Ako

Takto vysielajte naživo s OBS

Stále viac ľudí streamuje živé videá na Facebooku. Väčšina ľudí iba zapne kameru telefónu a ide sa do toho, ale niekedy uvidíte aj okoloidúce video, ktoré vyzerá, akoby za ním bol kompletný produkčný tím. V skutočnosti títo ľudia často používajú OBS, bezplatný program, ktorý umožňuje ľahké živé vysielanie na Facebooku a iných platformách.

Tip 01: Čo je OBS?

OBS znamená Open Broadcasting System. Je to program s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý je zamýšľaný ako bezplatná alternatíva k veľmi drahému softvéru, ktorý zvyčajne potrebujete profesionálne streamovať. Zadarmo si už myslíme, že je to menej výkonné alebo menej profesionálne, ale určite to tak nie je. Spomeňte si na GIMP, alternatívu otvoreného zdroja k Photoshopu, za ktorú neplatíte ani cent, ale ktorá je takmer rovnako všestranná ako platený softvér spoločnosti Adobe (aj keď rozhranie je trochu požadované). OBS je k dispozícii pre rôzne platformy, vrátane Windows a macOS. Môžete s ním streamovať videá na najobľúbenejšie platformy, ako sú YouTube, Facebook, Twitch a tak ďalej. V tomto článku sa zameriavame na streamovanie videí cez Facebook Live pomocou OBS.

Tip 02: Prečo OBS?

Facebook umožnil živé streamovanie videí prostredníctvom detskej hry smartfónu. Prečo potom komplikovať veci programom ako OBS? Existuje niekoľko dôvodov, jedným z nich je stabilita bezdrôtového pripojenia (pozri tip 12). Ďalším dôvodom je, že OBS umožňuje používať oveľa viac ako jeden zdroj videa. Pomysli na relácie, ktoré vidíte v televízii, kde sa zhovárajú a potom prepnite na vopred zaznamenané video. To nie je možné pri živom videu cez váš smartphone. OBS umožňuje na vašom počítači vytvoriť prakticky akýkoľvek obsah, od webovej kamery až po okná programu, súčasť vášho živého videa. Môžete tiež pridať vopred zaznamenané videá, aby ste na ne mohli počas videa prepnúť. Tieto videá sú tiež vynikajúce na vysielanie vodcu ako úvodné slovo pred začiatkom skutočného videa. Týmto spôsobom urobíte všetko oveľa profesionálnejším, hoci vás to nebude stáť ani cent.

Tip 03: Požiadavky

Skôr ako začnete pomocou tohto softvéru vysielať videá naživo, je dôležité skontrolovať, či máte všetko, čo potrebujete. Najskôr budete samozrejme potrebovať samotný softvér, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť z www.obsproject.com. Ak chcete robiť videá, ktoré vám ukážu sami seba, potrebujete aj zdroj videa, pričom najlacnejším riešením je webová kamera. To nemusí byť najmodernejšia webkamera. Ak stále máte v skrini webovú kameru, bude tiež fungovať, aj keď staršie webové kamery majú prirodzene nižšie rozlíšenie. Voliteľne sa môžete rozhodnúť aj pre externý mikrofón. Ani toto nemusí byť veľmi nákladné zariadenie. OBS je navrhnutý tak, aby vám šetril peniaze a nestál peniaze. Nakoniec potrebujete stránku na Facebooku a streamovací kľúč na Facebooku. Presne to vysvetlíme v tipe 9. V zásade je možné aj streamovanie cez OBS na osobnom profile, ale je to oveľa komplikovanejšie a myslíme si, že je menej pravdepodobné, že niekto, kto nemá stránku na Facebooku, bude chcieť vysielať veľmi profesionálne videá.

Rozhranie sa zdá byť veľmi komplikované, ale väčšinu z neho môžete ignorovať

Tip 04: Rozhranie

Po stiahnutí a spustení OBS sa vám zobrazí rozhranie plné možností a tlačidiel. Neľakajte sa, zdá sa to veľa, ale rozhranie je naozaj veľmi jednoduché a niektoré z možností nikdy nevyužijete. Na obrazovke vidíte dve veľké čierne oblasti. Jedná sa o monitory, na ktorých môžete vidieť, čo budete vysielať. Oblasť vľavo je prostredie, v ktorom všetko pripravujete. Čokoľvek tu ukážete, sa vo vašom živom videu nezobrazí. Obsah, ktorý sa (čoskoro) zobrazí v čiernom poli vpravo, je obsah, ktorý sa skutočne zobrazí vo vašom živom videu. S tlačidlom Prechod v strede týchto dvoch štvorcov sa uistite, že obsah ľavého okna ste odoslali do pravého okna, to znamená, že akonáhle stlačíte toto, poviete: Chcem vysielať to, čo som tu urobil, v ľavom okne. Potom uvidíte v dolnej časti niekoľko panelov s nadpismi, o ktorých si povieme nižšie v tipoch.

