Ako

Zrýchlite a vylepšite Windows 10 v 15 krokoch

To sa nedá poprieť: keď naštartujete počítač s úplne novou inštaláciou Windows, všetko beží pekne a rýchlo. O pár mesiacov neskôr, keď sa všetko začne spomaľovať, ste však oveľa menej nadšení. Ak sa vám nepáči úplne nová inštalácia systému Windows, existuje našťastie veľa menej radikálnych vylepšení, ktoré môžu vašim reláciám Windows vrátiť rýchlosť. Windows 10 môžete zrýchliť v 15 krokoch.

Tip 01: Kritický pohľad

Po internete koluje množstvo tipov a trikov, ktoré sľubujú, že váš počítač so systémom Windows bude rýchlejší a lepší. S týmto však musíte byť opatrní! Kvalita týchto vylepšení sa líši od použiteľnej až po úplne smiešnu. Existujú aj niektoré, ktoré znižujú stabilitu vášho systému.

Nenechajte sa tiež zlákať na kúpu nástroja na optimalizáciu jedným kliknutím. Takýto program často funguje ako „čierna skrinka“, v ktorej ako používateľ máte malý alebo žiadny prehľad o tom, čo presne aplikácia robí, takže neviete, ako zrušiť určité akcie, ak sa niečo pokazí. Máme teda väčšie šťastie pri zákrokoch, pri ktorých držíte opraty pevne vo svojich rukách. V tomto článku uvádzame veľmi odlišné tipy, počnúc BIOSom a hardvérom. Pokiaľ nie je uvedené inak, tipy sa v zásade vzťahujú na systémy Windows 7, 8 (.1) aj 10.

Tip 02: Režim AHCI

Poďme k veci: okrem pridania ďalšej pamäte RAM (v systéme náročnom na pamäť) je nahradenie pevného disku diskom SSD jedným z najlepších opatrení na zaistenie rýchlejšieho fungovania systému na jeden pokus . Najskôr skontrolujte v systéme BIOS, či je režim SATA nastavený správne: samozrejme za predpokladu, že ste disk SSD pripojili k radiču SATA. Väčšina diskov SSD pracuje rýchlejšie, keď je tento režim zapnutý AHCI Namiesto (je nastavené (Advanced Host Controller Interface))Nativní alebo Štandardné) IDE. Môžete tiež aktivovať režim RAID (ak je k dispozícii), ale je to samozrejme užitočné, iba ak túto funkciu potrebujete (a ak máte aspoň dva disky). Dôležitou výhodou režimu AHCI (a režimu RAID) je, že podporuje NCQ. To znamená Native Command Queuing, čo znamená, že radič optimalizuje poradie príkazov na čítanie a zápis. Dávať pozor na! Tento režim nemeňte iba na fungujúcom systéme: takýto prepínač znamená, že budete musieť preinštalovať systém Windows.

Tip 03: Optimalizácia SSD

Už máte SSD? Potom ste už mali solídnu optimalizáciu. Nezaškodí však skontrolovať množstvo nastavení, vďaka ktorým bude váš SSD disk o niečo rýchlejší. Najmä ak ste transplantovali existujúcu inštaláciu systému Windows na jednotku SSD, radšej skontrolujte, či je rozdelenie správne „zarovnané“. Vychýlenie koniec koncov znižuje výkon a životnosť vášho disku SSD. Obnoviť to môžete napríklad pomocou nástroja Minitool Partition Wizard Free. Kliknite pravým tlačidlom myši na disk SSD a vyberte si Zarovnať všetky oddiely.

Skontrolujte tiež, či je aktivovaná funkcia TRIM, pretože zvyšuje výkon vášho SSD. Ak to chcete urobiť, otvorte príkazový riadok a spustite nasledujúci príkaz: sk Vyhlásenie o správaní fsutil disabledeletenotify. Máš DisableDeleteNotify = 0 vo výsledku je TRIM skutočne aktívny. Ak je hodnota 1, stále môžete príkazom aktivovať TRIM sada správania fsutil disabledeletenotify 0.

