Ako

Všetko, čo potrebujete na streamovanie zvuku

V dnešnej dobe už neprehráte hudbu z CD. Máte predplatné streamovacej zvukovej služby a prehrávate obsah bezdrôtovo zo smartphonu do zosilňovača. Na to samozrejme potrebujete správne vybavenie. V tomto článku si môžete prečítať, ako funguje streamovanie zvuku, ktoré služby na to môžete použiť a aké je na to najlepšie vybavenie.

Tip 01: Streamovanie zvuku

Streamovanie znamená, že bezdrôtovo odosielate obsah z počítača, smartphonu alebo tabletu do prijímača. Takýmto prijímačom môže byť zosilňovač, ale aj televízor alebo špeciálne zariadenie, ktoré zavesíte na reproduktor. Na streamovanie hudby je k dispozícii niekoľko protokolov a tieto protokoly často nie sú navzájom kompatibilné. Tieto bezdrôtové protokoly je možné odosielať do prijímacích zariadení rôznymi spôsobmi, najbežnejšie cez WiFi alebo Bluetooth.

Streamovanie zvuku je však bez dobrých aplikácií neúplné. Aby ste mohli streamovanú hudbu využívať naplno, musíte mať na svojom pevnom disku veľkú zbierku zvukových súborov alebo si musíte predplatiť službu streamovania hudby. Spotify je najznámejšia streamovacia hudobná služba, ale mnoho používateľov majú aj služby ako Deezer, Apple Music, Tidal a Hudba Google Play. Každá aplikácia má podobnú databázu, existujú však malé rozdiely. Kvalita prehrávania sa môže líšiť aj podľa ponúkaných služieb alebo predplatného. Všetky úvahy uvedené v tomto kontrolnom zozname podrobne rozpracujeme.

Streamujte do zosilňovača, televízora alebo špeciálneho zariadenia, ktoré zavesíte na reproduktor

Tip 02: Wifi alebo bluetooth

To, či budete streamovať cez WiFi alebo Bluetooth, silno závisí od vašich želaní. Ak chcete streamovať iba v domácnosti, zvyčajne je najlepšou voľbou Wi-Fi, pretože je stabilná a má oveľa dlhší dosah ako Bluetooth. V prípade Bluetooth musí byť odosielajúce a prijímajúce zariadenie blízko seba. Steny a okná do značnej miery ovplyvňujú dosah a pred použitím je potrebné spárovať zariadenia Bluetooth. Funguje to nasledovne. Na svojom iPhone alebo iPade zapnete bluetooth cez Nastavenia / Bluetooth a klepnite na zariadenie zobrazené v zozname. Keď sú zariadenia navzájom spárované, môžete odosielať hudbu z vášho iPhone do prijímajúceho zariadenia. Na zariadení s Androidom nájdete ponuku bluetooth na adrese Nastavenia / Siete / Bluetooth, párovanie funguje rovnako.

WiFi má oveľa väčší dosah a nemusíte vzájomne pripájať zariadenia. Jednoducho sa uistíte, že sú obe zariadenia pripojené k rovnakej sieti. Potom môžete streamovať hudbu z jedného zariadenia do druhého. Ak chcete streamovať hudbu zo smartphonu do mobilného reproduktora vonku, deje sa to cez bluetooth, pretože vo väčšine prípadov nemáte k dispozícii sieť WiFi a zostanete blízko reproduktora. V nasledujúcich tipoch si najskôr rozoberieme možnosti WiFi, v tipe 7 sa pozrieme podrobnejšie na bluetooth.

Tip 03: Streamujte lacno

Jednoznačne najlacnejšie riešenia pochádzajú od dvoch významných hráčov: Apple a Google. Apple má protokol AirPlay, Google nazýva jeho protokol Cast. V obidvoch prípadoch si kúpite špeciálne zariadenie, ktoré môžete zavesiť na svoje existujúce zvukové zariadenie. Signál zo svojho smartphonu prenášate cez WiFi do zariadenia AirPlay alebo Chromecast, ktoré ho potom prenáša napríklad na reproduktor, zosilňovač alebo televíziu. Tieto možnosti bohužiaľ nie sú navzájom kompatibilné: signál AirPlay nemôžete streamovať do zariadenia Google Cast. Viac informácií o AirPlay v hrote 4 a o obsadení v hrote 5.

Ďalším menom, ktoré často vidíte, je Spotify Connect. Toto je protokol, ktorý umožňuje prenos hudby z jedného zariadenia Spotify do druhého. Ak ste na smartfóne prihlásení do služby Spotify, môžete napríklad poslať zvuk do počítača pomocou služby Spotify. Potrebujete prémiové predplatné služby Spotify Connect. Spotify Connect nefunguje iba na vašom PC, smartfóne alebo tablete, niektoré reproduktory teraz tiež podporujú Spotify Connect. Signál odosielate cez vašu WiFi sieť.

AirPlay, Google Cast a Spotify Connect nie sú bohužiaľ navzájom kompatibilné

Tip 04: AirPlay

Ktorú z týchto možností by ste si však mali zvoliť teraz? AirPlay a Google Cast budeme diskutovať osobitne. AirPlay je najlepšia voľba, ak máte doma veľa produktov Apple. Nemusíte inštalovať žiadny ďalší softvér, pretože AirPlay je v predvolenom nastavení podporovaný na zariadeniach iPhone, iPad a Mac. Na streamovanie hudby do zosilňovača alebo reproduktora potrebujete AirPort Express. Toto je biela skrinka, ktorú pripojíte k sieti WiFi. Vzadu nájdete pripojenie mini jack, pomocou ktorého môžete pomocou kábla vytvoriť pripojenie k vášmu zosilňovaču alebo reproduktoru.

Teraz potiahnite prstom nahor po svojom iPhone a odhalte sivý ovládací panel. Druhá karta sa volá Hudba a v dolnej časti vyberte ikonu AirPort Express. Všetok zvuk z vášho iPhone sa teraz odosiela na AirPort Express, čo tiež znamená, že sa preposielajú oznámenia z aplikácií. Ak chcete streamovať zvuk iba z konkrétnych aplikácií, môžete to urobiť zo samotnej aplikácie. Napríklad v Spotify klepnite na Zariadenia k dispozícii. Ak sa vo vašej sieti Wi-Fi nachádzajú zariadenia kompatibilné s AirPlay, uvidíte ich teraz v zozname a môžete do nich streamovať hudbu. Ďalšou možnosťou je nákup použitej Apple TV. Najnovšia Apple TV už nemá zvukový výstup, staršie modely áno. Okrem zvuku môže toto zariadenie prijímať obrázky aj z vášho zariadenia iPhone, iPad alebo Mac. Apple TV pripojíte k televízoru pomocou kábla HDMI a digitálny zvukový výstup sa pripojí k zosilňovaču pomocou digitálneho vstupu cez kábel Toslink. Zvukový kábel nie je súčasťou dodávky oboch zariadení. Streamovanie cez AirPlay je možné aj cez Windows, ale iba z iTunes.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found