Ako

Môžete rýchlo zariadiť WiFi na záhrade

Za pekného počasia je záhrada tým najlepším miestom na posedenie. Opaľovanie alebo ochladenie v tieni, spoločné jedlo vonku a užívanie si večerného slnka. Stáva sa to ešte zábavnejším, keď môžete sledovať Netflix a nerušene si vychutnať streamovanie hudby, rovnako ako doma. A to je často sklamaním, pretože vonku nemáte žiadny alebo zlý dosah WiFi. Nemusí to tak zostať, pretože v záhrade je možné zabezpečiť WiFi.

V lete si prirodzene chcete vychutnať dobrý signál bezdrôtovej siete nielen v interiéroch, ale aj vonku. Pokiaľ ide o Wi-Fi, oblasť okolo domu je často stále nepreskúmaným územím, kde streamovanie médií nefunguje častejšie ako iné a mobilné zariadenia sa bez povšimnutia prepnú na 4G, a preto využívajú dátový balík. Pri inštalácii bezdrôtovej siete ste sa pravdepodobne pozerali hlavne na sieťový signál v dome. To muselo byť dobré, na záhradu sa zvyčajne nemyslelo.

Vo väčšine záhrad si užívateľ môže zapnúť WiFi signál, ktorý je tam k dispozícii. Rýchlosť je často príliš nízka na to, aby ste skutočne mohli nerušene používať Netflix alebo Spotify, a často spôsobujú iba podráždenie, pretože zariadenia sa síce pripájajú, ale v skutočnosti nemôžete sieť používať. To druhé je možno horšie, ako keď nemáte WiFi, pretože sa o to budeme všetci snažiť aj naďalej. V tomto článku si rozoberieme rôzne spôsoby, ako mať v záhrade stále dobrý signál WiFi.

Wifi a váš smerovač

Dôležitým faktorom v kvalite signálu bezdrôtovej siete v dome a okolo domu je bezdrôtový smerovač. Router je často niekoľko rokov starý a chýba mu podpora najnovších štandardov a techník, ako je technológia viacerých používateľov, viac vstupov, viac výstupov (MU-MIMO) a formovanie lúčov. Posledné dva sú obzvlášť dôležité. Vďaka MU-MIMO je smerovač vhodnejší na komunikáciu s viacerými zariadeniami súčasne, zatiaľ čo tvarovanie lúčov zaisťuje, že sa signál zameriava na zariadenia nachádzajúce sa v sieti. To zlepšuje signál a obmedzuje chyby, vďaka čomu je bezdrôtová sieť vo vnútri, ale možno aj mimo domu, použiteľnejšia. Možno ešte vhodnejšie pre online hranie hier a streamovanie médií.

Nové štandardy WiFi

Smerovače so štandardom 802.11a / b / g skutočne nepodporujú nové technológie. 802.11n bola prvá verzia WiFi s podporou MU-MIMO, ale nikdy sa nestala skutočne použiteľnou, pretože všetci výrobcovia kvôli nedostatku jednotných štandardov vymýšľali hlavne svoje vlastné verzie. A to nie je nikdy plodný nápad v krajine siete. MU-MIMO iba skutočne dozrelo s protokolom 802.11ac a tiež v kombinácii s formovaním lúčov. Čiastočne preto majú najnovšie smerovače maximálnu rýchlosť mnohonásobne vyššiu ako staršie smerovače. Vhodným zariadeniam, ako je väčšina nových smartfónov a tabletov, prospieva vyššia rýchlosť a stabilnejšie pripojenie s novším smerovačom. To je dôležité pre bezdrôtový signál v dome, ale určite aj mimo neho.

Vymeňte smerovač

Ak už máte doma priemerný signál, vonku to nebude oveľa lepšie. Potom sa čoskoro oplatí vymeniť smerovač za novší. Bohužiaľ to nie je vždy možné. V závislosti od poskytovateľa a vášho predplatného na internete ste mohli modem dostať zapožičaný alebo môže fungovať aj ako modem. Zdvihnutie telefónu a sťažovanie sa na rýchlosť zastaralého zariadenia niekedy pomôže získať nový smerovač zadarmo.

Ďalšou možnosťou je nechať smerovač prepnúť do režimu premostenia poskytovateľom internetových služieb alebo použiť dmz a potom si sami nainštalovať nový smerovač. Toto je obzvlášť dôležité pri internete cez televízny kábel, napríklad pri Ziggu, kde je router aj modemom. V režime mosta sa wifi vypne, rovnako ako funkcie smerovača ako dhcp, nat a firewall, pričom ich obídete cez dmz. Vďaka tomu je možné pripojiť nový smerovač k starému a využívať jeho úplnú funkčnosť. Signál WiFi sa zlepšuje vďaka funkčnosti a kapacite nového smerovača.