SSD? Potom sa uistite, že máte správne zarovnané oddiely!

Tip 04: Defragmentácia

Pokiaľ nie je disk extrémne silno fragmentovaný, čo znamená, že veľké množstvo súborov je uložených v nesusediacich klastroch, defragmentácia pevného disku vám v dnešnej dobe neprinesie veľké zvýšenie rýchlosti. Ignorujte teda všetky webové stránky, ktoré dnes tvrdia opak. Možno by ste mohli nechať skontrolovať svoj systém na fragmentáciu, ale takáto funkcia je už zabudovaná v systéme Windows: Windows každý týždeň kontroluje vaše klasické pevné disky. Defragmentácia na SSD je však pre hardvér zlá, našťastie sú verzie Windows od 7 a vyššie dostatočne inteligentné na to, aby defragmentáciu na SSD nevykonávali (operácia TRIM a to je v poriadku). Pre istotu skontrolujte okno Windows Optimize Drives, či Stredný typ skutočne na vašich jednotkách SSD SSD (pevný-štátny pohon) je nastavený. Ak nie, skontrolujte, či systém BIOS správne rozpoznal jednotku SSD.

Tip 05: Štartéry automobilov

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa systém Windows časom spustí pomalšie, sú programy, ktoré sa automaticky spúšťajú v systéme Windows a bežia na pozadí. Ľudia sa niekedy nechajú zlákať vyskúšať všetky druhy slobodného softvéru ...

Teraz môžete taký automatický spúšťací softvér zistiť pomocou príkazu msconfig (Windows 7) alebo prostredníctvom zabudovaného správcu úloh (Windows 8 a 10: stlačte Ctrl + Shift + Esc). V obidvoch prípadoch otvorte kartu Začiatok. Pohodlnejším nástrojom je tiež Rýchle spustenie. Nezabudnite však pri inštalácii zrušiť začiarknutie tejto možnosti Glary Utilities inštalovať, inak nainštalujete viac, ako ste zamýšľali. Po spustení tohto nástroja sa dostanete na kartu Štartovacie programy prehľad týchto štartérov automobilov. Ak ste si istí, že položku už nepotrebujete, posuňte jazdec do polohy Vypnutý. Alternatívou je kliknúť na šípku vedľa takéhoto tlačidla a Spomaliť , po ktorom určíte, o koľko sekúnd (od 30 do 270) by sa malo spustenie tejto položky oneskoriť. Pri troche šťastia si môžete v okne prečítať aj to, čo si o tom myslia ostatní používatelia, ale v prípade pochybností je lepšie si spätnú väzbu vygoogliť sami.

Mimochodom, nájdete na karte Plánované úlohy ešte viac položiek. Pochádzajú z Windows Plánovač úloh: nájdete ho, ak hľadáte plánovač úloh v systéme Windows. Pretože Plánovač úloh poskytuje viac informácií o týchto položkách, je lepšie si to zariadiť prostredníctvom samotného systému Windows. To platí aj pre položky na kartách Programové služby a Služby systému Windows (viď ďalší tip).

Príliš veľa automaticky sa spúšťajúcich programov je katastrofických pre hladko fungujúci systém

Tip 06: Služby

Je bežné, že na priemernom počítači so systémom Windows je spustených niekoľko desiatok služieb, procesy na pozadí systému Windows a určité aplikácie. Ako už bolo spomenuté, prehľad o tom nájdete aj prostredníctvom nástroja Rýchle spustenie, ale zabudovaného modulu Windows Služby je informatívnejší. Spustíte ho stlačením klávesu Windows + R a príkazu služby.msc Ktoré sa majú vykonať. Kliknite na službu a vyberte si Vlastnosti, po ktorom kliknete na kartu Všeobecné to Typ spustenia sa môže zmeniť. Nastaviť na Ručne, služba sa spustí iba v prípade potreby. Voliteľne môžete zvoliť službu, ktorá je potrebná, ale nemusí byť nevyhnutne k dispozícii pri štarte Automaticky (oneskorený štart). Pamätajte, že s tým nebudete experimentovať náhodne: niektoré služby sú koniec koncov nevyhnutné a môžu spôsobiť zlyhanie systému Windows, ak ho vypnete. Ak máte pochybnosti, vyhľadajte ďalšiu spätnú väzbu v službe Google.