Tip 05: Zdroje a scény

V OBS rozlišujeme scény a zdroje. Najjednoduchší spôsob, ako to vysvetliť, je porovnať program s knihou, v ktorej sú scény kapitolami a zdroje stránkami v tejto kapitole. Projekt má vždy minimálne jednu scénu (inak nemôžete v ničom pracovať). V rámci tejto scény môžete vytvárať zdroje. Zdroj je jednoducho niečo, čo sa dá ukázať. Vaša webová kamera môže byť napríklad zdrojom, ako aj videosúborom, MP3 atď. Zdroje pridávate cez znamienko plus v dolnej časti, kde je dôležité vedieť, že sú naukladané. Inými slovami: ak nastavíte ako zdroj dva obrázky, horný obrázok môže úplne zakryť obrázok dole, takže ho nebude vidno. Zdroje môžete škálovať a presúvať, inými slovami, môžete tiež načítať tri obrázky a potiahnuť ich vedľa seba, aby ste ich zobrazili vedľa seba. Môžete si teda skladať a organizovať zdroje, ako chcete. Ak chcete zrazu ukázať niečo úplne iné, použijete inú scénu. Môžete tak ľahko vytvárať scény plné zaujímavého obsahu, medzi ktorými môžete prepínať kliknutím myši.

Tip 06: Pridajte webovú kameru

Živé video sa môže skladať z mnohých vecí, ale väčšinou budete chcieť niečo povedať. V takom prípade budete musieť pridať webovú kameru. V tomto článku budeme predpokladať, že webová kamera je už vo vašom počítači nainštalovaná a funguje (ak nie, musíte to urobiť ako prvé). Ak chcete pridať túto webovú kameru, najskôr kliknite na scénu, kde chcete webovú kameru používať. Potom kliknite na znamienko plus pod nadpisom Zdroje a vyberte svoju Zariadenie na záznam videa. Pomenujte zdroj a kliknite Ok. Zobrazí sa okno, v ktorom je vaša webová kamera pravdepodobne už vybratá. Ak máte viac zdrojov videa, vyberte zdroj, ktorý chcete v takom prípade použiť. Nerobte si starosti so všetkými nastaveniami, tie sú zvyčajne v poriadku. kliknite na Ok. Vaša webová kamera bola teraz pridaná ako zdroj. Voliteľne môžete pridať aj niečo iné, napríklad úvodné video alebo obrázok, ktorý chcete zobraziť pred skutočným prepnutím na priamy prenos.

Tip 07: Prechody

Video, ktoré ste práve pridali, nemusí mať správny formát. To nie je žiadny problém, môžete ho ľahko presunúť a zväčšiť na správnu veľkosť. Ako je popísané, obsah tohto obrázka sa zobrazí iba v ľavom okne. Až keď kliknete na Prechod bude zverejnený na vašom živom informačnom kanáli. Stačí naň kliknúť, nebude to bolieť, pretože sme ešte nezadali kľúč streamu. Vpravo uvidíte svoj zdroj s prechodovým efektom. Predvolene ide o efekt Vyblednúť. Pod pohárom Prechody scén Vpravo dole môžete určiť, ktoré prechody chcete použiť (pomocou znamienka plus pridávate nové) a ako dlho tieto prechody trvajú. Takto máte úplnú kontrolu nad tým, ako sa jeden obraz zmení na druhý, a vďaka čomu bude vaše video hneď oveľa profesionálnejšie.

Tip 08: Nastavenia

Teraz, keď poznáte základné informácie o rozhraní, scénach, prechodoch a zdrojoch, povedzme OBS, na akej platforme chceme streamovať a ako. Robíme to cez tlačidlo nastavenie vpravo dole. Keď na to kliknete, dostanete sa do veľmi rozsiahleho menu a opäť chceme zdôrazniť: nezľaknite sa. Ignorujte možnosti, o ktorých tu nebudeme diskutovať, pravdepodobne ich nevyužijete. Kliknite na kartu Prúd vľavo a vyberte Facebook naživo v rozbaľovacej ponuke. Tu môžete vidieť aj všetky ďalšie možnosti. Výhodou tohto prednastaveného menu je, že nastavenia pre vybranú službu sú okamžite správne nastavené, nemusíte zadávať žiadne hodnoty na serveri a podobne. V tomto menu uvidíte aj možnosť s názvom Kľúč streamu. OBS potrebuje tento kľúč na komunikáciu s vašou stránkou na Facebooku, aby bolo možné vytvoriť spojenie medzi vašim živým videom a OBS. O tento kľúč môžete požiadať prostredníctvom samotného Facebooku a budeme o tom diskutovať v ďalšom tipe.

