Ako

Takto predávate veci cez Facebook Marketplace

Ak chcete predávať veci online, môžete roky navštevovať stránky eBay a holandský Marktplaats.nl. Už nejaký čas pribudla nová platforma: Facebook Marketplace. Pre veľa ľudí je to stále neznáma oblasť a je to škoda, pretože je to vynikajúci spôsob predaja (a nákupu) vecí.

Tip 01: Reklama

Začnime krátkym vysvetlením, ako sa pohybovať na Facebook Marketplace, hoci rozhranie bude používateľom Facebooku jasné pomerne rýchlo. Vľavo hore nájdete Marketplace Prehľad noviniek a Messenger. Keď kliknete na túto možnosť, okamžite sa vám zobrazia reklamy, ktoré umiestnili iní. V hornej časti môžete vyhľadávať položku, ktorú hľadáte, a vľavo môžete zvoliť kategórie a označiť, v ktorom regióne niečo hľadáte. Ak si chcete umiestniť reklamu sami, kliknite na Niečo predať. Keď vyplníte požadované informácie a kliknete na Ďalší kliknutia, môžete okamžite umiestniť svoju reklamu a bude viditeľná pre ostatných. Čo konkrétne však vyplníte?

Tip 02: Výskum

Pred vyplnením informácií o svojej reklame je dobré najskôr si urobiť prieskum. Aké ďalšie podobné položky nájdete na Facebook Marketplace, čo sa v priemere žiada za túto položku a aký text sa používa pre názov a popis? Pri podrobnom pohľade na to, čo robia ostatní, sa môžete rozhodnúť urobiť presne to isté (koniec koncov sa pri vašom vyhľadávaní objavili ako prví) alebo urobiť niečo úplne iného v snahe rozlíšiť. Možno neskončíte na vrchole, ale vaša reklama stále vyniká vďaka svojej originalite.

Skontrolujte, ktoré podobné položky sú už v ponuke

Tip 03: Krátky názov

Názov by mal byť krátky, ale musí byť popisný. Názov ako Na predaj: skriňa sama o sebe pokrýva náklad, ale samozrejme nehovorí nič o nákladoch. Na predaj môžete v každom prípade vynechať, pretože skutočnosť, že niečo umiestnite na Facebook Marketplace, je jasným znamením toho, že niečo predávate. Názov ako: „Štvordverová lekárenská skrinka s tajným úložným priestorom“ je z hľadiska dĺžky dokonale zvládnuteľná. Takýto názov je jasný, popisný, ale zároveň vás robí veľmi zvedavými. Zvážte tiež zverejnenie dobrej fotografie: najlepšie fotografie, ktorú ste si sami odfotili, a nie jedného z nových produktov od výrobcu.

Tip 04: Popis

Dôležitým marketingovým tipom je, že môžete ľudí presvedčiť, ale musíte im potom niečo dať, inak sa budú cítiť oklamaní. Váš názov by mal byť krátky a milý, ale opis toho, čo predávate, môže byť dlhý ... v skutočnosti je dokonca žiaduci. Stále vidíme príliš veľa reklám s tromi riadkami textu, ktoré nám potom zanechávajú všetky druhy otáznikov. Ak tak urobíte, existujú dve nevýhody. Najskôr bude existovať veľká skupina, ktorá bude vašu reklamu ignorovať, pretože v nej nie je takmer nič. Okrem toho strávite veľa času s ľuďmi, ktorí majú záujem, a prostredníctvom služby Facebook Messenger vám položia všetky možné otázky, a potom vypadnú, pretože to nie je to, čo hľadajú. Urobte si láskavosť a poskytnite svojej reklame správu s čo najviac (užitočnými) informáciami, takže ľudia môžu mať iba otázku, či sa dá niečo urobiť s cenou a či je produkt stále k dispozícii.

Tip 05: Odpovedajte rýchlo

Na Marktplaats.nl to vždy bolo dôležité, ale na Facebooku sa veci hýbu tak neuveriteľne rýchlejšie, že v takom prípade je skutočne nevyhnutné byť k dispozícii po umiestnení vašej reklamy, aby ste mohli rýchlo odpovedať. Posielanie správ cez Facebook Messenger je jednoduché ... to je užitočné, ale tiež to znamená, že ľudia môžu veľmi rýchlo poslať správu inému predajcovi, keď nereagujete, alebo iba desať správ súčasne rôznym predajcom. Rozumiete: ak odpoviete ako poslední, šanca, že svoj produkt predáte, je prakticky nulová. Ľudia zvyčajne nie sú veľmi trpezliví, takže ak ste tam ako kurčatá, šanca na predaj je podstatne vyššia.