Poznámka: ak je starý smerovač v režime mosta, verejná adresa IP internetového pripojenia sa nachádza na porte WAN nového smerovača a na tomto zariadení budete mať tiež úplnú bezpečnosť sietí WiFi a LAN (brána firewall). usporiadať. Mali by ste to urobiť aj vtedy, ak je váš vlastný smerovač v DMZ smerovača vášho poskytovateľa internetu.

Prekážky

Na zlepšenie bezdrôtovej siete v záhrade je užitočné vedieť, ktoré faktory majú negatívny vplyv na váš signál WiFi. Signál WiFi je rádiová vlna, ktorá pri šírení vzduchom stráca energiu. Vďaka tomu je dosah signálu maximalizovaný, aj keď ho môžete podstatne zvýšiť pomocou kvalitnejšej antény s väčším výkonom. Sila signálu bezdrôtového smerovača je obmedzená zákonom, okrem iného preto, aby sa predišlo nežiaducim pretekom medzi výrobcami. Musia inovovať iným spôsobom ako zvýšením príkonu.

V domácnostiach stráca bezdrôtový signál z routera energiu hlavne kvôli prekážkam v ceste, ako sú steny a stropy. Pokiaľ ide o vonkajšie WiFi pripojenie, mali by ste HR sklo považovať za hlavnú prekážku. Skladá sa z niekoľkých vrstiev a na vnútornej strane jednej z nich má tenkú kovovú vrstvu, ktorá udržuje teplo vo vnútri. Rovnaká vrstva tiež bráni WiFi. Už niekoľko rokov trendové kovové obklady stien majú negatívny vplyv aj na signál WiFi a to isté platí aj o vode. Našťastie to platí najmä pre vodu v akváriu v blízkosti smerovača a nie pre vodu v nafukovacom bazéne v záhrade.

2,4 a 5 GHz a dosah

Moderné smerovače používajú pre bezdrôtovú sieť dve frekvenčné pásma. Pásmo 2,4 GHz je najstaršie používané. Toto pásmo má výhodu v tom, že signál najľahšie prechádza cez steny a iné prekážky. Aj keď má toto frekvenčné pásmo najväčší rozsah, má aj najnižšiu rýchlosť. Pásmo 5 GHz je oveľa rýchlejšie ako pásmo 2,4 GHz, má však oveľa kratší rozsah. S touto novou pneumatikou sa problém s pokrytím skôr zväčšil ako zmenšil. Ľahko použiteľné riešenie, ktoré pre to navrhla väčšina dodávateľov, je práca s viacerými vysielačmi v takzvanom multiroom alebo mesh systéme.

Presuňte smerovač

Okrem technológie v smerovači ovplyvňuje umiestnenie smerovača aj bezdrôtový internet v dome a jeho okolí. Koľko stien musí signál prejsť, kým sa dostane do záhrady? Alebo ich je toľko, že signál nedorazí ani do záhrady? V mnohých prípadoch je bezdrôtový smerovač jediný prístupový bod v dome a je umiestnený v strede, aby poskytoval domu dobré WiFi, nie záhradu.

Zjavným riešením na získanie lepšieho signálu v záhrade je posunutie smerovača smerom do záhrady. Funguje to: záhrada bude skutočne lepšie na dosah routera a kvalita signálu sa zvýši. Okrem problému, ktorý môže predstavovať pripojenie smerovača na nové miesto, jeho presun ovplyvňuje aj pokrytie Wi-Fi v domácnosti. Časti domu, ktoré už boli ďalej od smerovača alebo oddelené viac stenami, teraz stratia signál. To nie je praktické.

Umiestnenie smerovača je často pevné a technik tam pripojil zariadenie, pretože tam signál vstupuje. Tento bod, technici hovoria o bode infraštruktúry periférneho vybavenia (izra) alebo mieste prenosu účastníka (aop), je pevný a je často nepriaznivým miestom pre bezdrôtový signál, ako je merací prístroj alebo roh domu, kde je koaxiálny, telefónny alebo bol privedený optický kábel a modem je zavesený. Akokoľvek je súčasné umiestnenie smerovača nepriaznivé, je možné prekonať značné vzdialenosti pomocou sieťového kábla, ktorý často umožňuje premiestniť smerovač alebo ho vziať za dobrého počasia von.