Užitočnou stránkou je stránka Black Viper, pretože tu získate prehľad všetkých služieb systému Windows pre takmer každú predstaviteľnú edíciu systému Windows. Posuňte sa nadol po stránke verzie systému Windows, kým sa nezobrazia stĺpce. Potom kliknite na tlačidlo Šou / skryť stĺpce a v prípade potreby odstráňte začiarknutie VÝCHODNÉ [Verzia systému Windows] pre verziu systému Windows (napr. Enterprise), ktorú nemáte. Stĺpec Vyladené Prehľad je obzvlášť zaujímavý pre tých, ktorí chcú deaktivovať čo najviac nadbytočných nastavení, ale tento stĺpec nie je k dispozícii pre každú verziu.

Tip 07: Aplikácie na pozadí

Po Apple a Google prepadlo kúzlo natívnych „univerzálnych aplikácií“ aj Microsoft, a to natoľko, že ich začína pevne presadzovať aj v najnovších verziách Windows. Mnoho aplikácií v systéme Windows 10 je predvolene spustených dokonca na pozadí, aj keď ste ich sami nespustili. To má výhodu v tom, že sú k dispozícii o niečo rýchlejšie, ale zároveň tak zbytočne míňajú systémové prostriedky. Môžete však určiť, ktoré z týchto aplikácií sú spustené na pozadí. Otvorte ponuku Štart systému Windows a vyberte ikonu nastavenie a choď do sekcie Ochrana osobných údajov. Posuňte zobrazenie nadol a vyberte Pozadie-aplikácie. Prepnite prepínač do polohy od ak ho už nechcete mať aktívny na pozadí, môže to byť užitočné aj vtedy, ak chcete na svojom notebooku ušetriť energiu.

Tip 08: Automatická registrácia

Je pravdepodobné, že systém Windows vás požiada o heslo pri každom spustení, aj keď ste jediným používateľom. Ak sa vám zdá táto ochrana zbytočná, môžete ju aj deaktivovať, aby sa systém Windows mohol správne reštartovať. Stlačte kláves Windows + R a spustite príkaz netplwiz od. Vyberte požadované používateľské meno a zrušte jeho začiarknutie Používatelia musia na používanie tohto počítača uviesť používateľské meno a heslo a stlačte Uplatňovať. Zadajte príslušné heslo (2x) a potvrďte pomocou Ok. Odteraz sa už nemusíte prihlasovať do systému Windows. Rovnakým spôsobom môžete tiež obrátiť tento postup.

Zdá sa vám tiež zbytočné pýtať si heslo, keď sa počítač prebudí z režimu spánku, otvorte ponuku Štart systému Windows a vyberte ikonu nastavenie a choď do sekcie Účty. Vyberte Možnosti prihlásenia a vyber si Nikdy pri registrácii vyžadovať.

Tip 09: Rýchle spustenie

Windows 10 má zabudované zariadenie, ktoré zaisťuje, že keď je systém vypnutý, všetky aplikácie sú zatvorené a užívatelia sú odhlásení, ale zároveň sa aktuálny stav systému (s naloženým jadrom a ovládačmi) uloží do „spánkového súboru“ „. Teraz, keď počítač znova zapnete, vaša RAM sa jednoducho naplní snímkou ​​v danom spánkovom súbore, takže sa môžete veľmi rýchlo dostať na prihlasovaciu obrazovku. Táto funkcia je predvolene zapnutá, ale nezaškodí skontrolovať, či je to tak aj vo vašom systéme. Vyhľadajte v systéme Windows energie a spustiť to Správa napájania na.

