nainštalujete aplikáciu Photos Companion z oficiálneho obchodu s aplikáciami Apple alebo Android.

Po spustení očakáva qr kód; môžete ju vyvolať v aplikácii Fotografie na počítači pomocou tlačidla Import / Z mobilu cez Wi-Fi. Len čo naskenujete qr kód, môžete zvoliť požadované fotografie alebo videá - napríklad v tomto prehľade médií uvidíte aj prijaté fotografie WhatsApp. Klepnite na hotový preniesť fotografie alebo videá, ktoré mimochodom veľmi rýchlo fungujú. Nevýhodou je, že pri každej novej relácii musíte tento odkaz znova vytvoriť pomocou kódu qr.

Tip 08: Panoráma

Aj keď panoramatické fotografie môžete robiť pomocou vstavanej aplikácie v smartfóne alebo nie, môžete uprednostniť svoj dobrý (starý?) Digitálny fotoaparát a potom radšej zostaviť panorámy na základe čiastočne sa prekrývajúcich fotografií. Potom je tu pre vás Image Composite Editor (32 a 64 bitová verzia). Takúto panorámu môžete vytvoriť nielen z fotografií, ale aj z videozáznamov.

Kvôli pohodlie sa tu budeme držať fotografií. Najskôr vyberiete niekoľko vhodných fotografií a vyberiete (napríklad) Jednoduchá panoráma. Stlačte na StehTlačidlo: nástroj sa teraz pokúša zostaviť panorámu a umožňuje vám výber z rôznych metód projekcie, ako napr Valcovitý, Sférické a Perspektíva. Potom kliknite na Plodina a zachytiť požadované panoramatické kontúry. Nakoniec môžete výsledok uložiť v rôznych formátoch pomocou Exportovať na disk.

Pomocou doplnku Dictate sa môžete rozprávať s programami balíka Office

Tip 09: Hlasový záznamník

Pre používateľov MS Office je k dispozícii niekoľko bezplatných doplnkov, z ktorých niektoré sú po úspešnom skúšobnom období dokonca pridané do balíka Microsoft Office. Nadiktujte takúto aplikáciu. Táto diktátová funkcia je teraz súčasťou Wordu, PowerPointu a Outlooku. Pomocou tohto nástroja jednoducho zaznamenáte text, ktorý sa potom automaticky napíše do dokumentu. Akonáhle získate Diktovaťtlačidlo môžete začať diktovať. Nástroj rozumie aj obmedzenému počtu pokynov, ako napr Nový riadok a čiarka. Podľa jeho tvorcov tento nástroj dokáže pracovať s približne dvadsiatimi jazykmi a prekladá až do 60 jazykov v reálnom čase, avšak na našom testovacom počítači sa počet podporovaných jazykov ukázal ako čudný - a bohužiaľ - obmedzený na niekoľko variantov Angličtina, francúzština, nemčina, španielčina, portugalčina, taliančina a Čínština. Testovali sme angličtinu, francúzštinu a nemčinu, čo prinieslo veľmi solídne, ak nie bezchybné výsledky. Dúfajme, že holandský jazykový modul bude (opäť?) Čoskoro k dispozícii.

Tip 10: Ďalšie doplnky

Aplikácia Social Share je teraz tiež súčasťou balíka Office, konkrétne v PowerPointe je doplnok Social Share. Ako už názov napovedá, tento nástroj umožňuje ľahké zverejnenie (časti) vašej prezentácie, najmä na Facebooku a Twitteri. Najprv musíte autorizovať doplnok s týmito službami. Tento doplnok má najviac funkcií pre Facebook. Takto môžete nechať svoju prezentáciu previesť na film vrátane prechodov. Môžete tiež sledovať komentáre svojich priateľov z aplikácie PowerPoint.

Ak používate program Excel a bojujete s príručkami k funkciám programu Excel v iných jazykoch, ktoré nedokážete správne preložiť do holandčiny, potom vám ponúka východisko doplnkový prekladač funkcií pre Excel (Office 365). Inštalácia doplnku umiestni na pásku ďalšiu sekciu: Funkcia Prekladač. Kliknite tu Prekladateľ, objaví sa okno s dvoma vstupnými poľami. Mali by ste zadať alebo vložiť vzorec do jedného poľa a po stlačení tlačidla sa preložený vzorec zobrazí v druhom poli. Cez ikonu ozubeného kolieska môžete nastaviť požadovaný zdrojový a cieľový jazyk, kde si môžete vybrať z niekoľkých desiatok jazykov.

Pozorovanie hviezd

Je potrebné spomenúť aj Microsoft WorldWide Telescope (WWT). Aj keď je k dispozícii aj klient systému Windows, WWT je spočiatku webová aplikácia, ktorú môžete úplne prehliadať vo svojom prehliadači. WWT vám umožňuje preskúmať vesmír na základe skutočných snímok urobených pomocou najpokročilejších ďalekohľadov. Môžete vybrať konkrétne vesmírne objekty, ale je tiež možné sledovať prehliadky so sprievodcom a vytvoriť si vlastné. Na YouTube nájdete rôzne inštruktážne videá.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found