Ak je o váš produkt malý záujem, buďte ochotní rokovať

Tip 06: Vyjednávať?

Vyjednávanie: to sa nám ako predajcovi v Holandsku veľmi nepáči. Napriek tomu je to skutočne tak trochu súčasť predajných platforiem, ako je táto: niekedy musíte byť ochotní rokovať. To, či je to potrebné alebo nie, rozhoduje niekoľko faktorov. Napríklad o výskume sme už hovorili v tipe 2 a tento krok okrem iného ukazuje, prečo je to užitočné. Ak dáte niečo na Facebook Marketplace za 50 eur a budú k dispozícii podobné reklamy, ktoré predávajú ten istý produkt o desať menej, potom sa ľudia samozrejme pokúsia zjednávať. Vždy budete mať ľudí, ktorí sa o to aj tak pokúsia. Ak po vložení reklamy dostanete veľa správ, potom je vaša reklama populárna a nemusíte sa hneď dohadovať. Potom môžete počkať, kým niekto iný iba súhlasí s vašou cenou, za predpokladu, že ide o primeranú cenu. Ak iba jeden človek po dni odpovie a pokúsi sa vyjednávať, môžete zvážiť, či s tým neprídete.

Tip 07: Nižšia cena

Ak na vašu reklamu nikto nereaguje, môže sa stať, že práve nemáte zaujímavý produkt, že ste neurobili reklamu s dobrým nadpisom + popisom, alebo že je cena taká vysoká, že sa ľudia ani neobťažujú odpovedať. V druhom prípade je dobré vedieť, že Facebook umožňuje znížiť cenu vašej reklamy. Facebook potom jasne ukáže, že cena tejto reklamy klesla, a to tak, že sa zobrazí zelenou farbou. Ľudia, ktorí prejavili záujem o vašu reklamu, budú okamžite upozornení na zníženie ceny produktu, ktorý ponúkate. To je pozitívne aj negatívne. Povedie to k väčšej pozornosti pre vašu reklamu, ale zároveň dáva jasne najavo, že sa svojho produktu skutočne chcete zbaviť ... a že ste preto ochotní zjednať cenu. Toto bude určite viesť k správam od ľudí, ktorí sa chcú o niečo viac dohodnúť.

Tip 08: Zdieľajte

To, čo zverejníte na Facebook Marketplace, sa automaticky neskončí na vašej časovej osi. Ak chcete predať produkt, zdieľajte ho sami na svojej časovej osi, aby sa táto reklama zobrazila vašim priateľom a príbuzným. Od zmeny algoritmu Facebooku sa tento typ obsahu od priateľov stal oveľa viditeľnejším, vďaka čomu je väčšia pravdepodobnosť, že sa vašim priateľom zobrazí vaša reklama. Nákup od priateľov a rodiny je oveľa známejší ako od cudzích ľudí, a práve v tom je sociálna sieť ako Facebook dobrá.

Tip 09: Alebo predsa len Marketplace?

Podobnosti medzi Facebook Marketplace a Marktplaats.nl sú veľké. Existujú však aj dôležité rozdiely. Veľkou výhodou Facebook Marketplace v porovnaní s Marktplaats.nl je, že Facebook pracuje s existujúcimi profilmi používateľov a poskytuje vám veľa informácií o predajcovi. To samozrejme stále nie je stopercentne bezpečné, ale oveľa ľahšie si všimnete, keď nejde o skutočnú osobu. Výhodou Facebook Marketplace je, že sa spoločnosť (zatiaľ) nepokúša na službe nič zarobiť, takže jej neprekážajú ani všetky druhy platobných konštrukcií, ktoré by vám mali pomôcť dostať vašu reklamu opäť hore.

V porovnaní s Marktplaats.nl samozrejme existujú aj nevýhody. Napríklad Marktplaats vám ponúka možnosť platiť bezpečne cez iDeal a existujú aj také funkcie, ako napríklad Equal Crossing. S Facebookom nemáte všetky tieto možnosti a musíte prísť na to, ako s platbou naložiť sami. A možno by bolo pekné, že nejde o komerčnú platformu, ale tiež to znamená, že ak chcete, nemáte možnosť umiestniť svoju reklamu navrch.

Na záver: páči sa nám transparentnosť predaja cez Facebook, ale na druhej strane nie každý musí vedieť, že predávame náš domáci tovar. V tomto je trh Marktplaats opäť o niečo anonymnejší.