kliknite na Ovládajte správanie tlačidiel napájania, a vedľa neho začiarknite políčko Quick Boot prepínač. Ak je to potrebné, vyberiete si najskôr nastavenie zmeny, ktoré momentálne nie sú k dispozícii. Potvrďte pomocou Ukladajú sa zmeny. Nezabudnite, že tento režim má tiež niekoľko nevýhod. Je možné, že sa určité aktualizácie systému nenainštalujú správne, ale môžete to vyriešiť reštartovaním systému. V tomto režime je tiež pevný disk „uzamknutý“, čo môže spôsobiť problémy, ak sa pokúsite získať prístup k svojej jednotke z iného operačného systému pomocou funkcie dual boot. V niektorých systémoch preto nemôžete dosiahnuť svoj BIOS (UEFI), riešenie tu môže ponúknuť aj reštart.

Rýchle spustenie šetrí čas, ale nie je to bez jeho nevýhod

Tip 10: Vysoký výkon

V predvolenom nastavení je plán napájania vášho systému nastavený na Vyvážený, čo znamená, že Windows sa snažia nájsť rovnováhu medzi optimálnym výkonom a energeticky efektívnym systémom. Existujú však aj iné harmonogramy a je tiež možné upraviť harmonogram podľa vášho vlastného názoru. Ak to chcete urobiť, znova ho otvoríte Správa napájania (pozri predchádzajúci tip). Ak chcete dosiahnuť, aby to bolo mimoriadne hospodárne (napríklad aby ste šetrili batériu svojho notebooku), časový harmonogram nájdete tu Úspora energie Vyberám. V kontexte tohto článku sa zameriavame hlavne na rýchlejší systém: kliknite na Zobraziť ďalšie plány a vyberte Vysoký výkon. Ak chcete vykonať úpravy, kliknite na ikonu Zmeňte nastavenie plánu, potom sa rozhodnete, kedy sa obrazovka vypne a počítač prejde do režimu spánku. kliknite na Pokročilé nastavenie energie zmeniť pre ešte viac možností. Týmto spôsobom máte prístup Pevný disk uveďte po akej dobe (nečinnosti) môže byť disk vypnutý a máte k nemu prístup Správa napájania procesora uveďte, aké môže byť minimálne zaťaženie procesora; Včela Vysoký výkon je to štandard 100%.

Registerset

Existuje veľa nastavení registra, ktoré majú tak či onak (mierne) dopad na výkon vášho systému Windows. Teraz môžeme vymenovať a komentovať všetky, ale na stránke AskVG to už urobili. Na tejto stránke hovoria o „pre Windows 7“, ale nedávajte sa na to zamerať, pretože štrnásť vylepšení uvedených v registroch platí rovnako dobre pre Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 a 10. Všetky vylepšenia sú prehľadne vysvetlené. a pre tých, ktorí to nevidia, sa samotné úpravy vykonávajú prostredníctvom editora databázy Registry (kláves Windows + R, príkaz regedit): nájdete tu aj odkaz na stiahnutie hotového skriptu. Po rozbalení zip súboru stačí dvojité kliknutie Vylepšenia registra, vďaka ktorým bude systém Windows rýchlejší (potom musíte potvrdiť), aby sa zmeny prejavili. Prostredníctvom programu Poznámkový blok môžete najskôr zobraziť (a upraviť) skript, ak chcete. Dvojitým kliknutím na Obnoviť predvolené nastavenia.reg vždy sa môžete vrátiť do pôvodného stavu.

Tip 11: Zatvorte rýchlejšie

Vypnutie počítača v systéme Windows si vyžaduje niekoľko kliknutí myšou. To sa dá urobiť trochu rýchlejšie a dvoma spôsobmi. Týmto spôsobom môžete na plochu umiestniť skratku, pomocou ktorej môžete systém Windows okamžite zavrieť. Kliknite pravým tlačidlom myši na plochu na prázdnom mieste a vyberte možnosť Nové / Skratka. Včela Zadajte umiestnenie položky naplňte svoje % windir% \ System32 \ shutdown.exe / s / t 0 v. Tu môžete pridať aj parameter / f nezabudnite však, že spustené aplikácie budú nútené ukončiť sa bez upozornenia používateľa. Stlačte Ďalší, dajte svojej skratke meno a skončte s Dokončené: Odkaz sa teraz zobrazí na pracovnej ploche. Počas takejto procedúry vypnutia dáva Windows procesom na pozadí možnosť správne sa vypnúť, tento časový limit však môžete skrátiť pomocou lišty registra. Stlačte Kláves Windows + R a vstúpte regedit od.