Tip 09: Streamujte kľúčovú stránku

Požiadanie o kľúč streamu sa zdá byť veľmi komplikované, ale je celkom ľahké, ak opäť ignorujete všetky možnosti a vezmete do úvahy iba možnosti, o ktorých tu hovoríme. Otvorte Facebook v počítači a prejdite na stránku, na ktorej chcete začať vysielať živé video. stlač tlačidlo Naživo v poli, kde môžete vytvoriť novú správu, a ďalej Spojiť na vrchu. Zadajte text, ktorý chcete zahrnúť do svojho živého videa, a pridajte názov. V ľavej časti vidíte dole nadpis Kľúč streamu obsahujúci kľúč a gombík Kopírovať. Kliknite na toto tlačidlo a vložte kľúč do kľúča Stream v poli OBS. Na Facebooku kliknite dole Plán na označenie, kedy chcete začať vysielať (výhodou je, že môžete video ohlásiť v dostatočnom predstihu bez toho, aby ste boli okamžite naživo). Na vašu stránku bude zverejnená správa oznamujúca vaše živé video, ale samotné video sa zatiaľ nezobrazuje.

Tip 10: Streamujte!

Ste pripravení vyraziť. V tomto okamihu sa môžete zahrávať s čímkoľvek chcete, na Facebooku nebude nič, aj keď sa video začalo. Je čas pripraviť si video. Vytvorte scény so všetkými časťami, ktoré chcete vo videu zobraziť. Takže premýšľajte o obrázkoch, ktoré chcete prejsť, o videách, ktoré chcete zobraziť, prípadne o úvode ... môžete to urobiť tak šialene, ako chcete. Precvičte si „smerovanie“ svojho videa. Zistite, ako program reaguje na klikanie na scény, presúvanie zdrojov a podobne. Zapnite zvuk na počítači a skontrolujte, ktoré zvuky sú počuteľné (to vidíte v mixéri). Presuňte hlasitosť z Zvuk pre počítač v teréne Mixér ak nechcete, aby boli počuť systémové zvuky (napríklad prijaté e-maily). Cvičili ste a ste pripravení streamovať? Potom kliknite na Spustiť stream. Keď to urobíte, bude obsah pravého panela viditeľný na Facebooku (ale samozrejme iba vtedy, ak je plánovaný príspevok na Facebooku skutočne aktívny). Teraz vysielate naživo cez OBS!

Tip 11: Fotoaparát pre smartphone?

V tomto článku používame na streamovanie videí cez Facebook webovú kameru. Možno by vás zaujímalo, či to nie je vo svete smartfónov s vynikajúcimi fotoaparátmi strašne zastarané? Rozumieme otázke, ale pri všetkom spravodlivosti je smartphone v dnešnej dobe taký všestranný, že je veľmi nepraktické, aby bol súčasťou vášho nastavenia streamovania. Po prvé, pretože pravdepodobne chcete, aby mal streamovaný obraz vždy zhruba rovnaké zloženie a ak budete musieť zakaždým premiestniť svoj smartphone, vaša „súprava“ bude zakaždým vyzerať inak. Okrem toho je to celkom veľká úloha, aj keď nie nemožná, aby váš smartphone fungoval s OBS, najmä ak používate aj externý mikrofón. Posledným dôvodom je, že vás určite zabudne aktivovať tichý režim vo vašom smartfóne, čo spôsobí, že počas živého videa dostanete hovor a prerušíte signál. Živé vysielanie pomocou smartphonu je fantastické, ale odporúčame ho najmä vtedy, keď ste na cestách a chcete streamovať z ruky. Pre vaše plánované videá je oveľa praktickejšie trvalé nastavenie.

Tip 12: Lepšie káblové pripojenie

Jedným z dôvodov, prečo považujeme streamovanie prostredníctvom OBS za také výkonné riešenie, je to, že je možné streamovať cez váš počítač, a teda aj cez ethernetové pripojenie. Proti Wi-Fi nemáme absolútne nič, ale pri živých videách natáčaných na smartfónoch vidíme pomerne často stratu spojenia alebo náhle zhoršenie kvality v dôsledku nie optimálneho spojenia. Streamovanie cez počítač sa dá samozrejme stále robiť bezdrôtovo, ale ak máte túto možnosť, odporúčame vám to urobiť pomocou ethernetového kábla. Pri bežnom používaní internetu nie je vôbec zlé, ak je bezdrôtový internet na chvíľu prerušovaný, ale pokiaľ ide o živé videá, každé prerušenie má vplyv na to, čo vidia vaši diváci. To neznamená, že s ethernetovým pripojením nikdy nezažijete ťažkosti, ale podľa našich skúseností (a skúseností desiatok tisíc používateľov OBS) je streamovanie cez ethernetové pripojenie jednoducho stabilnejšie.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found