Problém s dizajnom

Existuje ďalší dôvod, prečo smerovač nie je vždy na najlepšom mieste, ale je zastrčený v metrovej skrini alebo za pohovkou. To znamená, že nie každý smerovač je okamžite klenotom pre obývaciu izbu. Smerovače sú často objemné, čierne a niekedy sú tiež vybavené veľkým počtom nadrozmerných antén. Zaručujú tiež farebné vizuálne spektrum so všetkými blikajúcimi LED diódami. Zdá sa, že iba nedávno, a potom najmä u výrobcov systémov multiroom alebo mesh, venovala pozornosť pokojnejšiemu dizajnu, ktorý lepšie zapadá do interiéru.

Starý smerovač ako prístupový bod

Multiroom alebo mesh systémy kombinujú viac vysielačov v inteligentnom systéme, ktorý môžete nakonfigurovať pre všetky vysielače naraz. Nevýhodou je, že nie sú lacné. Ak chcete lacné riešenie, skontrolujte, či máte starý smerovač, ktorý je možné použiť aj ako prístupový bod. V ideálnom prípade sú všetky funkcie smerovača vypnuté a niekoľkými kliknutiami máte v sieti ďalší vysielač. Port WAN druhého smerovača môžete pripojiť k portu LAN primárneho smerovača. Ak to smerovač nepodporuje, vypnite server DHCP druhého smerovača. Pripojte port LAN na ďalšom smerovači k portu LAN na existujúcom smerovači.

Pokiaľ ide o bezdrôtovú konfiguráciu, existuje niekoľko možností. Na druhom smerovači si môžete nakonfigurovať svoje vlastné WiFi. Môžete tiež nasadiť rovnakú sieť ako na hlavnom smerovači. Oba sú možné a majú plusy aj mínusy. Aby druhý router používal iný kanál ako hlavný smerovač, zabráňte konfliktom. V závislosti od toho, aké inteligentné sú zariadenia, ktoré pripájate k vonkajšej WiFi, sa budete musieť pripájať vonku osobitne. Bezproblémové odovzdanie, pri ktorom sa smartphone automaticky prepne z jedného kanálu na druhý, je v praxi často náročné.

Viac kanálov

Ak nie je možné smerovač presunúť smerom do záhrady, je potrebné iné riešenie. Existuje niekoľko riešení. Všetky majú jednu spoločnú vlastnosť, pribudne minimálne jeden vysielač. Môže to byť ďalší smerovač, bez ohľadu na to, či má alebo nemá úlohu prístupového bodu, samostatný prístupový bod alebo sieťový systém WiFi, ktorý kombinuje smerovač s jedným alebo viacerými prístupovými bodmi. Najmä sieťové systémy Wi-Fi si v posledných rokoch rýchlo získali obľubu. Takmer všetky sieťové systémy Wi-Fi fungujú s aplikáciou na konfiguráciu a správu. Keď prechádzate domom, vždy sa pripájate k prístupovému bodu s najsilnejším signálom.

Napájanie cez PoE

Výhodou multiroom systému, ako je Orbi, je to, že používa jeden sieťový SSID, v rámci ktorého sa ako používateľ môžete voľne pohybovať. Ak prechádzate zvonku dovnútra alebo naopak, zariadenia, ktoré so sebou nosíte, sa prepínajú bez námahy z jedného vysielača do druhého. Orbi bohužiaľ nepodporuje napájanie cez ethernet (PoE), takže je vždy potrebná sieťová zásuvka. Vonkajší satelit musí byť navyše v dosahu siete Orbi. Toto obmedzenie neplatí pri použití samostatného vonkajšieho prístupového bodu, ktorý sa pripája pomocou sieťového kábla. Ak prístupový bod podporuje napájanie cez ethernet, potom nie je potrebné žiadne ďalšie pripojenie okrem sieťového kábla, ak je pripojený k vhodnému prepínaču PoE.

Elektrické vedenie

Ak máte na záhrade sieťovú zásuvku, môže byť tiež riešením elektrické vedenie. Tento systém využíva ako základ pre sieťový signál existujúce elektrické vedenia. K tomu sú vždy potrebné minimálne dva adaptéry napájacieho vedenia. Jeden pripojíte pomocou sieťového kábla k smerovaču a zapojíte ho do zásuvky, zatiaľ čo druhý do elektrickej zásuvky na inom mieste v dome alebo na záhrade, aby ste vytvorili sieťové pripojenie alebo prístupový bod WiFi. Podľa špecifikácií môže sada napájacích adaptérov vytvoriť sieťové pripojenie až do vzdialenosti 400 metrov. V každom prípade dosahuje signál cez domácu elektrickú sieť viac, ako dokáže sieťový kábel.

