Ako

Premeňte svoj starý počítač na server ESXi

Vďaka tabletu a smartphonu veľa počítačov práši v rohu. Ak to ešte nie je veľmi starý systém, môžete ho pomocou niekoľkých krokov zmeniť na server ESXi. Môžete na ňom používať viac operačných systémov súčasne.

V tomto článku vysvetľujeme, ako nastaviť počítač ako server ESXi a aké možnosti ponúka. Na to používame iba slobodný softvér. Predtým, ako začneme s inštaláciou, vysvetlíme dôležité koncepty a pripravíme niekoľko vecí, aby sme sa neskôr vyhli prekvapeniam. Prečítajte si tiež: 13 tipov na nový život vášho starého počítača.

01 Holý kov

Najznámejšou formou virtualizácie je tzv. Hostiteľská virtualizácia. Jeden alebo viac virtuálnych strojov vytvoríte nad operačným systémom Windows alebo Linux pomocou virtualizačného programu. Táto forma virtualizácie má množstvo neriešiteľných nevýhod. Napríklad operačný systém počítača PC spotrebuje značnú časť procesora a pamäte, čo zostáva menej pre virtuálne stroje. Príslušný operačný systém musíte tiež vždy zabezpečiť a aktualizovať. Existuje ďalší druh virtualizácie, ktorý nazývame „virtualizácia bez použitia kovov“, ktorý nemá tieto nevýhody. V tomto scenári neexistuje podkladový operačný systém, virtualizačný softvér si nainštalujete priamo na holý počítač.

02 VMware ESXi

Najznámejším softvérom na virtualizáciu bare metal je ESXi od spoločnosti VMware. Používajú ho všetky významné spoločnosti a vo svojich najkritickejších prostrediach. ESXi je veľmi robustný a napriek tomu ľahko použiteľný. ESXi je navyše zadarmo, čo ho robí atraktívnym na použitie doma. Pred konverziou z vlastného počítača na server ESXi je treba pamätať a brať do úvahy iba jednu dôležitú vlastnosť: na serveri ESXi nemôžete pracovať iba s počítačom! Na používanie virtuálnych strojov na serveri ESXi vždy potrebujete iné zariadenie (iný počítač alebo tablet).

V časti 5 si ukážeme, kam stiahnuť ESXi, najskôr však urobíme nejaké prípravy.

03 Systémové požiadavky a BIOS

Minimálne systémové požiadavky ESXi sú skromné: 256 GB pevný disk alebo SSD, 64-bitový dvojjadrový procesor a 4 GB RAM. Ale: viac pamäte je obzvlášť vítaná. V systéme BIOS musíte povoliť aj dve techniky. Na začiatku počítača stlačte kláves DEL alebo F2 (alebo ľubovoľný kláves vo vašom systéme) a vstúpte do systému BIOS. Prejdite do nastavení procesora a vyhľadajte výrazy ako napr Technológia NX, Podpora XD alebo Vykonať zakázať bit. Nastaviť tieto možnosti Povolené. Nazýva sa tiež možnosť Virtualizačná technológia Intel (Intel VT) alebo Virtualizačná technológia AMD (AMD-V) musí na Povolené stáť.

04 Zálohovanie

Pred inštaláciou ESXi dôrazne odporúčame zálohovať celý počítač. V každom prípade bude pevný disk, na ktorý inštalujete ESXi, počas inštalácie vymazaný. V prípade, že je pripojených viac diskov: pri takejto inštalácii je celková záloha (obraz) vždy lepšia. Na vytvorenie zálohy použite program Acronis True Image Home alebo iný dobrý zálohovací program a pred pokračovaním ho skontrolujte!

Multiboot ESXi

Ak chcete tiež mať možnosť používať počítač ako obvykle, zvoľte „hardvérový multiboot“. Za týmto účelom pred inštaláciou ESXi odpojte existujúci pevný disk alebo SSD a pripojte nový disk alebo (najlepšie) SSD. Potom nainštalujte ESXi. Ak chcete počítač neskôr použiť, znova pripojte pôvodné disky. Alebo pripojte všetky disky a pri spustení vyberte disk so systémom Windows alebo s ESXi.

05 Stiahnite si ESXi

Ak chcete stiahnuť ESXi z VMware, musíte si vytvoriť účet. Prejdite na tento web a kliknite na Stiahni teraz. Prihláste sa alebo vytvorte nový účet cez Vytvoriť účet. Ak ste prihlásený, dostanete sa priamo na stránku Licencia a stiahnutie. Prevezmite licenčný kód, budete ho neskôr potrebovať. Kliknite na Obrázok ISO ESXi (obsahuje nástroje VMware) na Ručné stiahnutie a urobte to isté Klient VMware vSphere. Uložte obidva súbory do počítača. Vložte prázdne CD do napaľovačky CD a otvorte Windows Explorer. Prejdite na súbor ISO a kliknite naň pravým tlačidlom myši, vyberte Napáliť obrazový súbor disku. Začiarknite políčko Po napálení disk skontrolujte a potvrďte pomocou Horieť. Po dokončení vyberte disk CD a pomocou zvýrazňovača diskov CD na ňu napíšte, že ide o inštalačný disk VMware ESXi 6.0.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found