Prejdite na HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Control. Dvakrát kliknite na WaitToKillServiceTimeout a znížte hodnotu na napr 3000 (milisekundy). Ak táto úprava neočakávane spôsobí problémy, môžete ju zvýšiť (krok za krokom) o 1 000.

Tip 12: Špeciálne efekty

Oko používateľa Windows tiež niečo chce, ale uvedomte si, že všetko to, čo „očný cukrík“ vyžaduje od vášho systému o niečo viac. Najmä v trochu staršom systéme s menej veľkorysými systémovými prostriedkami a staršej verzii systému Windows to môže trochu spomaliť. Vy sami sa však rozhodnete, ako krásne by mal Windows vyzerať. Stlačte kláves Windows + R a spustite príkaz sysdm.cpl od. Otvorte kartu Pokročilé a stlačte horné tlačidlo nastavenie. Na základe určeného výkonu vášho systému už samotný Windows má Vyberte automaticky a začiarknutie najvhodnejších (zo 17 dostupných) možností. Existujú však aj dve sady predvolieb: Najlepší výhľad a Najlepší výkon: prvá jednoducho vyberie všetky možnosti, druhá žiadna. Chcete sa však sami rozhodnúť, ktoré možnosti chcete aktivovať, ako napr Animácie na paneli úloh, Zobraziť priehľadný výrez, Uložiť miniatúry náhľadov panela úloh, Zobraziť tieň pod ukazovateľom myšiatď. Potvrďte svoje voľby pomocou Ok.

Tip 13: Vymažte programy

Windows a vaše aplikácie potrebujú dostatok voľného miesta na disku, aby fungovali hladko a spoľahlivo. Tí, ktorí si musia vystačiť so skromným SSD, sa môžu rýchlo popasovať s plným diskom. Možným dôsledkom je, že už nie je možné nainštalovať žiadne ďalšie aktualizácie (správne). Najskôr môžete odstrániť všetky nadbytočné aplikácie. To je možné vykonať z ovládacieho panela systému Windows, ale nástroj ako Revo Uninstaller ide ešte dôkladnejšie (tiež odstránením nepoddajných zvyškov na disku a v registri). V takom prípade najlepšie zvoľte spôsob odstránenia Priemerná. (O niečo staršiu) bezplatnú verziu nájdete na webovej stránke prostredníctvom karty K stiahnutiu. Môžete si však tiež zvoliť 30-dňovú skúšobnú verziu alebo si kúpiť platenú verziu.

Crapware

Ak máte nový počítač s predinštalovanou verziou systému Windows, je pravdepodobné, že je plný nadbytočných aplikácií, ktoré sa často ťažko odstránia. Takéto nástroje nielenže spomaľujú spustenie vášho systému, ale pravidelne na vás útočia reklamami a môžu dokonca spôsobiť nestabilitu vášho systému. Namiesto toho, aby ste sa ich snažili odstraňovať jeden po druhom, spustite na nich bezplatný nástroj ako PC Decrapifier. Po krátkej analýze tento nástroj kategorizuje zistené aplikácie na tri karty: Odporúčané, Otázne a Všetko ostatné. V zásade môžete nástroje na prvej karte odstrániť bez problémov, pri druhej najskôr skontrolujete, ktoré si chcete ponechať.