Prekážkou v uplatňovaní tejto techniky môže byť stále spojenie medzi rôznymi skupinami tokov. Práčka má často svoju vlastnú skupinu a osvetlenie a vybavenie na verande alebo v záhradnom domčeku sa zvyčajne inštaluje ako samostatná skupina. V najhoršom prípade nie je v takom prípade možné vôbec žiadne spojenie, v horšom prípade nie je stabilné. Ak sa vyskytne tento problém, presuňte napájací adaptér pripojený k smerovaču po celom dome a pokúste sa získať dobré pripojenie z inej zásuvky. Sieťový signál nemusí pochádzať priamo z routera. Pripojenie k sieťovému prepínaču kdekoľvek v dome je tiež veľmi možné.

Elektrické vedenie s wifi

Existuje obrovská škála napájacích adaptérov, a čo je dôležitejšie, tie lepšie sa čoraz viac stávajú skutočnými sieťovými zariadeniami a sú vysoko konfigurovateľné. Každý, kto niekedy nadviazal spojenie typu point-to-point pomocou dvoch skorých adaptérov powerline, bude ohromený týmito možnosťami. Každý adaptér napájania z elektrickej siete je vybavený sieťovým pripojením, takže k nemu môžete pripojiť káblový prístupový bod. K dispozícii sú tiež adaptéry powerline so zabudovanou technológiou WiFi, vďaka čomu môžete v celom dome vybaviť multi-izbový WiFi systém so sadou niekoľkých adaptérov. Stále je obmedzený rozsah adaptérov odolných voči poveternostným a vodotesným vplyvom pre vonkajšie použitie. Výnimkou je Devolo Outdoor WiFi Powerline Adapter BEGA.

Dostatočný výber

Toto leto sa nemusí robiť nič ticho, rovnako ako relaxácia na záhradnej pohovke bez Spotify alebo Netflix. Počet možností, ako mať dobré Wi-Fi mimo domu a môcť ich využívať v plnom rozsahu, je veľký a dostatočne vyspelý na to, aby sme ich mohli využívať v súčasnosti. Navyše to nemusí byť drahé. Tí, ktorí za to nechcú minúť veľa peňazí, môžu v mnohých prípadoch dosiahnuť oveľa lepší signál v záhrade pomocou existujúceho hardvéru a niektorých zásahov do kabeláže. Ak naozaj chcete dokonalé a rýchle bezdrôtové pokrytie, potom je ultimátnym riešením špeciálny vonkajší prístupový bod.

Sieť do exteriéru - Netgear Orbi Outdoor

Funkciou týchto multi-izbových Wi-Fi systémov je možnosť pridať ďalšie satelity pre lepšie Wi-Fi v podkroví alebo kôlni. To, čo dlho chýbalo, boli rozšírenia pre exteriér, ktoré sú však teraz k dispozícii aj pre systém Netbiear Orbi. Ak je v dosahu siete Orbi, je možné RBS50Y ľahko pripojiť k existujúcemu systému Orbi pomocou tlačidla Sync na prístupovom bode alebo prostredníctvom aplikácie Orbi. Pretože sa RBS50Y zvyčajne nachádza vonku a je tu zahrnutý závesný materiál, pokrytie WiFi v záhrade sa výrazne zvyšuje.

Orbi používa na komunikáciu medzi satelitmi a routerom ďalšiu sieť s rýchlosťou 1 700 Mbit / s 5 GHz. Toto je chrbtica pre všetku skutočnú sieťovú prevádzku. Smartfóny a tablety sa pripájajú k satelitom prostredníctvom používateľsky konfigurovateľného WiFi. Výkon je preto veľmi dobrý a porovnateľný s vynikajúcim Orbi RBK50. Existujú aj nevýhody. Napríklad Orbi Outdoor nemá LAN porty ako všetky ostatné satelity Orbi, takže k satelitu nie je možné pripojiť zariadenia sieťovým káblom. Dôležitejšie je, že RBS50Y nemôže byť voliteľne napájaný zo siete a elektriny cez PoE.

Netgear Orbi Outdoor (RBS50Y)

MSRP

269 ​​eur

Webová stránka

www.netgear.nl/orbi 8 Skóre 80

 • Pros
 • Odolné voči poveternostným vplyvom
 • Dokonale funguje s existujúcou sadou Orbi
 • Stabilné pripojenie WiFi
 • Užívatelsky prívetivý
 • Upevňovací materiál
 • Negatíva
 • Žiadne LAN porty
 • cena
 • Žiadny PoE

Vonkajší AP - Ubiquiti UniFi AP AC Mesh Pro

Príkladom prístupového bodu pre vonkajšie použitie je UniFi AP AC Mesh Pro od spoločnosti Ubiquiti. Tento prístupový bod 802.11ac je možné umiestniť alebo zavesiť kdekoľvek na záhrade, kdekoľvek sa dá dosiahnuť sieťový kábel. Toto umožňuje nielen podstatne väčšiu vzdialenosť od domu (Ethernet podporuje maximálne 100 metrov), drôtová chrbtová kosť ponúka väčšiu rýchlosť a stabilitu ako rovnaké pripojenie prostredníctvom bezdrôtovej siete. V závislosti od vášho klienta sú možné rýchlosti 400 Mbit / s.

UniFi AP AC Mesh Pro je súčasťou série produktov Unifi od Ubiquiti. Jedná sa o komplexný sieťový systém so samostatnými smerovačmi, prepínačmi a prístupovými bodmi brány firewall, ktoré je možné konfigurovať a spravovať prostredníctvom jednej centrálnej riadiacej stanice s priloženou aplikáciou. Je obzvlášť obľúbený u používateľov s poloprofesionálnym záujmom o prácu v sieti. Softvér na správu je zadarmo a je možné ho nainštalovať aj na NAS alebo Raspberry Pi, ale spoločnosť Ubiquiti ponúka aj vlastné stanice na správu s cloudovými kľúčmi Gen 1 a Gen 2. Ubiquiti má aj ďalšie prístupové body, ktoré je možné zavesiť vonku.

Ubiquiti UniFi AP AC Mesh Pro

MSRP

199 eur

Webová stránka

//unifi-mesh.ui.com 8 skóre 80

 • Pros
 • Odolné voči poveternostným vplyvom
 • Integruje sa s existujúcou sieťou UniFi
 • Stabilné pripojenie WiFi
 • Upevňovací materiál
 • Napájanie cez PoE
 • Negatíva
 • cena

Powerline - devolo Outdoor WiFi Powerline adaptér

Devolo Outdoor WiFi Powerline adaptér BEGA je vybavený veľmi robustným 4,5 metrovým napájacím káblom. Vďaka tomu je možné napájací adaptér pripojiť k zásuvke v dome alebo na vonkajšej stene domu a prístupový bod stále umiestniť do záhrady. Tmavé puzdro nemá viditeľné LED a tlačidlá, všetky sú skryté pod vekom. Tým je zaistené, že jednotka bude v záhrade úplne neviditeľná. Ak je sieťový signál odvedený vonku pod prístreškom, môže stačiť aj bežný adaptér napájania. Vo všetkých ostatných prípadoch je toto Devolo darom z nebies.

V kombinácii s ďalším adaptérom od spoločnosti Devolo (je to vždy nevyhnutné, pretože vonkajšia jednotka nemá sieťové pripojenie) a najmä s aplikáciou Devolo Home Network je možné vonkajšiu jednotku rýchlo integrovať do existujúcej elektrickej siete. Môžete vytvoriť samostatnú sieť Wi-Fi, nastaviť sieť pre hostí, ale môžete tiež klonovať existujúce bežné siete WiFi. Možnosti zabezpečenia vyhovujú všetkým želaniam a voliteľne je možné Wi-Fi zapínať a vypínať podľa časového harmonogramu. Jedinou nevýhodou je rýchlosť, rátajte asi s 50 Mbit / s. V praxi je to viac ako dostatočné na streamovanie médií v záhrade, ale menej rýchlo ako iné riešenia.

Devolo Outdoor WiFi Powerline adaptér (BEGA)

MSRP

169 eur

Webová stránka

www.devolo.nl/dlan-wifi-outdoor 7 Skóre 70

 • Pros
 • Odolné voči poveternostným vplyvom
 • Integruje sa do elektrickej siete Devolo
 • Stabilné pripojenie WiFi
 • Užívateľsky prívetivé
 • Negatíva
 • Žiadne LAN porty
 • Žiadne možnosti montáže
 • Rýchlosť
 • Vyžaduje sa druhý napájací adaptér Devolo (nie je súčasťou dodávky)

Kurz správy siete

Chcete najskôr spustiť domácu sieť na plnú rýchlosť? Potom ponúkame kurz Tech Academy Network management pre domácnosti.