Tip 14: Vyčistite dáta

Keď odstránite všetky nepotrebné aplikácie a na disku je stále nedostatok miesta, budete musieť vyčistiť dátové súbory, ako sú veľké súbory na stiahnutie alebo veľké videosúbory. Bezplatné nástroje ako SpaceSniffer a SequioaView vám pomôžu rýchlo vystopovať najväčších lovcov vesmíru pomocou grafického znázornenia disku. Môžete tiež pokojne pustiť zabudovanú funkciu Čistenie disku systému Windows na disku: stlačte kláves Windows + R a spustite príkaz cleanmgr od. Môžete tiež použiť čistiaci program, ako je bezplatný CCleaner, na vyčistenie všetkých druhov nadbytočných súborov z Windows a všetkých druhov aplikácií.

Ak systém vždy úplne vypnete a nepotrebujete pohotovostný režim, môžete odstrániť aj skrytý systémový súbor hiberfil.sys odstrániť. Môžete to urobiť nasledovne: kliknite pravým tlačidlom myši na Príkazový riadok z ponuky Štart systému Windows a vyberte Ako správca vykonávať. Potom spustite nasledujúci príkaz: powercfg -h vypnuté. Potvrďte pomocou Zadajte (Pohotovostný režim môžete kedykoľvek znova aktivovať pomocou powercfg -h zapnuté).Úložný priestor je zhruba ekvivalentný vašej internej pamäti.

Nie je potrebný pohotovostný režim? Potom rýchlo ušetrite 2 GB miesta na disku!

Tip 15: Aktualizácie

Aktualizácie ovládačov a firmvéru niekedy pridávajú funkcie, ale veľmi často tiež zlepšujú stabilitu alebo rýchlosť príslušného hardvéru. Najmä pri grafických kartách je to často veľmi opatrné. Ovládače, ktoré si stiahnete prostredníctvom služby Windows Update, sa bohužiaľ nie vždy javia ako optimálne, a preto je lepšie pravidelne vyhľadávať na stránkach výrobcu grafickej karty vhodné aktualizácie. Tiež vám odporúčame pravidelne kontrolovať aktualizácie firmvéru smerovača a NAS. Pred inštaláciou je rozumné skontrolovať stránku výrobcu, aby ste zistili, aké vylepšenia má takáto aktualizácia firmvéru pre vaše zariadenie k dispozícii, a mali by ste si tiež vyhľadať možné (negatívne) skúsenosti ostatných používateľov.

Hranie

Ako hráč samozrejme vždy hľadáte najlepšie skúsenosti a potom sami sebe dlžíte pravidelné prehľadávanie internetu (napríklad cez Steam, komunity používateľov alebo sociálne médiá) pri hľadaní „používateľských režimov“ (úprav). U mnohých hier sa pravidelne objavujú nové úpravy, ktoré nielen vylepšujú vzhľad vašich obľúbených hier alebo poskytujú ďalšie funkcie, ale tiež ich robia rýchlejšie a stabilnejšie.

Správa písma

Samotný váš systém to nespraví rýchlejšie, ale tí, ktorí veľa pracujú s Office, môžu nepochybne profitovať zo zmenšeného a tým aj usporiadanejšieho písma. Najjednoduchší spôsob, ako vyradiť nepotrebné písma, je bezplatný nástroj, ako je NexusFont (k dispozícii aj ako prenosná aplikácia). Program zobrazuje všetky nainštalované písma na základe (vlastnej) vzorovej frázy. Jedno alebo viac písiem môžete odstrániť jednoduchým výberom a výberom možnosti Odinštalovať z kontextovej ponuky. Dávajte pozor, aby ste neodstránili písma, ktoré vyžaduje Windows alebo aplikácie. Jedná sa najmä o rodiny fontov Arial, Courier (nové), Lucida, Modern, MS (Sans) Serif, Roman, Script, Segoe, Small Fonts, Symbol, Tahoma, Times New Roman, Webdings a Wingdings. V každom prípade by bolo dobré dočasne skopírovať písmo do záložného priečinka pred jeho odstránením v NexusFont. Urobíte to z kontextového menu v NexusFont s možnosťou Kopírovať do priečinka.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found